Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

Blu-Ray Movies

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
442 replies to this topic

#433
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016
Avantajul pe disc e ca orice tv ai, se vede bine. Streamingu, trebuie sa ai un tv performant.

Oricum, cand se zice de stteaming, se include si cel neoficial, multi nu cauta neaparat calitate video si de aici si vabzarile mai scazute de discuri fizice. Iar providerii cu abonament, vor sa te aiba la mana cu taxa lunara, chit ca noutati baga rar....

Sunt multe afaceri la mijloc.

#434
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 04.11.2022
Sa fim seriosi, discul la ora actuala e ceva perimat. Daca nu esti obsedat(pana la nebunie)de imagine, eu zic ca un film tras in Dolby Vision si un tv Oled sunt suficiente pentru cineva normal. De aici incolo vb.de boala.....

#435
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,360
  • Înscris: 23.05.2003
Word bro.
Plus de asta prin anumite locuri (cough) se gasesc chestii care au Remux in denumire si se pot stremui bine mersi.

#436
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 01.03.2006

View PostPavel54, on 02 august 2023 - 12:49, said:

Sa fim seriosi, discul la ora actuala e ceva perimat. Daca nu esti obsedat(pana la nebunie)de imagine, eu zic ca un film tras in Dolby Vision si un tv Oled sunt suficiente pentru cineva normal. De aici incolo vb.de boala.....
  
nu prea cred , discul nu moare never    ...  dimpotriva vor aparea alea de 1 tb stocare   pana la 10 tb  https://www.techrada...0-drive-as-well
nu au murit alea de pick-up da barem astea.    uhd

#437
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014

View PostPavel54, on 02 august 2023 - 12:49, said:

Sa fim seriosi, discul la ora actuala e ceva perimat. Daca nu esti obsedat(pana la nebunie)de imagine, eu zic ca un film tras in Dolby Vision si un tv Oled sunt suficiente pentru cineva normal. De aici incolo vb.de boala.....
Sau boala (de ochi și de urechi) este la cine nu vede și nu aude diferența...
În altă ordine de idei, obsedat poate fi considerat și cel care nu se mulțumește cu vizionarea în SDR pe un monitor de calculator sau un telefon ieftin, că doar tot filmul acela este.

Edited by Jean-Luc_Picard, 03 August 2023 - 07:09.


#438
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 04.11.2022
Picard tu vb.de extreme, eu vb.de un om normal ca pretentii. Am obs.o boala a zilelor noastre: aproape nimeni nu se mai bucura de un film bun fiindca sta sa numere pixelii sau luminozitatea pe ecran. E bine sa fi pretentios dar nu la modul patologic.

#439
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014
Nu cred că „nimeni”, chiar și eu mă mai uit la unele filme pe streaming și monitor, chiar dacă mi-am pus la punct nu sistem performant. Nu contează pixelii sau luminozitatea, contează să nu fie diminuată experiența vizionării, iar la momentul actual aceasta este diminuată (ușor sesizabil) prin comparație cu discul.
Unii mai cunoaștem și epoca VHS, cu filme dublate (prost) la modul amatoricesc (chiar dacă respectiva profesa în domeniu), ne uitam la ele că nu aveam altceva (și mai mult ne imaginam decât vedeam conținutul filmului), dar să rămâi sau să revii (unele streaming-uri sunt oribile și nu se deosebesc foarte mult) benevol la acel nivel nu este ceva firesc.
Putem vorbi despre ceva că este depășit sau perimat doar dacă a fost înlocuit de altceva de calitate superioară, nu că furnizorii s-au orientat către un înlocuitor mai profitabil, dar nu superior sau măcar egal calitativ.

Edited by Jean-Luc_Picard, 03 August 2023 - 09:58.


#440
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014
Din comanda de Black Friday de pe Amazon cu livrare gratuită (sunt mai multe, dar restul titluri mai vechi). „Oppenheimer” vine săptămâna viitoare, că nu mă hotărâsem să-l iau și era oricum în precomandă.

Attached Files



#441
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 05.10.2005
Cateva preturi okay la filme UHD pe Amazon italia:

THE HOBBIT - FILM TRILOGY + EXTENDED (4K Ultra HD) la 31 de euro

Matrix 4 Film Collection (4K Ultra-HD + Blu-Ray) la 22 de euro

Blade Runner - The Final Cut (4K Ultra-HD+Blu-Ray) la 12 euro

Aquaman (4K Ultra-HD + Blu-Ray) la 12 euro

Ready Player One (4K Ultra-HD+Blu-Ray) la 9 euro

#442
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014
A venit și acesta. Se anunță un sfărșit de săptămână plin de filme.

Attached Files



#443
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Ultimele achizitii.Posted Image

Teatro Alla Scala Ballet Box [5 Blu-ray] 55 euro Amazon Germania https://www.amazon.d...product_details

Teatro La Fenice - New Years Concert 2012 - Blu-ray 35 de lei Emag  https://www.emag.ro/...6/pd/DHZ4PHBBM/

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   281.04K   12 downloads
  • Attached File  2.jpg   194.36K   9 downloads
  • Attached File  3.jpg   557.85K   9 downloads
  • Attached File  4.jpg   265.6K   10 downloads


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate