Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Transilvania, fara discutii despre autonomie, independenta si separatism

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
9252 replies to this topic

#253
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006
Pllux facea misto... :D

last edit:
Dan Gogoncea: yeap ;)

Edited by Megara, 11 March 2007 - 17:13.


#254
Gentle_dragon

Gentle_dragon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 03.08.2006

View PostCapitanuPICARD, on Mar 11 2007, 15:23, said:

Uite aici exemplu: bunicul prietenei mele, roman de ala neaos, a deznationalizat-o pe bunica prietenei mele, unguroaica neaosa. Locul in care s-a desfasurat deznationalizarea a fost pe undeva pe langa Borsec, in spatele unei suri. :lol:
Respectiva bunica nu numai ca nu s-a opus, ba chiar a mai vrut. Cica barbatilor lor, ungurilor adica, li s-a urcat sifilisu' la creier si nu mai au timp si chef pentru aceasta activitate productiva. Iar respectivul bunic ii tot spunea ca de aia a luat-o, ca e frumoasa foc! :rolleyes:
Asa a aparut tata-socru, ca sa zic asa. :P
Dupa aia, actuala mea prietena. PE care si eu o deznationalizez in mod sustinut de ultimele ramasite de sange unguresc.
Ai inteles cum devine treaba? Metisarea este regula de viata!
Doar imbecilii si dobitocii ii trag inainte cu izolationisme, separatisme, autonomii, puritatea rasei etc.
E drept ca, pe de alta parte, sangele geto-dac e de soi bun iar noi avem samanta puternica. Asa a vrut Dumnezeu fiule!
Nu ai fi cumva curios cine a deznationalizat-o pe una din stra-stra-bunicile tale prin incalecare (nu descalecare) :rolleyes: O fi fost vre-un avar sau got sau poate chiar hun ca geto-dacii cam pierisera prin cele razboaie, romanii se retrasesera si ramasesera saracele geto-daco-romane singure si neconsolate :D

#255
Rákóczi II

Rákóczi II

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,616
  • Înscris: 11.06.2006

View PostMuk cel Mic, on Mar 11 2007, 16:21, said:

picarde da mah si mie numaru lui mam'mare aia ca sunt dornic de povesti d'astea cu obscenitati si alte antichitati si fosile si chestii d'astea istorice! :naughty:

:naughty: Ce obiceiuri au ASTIA!
------------
(:puke:)

#256
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

mie mi se rupe de cine'a fost primu in transilvania ca si in america. suntem niste corcituri

Care voi? Vorbeste pentru tine daca te simti....

Uite ca pe mine ma intereseaza cine a fost primul in Transilvania. Nu stiu cine o fi fost dar stiu ca romanii au fost cu vreo 500 de ani inaintea ungurilor  :death:

#257
Gentle_dragon

Gentle_dragon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 03.08.2006

View Posttihomir, on Mar 11 2007, 21:06, said:

Care voi? Vorbeste pentru tine daca te simti....
Uite ca pe mine ma intereseaza cine a fost primul in Transilvania. Nu stiu cine o fi fost dar stiu ca romanii au fost cu vreo 500 de ani inaintea ungurilor  :death:
Ce folos daca n-au infipt drapelul :P Asa se face daca vrei sa revendici cucerirea unui loc. Infigi drapelul si gata, e al tau. Deci cum e cu infiptul drapelului??? :D

#258
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006

View PostGentle_dragon, on Mar 11 2007, 21:24, said:

Ce folos daca n-au infipt drapelul :P Asa se face daca vrei sa revendici cucerirea unui loc. Infigi drapelul si gata, e al tau. Deci cum e cu infiptul drapelului??? :D

pai sigur ca exista infipt, dar venind uni de departe si cum toalele li se cam tocisera pe cai de la atata dat cu sabia, l-au folosit la facut camesi.

#259
cartman_sp99

cartman_sp99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 11.07.2005

View PostGentle_dragon, on Mar 11 2007, 21:24, said:

Ce folos daca n-au infipt drapelul :P Asa se face daca vrei sa revendici cucerirea unui loc. Infigi drapelul si gata, e al tau. Deci cum e cu infiptul drapelului??? :D
Ehh da lasa ca l-am infipt mai tarziu,  :rolleyes:  :P

#260
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006
ce credeti, de-a lungul timpului au existat mai multi maghiari care s-au romanizat sau mai multi romai care s-au maghiarizat?

#261
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006

View Postego_zenovius, on Mar 11 2007, 21:59, said:

ce credeti, de-a lungul timpului au existat mai multi maghiari care s-au romanizat sau mai multi romai care s-au maghiarizat?

asta se vrea intrebare ?
pai daca se mai si romanizau nu crezi tu ca dispareau ?

#262
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postzoro2, on Mar 11 2007, 22:04, said:

asta se vrea intrebare ?
pai daca se mai si romanizau nu crezi tu ca dispareau ?
daca nu o consideri o intrebare, de ce raspunzi la ea?

#263
Gentle_dragon

Gentle_dragon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 03.08.2006

View Postego_zenovius, on Mar 11 2007, 22:19, said:

ce credeti, de-a lungul timpului au existat mai multi maghiari care s-au romanizat sau mai multi romai care s-au maghiarizat?
Cel mai mare invingator al tuturor razboaielor de mai bine de o mie de ani incoace este limba romana. In mod evident la cata vanzoleala a fost pe aici, nu poate fi vorba de puritate genetica. Gotii, hunii, gepizii, avarii, slavii etc. au fost invinsi de capacitatea de vehicol de comunicatie a limbii romane. Am mai spus asta aici dar o repet pentru ca vad ca e destul de dificil de inteles. Maghiarii sunt cam jumatate din numarul romanilor. Mie mi se pare clar ca mai multi maghiari au fost romanizati decat invers. Nici pe vremuri sabia nu era de ajuns pentru a castiga un razboi, dar mai in ziua de azi.

Edited by Gentle_dragon, 12 March 2007 - 08:26.


#264
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Gotii, hunii, gepizii, avarii, slavii etc.

Din cei mentionati mai sus doar gepizii si slavii au ramas si pe aici in rest toti ceilalti au fost in trecere, cum au venit asa s-au dau iar gene nu prea au lasat prin locurile astea. Deci "marea vanzoleala" nu a fost chiar asa de mare.  :peacefingers:


Quote

Maghiarii sunt cam jumatate din numarul romanilor. Mie mi se pare clar ca mai multi maghiari au fost romanizati decat invers.

Cine ti-a spus vreodata ca romanii si maghiarii au fost in proportii egale? :w00t:  Cati indivizi crezi ca numarau hoardele lui Arpad cand au venit? Iti spun eu, nu erau mai mult de 200 000 de oamnei cu celelalte triburi cu tot (khazari, poate si cumani si altii).
Deci ungurii sunt cei care au maghiarizat romani si slavi si germani in panonia si in secuime.

Edited by tihomir, 12 March 2007 - 14:18.


#265
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006
In mod sigur, pana la momentul acesta, mai multi romani au fost maghiarizati.

Romanizarea maghiarilor a fost posibila doar in 2 perioade, si acelea foarte scurte:
Pana la Gyla, (inainte de cucerirea lui Istvan I) si dupe unirea din 1918.
In rest, mai mult maghiarea si secuizarea a fost fenomenul dominant.

Totusi, perioada cea mai agresiva de maghiarizare, de dupa 1867, nu a dus la schimbari asa de mari cum s-ar crede. Perioda a fost prea scurta si a creat doar maghiari de conjunctura.

#266
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Totusi, perioada cea mai agresiva de maghiarizare, de dupa 1867, nu a dus la schimbari asa de mari cum s-ar crede. Perioda a fost prea scurta si a creat doar maghiari de conjunctura.


M-am uitat peste urbariile din sec. XVIII pentru domeniul Gilau (contorizarea numarului de iobagi pentru satele domeniului). La unele sate se face precizarea ca sunt romanesti, la altele ca sunt unguresti. Insa daca te iei dupa numele iobagilor ai zice ca toti sunt unguri si asta pentru ca in acte toate numele erau maghiarizate iar acolo unde nu se putea, treceau in limba maghiara meseria iobagului (exemplu, in loc de Ion macelarul era Janos Meszaros), foarte foarte putine erau clar romanesti da tot scrise aiurea : Kallota (in loc de Calota), Kirilla (in loc de Chirila) si asa mai departe.

#267
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMorosanul, on Mar 12 2007, 14:35, said:

Romanizarea maghiarilor a fost posibila doar in 2 perioade, si acelea foarte scurte:
Pana la Gyla, (inainte de cucerirea lui Istvan I) si dupe unirea din 1918.
cred ca la capitolul "romanizarea maghiarilor" ar trebui sa includem si cazurile - nu putine - de unguri (unguri-unguri nu "ungureni") care treceau carpatii si se stabileau mai ales in moldova, dar si in valahia.

#268
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

cred ca la capitolul "romanizarea maghiarilor" ar trebui sa includem si cazurile - nu putine - de unguri (unguri-unguri nu "ungureni") care treceau carpatii si se stabileau mai ales in moldova, dar si in valahia.

Ungureni erau numiti indeobste toti ardelenii, cu exceptia catorva cazuri individuale cei care se stabileau in principate erau romani. Ungurii romanizati sunt aceia care in mod individual se casatoreau cu romani si ai caror descendenti se romanizau. In schimb romanii au fost maghiarizati cu forta (elitele ardelene in evul mediu dar si oameni simpli carora li s-au pus nume unguresti de catre autoritati), ai idee cati romani din ardeal au nume unguresti?

#269
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006
Multi romani din Ardeal au nume unguresti si pentru motivul de care vorbeai mai sus.

In perioada Austro-Ungara si a Diktatului s-au maghiarizat multe nume care asa au ramas, posesorii nu stiu o vorba ungureste, si nici nu scriu numele in grafie maghiara, pentru ca nu au stiut niciodata sa-l scrie asa.

E drept ca s-au romanizat si cei care au trecut Carpatii, si da, au trecut si unguri dar mai ales secui.
Viata in Ardeal a fost in anumite vremuri chiar mai grea decat va imaginati, iar domnitorii ii scuteau 10-20 de ani de dari pe toti care treceau, ca noi veniti, ca unii care sint in nevoie, ca sa intrame o gospodarie indiferent ce etnie erau !!!

#270
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMorosanul, on Mar 12 2007, 15:15, said:

E drept ca s-au romanizat si cei care au trecut Carpatii, si da, au trecut si unguri dar mai ales secui.
eu sunt dintre cei care ii considera pe secui a fi unguri. au trecut secole de la "unio trium nationum", creed ca putem vorbi astazi despre acelasi popor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate