Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Blu-Ray Movies

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
442 replies to this topic

#55
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
De ce sa te limitezi "de la noi din tzara" cand la noi nu exista piata pentru asa ceva (cati cumpara bluray-uri, multi nici nu stiu ca vin pe un disc)

https://www.amazon.c...ing day blu ray

#56
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Poate ca vrea subtitrare in limba româna! :)

#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postforfor, on 22 august 2017 - 21:29, said:

Stie careva de unde pot achizitiona filmul bluray   "Training day"   cu Denzel Washington? De la noi din tzara...
olx, 43ron

#58
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007

View Postr_ovidiu2000, on 23 august 2017 - 12:42, said:

Poate ca vrea subtitrare in limba româna! Posted Image

La asta nu m-am gandit.

#59
Cristibio

Cristibio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.06.2017
Salutare tuturor.Am creat un grup interesant pe facebook: Colectionari de filme Romania. Bazar de dvd si bluray si discutii legate de filme. Va astept

#60
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Aseara a rulat pe noul canal Cinemaraton un film romanesc, Ion. O calitate fantastica a imaginii. Sunt curios ce a folosit canalul tv ca sursa, ca nu cred ca filmul exista pe BD. Casa de filme din Ro nu turna pe pelicula Orwo? Aveau alea asa o calitate? Pe bune, prin comparatie peliculele actuale de la Hollywood arata cheap din punct de vedere al gamutului.

#61
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Nu mai sunt multe filme trase pe pelicula la ora actuala ci digital.

Un film pe pelicula este Dunkirk si se vede clar asta la gamut, detalii in negru si film grain. Are si o oarecare palpaier specifica.

#62
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAndi Pavel, on 18 septembrie 2017 - 08:00, said:

Aseara a rulat pe noul canal Cinemaraton un film romanesc, Ion. O calitate fantastica a imaginii. Sunt curios ce a folosit canalul tv ca sursa, ca nu cred ca filmul exista pe BD. Casa de filme din Ro nu turna pe pelicula Orwo? Aveau alea asa o calitate? Pe bune, prin comparatie peliculele actuale de la Hollywood arata cheap din punct de vedere al gamutului.
Poate folosesc aceeasi procesare de imagine ca si postul turcesc Show TV, unde filmele turcesi vechi se vad incredibil de bine.

#63
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View PostAndreiNR, on 18 septembrie 2017 - 12:59, said:

Nu mai sunt multe filme trase pe pelicula la ora actuala ci digital.
Corect. Prin "peliculele actuale" vroiam practic sa spun "filmele actuale".

#64
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Tu compari cu imaginea de la cinematografele noastre? Cel putin in provincie imaginea e de rahat, fara contrast, culori de-amboulea, fara definitie, parca nu vorbim de un proiector profesional. Aceleasi filme se vad mult mai bine de pe bluray, chiar si pe un entry-level de LCD ca al meu.
Ma uit cat a costat investitia Cinema City si Sergiu Nicolaescu si nu pricep de ce se vede asa de prost...

Edited by Hansolo, 18 September 2017 - 18:45.


#65
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostHansolo, on 18 septembrie 2017 - 18:44, said:

Tu compari cu imaginea de la cinematografele noastre? Cel putin in provincie imaginea e de rahat, fara contrast, culori de-amboulea, fara definitie, parca nu vorbim de un proiector profesional. Aceleasi filme se vad mult mai bine de pe bluray, chiar si pe un entry-level de LCD ca al meu.
Ma uit cat a costat investitia Cinema City si Sergiu Nicolaescu si nu pricep de ce se vede asa de prost...
E adevarat. Se vede mai ales la un cinema 3d.
Pana in prezent singurul cinema care l-am gasit calibrat ok la 3d este cinemacity cotroceni, restul nu merita.

#66
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View PostHansolo, on 18 septembrie 2017 - 18:44, said:

Tu compari cu imaginea de la cinematografele noastre?
Nu, nu era legata de cinematograf, comparam doar imaginea unui film romanesc turnat undeva in anii 80 pe pelicula Orwo (banuiesc), cu imaginea filmelor actuale "de top".

View Postadiatric, on 18 septembrie 2017 - 13:15, said:


Poate folosesc aceeasi procesare de imagine ca si postul turcesc Show TV, unde filmele turcesi vechi se vad incredibil de bine.
Nu, nu are legatura. Vorbeam strict de calitatea imaginii unui film, nu a canalului pe care a fost transmis filmul (multe altele se vad deplorabil)

#67
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
In anii 80 se foloseau pelicule AzoMures, ORWO si Kodak.Tehnic pelicula aia de 35 mm excede formatul 4k.

#68
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostHansolo, on 18 septembrie 2017 - 18:44, said:

Tu compari cu imaginea de la cinematografele noastre? Cel putin in provincie imaginea e de rahat, fara contrast, culori de-amboulea, fara definitie, parca nu vorbim de un proiector profesional. Aceleasi filme se vad mult mai bine de pe bluray, chiar si pe un entry-level de LCD ca al meu.
Ma uit cat a costat investitia Cinema City si Sergiu Nicolaescu si nu pricep de ce se vede asa de prost...

Depinde cat de mult a investit in acel proiector, cati lumeni are, daca este suficient pentru sala respectiva
La cinema se foloseste formatul DCP, si deobicei  vine pe hard, incarcat pe un server intern si distribuit catre proiector in storage-ul intern al lui.
Vorbeam cu un prieten care lucreaza in domeniul acesta de instalare/montare/calibrare cinema: depinde de patron cat de mult vrea sa investeasca si apoi depinde cat de mult vrea sa-l intretina.
Cei care se respecta au proiector sony pe laser. Si aici nu vorbim de cele care se gasesc in magazine.
Dar pentru userii de rand, un bluray 2k sau 4k e suficient.

Edited by adiatric, 30 October 2017 - 00:04.


#69
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru cei care nu au avut un bluray 4k , pot incepe cu http://carturesti.ro...val-1660236?p=2
si http://carturesti.ro...el-1985177?p=19

Pretul nu este chiar asa de mare tinand cont ca primesti atat varianta 2k cat si 4k.

#70
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

 adiatric, on 30 octombrie 2017 - 00:16, said:

Pentru cei care nu au avut un bluray 4k , pot incepe cu http://carturesti.ro...val-1660236?p=2
si http://carturesti.ro...el-1985177?p=19

Pretul nu este chiar asa de mare tinand cont ca primesti atat varianta 2k cat si 4k.
Mda, ce mi-e „Ghost in the Shell”, ce mi-e „Ghost in the Sheel” (preț de secunde bune nu am înțeles despre ce este vorba, deși cunoșteam afișul și văzusem câteva secvențe cu Scarlett Johansson :) ).

#71
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

 adiatric, on 30 octombrie 2017 - 00:16, said:

Pentru cei care nu au avut un bluray 4k , pot incepe cu http://carturesti.ro...val-1660236?p=2
si http://carturesti.ro...el-1985177?p=19


Ziceam de poze reale....Nu link-uri, nu poze copiate.

#72
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Andi Pavel, on 30 octombrie 2017 - 07:01, said:

Ziceam de poze reale....Nu link-uri, nu poze copiate.
Hai sa ne intalnim, in cluj si te le arat in realitate.
Locatia de unde au fost cumparate, Carturesti , Vivo Cluj.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate