Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...
 

Crestere masa musculara rapid

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Funnyzone

Funnyzone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.07.2008
Salut as dori sa imi recomandati si mie ceva suplimente ca sa imi creasca masa musculara considerabil pana la vara... o sa incep sala de sapt viitoare am 16 ani jumatate 1 87 si vreo 62 kg... ce imi recomandati sa iau?>

#2
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

 Funnyzone, on Nov 9 2008, 19:47, said:

Salut as dori sa imi recomandati si mie ceva suplimente ca sa imi creasca masa musculara considerabil pana la vara... o sa incep sala de sapt viitoare am 16 ani jumatate 1 87 si vreo 62 kg... ce imi recomandati sa iau?>
Iti recomad sa iei tot forumu asta la citit. Dupa ce il termini vezi ca mai ai cateva forumuri de citit.
Nu sa inventat inca suplimentul care sa-ti creasca masa musculara rapid.
Apucate mai intai de sala , vezi daca iti place.

#3
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
sala somn mancare.
dupa 3 ani fara intrerupere mai vorbim.

#4
Funnyzone

Funnyzone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.07.2008
m-am apucat si imi place.... dar as vrea ceva... care sa imi umfle putin muschii....

#5
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 Funnyzone, on Nov 9 2008, 12:23, said:

m-am apucat si imi place.... dar as vrea ceva... care sa imi umfle putin muschii....
Fa 20 de flotari.

#6
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

 Funnyzone, on Nov 9 2008, 22:23, said:

m-am apucat si imi place.... dar as vrea ceva... care sa imi umfle putin muschii....
Tot ce este rapid, moca si/sau usor de obtinut dauneaza intr-un fel sau altul.
Fa sport pentru sport, nu pentru aspect - aia care-si umfla muschii pentru aspect o fac pentru ca nu au altceva de etalat. Parerea mea.

E drept, ca sa si ai ceva rezultate va trebui sa te odihnesti (min 8 ore) si sa mananci bine; eventual fa-ti abonament la Men's Health - vei gasi o gramada de sfaturi utile, insa trebuie sa ai in primul rand rabdare!

#7
Funnyzone

Funnyzone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.07.2008
... pai o sa respect toate astea... dar chiar nu exista ceva care sa ma ajute sa imi maresc musculatura... nu foarte mult... doar sa ma ajute sa o maresc mai repede?

#8
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

 Funnyzone, on Nov 10 2008, 16:01, said:

... pai o sa respect toate astea... dar chiar nu exista ceva care sa ma ajute sa imi maresc musculatura... nu foarte mult... doar sa ma ajute sa o maresc mai repede?
Ok, o sa incerc sa fiu scurt:
- poti gasi o gramada de produse de crestere a masei pe care "impatimitii genului" ti le vor recomanda cu caldura; poti lua chiar si steroizi ca sa tragi mai cu spor; probabil ca vei obtine si rezultate, insa si multe alte efecte adverse. Daca vrei sa-ti dai organismul peste cap, incearca dar parerea mea e ca omul a fost proiectat sa faca miscare moderat si sa se hraneasca normal. Sportivii de performanta sunt sportivi de performanta, aia e altceva... si oricum, nici aia nu iau steroizi, poate doar suplimente.
- eu am avut pana la 26 de ani, 1.85 si 65 de kg; acum am la aceeasi inaltime 95 de kg, insa fara sa arat gras; crede-ma ca nu am luat niciun praf pentru asta.

Mai departe, faci cum crezi...

#9
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 Rigips, on Nov 10 2008, 06:32, said:

- eu am avut pana la 26 de ani, 1.85 si 65 de kg; acum am la aceeasi inaltime 95 de kg, insa fara sa arat gras; crede-ma ca nu am luat niciun praf pentru asta.

Mai departe, faci cum crezi...
Deci tu ai pus 30 de kile de muschi (adica 50% din greutatea ta initiala) pe tine dupa 26 de ani? :)

#10
dj_mikiel

dj_mikiel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 07.06.2007

 Valentine, on Nov 10 2008, 21:51, said:

Deci tu ai pus 30 de kile de muschi (adica 50% din greutatea ta initiala) pe tine dupa 26 de ani? :)

Probabil avea oasele mai grele. Dar nu la 26 de ani se intampla asta ci in adolescenta. Nu vad cum poti sa iei tu in greutate 30 de kg. Muschi nu ai cum sa ai atat. Hai ai 5-10 kg de muschi care oricum sunt cam "/:)". Oasele si tot corpul nu se face mai greu la varsta de 26 de ani. De inaltat nu te`ai inaltat(era chiar culmea). Poate ai tu impresia ca nu ai pus grasime dar si aia..30 de kg erau mult prea vizibile. Sigur nu mai aveai niste gangtere in mana cand te`ai cantarit ?

#11
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005
Ati inteles gresit: normal ca nu am pus 30 de kg de muschi.
Am dat detaliul asta pt. ca Funnyzone la 1.87/62, probabil are un complex pt. "aspectul de aschie", cum am avut si eu la un moment dat si probabil d-aia vrea sa puna muschi repede; scopul era sa inteleaga ca greutate/masa, iei treptat si in timp, dar in niciun caz repede si cel mai probabil cand te astepti mai putin. La mine cresterea in greutate nu stiu cum s-a intamplat pentru ca n-am facut nimic special pentru asta... pur si simplu s-a intamplat treptat, incepand cu 25-26 de ani si pana pe la 27-28 (nu mai stiu exact ce, cat si cum); de atunci, am aceeasi greutate fara sa tin cont de alimentatie sau altele, iar sport fac atunci cand imi permite timpul si doar pt. placere/relaxare.

#12
dj_mikiel

dj_mikiel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 07.06.2007
Baiatul vrea ceva rapid ca vrea sa creasca el sa se faca mare pana la vara. Face si un 6 pak sa iasa cu el la plaja b-). Si dupaia probabil o sa se lase de sala. Dar nici pana la vara nu o sa creasca daca se grabeste. Pentru ca poate face supraantrenament (majoritatea celor care se grabesc fac, au impresia ca daca fac 20 de serii per grupa o sa creasca) sau poate pur si simplu are programul prost (nu am verificat daca l-a postat pe aici). Daca este asa laudaros de fel se chinuie la sala cu greutati mai mari decat cele accesibile lui. Somn ma indoiesc ca are. Nu prea poti sa ai si scoala si somn (din proprie experienta). El spune ca are un program de alimentatie dar ma indoiesc ca are el 6-7 mese pe zi. Multi carbo., multe proteine. Daca ai multi carbo. de ingrasi(dar fara sa te ingrasi nu pui pe tine). Primavara faci definire..ti un regim keto probabil. Sunt foarte mult de spus. Daca tu doar ai citit pe net la descrierea unui produs "lnspgnspnhd te va face sa arati monstruos in cel mai scurt timp, este o metoda revolutionara care iti pompeaza muschii la maxim si creaza un efect anabolic de care nici un alt supliment nu a mai fost in stare. In doar 2 saptamani poti castiga pana la 5 kg de muschi" si alte vrajeli dastea. Si ca sa iti mai zic ceva.. suplimentele care le gasesti prin romania sunt niste porcarii. In romania cel mai popular este pronutrition,unii au avut succes cu ele dar raportul calitate/pret este...praf. Ce mai avem pe la noi..redis ? Ele erau bune candva dar acuma mai mult iti fac probleme. Ce gasesti pe la noi bun ar fi un muscle tech,un bsn, dar si astea sunt pe jumate. Alea mai bune inca nu au aparut. In schimb americanii si canadienii au niste gainere foarte bune. Eu recomand dymatize. Este o firma americana foarte buna. Eu am un gainer de la ei cu 250 gr. carbo si vreo 55 gr. proteina. Are asa ceva la pronutrition /:) ? Si nu costa chiar asa mult. Transportul si toate cele sunt mai scumpe. Aaa, si weider mai e bun. Si mai iei si un B COMPLEX, poate gasesti chiar natural, e mai bine asa la 16 ani. Dar mai bine stai si citeste si tu pe net. Forumul asta e slab, cauta ceva din domeniu. topculturism,getfit,culturism,bodybuilding.com,menshealth si cam atat. Dupaia o sa sti tu tot ce ai nevoie. Nici nu ai inceput bine sala si deja vrei suplimente ? Ai rabdare sa inveti si tu miscarile, sa faci corect. Sa sti sa iti faci un program de antrenament si de alimentatie singur. Si multe altele. Daca ai cauta posturile mele mai vechi ai vedea ca acum vreo 3-4 luni eu eram si mai in ceata decat tine. Dupa ce citesti macar lucrurile esentiale te simti mult mai bine. Si fa-ti un caiet in care sa iti scrii cate kg ai avut cand te`ai apucat de sala, cat aveai in brat, cat era stratul de grasime, eventual cat poti sa bagi la unele exercitii cum ar fi impinsul din culcat(cel mai popular). Astfel o sa iti vezi progresul. Spor la treaba.

#13
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 Rigips, on Nov 11 2008, 00:18, said:

de atunci, am aceeasi greutate fara sa tin cont de alimentatie sau altele, iar sport fac atunci cand imi permite timpul si doar pt. placere/relaxare.
Da-mi voie sa cred ca la greutatea, varsta si inaltimea aia daca nu iti controlezi alimentatia si nu faci sport constant / de performanta nu ai cum sa "ai putina grasime". Mai degraba nu iti dai seama tu de cata grasime ai ;)

#14
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

 Valentine, on Nov 11 2008, 11:03, said:

Da-mi voie sa cred ca la greutatea, varsta si inaltimea aia daca nu iti controlezi alimentatia si nu faci sport constant / de performanta nu ai cum sa "ai putina grasime". Mai degraba nu iti dai seama tu de cata grasime ai ;)
Nici nu sustin altceva.. am stratul meu protector, bine definit, sa zic asa! :D Insa e in limite normale si ca sa o citez pe nevasta-mea, am trecut de la aspectul de baiat, la cel de barbat.
Intotdeauna, cel mai bine e sa te multumesti cu ce ai; asa cum i-am spus unui musculos in vestiar care incerca sa-mi recomande tot felul de prafuri, eu as fi f. multumit daca practicand regulat sport, imi voi pastra silueta asta fara sa fac rabat de la micile placeri ale vietii: bericica, gratarele... dar ma opresc aici, ca nu e aria potrivita sa scriu despre asta. ;)

#15
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 Valy1, on Nov 9 2008, 21:39, said:

Nu sa inventat inca suplimentul care sa-ti creasca masa musculara rapid.
Supliment de genul asta nu exista, dar crestere musculara rapida da: rabdomiosarcom...din pacate o tumora musculara maligna. Da, stiu, o gluma proasta!
Dar legat stric de subiect este evident ca o crestere musculara rapida nu exista cu adevarat...adica cu constituirea fibrelor musculare potente si nu "umflate cu apa".
Conteaza si tipul tau de metabolism, procentul de grasime din corp, statusul hormonal etc. Cel mai bine ar fi sa consulti un nutritionist: evaluarea si sfaturile lui combinate cu exercitii fizice personalizate (eventual cu un instructor)vor da randament sigur si cat mai rapid...desigur, nu la fel de rapid ca evoutia rabdomiosarcomului. :P

#16
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 Rigips, on Nov 11 2008, 04:04, said:

Nici nu sustin altceva.. am stratul meu protector, bine definit, sa zic asa! :D Insa e in limite normale si ca sa o citez pe nevasta-mea, am trecut de la aspectul de baiat, la cel de barbat.
Intotdeauna, cel mai bine e sa te multumesti cu ce ai; asa cum i-am spus unui musculos in vestiar care incerca sa-mi recomande tot felul de prafuri, eu as fi f. multumit daca practicand regulat sport, imi voi pastra silueta asta fara sa fac rabat de la micile placeri ale vietii: bericica, gratarele... dar ma opresc aici, ca nu e aria potrivita sa scriu despre asta. ;)
Mama cand va aud cu "prafuri" ... de parca ti-ar fi recomandat cocaina sau mai stiu eu ce. Este vorba de supliment proteic. Se bea intr-un shake (care daca nu esti batut in cap, poti sa ti-l faci foarte delicios :D). Si este foarte sanatos.

Parca ai zis ca nu practici regulat sport. Oricum regulat trebuie sa insemne practic in fiecare zi o ora, ca sa aiba insemnatate. Altfel doua beri si cu 2 mici si gata :)

PS Gratarele sunt f. bune pentru cresterea musculara: eu bag piept de pui / pulpe de pui la gratar in fiecare seara aproape :)

#17
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

 dj_mikiel, on Nov 11 2008, 11:00, said:

Daca ai cauta posturile mele mai vechi ai vedea ca acum vreo 3-4 luni eu eram si mai in ceata decat tine
Nu s-a schimbat mare lucru  -_-
L-ai bagat in ceata rau de tot , stii tu ceva , restul dupa ureche.

#18
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005
Mda... hai ca i-am monopolizat topicu' baiatului; cred ca s-a si lasat deja de sport...  ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate