Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Transilvania, fara discutii despre autonomie, independenta si separatism

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
9273 replies to this topic

#235
argument-logica-adevar

argument-logica-adevar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 12.05.2006

View Postego_zenovius, on Mar 11 2007, 13:02, said:

si ce te faci daca ajungi la concluzia ca ungurii de astazi au aceeasi procent de sange d'ala mezoliticu' si acelasi procent de sange indo-european ca noi? daca ajungi la concluzia ca doar limba (careia tu nu-i prea dai importanta) difera? poate ca ei au aceeasi "formula" ca noi si au mostenit de la triburile turanice doar limba.

Dar nu sunt aici de cand suntem noi.

#236
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postargument-logica-adevar, on Mar 11 2007, 13:35, said:

Dar nu sunt aici de cand suntem noi.
nu m-ai inteles. am intrebat ce te faci daca ajungi la concluzia ca ungurii au aceeasi "formula" cu a noastra? daca au aceeasi "formula" inseamna ca "sunt aici de cand suntem noi", doar ca vorbesc alta limba, pe care au mostenit-o de la unii care au trecut pe aici fara sa le altereze "formula".
imi pastrez intrebarea: ce te faci?

#237
argument-logica-adevar

argument-logica-adevar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 12.05.2006

View Postego_zenovius, on Mar 11 2007, 13:41, said:

nu m-ai inteles. am intrebat ce te faci daca ajungi la concluzia ca ungurii au aceeasi "formula" cu a noastra? daca au aceeasi "formula" inseamna ca "sunt aici de cand suntem noi", doar ca vorbesc alta limba, pe care au mostenit-o de la unii care au trecut pe aici fara sa le altereze "formula".
imi pastrez intrebarea: ce te faci?

M-as bucura si as spune ca sunt frati de-ai nostrii.
Daca s-ar mediatiza poate ne unim cu ei si facem capitala pe granita.
Unde-s multi puterea creste!
Apoi am fi o putere mai mult decat regionala si am incerca sa-i aducem in granitele nostre si pe fratii nostri din Moldova.
Deja am avea cam 370000 km2 si o populatie in jur de 36 de milioane. Am fi o forta...
Dar din pacate romanii care formeaza poporul ungar sunt maxim 20%, ceilalti maghiari sunt slavi si germani ...

#238
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postargument-logica-adevar, on Mar 11 2007, 13:49, said:

M-as bucura si as spune ca sunt frati de-ai nostrii.
Daca s-ar mediatiza poate ne unim cu ei si facem capitala pe granita.
Unde-s multi puterea creste!
Apoi am fi o putere mai mult decat regionala si am incerca sa-i aducem in granitele nostre si pe fratii nostri din Moldova.
Deja am avea cam 370000 km2 si o populatie in jur de 36 de milioane. Am fi o forta...
Dar din pacate romanii care formeaza poporul ungar sunt maxim 20%, ceilalti maghiari sunt slavi si germani ...
exista ceva ce se numeste "cultura" si da profilul unui popor. asta ne face sa fim diferiti, nu "formula". nu stiu exact ce intelegi tu prin "romanii care formeaza poporul ungar sunt maxim 20%, ceilalti maghiari sunt slavi si germani". cum adica, din 100 de unguri, 20 sunt romani? pai atunci, de ce le mai zicem unguri? prin ce sunt romani? vrei sa spui ca 20 din 100 de unguri stiu limba romana? au obiceiuri, traditii, mentalitate romaneasca? mira-m-as.

#239
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,125
  • Înscris: 12.12.2006

View Postego_zenovius, on Mar 11 2007, 13:02, said:

si ce te faci daca ajungi la concluzia ca ungurii de astazi au aceeasi procent de sange d'ala mezoliticu' si acelasi procent de sange indo-european ca noi? daca ajungi la concluzia ca doar limba (careia tu nu-i prea dai importanta) difera? poate ca ei au aceeasi "formula" ca noi si au mostenit de la triburile turanice doar limba.
Pe mine personal, asemenarile genetice inca in curs de cercetare, mi-a accentuat simpatia fata de bulgari si secui, cu care, se pare, sintem cel mai apropiati, fara sa-mi schimbe sentimentele fata de aromani, cu care genetic nu parem atat de legati cum m-as fi asteptat :)

Dar zic invers, daca ungurii ar constientiza asta, poate ar accepta mai cu usurinta istoria asa cum a fost, fara sa simta nevoia a forta colturile mai intunecate pentru a-si face loc.
Sincer, nu cred ca au nevoie de asta, cred ca au deja un loc bine stabilit in Europa si in istoria ei.

Asa ca am face mai bine cu totii sa ne scoatem la lumina valorile culturale, care bine zici ca ne definesc, si sa le punem in valoare.
Ne va fi mult mai de folos.  :OK:

#240
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMorosanul, on Mar 11 2007, 14:12, said:

Asa ca am face mai bine cu totii sa ne scoatem la lumina valorile culturale, care bine zici ca ne definesc, si sa le punem in valoare.
Ne va fi mult mai de folos.  :OK:
asta era si sensul interventiilor mele prin care voiam sa scot in evidenta ca putem sa ajungem la absurditati, incercand sa o dam mereu pe "formula genetica".

#241
argument-logica-adevar

argument-logica-adevar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 12.05.2006

View Postego_zenovius, on Mar 11 2007, 14:17, said:

asta era si sensul interventiilor mele prin care voiam sa scot in evidenta ca putem sa ajungem la absurditati, incercand sa o dam mereu pe "formula genetica".


Nimeni nu a spus ca romanii sunt mai buni sau mai destepti sau mai... decat ceilalti!
Dar cand vezi ca vine cineva si iti contesta dreptul asupra casei tale, dupa ce ca el sta intr-o camera  tot a casei tale, treaba se schimba.
Noi, romanii, una dintre cele mai vechi neamuri din Europa (vechi = timpul care a trecut de la asezarea unui popor pe teritoriul de locuire pana in zilele nostre) am ajunsa sa fim de contestati de tot felul de neamuri venite de prin Asia...
Partea haioasa e ca acele neamuri nu mai au nimic de-a face cu vechile popoare migratoare, ca erau putini, si sunt, ca fond genetic, tot acei oameni pe care ei ii urasc.
.
D.p.d.v genetic bulgarii sunt asemanatori romanilor deoarece ei s-au asezat peste ei ( la sud de Dunare erau tot romani) nu ca romanii sunt slavi... cum s-a vehiculat pe aici.
Acelasi lucru s-a intamplat cu toate tarile din jur.

Materialul genetic determina caracterul si spiritualitatea unui om, si nu putem face abstractie de acest lucru.
O sa facem referiri la rasa atat timp cat vecinii nostri vor invata sa ne respecte si vor accepta ca sunt un popor tanar fata de romani, greci, albanezi, care traim aici de la inceputurile istoriei.

#242
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postargument-logica-adevar, on Mar 11 2007, 14:51, said:

Materialul genetic determina caracterul si spiritualitatea unui om, si nu putem face abstractie de acest lucru.


TRAIASCA RASA PURA!
MOARTE MAGHIARILOR SI BULGARILOR!

:death:

#243
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postargument-logica-adevar, on Mar 11 2007, 14:51, said:

Partea haioasa e ca acele neamuri nu mai au nimic de-a face cu vechile popoare migratoare, ca erau putini, si sunt, ca fond genetic, tot acei oameni pe care ei ii urasc.
pai, atunci inseamna ca ei sunt noi, sau noi suntem ei, ca ei se urasc pe ei sau noi ne uram pe noi.

View Postargument-logica-adevar, on Mar 11 2007, 14:51, said:

D.p.d.v genetic bulgarii sunt asemanatori romanilor deoarece ei s-au asezat peste ei ( la sud de Dunare erau tot romani) nu ca romanii sunt slavi... cum s-a vehiculat pe aici.
cu asta m-ai incurcat de tot. esti sigur ca ei s-au asezat peste ei, nu cumva ei s-au asezat peste noi? ori, poate, noi peste ei care, de fapt suntem tot noi, veniti aici inainte de ei, nu cum sustin ei ca ei au venit inainte de noi.

#244
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postego_zenovius, on Mar 11 2007, 15:04, said:

pai, atunci inseamna ca ei sunt noi, sau noi suntem ei, ca ei se urasc pe ei sau noi ne uram pe noi.


asta e adevarul. l-ai subliniat foarte bine.  :console:

#245
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006

View PostPollux, on Mar 11 2007, 14:56, said:

TRAIASCA RASA PURA!
MOARTE MAGHIARILOR SI BULGARILOR!

:death:

Pollux, uite ce vreme super e afara, ce zici nu incerci o plimbare prin parc ?

#246
argument-logica-adevar

argument-logica-adevar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 12.05.2006

View Postego_zenovius, on Mar 11 2007, 15:04, said:

pai, atunci inseamna ca ei sunt noi, sau noi suntem ei, ca ei se urasc pe ei sau noi ne uram pe noi.

Intr-un fel. Ungurii cand au venit in Panonia au gasit populatii romanice (daci romanizati), slavi si triburi germanice, care au fost asimilate (prin puterea militara. Sa nu uitam ca toata Europa a fost ingrozita la venirea ungurilor, de salbaticia lor) Astfel ei si-au pierdut caracterele mongoloide (vezi ungur cu ochii mici?). Lucru imbucurator, astfel ei s-au si civilizat in contactul cu aceste popoare. Daca nu se intampla acest lucru cred ca dispareau din cartile de istorie, ca  toate populatiile migratoare asiatice care au invadat Europa.

cu asta m-ai incurcat de tot. esti sigur ca ei s-au asezat peste ei, nu cumva ei s-au asezat peste noi? ori, poate, noi peste ei care, de fapt suntem tot noi, veniti aici inainte de ei, nu cum sustin ei ca ei au venit inainte de noi.

Da. Ei s-au asezat peste noi.

#247
argument-logica-adevar

argument-logica-adevar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 12.05.2006

View Postego_zenovius, on Mar 11 2007, 15:04, said:

pai, atunci inseamna ca ei sunt noi, sau noi suntem ei, ca ei se urasc pe ei sau noi ne uram pe noi.


cu asta m-ai incurcat de tot. esti sigur ca ei s-au asezat peste ei, nu cumva ei s-au asezat peste noi? ori, poate, noi peste ei care, de fapt suntem tot noi, veniti aici inainte de ei, nu cum sustin ei ca ei au venit inainte de noi.

Intr-un fel. Ungurii cand au venit in Panonia au gasit populatii romanice (daci romanizati), slavi si triburi germanice, care au fost asimilate (prin puterea militara. Sa nu uitam ca toata Europa a fost ingrozita la venirea ungurilor, de salbaticia lor) Astfel ei si-au pierdut caracterele mongoloide (vezi ungur cu ochii mici?). Lucru imbucurator, astfel ei s-au si civilizat in contactul cu aceste popoare. Daca nu se intampla acest lucru cred ca dispareau din cartile de istorie, ca  toate populatiile migratoare asiatice care au invadat Europa.


Da. Ei s-au asezat peste noi.

#248
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Pollux, ce te-a apucat nene? :)
Pai tu nu ai vazut ce exemplare reusite produce metisarea? Esti sandiliu? Care rasa pura?
Uite aici exemplu: bunicul prietenei mele, roman de ala neaos, a deznationalizat-o pe bunica prietenei mele, unguroaica neaosa. Locul in care s-a desfasurat deznationalizarea a fost pe undeva pe langa Borsec, in spatele unei suri. :lol:
Respectiva bunica nu numai ca nu s-a opus, ba chiar a mai vrut. Cica barbatilor lor, ungurilor adica, li s-a urcat sifilisu' la creier si nu mai au timp si chef pentru aceasta activitate productiva. Iar respectivul bunic ii tot spunea ca de aia a luat-o, ca e frumoasa foc! :rolleyes:
Asa a aparut tata-socru, ca sa zic asa. :P
Dupa aia, actuala mea prietena. PE care si eu o deznationalizez in mod sustinut de ultimele ramasite de sange unguresc. :rolleyes:
Ai inteles cum devine treaba? Metisarea este regula de viata!
Doar imbecilii si dobitocii ii trag inainte cu izolationisme, separatisme, autonomii, puritatea rasei etc.
E drept ca, pe de alta parte, sangele geto-dac e de soi bun iar noi avem samanta puternica. :rolleyes: Asa a vrut Dumnezeu fiule! :lol:

Edited by CapitanuPICARD, 11 March 2007 - 15:24.


#249
Muk cel Mic

Muk cel Mic

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 224
  • Înscris: 24.09.2006

View PostPollux, on Mar 11 2007, 14:56, said:

TRAIASCA RASA PURA!
MOARTE MAGHIARILOR SI BULGARILOR!

:death:

ce patisi nene? s'a incins tarata'n matze? :w00t: . mie mi se rupe de cine'a fost primu in transilvania ca si in america. suntem niste corcituri pe care le separa numai limba insa in curand o sa spichin' inglish cu totii asa ca sa lasam cacaturile astea nationaliste ca ne vine :puke: de la ficado!
god bless the shit & fuck romania :death:
va salut

#250
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006
poate n-ati inteles, dar Pollux a zis-o la misto - fara pic de rautate
eu de altceva l-am trimis la plimbare prin parc

#251
Muk cel Mic

Muk cel Mic

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 224
  • Înscris: 24.09.2006
picarde da mah si mie numaru lui mam'mare aia ca sunt dornic de povesti d'astea cu obscenitati si alte antichitati si fosile si chestii d'astea istorice! :naughty:

#252
Dan Gogoncea

Dan Gogoncea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 07.07.2005

View PostPollux, on Mar 11 2007, 14:56, said:

TRAIASCA RASA PURA!
MOARTE MAGHIARILOR SI BULGARILOR!

:death:
Serios, voi ati luat asta in serios? :lol: E evident ca e zisa la misto. ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate