Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Aparat radio montat in mobila din bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Cred ca este un subiect nou, nu am gasit nimic similar pe acest forum, asa ca hai sa va spun ce vreau sa fac.

Am o casa in constructie, acum intru la "finisaje" dar deja imi planific urmatorii pasi, printre care se va afla si mobila de bucatarie.

Mobila o voi face pe comanda, asa ca am de gand sa pun in practica o idee mai veche, aceea de a avea o muzica de calitate in bucatarie.

M-am gandit sa montez un aparat radio auto, destul de performant, in mobila din bucatarie, impreuna cu o sursa de alimentare 220V/12V si 2 boxe (in tavan sau mascate tot in mobila).
Asa cum spuneam, n-am gasit nimic similar, nici aici, nici pe alte site-uri, asa ca astept ideile voastre.
Pana acum, mi-am pus urmatoarele intrebari:

1. Un radio auto va rezista la conditiile dintr-o bucatarie?
2. Dar boxele? Aici am gasit boxe de tavan, rezistente la umezeala, pentru montat in bai.
3. Sursa de alimentare de 12V, poate fi si in comutatie? Ce sursa imi recomandati? E important sa fie fiabila, va ramane alimentata la 220V in mod continuu, nu vreau sa am surprize cu ea.
4. La un radio care scoate 2x50W, ce amperaj ar trebui sa suporte sursa de alimentare?
5. Unde ar fi indicat sa montez sursa de 12V? Am retineri sa o incastrez in mobila, chiar si cu ventilator care extrage aerul cald tot exista pericol de incendiu.
6. Alte idei pro sau contra? Mi-a scapat ceva?

#2
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
E bine să faci ceva în care să nu pătrundă aburul.

#3
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
da. ia-ţi un tecsun bcl 3000 (arată foarte bine în bucătărie).
sau, de ce nu, un pl-880. funcţie de peretele lângă care îl amplasezi, nu uita să iei în calcul şi o antenă "de geam".
nu cunosc să fie alte aparate mai bune pe piaţă.

Edited by nycolae, 06 May 2015 - 17:37.


#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,674
  • Înscris: 29.03.2006

View Post_D_A_N_, on 06 mai 2015 - 16:53, said:

Mobila o voi face pe comanda, asa ca am de gand sa pun in practica o idee mai veche, aceea de a avea o muzica de calitate in bucatarie.

M-am gandit sa montez un aparat radio auto, destul de performant, in mobila din bucatarie, impreuna cu o sursa de alimentare 220V/12V si 2 boxe (in tavan sau mascate tot in mobila).

Calitate si radio nu se pupa.

In cazul unui receptor ideal, calitatea ramane limitata tehnic de standardele radio, ~ asemanator cu un MP3 comprimat barbar.

Asa ca idee, daca softul si algoritmul de compresie este bun, MP3-urile incep sa fie cat de cat decente, de pe la 160 kbs in sus.
Daca algoritmul este prost, si la 256 kbs se aude horror...
Oricum, 144 kbs suna inca nesatisfacator, 128 kbs e naspa, iar 96 kbs care are un nivel asemanator cu ce ramane dupa transmisia radio, clar nu are cum sa fie calitativ.

Edited by loock, 06 May 2015 - 18:01.


#5
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Aparat radio proiectat pentru bucatarie, design super, comenzi digitale, afisaj , ceas, timmer, aux-in , firma de prestigiu, pret bun , sunet de exceptie , conexiune antena exterioara 75 ohmi - Sangean UCR-100

Edited by xilo, 06 May 2015 - 18:22.


#6
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014

View Postnycolae, on 06 mai 2015 - 17:35, said:

da. ia-ţi un tecsun bcl 3000 (arată foarte bine în bucătărie).
sau, de ce nu, un pl-880. funcţie de peretele lângă care îl amplasezi, nu uita să iei în calcul şi o antenă "de geam".
nu cunosc să fie alte aparate mai bune pe piaţă.
Da aparatul e ok, dar nu vreau unul care sa stea pe masa sau aruncat intr-un colt.

View Postloock, on 06 mai 2015 - 18:00, said:

Calitate si radio nu se pupa.

In cazul unui receptor ideal, calitatea ramane limitata tehnic de standardele radio, ~ asemanator cu un MP3 comprimat barbar.

Asa ca idee, daca softul si algoritmul de compresie este bun, MP3-urile incep sa fie cat de cat decente, de pe la 160 kbs in sus.
Daca algoritmul este prost, si la 256 kbs se aude horror...
Oricum, 144 kbs suna inca nesatisfacator, 128 kbs e naspa, iar 96 kbs care are un nivel asemanator cu ce ramane dupa transmisia radio, clar nu are cum sa fie calitativ.
Da, asa este, nu avem calitate FLAC decat pe DAB-uri. Din pacate, radio digital la noi e inca un basm pentru copii. Iar casa e la vreo 50 km de Bucuresti, deci DAB-ul este inexistent.
Pe de alta parte, de ex. Radio 21 se aude civilizat daca sunetul e redat printr-un amplif cu niste boxe civilizate.

View Postxilo, on 06 mai 2015 - 18:19, said:

Aparat radio proiectat pentru bucatarie, design super, comenzi digitale, afisaj , ceas, timmer, aux-in , firma de prestigiu, pret bun , sunet de exceptie , conexiune antena exterioara 75 ohmi - Sangean UCR-100
Multumesc, nu stiam ca exista asa ceva, dar nu pare a avea performante audio prea stralucite.


Boxele de care pomeneam in primul post, nu sunt chiar ultimele știfturi, injectate la 20% din puterea nominala si cu o antifonare de calitate in spate, ar trebui sa scoata ceva.


Intrebarile 3, 4 si 5 au ramas fara raspuns. Pareri?

#7
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Muzica de calitate in bucatarie , nu se poate .
Nu se poate datorita peretilor si mobilierului ( faianta , melamina / lucioase ) , si datorita zgomotului .
Deci , nu se merita !
Nixci aparatele scumpe dedicate bucatariei nu sint o solutie .
Pt bucatarie este suficient o " biriitoare clasica si ieftina , pt care nu trebuie nimic amenajat , se monteaza sub dulap ...

#8
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Cauta un minisistem audio ,boxele vor suna cu totul altfel decat cele in tavan. 2 x 10W reali sunt maimult decat suficienti.
Bineinteles ca nu le amplasezi deasupra chiuvetei  .
Si mie imi place sa ascult radioul in bucatarie si sunt foarte multumit cu un JVC UX A4 sau asemanator.
Ca idee

Attached Files



#9
FANARIOT2007

FANARIOT2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 24.01.2007
Am gasit subiectul acesta pt. discutii...

Am in bucatarie un TUNER digital KENWOOD model KT 550 ajutat de un bloc de amplificare auto format din amplif si egalizator PIONEER KT 717 cele din urma alimentate de sursa PC.....se aude foarte bine.....insa pe doua ,,boxe,, din plastic ,,dispuse,, pe corpurile de mobila....URAT.......

Ma gandeam la o ,,decupare,, deasupra (sau dedesubt)ul mobilei (de fapt la doua corpuri) si introducerea unor difuzoare.....si montarea de site......ce ziceti cum s-ar auzi.....????   Stiu ca trebuie ceva parametrii la difuzoare.....DAR totusi eu as incerca sa decupez un corp.......(urmaresc cand lucreaza sotia si vad --aud rezultatul)....daca iese bine...va informez......

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate