Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Blu-Ray Movies

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
442 replies to this topic

#91
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Xbox One S.

#92
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 06.11.2014
Matrix 4H HDR... L-am vazut de N ori in SD/HD, dar parca mi-as cumpara special tv 4K si player pentru experienta vizuala noua.

#93
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dupa ce am vazut passengers pe ex700 si apoi pe philips oled803....ce pot spune. Super Clear.

#94
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 06.11.2014
Pai, nici n-ai cum sa le compari. E cam si cum ai trece din Logan in Mercedes :)

#95
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Masinile te duc de la punct A la punct B, costurile se simt la buzunar.
La fel si la bluray/tv , costul mare la inceput , calitate in timp

Sunt curios cum se vede matrix cu ambilight :)

#96
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Televizor cu ambilight ai, player ai, mai ai nevoie de disc.

#97
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMr. Incredible, on 10 septembrie 2018 - 14:51, said:

Televizor cu ambilight ai, player ai, mai ai nevoie de disc.
De matrix.

#98
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Am vazut prima data Matrix pe caseta VHS, cu sunt stereo Dolby Surround decodat de receiver cu Dolby Pro-logic din pistele stereo de pe caseta.
Experienta a fost totala era referinta ca sunet, la vremea aia nici Dolby Digital nu suna asa spectaculos.Versiunea DVD nu convingea la fel de mult, binenteles pe un CRT de 72 cm diagonala.

#99
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Timpul trece si mai uitam si noi cate ceva. Am avut si eu DVD-ul dar nu aveam sistem multicanal performant asa ca blu-ray-ul a fost ani de zile referinta video/audio, demo material. Aici zice asa:

The Matrix Blu-ray, Audio Quality   5.0 of 5

Even on DVD with lossy Dolby Digital, The Matrix was considered demo material for evaluating HT systems. Now you can chuck that DVD out the window to make room for the new reference demo sound. The Blu-ray version fully pays off the source material and shows why The Matrix won Academy Awards for best sound and best sound effects editing in 1999. The Dolby TrueHD 5.1 track has good treble extension, midrange detail and bass slam. Especially bass slam. The squeals of delight that left my mouth during the more bombastic scenes I would be embarrassed to repeat, but the sound attack was that good.
Watch the scene where Neo and Trinity storm the police station building to rescue Morpheus and engage in the lobby shootout. The sound of automatic weapon fire and exploding bits of wall and structural columns achieves a level of definition, speed, clarity and outright articulation rarely heard. The more you crank it, the better it sounds. The surround engineering is equally involving, with small arms fire emanating from the rear and front speakers, revealing good spacial separation. Every spent shell drops to the floor with a delicate, palpable ringing from the tweeters with a crispness and clarity that is conveys presence and realism, even in the midst of the midrange and bass. And after the heavy attack of the weapons fire, the scene closes on a light note, as Neo and Trinity leave the area with a blasted piece of a column clanking to the floor, perfectly represented in the treble. Classic.
The Matrix has never sounded better and will live on as the ultimate demo material for home theater enthusiasts. Mostly the bass attack is what does it. The helicopter crashing into the side of the building is an HT sound enthusiast's delight. Just be sure your sub isn't turned up too high or you will rock the neighborhood. Other demo-worthy scenes come during the many "Bullet Time" sequences, which show the emphasis on sound design. As the action stops and the camera pans around the actors, aural imaging spins in relation to the camera throughout the soundstage. It was an amazing effect in the theater and on DVD, but the Blu-ray performance is the best of all. The Matrix was made for lossless audio and this Blu-ray presentation is flawless, powerful and amazing.
http://www.blu-ray.c...-ray/52/#Review

#100
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Două noi titluri HDR. Matrix este și Dolby Vision, necesar pentru evaluarea imaginii la calibrarea aferentă, pentru că pe Netflix nu ne putem baza ca sursă de imagine de referință.

Attached Files


Edited by Jean-Luc_Picard, 19 September 2018 - 17:15.


#101
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Și încă un titlu HDR Dolby Vision care va ușura evaluarea pre- și post-calibrare:

Attached Files



#102
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
De acel Passengers chiar aminteam ca se vede excelent.
Char si 1080p.

#103
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Le aveam pe lista de mult timp.Posted Image

Attached Files



#104
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005

View PostMr. Incredible, on 06 septembrie 2018 - 08:26, said:

Un film pe care il am si pe care doresc sa-l revad este Matrix in format 4k si blu-ray, a fost scos de curand in 4k si remasterizat in format blu-ray, ambele formate cu pista Dolby Atmos, se anunta spectaculos! http://www.blu-ray.c...Blu-ray/198328/
Am vazut filmul si este spectaculos, parca l-am vazut prima data si in cele mai bune conditii, imaginea de top iar sunetul este excelent, atmos completeaza senzatia, m-am ferit de gloante mai tot filmul.

#105
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Am terminat de vazut cele 9 sezoane din X-Files, mi-a facut o mare placere sa le vad in conditile actuale, serialul este foarte fain.

Am revazut, acum in 3D, Fantastic Beasts and Where to Find Them, foarte faine filmul, imaginea si sunetul. https://www.imdb.com...0/?ref_=nv_sr_2

O chestie care nu imi place si pe care am observat-o la mai multe filme, se pastreaza in multe cazuri atmos pentru varianta UHD iar in BD simplu sau 3D nu se pune. In cazul asta la varianta BD 3D am avut DTS HD MA 5.1, in varianta BD 2D pista este Atmos. Nu inteleg de ce fac lucrurile astea, ai atmos dar alegi sa nu il pui pe varianta BD sau daca pui pui doar pe una din variante si nu pe ambele.

Un alt film pe care l-am revazut acasa tot in 3D si tot fara atmos a fost Ready Player One: https://www.imdb.com...0/?ref_=nv_sr_1
Aceeasi poveste cu atmos care exista dar doar la varianta BD 2d si nu la cea BD 3D.

Ambele filme se vad si se aud superb, receiverul face oricum un upmix pentru boxele de sus.

Edited by Mr. Incredible, 04 October 2018 - 17:56.


#106
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Dupa ceva dificultati cu livrarea(Amazon UK) am intrat in sfarsit in posesia Fate Stay Night Unlimited Bladeworks Pt2 Blu Ray Collector's Edition [Blu-ray] Posted Image

PS. Figurina o aveam deja.Posted Image

Attached Files



#107
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
A vazut cineva remasterizarile Rambo in 4K? Au detalii la nivelul 4K?

#108
octav_sergiu

octav_sergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 07.10.2010
Salutare

As dori si eu sa incep sa colectionez filme/documentare/seriale in format BD fizic , atat 1080P cat si 4K. Uitandu-ma la noi, pe online sunt destul de putine site-uri de unde se pot cumpara. Voi de unde cumparati? Daca luati din exterior, cum se efectueaza transportul si cum faceti cu subtitrarea?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate