Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Tema iadului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1972 replies to this topic

#55
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Einstain:
,,Mă interesează ce gândește Dumnezeu; restul sunt detalii.''
  Eh?!
---

Quote

Noi trebuie sa cautam adevarul asa cum ni l-a lasat Dumnezeu
Daca avem acelasi Dumnezeu, de ce  interpretam fiecare dintre noi, oamenii, diferit ?
  Asa-i si cu traducerile Bibliei.  Sau din asta ni se trage.
  Nu punem traditiile inaintea Bibliei, ci discutam despre interpretarea ai.

Edited by Topp, 06 December 2014 - 00:42.


#56
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 23.04.2014
Princeton, 3.1.1954

Stimate domnule Gutkin,

Convins de sugestiile repetate ale lui Brouwer, v-am citit cartea şi vă mulţumesc că mi-aţi împrumutat-o. În legătură cu atitudinea factuală faţă de viaţă şi de comunitatea umană avem o mulţime de lucruri în comun. Idealul dumneavoastră care urmăreşte o libertate eliberată de dorinţe orientate către ego-urile personanale, o viaţă frumoasă şi nobilă, cu accent pe elementele pure ale umanităţii, ne unesc în ceea ce s-ar putea numi o "atitudine americană".
Cu toate astea, dacă n-ar fi existat sugestiile lui Brower n-aş fi ajuns niciodată că citesc cu atenţie cartea dumneavoastră, pentru că este scrisă într-un limbaj inaccesibil mie. Cuvântul "Dumnezeu" nu reprezintă pentru mine nimic mai mult decât expresia şi rezultatul slăbiciunii umane, iar Biblia o colecţie de legende onorabile, dar primitive şi destul de infantile. Nicio interpretare, oricât ar fi ea de subtilă, nu poate schimba asta (pentru mine).
Consider că religia evreiască, la fel ca toate celelalte religii, reprezintă o încarnare a celor mai puerile superstiţii. Iar poporul evreu, din care fac parte cu bucurie, nu îmi apar ca având calităţi superioare faţă de alţi oameni. Din experienţa personală pot spune că evreii nu sunt mai buni decât alte grupuri umane, cu toate că sunt protejaţi de tot felul de urgii de faptul că le lipseşte oarecum puterea. În altă ordine de idei, nu văd nimic "ales" în ceea ce-i priveşte.
Mi se pare dureros că pretindeţi că aveţi o poziţie privilegiată şi încercaţi să o apăraţi dintre două ziduri de mândrie, cel exterior reprezentat de ipostaza de om şi cel interior reprezentat de ipostaza de evreu. Ca om, cereţi o dezlegare de la cauzalităţile acceptate în mod obişnuit, iar ca evreu o dezlegare de la monoteism. Însă o cauzalitate limitată nu mai e o cauzalitate deloc, după cum Spinoza a demonstrat incisiv.
Acum, că am expus făţiş diferenţele între convingerile noastre intelectuale, mi se pare clar că avem opinii apropiat în ceea ce priveşte lucrurile esenţiale, spre exemplu evaluarea comportamentului uman. Cred că ne-am înţelege de minune dacă ne-am rezuma să discutăm despre lucruri concrete.
Cu mulţumiri cordiale şi cele mai bune gânduri,

Al dumneavoastră,
A. Einstein"

#57
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View PostTopp, on 06 decembrie 2014 - 00:36, said:

Einstain:
,,Mă interesează ce gândește Dumnezeu; restul sunt detalii.''
  Eh?!
---
Daca avem acelasi Dumnezeu, de ce  interpretam fiecare dintre noi, oamenii, diferit ?
  Asa-i si cu traducerile Bibliei.  Sau din asta ni se trage.
Pai nu trebuie sa te mai iei dupa ce spun altii, citeste singur care este voia lui Dumnezeu si te vei lamuri.
Incepe cu rugaciune sa studiezi Biblia si incet incet vei descoperi cum au incercat sa te pacaleasca la fiecare cuvant.
Biblia ne arata adevarul, sambata se va tine chiar si in paradis (printscreen2), atunci de ce celelalte biserici invata sa tineti duminica?

@Tarara09
Am inteles ca nu crezi in Dumnezeu, nu e nevoie sa te repeti ;)

Attached Files


Edited by bogdan_popescu, 06 December 2014 - 00:44.


#58
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

Quote

Princeton, 3.1.1954
Stimate domnule Gutkin,
Convins de sugestiile repetate ale lui Brouwer, v-am citit cartea şi vă mulţumesc că mi-
   Ai ales doar ce-ai vrut din tot ce-a spus Einstein vizavi de Dumnezeu, vizavi de religie.
Printre altele a mai spus cam asa ceva, citez din memorie, cu aproximatie:
Nu stiu daca exista, dar n-am nimic de pierdut sa cred in El.
Einstein nu l-a negat pe Dumnezeu, si el era evreu, doar l-a interpretat, s-a referit la El in mod diferit, discutabil, in intervale de timp.

Edited by Topp, 06 December 2014 - 00:50.


#59
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 23.04.2014

View PostTopp, on 06 decembrie 2014 - 00:46, said:

   Ai ales doar ce-ai vrut din tot ce-a spus Einstein vizavi de Dumnezeu, vizavi de religie.
Printre altele a mai spus cam asa ceva, citez din memorie, cu aproximatie:
Nu stiu daca exista, dar n-am nimic de pierdut sa cred in El.

Stai liniștit, o sa ajungi în rai.

#60
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
eu insist cu chestia asta cu iisus... chiar daca sunr partial offtopic
s-a sacrificat el sau nu pentru pacatele noastre si mantuirea noastra?!?
daca da... noi nu mai suntem raspunzatori, nu mai suntem pacatosi... toata raspunderea o poarta el
deci nimeni dintre noi, nu poate ajunge in iad... oricat ne-am stradui
iadul devenind un loc cam pustiu si inutil

#61
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postbogdan_popescu, on 05 decembrie 2014 - 23:30, said:

Daca te uiti, si e a 5-a oara cand iti zic, Biblia ortodoxa postata de mine e din 1939
Poti s-o folosesti

View Postbogdan_popescu, on 05 decembrie 2014 - 23:30, said:

Ma autocitez:

"Parabolele erau niste basme
Basme sunt ce spui tu

Pe cine sa credem Biblia care e cuvantul lui Dumnezeu sau pe tine?

View Postbogdan_popescu, on 06 decembrie 2014 - 00:33, said:

Scuze, n-am vrut sa te supar prin asta, eu asa consider ca cineva care pune traditiile mai presus de Biblie nu prea are treaba cu Dumnezeu, mai ales ca traditiile au putut fi inventate pe parcurs cum si-a dorit fiecare si ce interese a avut.
Noi trebuie sa cautam adevarul asa cum ni l-a lasat Dumnezeu si nu sa preluam de la altii ce vror ei sa ne faca sa credem.
Noi trebuie sa credem ce scrie in Biblie nu ce zic protestantii

View PostTopp, on 06 decembrie 2014 - 00:36, said:

Daca avem acelasi Dumnezeu, de ce  interpretam fiecare dintre noi, oamenii, diferit ?
  Asa-i si cu traducerile Bibliei.  Sau din asta ni se trage.
  Nu punem traditiile inaintea Bibliei, ci discutam despre interpretarea ai.
Crestinismul s-a dezvoltat prin Bisericile numite traditionale. Adica in primul mileniu cand Biserica era una, lumea cunoscuta s-a crestinat.

In aceasta lume crestinata in anii 1500 au aparut protestantii.
Deci protestantii au avut ca scop intrinsec dezbinarea lumii crestine.
In prezent exista in lume intre 10000 si 20000 de secte protestante.

Adica Biserica s-a dezvoltat cu ajutorul Duhului Sfant pana a cuprins toata lumea apoi a venit protestantismul care incearca sa distruga tot

View PostNero-d, on 06 decembrie 2014 - 02:33, said:

eu insist cu chestia asta cu iisus... chiar daca sunr partial offtopic
s-a sacrificat el sau nu pentru pacatele noastre si mantuirea noastra?!?
daca da... noi nu mai suntem raspunzatori, nu mai suntem pacatosi... toata raspunderea o poarta el
deci nimeni dintre noi, nu poate ajunge in iad... oricat ne-am stradui
iadul devenind un loc cam pustiu si inutil
Nu e chiar asa
E la fel ca in medicina
Adica sa zicem ca s-a inventat medicamentul care vindeca Ebola.
Inseamna ca nu mai mor oamenii de Ebola? Nicivorba, cine ia medicamentul se face sanatos cine nu, nu.
La fel si cu Hristos, cine crede in El si merge la Biserica se insanatoseste cine nu, nu.

Edited by altul2, 06 December 2014 - 07:38.


#62
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
e putin mai complicat... dar ce trebuie tu sa aflii... chiar daca nu accepti este ca:
iisus s-a sacrificat (vorba vine) rescumparand toate pacatele omenirii de-a pururi si in vecii vecilor nu doar acelora ce existau la momentul respectiv
orice fel de pacat este rascumparat
asta e in caietul de sarcini si in fisa postului

#63
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postaltul2, on 06 decembrie 2014 - 07:50, said:

Basme sunt ce spui tu
Pe cine sa credem Biblia care e cuvantul lui Dumnezeu sau pe tine?
Noi trebuie sa credem ce scrie in Biblie nu ce zic protestantii
Eu am demonstrat, tu vii doar sa ne spui "nu e ca tine ca asa vreau eu" ca un copil, crezi ce vrei dar nu hotarasti tu in dreptul altora.
Tu si crezutul in ce spune Biblia, baba si mitraliera, Biblia spune dupa cum se vede ca pe noul pamant se va tine Sambata, asa ca nu mai minti cu crezutul in Biblie.

#64
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostNero-d, on 06 decembrie 2014 - 08:10, said:

e putin mai complicat... dar ce trebuie tu sa aflii... chiar daca nu accepti este ca:
iisus s-a sacrificat (vorba vine) rescumparand toate pacatele omenirii de-a pururi si in vecii vecilor nu doar acelora ce existau la momentul respectiv
orice fel de pacat este rascumparat
asta e in caietul de sarcini si in fisa postului
Este adevarat, dar am spus destul de evident ce inseamna asta?
Cine e de partea lui Hristos are pacatele rascumparate.
Cine nu vrea sa le aibe rascumparate cum sa-i fie rascumparate?

Daca tu iesi iarna in tricou pe strada nu o sa racesti?
Dar daca te imbraci, hainele impiedica raceala la orice om, indiferent de raceala.

View Postbogdan_popescu, on 06 decembrie 2014 - 08:20, said:

Eu am demonstrat, tu vii doar sa ne spui "nu e ca tine ca asa vreau eu" ca un copil, crezi ce vrei dar nu hotarasti tu in dreptul altora.
Tu si crezutul in ce spune Biblia, baba si mitraliera, Biblia spune dupa cum se vede ca pe noul pamant se va tine Sambata, asa ca nu mai minti cu crezutul in Biblie.
Deci Sambata e Sambata si se numeste Sabat adica sarbatoare.
Nu stiu daca ai citit in Biblie ca erau numeroase sarbatori adica Sambete cum le spui tu, care nu se tineau Sambata.

In fine, deci referitor la ce spune Biblia despre Iad noi credem in ea.
Ce spui tu sunt protestantisme, inventii etc

Edited by altul2, 06 December 2014 - 08:35.


#65
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postaltul2, on 06 decembrie 2014 - 08:35, said:

Deci Sambata e Sambata si se numeste Sabat adica sarbatoare.
Nu stiu daca ai citit in Biblie ca erau numeroase sarbatori adica Sambete cum le spui tu, care nu se tineau Sambata.
Posted Image Posted Image Copile, se vede ca azi esti liber de la gradinita.
Cica Sambata inseamna sarbatoare Posted Image  Pune mana pe carte ca nu ai habar. Sambata este ziua din calendar a saptea, te faci de ras in ultimul hal.
Acu hai ca eu plec la biserica asa cum a facut si Isus in fiecare Sambata, si ucenicii la fel. te las singur sa debitezi ce te taie capul, prostii mai ceva decat copiii de gradinita.

Edited by bogdan_popescu, 06 December 2014 - 08:40.


#66
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
uite asa frumos
primi iertati au fost aia care l-au mierlit... daca tu zici ca aia erau de partea lui...
pe vremea lui cristos nu exista nici un crestin... cum sa se dea cineva de partea lui?!? chiar oamenii lui de incredere l-au vandut... si s-au dezis de el
pacatele au fost si sant iertate cu japca si neconditionat... s-a jertfit pentru omenire in totalitate si in intregul ei... nu pentru diferite persoane selectate cu grija...
tu chiar nu vrei sa gandesti cu capul tau deloc?

Edited by Nero-d, 06 December 2014 - 08:44.


#67
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postbogdan_popescu, on 06 decembrie 2014 - 08:39, said:

Posted Image Posted Image Copile, se vede ca azi esti liber de la gradinita.
Cica Sambata inseamna sarbatoare Posted Image  Pune mana pe carte ca nu ai habar. Sambata este ziua din calendar a saptea, te faci de ras in ultimul hal.
Acu hai ca eu plec la biserica asa cum a facut si Isus in fiecare Sambata, si ucenicii la fel. te las singur sa debitezi ce te taie capul, prostii mai ceva decat copiii de gradinita.
De ce nu intelegi ca spui numai protestantisme:

Uite ce scrie aici:

Levitic 16
29. Aceasta sa va fie o lege vesnica: in luna a saptea, in a zecea zi a lunii, sa va smeriti sufletele, sa nu faceti nicio lucrare, nici bastinasul, nici strainul care locuieste in mijlocul vostru.
30. Caci in ziua aceasta se va face ispasire pentru voi ca sa va curatati: veti fi curatati de toate pacatele voastre inaintea Domnului.
31. Aceasta sa fie pentru voi o zi de Sabat, o zi de odihna, in care sa va smeriti sufletele. Aceasta sa fie o lege vesnica.

(citat din biblia lui cornilescu)

Deci daca asa scrie insusi cornilescu tu de ce spui basme?
Sabat era numita ziua 10 din luna 7 care cadea in orice zi din saptamana.

View PostNero-d, on 06 decembrie 2014 - 08:41, said:

tu chiar nu vrei sa gandesti cu capul tau deloc?
Doar cei care gandesc ca il accepta pe Hristos ca Dumnezeu au pacatele iertate restul ajung in Iad.
In Iad ajung si cei care mint ca sunt crestini gen cornilescu, pentru ca nu poate fi nimeni crestin in mod fraudulos

Edited by altul2, 06 December 2014 - 09:06.


#68
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostNero-d, on 06 decembrie 2014 - 08:10, said:

e putin mai complicat... dar ce trebuie tu sa aflii... chiar daca nu accepti este ca:
iisus s-a sacrificat (vorba vine) rescumparand toate pacatele omenirii de-a pururi si in vecii vecilor nu doar acelora ce existau la momentul respectiv
orice fel de pacat este rascumparat
asta e in caietul de sarcini si in fisa postului
Parţial ai dreptate , iertarea primită e veşnică   dar o interpretezi greşit . Să dau un exemplu mai edificator . Să spunem că  ai întâlnit o  tânără femeie , o placi  te îndrăgosteşti de ea , la fel şi ea se îndrăgosteşte de tine  , îţi spune despre trecutul ei că nu a fost o fată cuminte dar mărturisteşte că te iubeşte şi vrea să fie cu tine , iar tu pentru sinceritatea si dragostea care ţi-o poartă îi ierţi trecutul . Din acel moment  dacă ea revine  la vechile iubiri  , tu ai mai putea să o iubeşti ? Dacă pe ascuns se mai întâlneşte cu foştii iubiţi , tu ai mai ierta-o pentru trecutul ei ?

Trebuie să fiu şi on topic măcar la topicul meu .
Descoperirea proprie  cum că ortodoxia foloseşte în propria traducere atât de des cuvântul iad denotă mai mult dispreţ la iertarea divină .Acele modificări , traduceri sunt vădit intenţionate şi acel aspect se regăseşte în parabola fiului risipitor în care fiul cel mare reprezintă pe actualii preoţi invidioşi pe iertarea celui slab cu duhul .

Edited by pacopaco1967, 06 December 2014 - 09:54.


#69
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postpacopaco1967, on 06 decembrie 2014 - 09:51, said:

Dacă pe ascuns se mai întâlneşte cu foştii iubiţi , tu ai mai ierta-o pentru trecutul ei ?

Trebuie să fiu şi on topic măcar la topicul meu .
Descoperirea proprie  cum că ortodoxia foloseşte în propria traducere atât de des cuvântul iad denotă mai mult dispreţ la iertarea divină
Te contrazici

#70
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postaltul2, on 06 decembrie 2014 - 11:29, said:

Te contrazici
Inseamnă că nu ai înţeles . Iertarea se oferă pentru sinceritate , renunţarea ce a fost vechi  şi alipirea la noua iubire . Altfel iertarea este luată în batjocură  şi nesinceră .
Apelarea la ameniţarea cu iadul făcută  mai cu seamă de  biblia ortodoxă  este  o  manipulare a conştiinţei în care dragostea şi cunoaşterea de Dumnezeu sunt puse în umbră .

#71
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postpacopaco1967, on 06 decembrie 2014 - 12:01, said:

Inseamnă că nu ai înţeles . Iertarea se oferă pentru sinceritate , renunţarea ce a fost vechi  şi alipirea la noua iubire . Altfel iertarea este luată în batjocură  şi nesinceră .
Apelarea la ameniţarea cu iadul făcută  mai cu seamă de  biblia ortodoxă  este  o  manipulare a conştiinţei în care dragostea şi cunoaşterea de Dumnezeu sunt puse în umbră .
Te contrazici
Daca iertarea pe care o prezinti, nu indeplineste conditiile pe care le prezinti, ce ramane?
Iadul evident
Daca n-o ierti pe femeia care te inseala ce se intampla? Stati ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic?

Edited by altul2, 06 December 2014 - 12:10.


#72
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postaltul2, on 06 decembrie 2014 - 12:05, said:

Te contrazici
Daca iertarea pe care o prezinti, nu indeplineste conditiile pe care le prezinti, ce ramane?
Iadul evident
Daca n-o ierti pe femeia care te inseala ce se intampla? Stati ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic?
In opinia ortodoxă aşa este precum spui , dar nu şi la Dumnezeu . EL te va lepăda dacă eşti alipit mai mult de  ortodxie decât de EL .
BOR-ul te va  anatemiza ,blestema, spurca şi alte grozăvii dacă nu te faci frate cu ei , te va şantaja cu iadul până cedezi psihic . Nu e de mirare că în traducerea lor este folosit cuvântul "iad" .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate