Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tv nou

De ce nu miros hainele a balsam d...

Canon EOS R1

Declaratie venit si siguranta XTB
 Comanda laptop Amazon UK

Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava
 Import china alibaba

Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 

Politaii nu mai au voie sa opreasca fara motiv...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
In sfarsit un lucru bun se intampla si in Romania

"Agentii din cadrul Politiei Rutiere nu vor mai avea voie sa opreasca soferii aflati in trafic pentru „controale de rutina”, a anuntat, ieri, seful Directiei Politiei Rutiere, Mircea Todirica. „Am elaborat un cod de conduita pentru Politia Rutiera care este obligatoriu in toata tara.
Agentii nu au voie sa opreasca o masina decat daca constata ca s-a comis o contraventie sau o infractiune. De asemenea, politistilor le este interzis sa stea in masina si sa discute cu cel pe care l-au oprit. Cand completeaza anumite documente, politistul nu mai are voie sa stea sprijinit de masina si sa scrie pe capota”, a adaugat seful Directiei Politiei Rutiere. In acelasi timp, politistii imbracati in civil nu mai au voie sa efectueze controale. „Cel care este in misiune trebuie sa fie imbracat in uniforma si sa aiba ecusonul cu nume la vedere”, adauga Mircea Todirica. „Nu e in uniforma sau nu are ecusonul in piept, nu opriti si nu stati de vorba cu el”, i-a sfatuit ministrul de interne, Vasile Blaga, pe conducatorii auto.
Mai mult, ministrul de interne a sustinut ca se impune elaborarea unor standarde profesionale in toate structurile. „Acum nu poti sa inlaturi un politist din sistem decat daca comite abateri foarte grave sau infractiuni. De aceea trebuie sa elaboram si sa aplicam aceste standarde profesionale”, a explicat Blaga. "

Sursa: http://www.expres.ro...4b3c3b0d1979af3

http://www.libertate...icle&aid=124674

#2
Vandalay

Vandalay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 10.07.2005
De mita nu se spune nimic? Poate ca a devenit legala.... "Politistul sta la 1,5 m de masina cetateanului si, cu o plecaciune rapida, intinde mana stanga cu palma in sus in forma de caus solicitand o mica contributie pentru vilisoara de la munte. "

#3
Bamberga

Bamberga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.08.2005
Nasol, un soc adevarat, ajungem sa NU mai putem da o mita amarita agentului de circulatie.  :w00t:

#4
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Pe mine ma scotea din minti cand eram oprit si mi se cereau actele la masina si nu incalcam nici o regula...
Sper sa afle si politaii treaba asta....dar am impresia ca ei vor afla ultimii

#5
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
Cand ii auzeam pe altii ca se plang de politistii de circulatie, ziceam ca ca-s ei rau intentionati, dar am fost oprit si eu in drum spre mare de doi tantalai si am vazut pe pielea mea cat de OK este.

Sa ma explic:

Prima halta intre Iasi si Vaslui in miez de noapte. Ma opreste un nene care isi zicea plutonier sef si imi cere actele, descopera ceva in neregula cu ele si ma cheama la masina unde imi ordona sa-i pun in agenda sa nu mai putin de 1.2 milioane lei. Ma conformez mai ales ca aveam nevoie de permis ca de aer si-mi continui drumul.

Halta nr 2 in Tecuci unde un militian, care isi zicea ceva care se termina cu sef in coada, ma opreste. Imi cere actele, le dau mai putin actul care imi facuse bucluc in Vaslui. Nu gaseste nimic in neregula si incepe sa ma regulze: "aaaa domnu dumneavoastra stiti ca circulati cu un atovehicul echipat necorespunzator"? Eu stiind ca nu facusem tuning la masina si ca circulam cu ea exact cum iesise din fabrica de la mama ei il intreb ce-i in neregula cu ea. Sa lesin pe scaun si nu alta cand imi zice ca la masina mea oglinzile laterale nu-s conforme din cauza ca departeaza si nu apropie cum face cea din centru.  Si-i zic militianului ca is normale oglinzile mele si ca asa o venit masina din fabrica (o aveam de 3 luni) si ca scrie pe oglinda o atentionare pentru prosti ca el ca obiectele ce se vad in oglinda aia is mai apropie decat par.

Intr-un final baiguie ceva nervos is ma lasa sa plec.

Asa ca salut proprirea controalelor de-iurea doar de dragu spagii si poate se mai organizeaza filtre pt politstii corupti ca e tara plina de asa ceva. Mama lor........

#6
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
descopera ceva in neregula cu ele ...whatt ??????? inseamna ca a meritat 1.2 :D

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,796
  • Înscris: 07.02.2003

tkd29, on Aug 18 2005, 22:21, said:

Pe mine ma scotea din minti cand eram oprit si mi se cereau actele la masina si nu incalcam nici o regula...
Sper sa afle si politaii treaba asta....dar am impresia ca ei vor afla ultimii

<{POST_SNAPBACK}>


E, nici o problema acuma o sa te opreasca sa-ti spuna ca ai roata dezumflata si tot te opreste  :coolspeak: (nu o sa mai zica control de rutina)...

Edited by andreic, 20 August 2005 - 15:11.


#8
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

andreic, on Aug 20 2005, 15:11, said:

E, nici o problema acuma o sa te opreasca sa-ti spuna ca ai roata dezumflata si tot te opreste  :coolspeak: (nu o sa mai zica control de rutina)...

<{POST_SNAPBACK}>


Si daca nu o am dezumflata am voie sa io fac guler?  :naughty:

#9
Johnnywal

Johnnywal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 20.05.2004
eh
te sui in masina si mergi mai departe  :rolleyes:

#10
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004
sau cum am patit eu: mi-a spus ca pe trecerea de pietoni era o persoana "cu pantaloni albastri" careia nu i-am cedat trecerea; m-am uitat in spate, trecerea de pietoni era la 20  m, si nu era nici un pieton, nici cu pantaloni nici fara;

dar deja ma oprisem, coborasem din masina sa caut pietonul misterios si cum sa demonstrez ca pietonul respectiv circula numai in capul politistului.

ps daca un politist te amendeaza ca nu ai dat prioritate unui pieton, cum poti sa demonstrezi ca nu este adevarat?

#11
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

data, on Aug 21 2005, 14:47, said:

sau cum am patit eu: mi-a spus ca pe trecerea de pietoni era o persoana "cu pantaloni albastri" careia nu i-am cedat trecerea; m-am uitat in spate, trecerea de pietoni era la 20  m, si nu era nici un pieton, nici cu pantaloni nici fara;

dar deja ma oprisem, coborasem din masina sa caut pietonul misterios si cum sa demonstrez ca pietonul respectiv circula numai in capul politistului.

ps daca un politist te amendeaza ca nu ai dat prioritate unui pieton, cum poti sa demonstrezi ca nu este adevarat?

<{POST_SNAPBACK}>


Nu poti , eventual faci scandal si refuzi sa semnezi procesul verbal.

#12
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

tkd29, on Aug 21 2005, 15:39, said:

Nu poti , eventual faci scandal si refuzi sa semnezi procesul verbal.

<{POST_SNAPBACK}>


si cum ramane cu prezumtia de nevinovatie?

#13
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

data, on Aug 21 2005, 18:30, said:

si cum ramane cu prezumtia de nevinovatie?

<{POST_SNAPBACK}>


Exista asa ceva in Romania?????

#14
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004
eu inca mai sper (uneori, dupa o bere)  :rolleyes:

#15
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,635
  • Înscris: 06.03.2005
Exista si o parte invizibila care multora nu le va cadea bine.
Reducerea sau eliminarea contactului cu agentii de circulatie, cind se mai putea rezolva in stil balcanic incalcind legea cu mita, va produce o oarecare disciplinare a conducatorilor auto, multe din contraventiile si infractiunile comise vor fi filmate si se vor trezi pe nepregatite cu amenzi serioase pentru fapte de care poate nici nu erau constienti ca le-au comis (gen parcare in locuri interzise pentru 2 minute,sau depasirea vitezei printre blocuri) si care nu au cum sa fie contestate sau rezolvate ulterior.

#16
mervey

mervey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 21.08.2005

tkd29, on Aug 18 2005, 07:24, said:

„Nu e in uniforma sau nu are ecusonul in piept, nu opriti si nu stati de vorba cu el”, i-a sfatuit ministrul de interne, Vasile Blaga, pe conducatorii auto.

    Si daca nu opresc si vine dupa mine si ma opreste, eu cum dovedesc ca nu avea ecusonul in piept, dupa ce-mi iau amenda? Sau sa umblu cu aparatul foto dupa mine si-l  :photo:  din mers?
Dupa ce i-am facut poza cred ca-mi iau amenda si ca nu am marimea regulamentara la pantof, nu mai zic de masina! Hm...  :puke:  legi aberante...țară aberantă...!
    Hai sa emigram cu toti, sa lasam Romania doar cu cei ce fac legile!

#17
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005

tkd29, on Aug 18 2005, 06:24, said:

In sfarsit un lucru bun se intampla si in Romania

...

<{POST_SNAPBACK}>


iar niste oameni care gandesc cu...adica nu gandesc. de asta mi-e frica mie de toti tampitii gen ala care avea nu stiu ce in neregula si multi altii ca el...din aia care circula fara itp si alte chestii pe care trebuie sa le aiba facute, din aia fara faruri...tiruri fara frane...boi la caruta...si mai ales boi la volan!

ca sa nu mai zic de toti betivii si aia care circula fara permis. adica dupa voi e foarte bine ca nu-i mai opreste sa le puna fiola? alti destepti s-au gasit sa comenteze...si comenteaza prost. :death:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate