Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

jurnal de bord noul hyundai accent

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
Kocioran

Kocioran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.01.2006
Salutare!

Sunt posesor de  noul Hyundai Accent 1,4  versiunea full.
Dupa lungi cautari pe site-uri si forumuri si dupa ce am vazut pentru prima oara masina intr-un show room am hotarat ca aceasta va fi urmatoarea mea masina.
Am aproximativ 1600 km parcursi in acest moment. Pot sa spun ca pana acum nu am avut nici o problema.
Este foarte confortabila , motorul silentios si destul de puternic. Pana acum nu am depasit 100 km/h, deoarece in carte recomanda un rodaj de 2000 km cu max 88km/h.
Deja se simte ca motorul s-a mai lasat si raspunde mult mai bine atunci cand apas pedala de acceleratie. Ma astept ca dupa 2-3 mii km sa se aseze si mai bine si abia atunci cred ca pot avea o impresie corecta asupra motorului.
Consumul facut plin/plin a fost pana acum intre 6.0-6.5 /100 km  , consum mediu, in majoritatea cazurilor la drum lung am fost 5 adulti in masina. Probabil ca si consumul va scadea odata ce motorul va trece de perioada de rodaj.  
Cu 5 adulti si bagaje se comporta excelent neavand nevoie sa reduc din treapta 5 in 4 la panta.
Singurul lucru care nu-mi place foarte tare, este ca suspensiile parca sunt totusi prea moi, iti ofera un confort placut dar la viteza pe un drum denivelat "pluteste" prea tare. Parca ar fi trebuit un pic mai rigide.
Prima oara am alimentat de la Shell si a fost totul ok , apoi de la Petrom si am simtit ca motorul era mai zgomotos. Un prieten m-a sfatuit sa alimentez de la OMV. Asa am facut  si motorul a devenit din nou silentios, asa ca sfatul meu este sa aveti grija cu cei de la Petrom.
In rest totul e ok . O sa va tin la curent cu alte impresii, o sa postez si o poza.

#2
danalarm

danalarm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 14.08.2005

View PostKocioran, on Apr 30 2006, 08:26, said:

Salutare!

Sunt posesor de  noul Hyundai Accent 1,4  versiunea full.
Dupa lungi cautari pe site-uri si forumuri si dupa ce am vazut pentru prima oara masina intr-un show room am hotarat ca aceasta va fi urmatoarea mea masina.
Am aproximativ 1600 km parcursi in acest moment. Pot sa spun ca pana acum nu am avut nici o problema.
Este foarte confortabila , motorul silentios si destul de puternic. Pana acum nu am depasit 100 km/h, deoarece in carte recomanda un rodaj de 2000 km cu max 88km/h.
Deja se simte ca motorul s-a mai lasat si raspunde mult mai bine atunci cand apas pedala de acceleratie. Ma astept ca dupa 2-3 mii km sa se aseze si mai bine si abia atunci cred ca pot avea o impresie corecta asupra motorului.
Consumul facut plin/plin a fost pana acum intre 6.0-6.5 /100 km  , consum mediu, in majoritatea cazurilor la drum lung am fost 5 adulti in masina. Probabil ca si consumul va scadea odata ce motorul va trece de perioada de rodaj.  
Cu 5 adulti si bagaje se comporta excelent neavand nevoie sa reduc din treapta 5 in 4 la panta.
Singurul lucru care nu-mi place foarte tare, este ca suspensiile parca sunt totusi prea moi, iti ofera un confort placut dar la viteza pe un drum denivelat "pluteste" prea tare. Parca ar fi trebuit un pic mai rigide.
Prima oara am alimentat de la Shell si a fost totul ok , apoi de la Petrom si am simtit ca motorul era mai zgomotos. Un prieten m-a sfatuit sa alimentez de la OMV. Asa am facut  si motorul a devenit din nou silentios, asa ca sfatul meu este sa aveti grija cu cei de la Petrom.
In rest totul e ok . O sa va tin la curent cu alte impresii, o sa postez si o poza.

sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara probleme!
p.s. - vezi in titlul topicului: born = bord!!!

#3
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
1. Cum adica ai pus benzina de la shell? :w00t: Shell-ul a fost vandut mol-ului de vreun an.
2. Faptul ca prima data ai pus de la shell si petrom si apoi la omv iar primele dati a fost mai zgomotos se putea datora si faptului ca a fost noua atunci cand ai pus de la shell si petrom :w00t:
3. Sa o stapanesti sanatos si numai bucurii cu ea. Daca ai furniza si informatii cu privire la pret si modalitatea de plata aleasa de tine ar fi si mai bine.

4. Danalarm, nu este nevoie sa dai quote (adica sa apesi pe butonul reply) atunci cand esti prima care posteaza dupa postul quote-at, tie nu ti se pare suparator cum se vede? :w00t:

#4
Kocioran

Kocioran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.01.2006
Stiu ca Shell-ul a fost vandut la cei de la Mol, dar sa sti ca inca mai sunt benzinarii Shell, mai ales in Bucuresti. Daca nu ma crezi pot sa-ti arat si bonul de casa pe care scrie shell, poze cu benzinaria nu am facut :).
Am spus ca a fost mai zgomotos doar atunci cand am alimentat de la Petrom.  
Pret : 9800 CIP = 11.700 DDP.
Leasing 5 ani cu avans  40% prin Motoractive.
Danalarm , mersi pentru observatie , din viteza..... :)

Edited by Kocioran, 03 May 2006 - 16:56.


#5
vladexe

vladexe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.06.2006

View PostKocioran, on Apr 30 2006, 20:26, said:

Salutare!

Sunt posesor de  noul Hyundai Accent 1,4  versiunea full.
Dupa lungi cautari pe site-uri si forumuri si dupa ce am vazut pentru prima oara masina intr-un show room am hotarat ca aceasta va fi urmatoarea mea masina.
Am aproximativ 1600 km parcursi in acest moment. Pot sa spun ca pana acum nu am avut nici o problema.
Este foarte confortabila , motorul silentios si destul de puternic. Pana acum nu am depasit 100 km/h, deoarece in carte recomanda un rodaj de 2000 km cu max 88km/h.
Deja se simte ca motorul s-a mai lasat si raspunde mult mai bine atunci cand apas pedala de acceleratie. Ma astept ca dupa 2-3 mii km sa se aseze si mai bine si abia atunci cred ca pot avea o impresie corecta asupra motorului.
Consumul facut plin/plin a fost pana acum intre 6.0-6.5 /100 km  , consum mediu, in majoritatea cazurilor la drum lung am fost 5 adulti in masina. Probabil ca si consumul va scadea odata ce motorul va trece de perioada de rodaj.  
Cu 5 adulti si bagaje se comporta excelent neavand nevoie sa reduc din treapta 5 in 4 la panta.
Singurul lucru care nu-mi place foarte tare, este ca suspensiile parca sunt totusi prea moi, iti ofera un confort placut dar la viteza pe un drum denivelat "pluteste" prea tare. Parca ar fi trebuit un pic mai rigide.
Prima oara am alimentat de la Shell si a fost totul ok , apoi de la Petrom si am simtit ca motorul era mai zgomotos. Un prieten m-a sfatuit sa alimentez de la OMV. Asa am facut  si motorul a devenit din nou silentios, asa ca sfatul meu este sa aveti grija cu cei de la Petrom.
In rest totul e ok . O sa va tin la curent cu alte impresii, o sa postez si o poza.


salut, sunt deasemenea posesor de noul accent 1.4, am 4700 km cu masina si am avut probleme grave tehnice cu masina, vicii ascunse din fabricatie.  referitor la suspensii, intr-adevar masina are probleme de stabilitate la viteze de peste 100 - 120 km/h, acest lucru iti spun ca se mai poate ameliora si  prin schimbarea gumelor cu unele mai late pt ca cele din fabricatie au latimea 175..., iar atata timp cat pe varianta cea mai scumpa de accent de 1.6 , 1.5 crdi se pun gume de 195 latime, suporta si varianta noastra . :peacefingers:

#6
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Detalii pls, ce probleme ai avut?

#7
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
exact vrem si noi detalii.. :)

#8
radup

radup

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 02.04.2003
Comportament subvirator sau rugina la 4700 de kilometri? La 140 de km/h nici o problema inca...
Zic inca...

Edited by radup, 14 June 2006 - 22:25.


#9
Kocioran

Kocioran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.01.2006
Eu nu am avut nici o problema tehnica pana acum . Am 3600 km parcursi. Singura chestie e ca se aude un scartait din cand in cand de la scaunul soferului, probabil nu e starns cum trebuie . In rest se comporta foarte bine  , imi place cum demareaza acum , s-a lasat motorul si are mai multa viata.
Consumul l-am facut de cateva ori plin pe plin si mi-a luat 6.2-6.3 iat cu aer conditionat 6.6/100 km.
intradevar in curbe la viteza nu sta f. bine , asta si pt ca suspensiile sunt .f moi si nu sunt independente. Dar asta e , daca vrei un comportament mai bun in curbe trebuie sa-i pui suspensii mai tari, dar atunci o simti toate gropitele din asfalt  ( si nu sunt putine ).

Numai bine!

#10
alex blink

alex blink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 01.05.2006
Oameni buni este Hyundai, nu va suparati, imi place mult masinuta este exact ceea ce isi doreste un familist, si pretul este acceptabil pentru ce dotari/motor  ofera accent-ul  :D . Sa le stapaniti sanatosi amandoi si cati mai multi km fara probleme, apropo de ce nu ati optat pentru varianta diesel :D

#11
ruler

ruler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 21.06.2006
Salut,
Ceva posturi noi? Impresii noi ? Asteptam cu interes cat mai multe detalii ! Pls don't stop posting:D.

#12
tudormon

tudormon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 23.05.2005
Ma, eu nu stiu ce scrieti voi aici.

Unul zice ca pe versiunile mai mari 1.5 crdi sau 1.6 benzina se pun cauciucuri 195, dar pe site zice altceva (tot 175).

Unul zice ca suspensiile nu sunt independente cand de fapt pe site zice ca sunt...

Hai sa ne punem de acord, ca ma uit si eu la o masina din asta.

Noutati?

#13
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 08.04.2006
Doar varianta 1,6 full are cauciucuri de 195
Suspensia independenta SPATE nu mai exista pe modelul 2006 (doar pe 2005)

#14
vladexe

vladexe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.06.2006
intr-adevar sunt dator cu explicatii si in acelasi timp apelez la voi poate ma puteti sfatui.
AStfel, cand am avut cu Accentul cam 500 km, am auzit primele zgomote ce pareau a proveni de la elementele de directie. Am asteptat pana am avut 1000 km, m-am prezentat la service-ul autorizat Hyundai din Timisoara -Casa Auto Timisoara- pentru a efectua revizia de rigoare, moment in care am reclamat si defectiunea. Se constata ca zgomotele, jocurile, etc. proveneau din caseta de directie. S-a comandat o noua caseta , precizez ca a durat  nu mai  putin de 8 saptamani sa aduca piesa!! A fost inlocuita, au fost facute unghiurile..am plecat de la service.. se intampla in urma cu 2 luni, de atunci au inceput realmente problemele. De cand am scos masina din service zgomote la rulaj de pana 40, 50 km/h pe drum de macadam, piatra cubica , drum cariat. De atunci si pana astazi am intrat intr-un ciclu de ia masina din service..du-o inapoi.., nefiind remediata. A fost demontat tot bordul masinii, instalatie electrica,etc, nu au  gasit nimic.. iar la montarea bordului inapoi acesta a fost zgariat, ciobit, au inlocuit coloana de directie cu tot cu servotronic rezultatul -  masina se comporta la fel. Cei din Timisoara mi-au raspuns in scris ca ei sunt depasiti de situatie si ca singura varianta de explorare si remediere a defectiunii ar fi la bucuresti. Aici am fost directionat catre d-l Georgescu Bogdan - director Hyundai Garantii Romania - care mi-a spus ca eu trebuie sa suport cheltuiala transportului masinii dus intors la Bucuresti !!! am ramas total indignat, deci: pentru incompetenta service-ului  Hyundai din Timisoara , pentru ca acestia nu pot remedia o problema, garantia nu mai acopera si transportul masinii catre service-ul competent!  
  ps  revin si spun ca masina este un Hyundai Accent , 1.4 benz, an 2006.  deci masina face anumite zgomote   pe drumurile aratate zgomote care transmit o vibratie in volan, deci ce par a proveni totusi de la directie

#15
RAN

RAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 04.07.2004
Insista, fa scandal, fa reclamatie la OPC, da-i in judecata, eventual cauta sa castigi si simpatia unui ziar, astfel de subiecte cam au priza.

#16
vladexe

vladexe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.06.2006
nu e asa simplu, OPC-ul protejeaza doar pers fizica, (masina fiind pe pes juridica) iar cu judecata e cale lunga si cu mai multe taisuri crede-ma , sunt avocat de profesie si stiu ce poate insemna un eventual proces pierdut cu o cpmpanie asa de mare(ma refer la cheltuieli de judecata) asa ca a mai ramas scandalul.. in fine eu cred  ca e o problema generala la toate vaccenturile, care mai devreme sau mai tarziu vor iesi la suprafata.  Intre timp chiar nu stiu ce sa fac am  oregatit o sesizare la catre Hyundai Europa, sa vad daca ma baga cineva in seama. As  vrea sa co ntactez pe cineva din media (eventual o revista de specialitate) dar am observat ca adresele de mail date ca si contact de catre aceste reviste or fi functionabile teoretic dar nu te baga nimeni in seama.

#17
RAN

RAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 04.07.2004
Da, daca esti PJ nu te ajuta OPC. Poate scandalul sa te ajute,  mai ales daca esti avocat bun de gura ;)

#18
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005

View Postvladexe, on Jul 11 2006, 13:10, said:

Cei din Timisoara mi-au raspuns in scris ca ei sunt depasiti de situatie si ca singura varianta de explorare si remediere a defectiunii ar fi la bucuresti. Aici am fost directionat catre d-l Georgescu Bogdan - director Hyundai Garantii Romania - care mi-a spus ca eu trebuie sa suport cheltuiala transportului masinii dus intors la Bucuresti !!! am ramas total indignat, deci: pentru incompetenta service-ului  Hyundai din Timisoara , pentru ca acestia nu pot remedia o problema, garantia nu mai acopera si transportul masinii catre service-ul competent!
Nu este de acceptat ca tu sa platesti deplasarea la Bucuresti!
Este vina lor ca nu stiu sa ti-o repare.Ai fost cu ea in service,daca nu se pricep si trebuie dusa la Bucuresti ei sunt cei care trebuie sa suporte cheltuielile de transport.
Nu trebuie sa cedezi!
Imi pare rau ca ai probleme cu ea si ca cei de la service sunt pe dinafara...sper sa o rezolvi cat mai curand.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate