Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

OFF TOPIC sau ghiveci de idei religioase

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1394 replies to this topic

#1243
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,750
  • Înscris: 16.03.2004
Ești mult prea idealist, predicatorule, și asta îți dăunează!

#1244
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Bine, dacă te-ai pocait si iti ceri iertare, iti spun: n-am mai avut chef de forum si mi-am inchis singur contul.
Asta e o chestie foarte simpla. Si intri la "validating".
Intri la "validating" si pentru ca asa vrei tu, darkule. Nu doar pentru că asa vor moderatorii.
Asa sa stii!

#1245
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,750
  • Înscris: 16.03.2004
Da, se poate și așa, deși mi se pare o prostie, nu vrei să mai scrii, nu mai scrii.Posted Image

Totuși, în tot acel timp, tu erai activ pe forumul ortodox, ceea ce este inexplicabil.

Logica îmi spune că tu te-ai supărat pe moderatori fiindcă ți se dăduseră puncte de sancțiune, te-ai zburlit, ți-ai luat jucăriile și ai plecat, dar ai fost activ pe celălalt forum, unde nu te-a mai banat nimeni, deși erai la ...al nu știu câtălea cont!

#1246
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 29 ianuarie 2019 - 12:14, said:

Da, se poate și așa.
Logica îmi spune că tu te-ai supărat pe moderatori fiindcă ți se dăduseră puncte de sancțiune, te-ai zburlit, ți-ai luat jucăriile și ai plecat, dar...
Cum de nu ti-a spus mai devreme logica, toate chestiile astea asa de interesante?
Cum de ai facut alte aiuristice presupuneri pe care le-ai dat sub verdictul "eu stiu ca..."

Vezi darkule?
Asa "stii" si faptul ca limbile au incetat, ca penticostalii-s cu Brijit Bardot si ca... energii stelare.
Asa sa stii!

Edited by penticostalul, 29 January 2019 - 12:49.


#1247
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,750
  • Înscris: 16.03.2004
Și eu m-am gândit să renunț definitiv la acest forum din cauza faptului că nu se face moderare, colegi precum Dude și Silică, scriu off topic, nimeni nu ia atitudine, nu mai vorbesc de indivizi bizari, precum Dorel sau Legit, care la mine sunt pe ignore. Este o pierdere de timp, dacă discuțiile nu se canalizează pe un făgaș corect, ziditor.
Dar dacă voi lua această decizie, și s-ar putea să fac asta, zilele acestea, nu îmi voi cere banarea contului. Pur și simplu, nu voi mai scrie și voi face altceva, plimb pisici prin parc sau tai frunză la câini.
La fel ca și tine a procedat sora Think About, enervată de niște moderatori de pe Poiana, s-a cerut banată apoi a revenit cu alt cont, Signed on Ice.

Edited by dark, 29 January 2019 - 14:16.


#1248
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,750
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 29 ianuarie 2019 - 12:48, said:

Cum de nu ti-a spus mai devreme logica, toate chestiile astea asa de interesante?

Deoarece eu nu aș fi procedat așa ca tine și ca Think About. Deși luasem zeci de puncte sancțiune, total aiurea, de la Kruger, care acum nu mai face absolut nimic, totuși, nu m-am gândit nicio clipă să părăsesc reduta din acest motiv. Argumentul pentru care aș renunța la forum ar fi inutilitatea acestuia, dacă discuțiile vor coborî la nivelul ”Dorel” și se pare că spre asta tinde! Epoca forumurilor a avut gloria ei în anii 2004 - 2014, până când a apărut facebook, whatssup (chestii care pe mine nu mă interesează, dar care sunt atât de populare).

#1249
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 29 ianuarie 2019 - 14:14, said:

La fel ca și tine a procedat sora Think About, enervată de niște moderatori de pe Poiana, s-a cerut banată apoi a revenit cu alt cont, Signed on Ice.
deci te-ai convins pana la urma...Posted Image

#1250
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,750
  • Înscris: 16.03.2004
Eu, Grateful, Daniel și Logic mai suntem serioși, care scriem din convingere, fără a bălăcări, fără a face caterincă, sau să ne complacem în șuete non-sens, chat ieftin. Dacă nu am fi noi aici, s-ar alege complet praful de această secțiune a forumului (Poiana și alte secțiuni merg foarte bine).

#1251
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 29 ianuarie 2019 - 19:26, said:

Eu, Grateful, Daniel și Logic mai suntem serioși
asa ai zis tu si ca Signed nu e ThinkA... Posted Image si vezi bine ca te-ai inselat

nu e chiar asa cum ti se pare tie.
fiecare isi are locul lui pe Tarla, chiar daca tie ti-ar placea ca fiecare sa fie precum odinioara la 23 August pe stadioane :D

Edited by Dude_2nd, 29 January 2019 - 19:33.


#1252
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,750
  • Înscris: 16.03.2004
Astăzi de dimineață, chiar m-am gândit să las baltă acest forum. După ce am produs o conversație foarte interesantă cu Penticostalul, pe topicul Botezul cu Duhul sfânt, au intrat trei miștocari, Dorel, Dude și Silică, ultima pagină fiind un offtopic ordinar. Am dat cel puțin 10 report-uri, cu rugăminți către conducere, spre a se opri această vorbărie de mahala, eu neputând să mai înot prin bălăriile acestora, și nimic! Când vezi astfel de lucruri, îți pui problema, la ce bun să scrii aici, dacă doar un mesaj la zece contează pentru tema topicului? Postările bune, de calitate, sunt diluate de un offtopic rampant, care nu este oprit! Asta arată nepăsare, dezinteres. De ce aș mai ține eu steagul sus, când aproape toți ostașii stau și beau tutun, pe pajiște?

Edited by dark, 29 January 2019 - 19:32.


#1253
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 29 ianuarie 2019 - 19:26, said:

Eu, Grateful, Daniel și Logic mai suntem serioși, care scriem din convingere, fără a bălăcări, fără a face caterincă, sau să ne complacem în șuete non-sens, chat ieftin. Dacă nu am fi noi aici, s-ar alege complet praful de această secțiune a forumului (Poiana și alte secțiuni merg foarte bine).
Ia tai-o tu in Poiana si pe alte sectiuni, daca-ti plac asa de mult!
Iete-te la seriosu'!

Cred ca te-ai bagat intre niste oameni carora le-ar roși obrazul să stie ca ar ajunge sa faca echipa cu tine.
Asa sa stii!

Si nu te mai tot victimiza ca nu te prinde rolul!
Tu pe noi incerci sa ne santajezi si sa ne faci sa lacrimam de zor?
Darkule! Posted Image

#1254
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postdark, on 29 ianuarie 2019 - 19:32, said:

Astăzi de dimineață, chiar m-am gândit să las baltă acest forum. După ce am produs o conversație foarte interesantă cu Penticostalul, pe topicul Botezul cu Duhul sfânt, au intrat trei miștocari, Dorel, Dude și Silică, ultima pagină fiind un offtopic ordinar. Am dat cel puțin 10 report-uri, cu rugăminți către conducere, spre a se opri această vorbărie de mahala, eu neputând să mai înot prin bălăriile acestora, și nimic! Când vezi astfel de lucruri, îți pui problema, la ce bun să scrii aici, dacă doar un mesaj la zece contează pentru tema topicului? Postările bune, de calitate, sunt diluate de un offtopic rampant, care nu este oprit! Asta arată nepăsare, dezinteres. De ce aș mai ține eu steagul sus, când aproape toți ostașii stau și beau tutun, pe pajiște?

Stii foarte bine ca pot sa discut serios pe orice topic, la concret, teologic, doar cu subiect si predicat. Dar trebe sa permita si partenerul de discutie. Probleme apar cand se aduc in discutie argumente care frizeaza logica, bunul simt si realitatea... da, cu astea nu prea se mai poate lucra ca la carte.

Ori o dai indirect umpic pe comedie, ori tii in tine si te abtii de la orice comentariu. Recunosc ca am apelat mai des la prima varianta, decat la a doua. Dar are si ea beneficiile ei.

Dau un exemplu: Este greu sa te mentii serios cand auzi de la fratele Dude ca el se intinde pe canapea, cu telefonul la ureche, cand ii intra vecinul violator in casa.... sau cand auzi ca Dark, la o varsta venerabila, dezarmeaza violatorul cu un bolovan o vaza, ii fura pistolu', ocheste rotula si nimereste capatana... adica care va sa zica, si voi generati si intretineti situatiile astea de off-topic deșănțat. Pentru ca raspunsurile voastre nu sunt nici serioase, nici realiste.

PS: Scuze, frate Dude, sora Dark, ca v-am dat ca exemplu in argumentatia mea, dar erati cel mai la indemana. Posted Image

PS2: Dark-ule, totusi l-ai judecat cam aspru pe Dorel, mai ales legat de topicul "Botezul cu Duhul Sfant", unde a argumentat biblic si destul de bine pozitia Scripturii. Ti-a raspuns concret, precis, la subiect. Posturile lui stau marturie ca exagerezi in acest caz.

Edited by Silika, 29 January 2019 - 20:09.


#1255
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostSilika, on 29 ianuarie 2019 - 20:03, said:

Ori o dai indirect umpic pe comedie...
Ce aveți toți, habar n-am. V-a făcut ceva biata limbă română, de toți sunteți împotriva ei? :huh:

#1256
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postmario_bril, on 29 ianuarie 2019 - 21:10, said:

Ce aveți toți, habar n-am. V-a făcut ceva biata limbă română, de toți sunteți împotriva ei? Posted Image

Ce vrei mai Mario, daca asa-mi place mie sa scriu... mai fa si tu o exceptie ptr fratii tai dupe tarla. Posted Image

Oricum am observat ca s-au luat si altii dupa mine, si au inceput sa scrie "umpic". Posted Image

#1257
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostSilika, on 29 ianuarie 2019 - 21:27, said:

Ce vrei mai Mario, daca asa-mi place mie sa scriu... mai fa si tu o exceptie ptr fratii tai dupe tarla.
Oricum am observat ca s-au luat si altii dupa mine, si au inceput sa scrie "umpic".
Da' explică-mi și mie, așa, de curiozitate, de ce ai vrea să stâlcești ortografierea cuvintelor? La ce îți folosește? Și dacă tot vrei, de ce numai acest cuvânt? În ultimul timp văd că s-a popularizat într-atât grafia asta greșită, încât am căpătat o alergie, la acest cuvânt. scris în forma asta, eronată. Nu înțeleg de ce nu putem scrie normal, conform normelor. E mai șmecher, așa? Posted Image

Edited by mario_bril, 29 January 2019 - 21:35.


#1258
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,750
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 29 ianuarie 2019 - 19:36, said:

Ia tai-o tu in Poiana
Nu-mi pierd timpul cu discuții pe Poiană. Dar îmi place că acolo se aplică regulile, ”ca la carte”. Am scris acum 2 ani, că homosexualii sunt murdari de căcat aproape tot timpul, și am primit suspend 1 zi pentru limbaj. Ce e corect, e corect!

View PostSilika, on 29 ianuarie 2019 - 20:03, said:

Stii foarte bine ca pot sa discut serios pe orice topic, la concret, teologic, doar cu subiect si predicat.
Da, și nu înțeleg de ce nu o faci întotdeauna! Pe topicul cu Botezul în Duh, ai scris numai tâmpenii, ultima pagină, despre olițe de noapte și alte aiureli!

Dacă ne-am uni forțele, și am raporta cu toții orice lucru care este greșit, atunci și moderatorii s-ar sesiza. În situația de față, eu par păcăliciul iar voi, oamenii de bine, care sunt raportați mai tot timpul de mine, oaia neagră a ariei S&R.

#1259
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postmario_bril, on 29 ianuarie 2019 - 21:34, said:

Da' explică-mi și mie, așa, de curiozitate, de ce ai vrea să stâlcești ortografierea cuvintelor? La ce îți folosește? Și dacă tot vrei, de ce numai acest cuvânt? În ultimul timp văd că s-a popularizat într-atât grafia asta greșită, încât am căpătat o alergie, la acest cuvânt. scris în forma asta, eronată. Nu înțeleg de ce nu putem scrie normal, conform normelor. E mai șmecher, așa? Posted Image

Mai sunt o gramada de cuvinte masacrate, nu doar asta de care ai amintit. Sa-ti spuna pretenu' Logic ce parere are el de americanismele astea care au impanzit forumu'... Posted ImagePosted Image

Nu as zice ca e vorba de smecherie sau ceva, mai degraba e reminiscenta unor vremuri trecute, de pe vremea Pentium 2 si a chatului de tip @mirc. Care daca nu le-ai prins in adolescenta, nici nu te-au marcat. :) Mie mi se pare ca aduce o atmosfera mai relaxata, mai prietenoasa, mai de chat cu niste prieteni. :)

Pentru mine prea multa rigurozitate e asa o chestie impersonala. Sigur ca inteleg si parerea celor care nu's de acord cu mine, dar nu cred ca in final e vrun motiv de suparare.

Io cel putin asa vaz lucrurile. :)

View Postdark, on 29 ianuarie 2019 - 21:59, said:

Dacă ne-am uni forțele, și am raporta cu toții orice lucru care este greșit, atunci și moderatorii s-ar sesiza. În situația de față, eu par păcăliciul iar voi, oamenii de bine, care sunt raportați mai tot timpul de mine, oaia neagră a ariei S&R.

Eu daca as fi moderator, parca m-as simti deranjat de unii care n-au alta treaba de facut decat sa raporteze tot ce cred ei ca nu e bine. Cred ca d-asta moderatorii nici nu prea iau in serios sesizarile tale.

Este totusi un forum, o anumita doza de off-topic trebuie permisa. Nu suntem la scoala aici, sa fie totul linie.

#1260
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostSilika, on 29 ianuarie 2019 - 22:06, said:


Mai sunt o gramada de cuvinte masacrate, nu doar asta de care ai amintit. Sa-ti spuna pretenu' Logic ce parere are el de americanismele astea care au impanzit forumu'... Posted ImagePosted Image

Nu as zice ca e vorba de smecherie sau ceva, mai degraba e reminiscenta unor vremuri trecute, de pe vremea Pentium 2 si a chatului de tip @mirc. Care daca nu le-ai prins in adolescenta, nici nu te-au marcat. Posted Image Mie mi se pare ca aduce o atmosfera mai relaxata, mai prietenoasa, mai de chat cu niste prieteni. Posted Image

Pentru mine prea multa rigurozitate e asa o chestie impersonala. Sigur ca inteleg si parerea celor care nu's de acord cu mine, dar nu cred ca in final e vrun motiv de suparare.

Io cel putin asa vaz lucrurile. Posted Image
Cu romgleza nu sunt nici eu de acord, absolut deloc. Cât privește cuvintele scrise cu verde, pot fi de acord, sunt regionalisme și accept folosirea acestora. Nu accept însă grafia greșită, nu văd ce beneficii ți-ar aduce sau cu ce te-ar relaxa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate