Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

comunitate + portal

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
tsunamicg

tsunamicg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.03.2005
Salut

Vreau sa infiintez o comunitate online bazata pe un forum. Dupa destul de multa documentare pe net am ajuns la concluzia ca ar fi bine sa folosesc vBulletin inca de la inceput (chiar cu optiunea de vBlog) chiar daca e varianta mai scumpa.
Acum dilema este urmatoarea: vreau sa am un home page in genul cgsociety.org cu legaturi atat la forum cat si elemente separate, dar cu acelasi aspect si cu o integrare cat mai stransa in ceea ce priveste cautarea.

Ce solutie imi sugerati pentru conlucrarea cu vBulletin sau poate o solutie total diferita? (am vazut optiunea Drupal dar imi este teama de dificultatile de administrare datorate update-urilor si problemelor de securitate) Mentionez ca nu sunt un mare priceput in ale programarii web si nici nu imi doresc o solutie care sa necesite codare constanta, dar imi doresc o prima pagina care sa para originala si nu ca multe altele realizate cu softul ales.

#2
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
[ http://ads.cgsociety.org/www/images/skyscraper_6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Mda...te inteleg de ce o vrei....aa...shit...imi fugi mintea in alta parte...e aproape ora 0 :))

Poti folosi un Joomla plus un bridge la Vb, cluburile de templaturi ptr joomla de obicei scot si versiuni de skinuri compatibile cu forumuri (smf si phpbb sigur, nush vb)....sau sa-ti faca cineva un design custom desigur :D

Edited by lord_ice, 02 February 2009 - 23:39.


#3
tsunamicg

tsunamicg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.03.2005
deci sa merg pe varianta cu vB? ca am mai cercetat si noul ipb 3 pare promitator si parca si acum ipb ofera mai multe: ip.board+ip.blog+ip.gallery=250$ si un discount si la reinnoire de 50$ fata de achizitionarea separata ca acestora 3

Eu urmaresc o stabilitate cat mai mare a forumului si un design mai simplu, nu cine stie ce eye-candy.

Inca nu sunt hotarat asupra carui script sa folosesc.

Apropo de Joomla am oarecare retineri in ceea ce priveste performantele. Mi-e teama sa nu-mi incetineasca prea tare serverul.

Edited by tsunamicg, 03 February 2009 - 16:55.


#4
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
Joomla este o solutie folosita de foarte multi webmasteri.. si nu sunt probleme.
Mai e varianta sa mergi pe SMF ca forum cu Tinyportal ( un portal construit pe/pentru SMF ). Ambele free, cu o multime de teme de instalat si add-on-uri.

#5
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Dei is fan SMF nu is de acord, poate Joomla + SMF (are si optiune de componenta smf  Joomla) ..."portalul" ala ptr SMf...e..pur si simplu o chestie...nush...un mini-cms asa...nu ceva unde sa poti dezvolta ceva chiar cool.

Eu zic Joomla + un sistem de cache plus JPromoter NU OpenSEF o sa iti mearga perfect fara sa-ti tureze procesorul.
Dar...cu OpenSEF nu garantez :D Mai bine o lasi cu rewrite-ul initial :)

Desigur, poti opta si ptr Wordpress, insa nu poti face extragere din SMF datorita faptului ca folosesc acceasi tipuri de functii (ex: is_admin() ) si genereaza eroare.

#6
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
@lord_ice, uite-te ce vrea omul: ipb forum, ipb gallery, si ipb blog.. deci nu are nevoie de un cms foarte complex. Tiny e ok. In plus smf-ul are add-on o galerie foto si are si o tentativa de blog.. a si un blogulet mai sofisticat.

#7
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Toarna bloguri, ca ala incorporat nu merge...baga detalii pls.

#8
tsunamicg

tsunamicg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.03.2005
vad ca imi recomandati variante free/open source (lucru care nu ma deranjeaza catusi de putin) dar intrebarea este: alegerea unei astfel de variante nu presupune o munca considerabila de intretinere in ceea ce priveste upgrade-urile si problemele de securitate, fata de ipb sau vB ? ma intereseaza deasemenea sa fie cat mai user-friendly atat forumul cat si blogul.

#9
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
Pai in cazul oricarui script vei avea de lucru cu update-uri si actualizari ale scripturilor, fie ca e free fie ca e pe bani. Iar ca fapt divers, nici un script nu e la adapost de hackerelea. Am vazut ipb-uri "sparte", pentru ca nu se facuse update sau ca nu erau configurate corect. Ce vreau sa zic, un script pe bani nu-ti garanteaza securitatea.

Atat joomla cat si SMF sunt folosite pe mii de site-uri cu succes. Un exemplu: La smf esti obligat sa pastrezi semnatura powered by smf. Google search >> powered by smf >> Rezultatele 1 - 10 din aproximativ 30.500.000 pentru Powered by SMF.

N-or fi 30 de milioane de forumuri care folosesc smf.. dar catevii zeci de mii tot sunt.

#10
tsunamicg

tsunamicg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.03.2005
corect. cand am spus update-uri ca refeream la lejeritatea cu care se fac si la a nu fi nevoie de "reparatii" la fiecare update

Edited by tsunamicg, 03 February 2009 - 21:14.


#11
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
Pai uite ca nu sunt necesare reparatii. Pe un forum SMF am facut upgrade de la 1.1.4 pana la 1.1.7 ( in timp, pe masura ce apareau versiunile ).
In zona de administrare iti apare mesajul ca exista o versiunea noua, click pe install, verifica automat daca merge ok upgrade-ul si apoi upgrade... fara errori, fara probleme, fara reparatii.

Pe de alta parte, nu te astepta sa ai un forum/site, la care sa nu apara probleme ;).

#12
tsunamicg

tsunamicg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.03.2005
nici nu-mi imaginez sa nu apara probleme, dar vreau ca sa apara cat mai putine posibil.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate