Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Tema iadului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1972 replies to this topic

#1
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Aici pe forum am întâlnit deseori termenul "iad"  folosit cu precădere de ortodocși . Aceștia (ortodocsii)  susțin că pentru creștini nu este relevant vechiul testament , dar  în cel nou eu nu am găsit termenul "iad" .  Așadar  dragi ortodocși  întrebarea mea este : de unde ați preluat acest termen și de ce amenințați continuu pe cei ce nu fac parte  din ortodoxie sau catolicism că vor ajunge în "iad" ?

Rog pe dragii noștri ortodocși să aduceți din Noul testament textul sau versetul care confirmă existența iadului .

#2
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View Postpacopaco1967, on 05 decembrie 2014 - 19:19, said:

Aici pe forum am întâlnit deseori termenul "iad"  folosit cu precădere de ortodocşi . Aceştia (ortodocsii)  susţin că pentru creştini nu este relevant vechiul testament , dar  în cel nou eu nu am găsit termenul "iad" .  Aşadar  dragi ortodocşi  întrebarea mea este : de unde aţi preluat acest termen şi de ce ameninţaţi continuu pe cei ce nu fac parte  din ortodoxie sau catolicism că vor ajunge în "iad" ?

Rog pe dragii noştri ortodocşi să aduceţi din Noul testament textul sau versetul care confirmă existenţa iadului .
Eu nu ma pricep sa dau cu versetul dar tin minte ca se pomeneste de mantuire si judecata. Mantuirea fata de ce si judecata in vederea a ce, daca dai la o parte iadul?

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
la modul simplist eu sunt de acord cu urmatoarea abordare:
iadul e oriunde lipseste dumnezeu... sau ma rog, iadul e acolo unde lipseste dumnezeu
dar cum dumnezeu e omniprezent, si nu unul ci trei... rezulta ca ar trebui sa existe dumnezeu si in iad sau n-ar trebui sa existe iad

pe de alta parte, nici VT nu-i foarte scrupulos in descrierea iadului (cu raiul face o treaba mai buna)
adica cand au fost chestii gen sodoma, potopul si altele similare, n-a zis nimeni nimic de sufletele pacatosilor si pedepsirea sufletelor lor... ia mierlit si gata

daca vrei fix din noul testament, cred ca cele mai multe si detaliate descrieri sunt in apocalipsa

acuma na... iisus a platit pentru pacatele noastre... le-a luat si le ia asupra lui... deci... logic, noi nu prea mai avem pacate... sa se duca el in iad!!!

Edited by Nero-d, 05 December 2014 - 19:40.


#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,482
  • Înscris: 30.10.2003
A doua epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru
Cap. 2
4. Căci dacă Dumnezeu n-a cruţat pe îngerii care au păcătuit, ci, legându-i cu legăturile întunericului în iad, i-a dat să fie păziţi spre judecată,

Sfânta Evanghelie după Matei
Cap. 11
23. Şi tu, Capernaume: N-ai fost înălţat până la cer? Până la iad te vei coborî. Căci de s-ar fi făcut în Sodoma minunile ce s-au făcut în tine, ar fi rămas până astăzi.
Cap. 14
3. Căci Irod, prinzând pe Ioan, l-a legat şi l-a pus în temniţă, pentru Irodiada, femeia lui Filip, fratele său.
6. Iar prăznuind Irod ziua lui de naştere, fiica Irodiadei a jucat în mijloc şi i-a plăcut lui Irod.
Cap. 16
18. Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui.

Sfânta Evanghelie după Luca
Cap. 3
19. Iar Irod tetrarhul, mustrat fiind de el pentru Irodiada, femeia lui Filip, fratele său, şi pentru toate relele pe care le-a făcut Irod,
Cap. 10
15. Şi tu, Capernaume, nu ai fost înălţat, oare, până la cer? Până la iad vei fi coborât!
Cap. 16
23. Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.


Din ceva site de-i zice Biblia Ortodoxa Online.

#5
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 23.04.2014
hahahahhahaa:)))))) Eu o sa cad in iad :D D-abia astept

#6
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Aha , deci eu am citit din traducerea Cornilescu . Se pare că acesta avea greaţă pentru acest cuvânt de nu l-a folosit deloc .

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
poate ai mai sarit si tu peste el sau l-ai trecut cu vederea... intr-un document digital, altfel dai search

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,482
  • Înscris: 30.10.2003

View Postpacopaco1967, on 05 decembrie 2014 - 19:45, said:

Aha , deci eu am citit din traducerea Cornilescu . Se pare că acesta avea greaţă pentru acest cuvânt de nu l-a folosit deloc .

pai si in loc de iad ce zicea?

#9
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostBursul, on 05 decembrie 2014 - 19:53, said:

pai si in loc de iad ce zicea?
Locuinţa morţilor ? Toată "lumea" stie   unde se "duc" morţii ,   numai că am aflat acum că până si Isus a fost în iad  . Eu credeam că doar a murit  iar după  3 zile a înviat . Se pare că după opinia ortodoxă  se poate intra şi ieşi din iad  ca la cârciumă .

View PostNero-d, on 05 decembrie 2014 - 19:52, said:

poate ai mai sarit si tu peste el sau l-ai trecut cu vederea... intr-un document digital, altfel dai search
NU  există  termenul "iad'  în NT   varianta Cornilescu . Acum am verificat şi am descoperit că traducerea sinodală ortodoxă foloseşte termenul "iad" din greu .

Edited by pacopaco1967, 05 December 2014 - 20:00.


#10
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Sa sintetizam putin :
   Biblia este alcatuita din doua parti:
     -Vechiul Testament........trateaza istoria poporului evreu:  Geneza (formarea lui), Exodul (iesirea de sub robia faraonilor egipteni), etc
     -Noul Testament............trateaza viata lui Iisus.
Mai toate religiile ne spun ca exista viata dupa moarte.
     Daca in viata pamanteana ai fost om bun, ai respectat macar poruncile biblice, in cealalta viata vei fi rasplatit.
     Daca iti duci viata calcand poruncile biblice, in viata de dupa moarte vei fi pedepsit, nu vei avea liniste.
     Ideia este ca suntem un experiment, ca Iisus, este un extraterestru, care ne vegheaza, care va reveni candva pe Pamant.
         Sa nu uitam ca primul apostol a fost Sf. Andrei. El a crestinat poporul roman, care la origini se inchina la zei. Zamolxe, de exemplu.
  Cunosc oameni care-si viseaza noaptea rudele decedate demult.  Ele apar in vis in alb, in negru, fericiti sau plangand, in decor idilic inconjurati de flori sau in decor sumbru, suferind, cerand ceva, vaicarindu-se.
     Cam asa stau lucrurile, mai pe intelesul nostru, cu Raiul si Iadul.
      Ortodocsii cred in viata de dupa moarte, in reinviere care inseamna viata vesnica, o viata eterna la stanga sau la dreapta Tatalui. Nu in reincarnare, specifica alor religii.

Atentie la cum scriem acest nume sfant :
    -Iisus ( cu doi de ,,i'' scriu ordodocsii
    -Isus (cu un singur ,i'' scriu cei care apartin unor culte sau secte religioase
Nu stiu de ce.

#11
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostTopp, on 05 decembrie 2014 - 20:12, said:


  Ortodocsii cred in viata de dupa moarte, in reinviere care inseamna viata vesnica, o viata eterna la stanga sau la dreapta Tatalui. Nu in reincarnare, specifica alor religii.
Dacă există viaţă după moarte , ce nevoie mai e de reînviere ?

Dar întrebarea topicului este , de unde au preluat ortodocşii ideea iadului ? Cum a apărut acest cuvânt în conştiinţa acestora ? Cornilescu ăsta nu foloseşte denumirea "iad"  în NT  , cel mult a folosit "iazul de foc"  . Să fie despre acelaşi lucru ? Ei spun că iadul există acum , iar părerea mea e că pământul se va transforma într-un iaz de foc atunci când va fi o ploaie de meteoriţi  iar scoarţa terestră va fi făcută  franjuri .

#12
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

Quote

Dacă există viaţă după moarte , ce nevoie mai e de reînviere ?
   Personal, cred ca la acea reinviere, toti oamenii vor fi judecati. ATUNCI  judecati si impartiti in buni si rai.
  Pana atunci, dupa ce mori, treci  printr-un fel de ,,purgatoriu'', se roaga cei vii, ai tai si preotii  la slujbe pentru sufletul tau, ca sa ti se mai ierte din greselile pamantene.
   De-aia se fac slujbe, pomeniri, pomeni pentru sufletul raposatului.
   Varianta cu meteoritii, da, n-o putem exclude. Ca si cea a razboiului nuclear.
  Asta inseamna Apocalipsa, sfarsitul Terrei, nu al sufletelor noastre. care se vor intalni ,,dincolo'.  
Asa-mi place sa cred, un preot ar avea argumente mai multe.

Edited by Topp, 05 December 2014 - 21:04.


#13
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostTopp, on 05 decembrie 2014 - 20:58, said:

   Personal, cred ca la acea reinviere, toti oamenii vor fi judecati. ATUNCI  judecati si impartiti in buni si rai.
  Pana atunci, dupa ce mori, treci  printr-un fel de ,,purgatoriu'', se roaga cei vii, ai tai si preotii  la slujbe pentru sufletul tau, ca sa ti se mai ierte din greselile pamantene.
   De-aia se fac slujbe, pomeniri, pomeni pentru sufletul raposatului.
   Varianta cu meteoritii, da, n-o putem exclude. Ca si cea a razboiului nuclear.
  Asta inseamna Apocalipsa, sfarsitul Terrei, nu al sufletelor noastre. care se vor intalni ,,dincolo'.  
Asa-mi place sa cred, un preot ar avea argumente mai multe.
Măi , tu chestiile astea cu pomeni  şi purgatoriu le-ai înţeles citind noul testament ?  Eşti cumva popă ?

Tu ai priceput ce am întrebat cu privire la topic ? De unde le-a venit ideea folosirii cuvântului "iad"  , dacă un traducător (Cornilescu) care si el a fost ortodox nu a îndrăznit să folosească acel cuvânt .

Edited by pacopaco1967, 05 December 2014 - 21:08.


#14
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postpacopaco1967, on 05 decembrie 2014 - 19:19, said:

Aşadar  dragi ortodocşi  întrebarea mea este : de unde aţi preluat acest termen şi de ce ameninţaţi continuu pe cei ce nu fac parte  din ortodoxie sau catolicism că vor ajunge în "iad" ?
Eu cred ca amenintarile nu sunt amenintari.
Sunt evident metafore, si inseamna ca ereticii vor primi din prinosul inimii lor.
Ceea ce e urat.
Dar iad e mai metaforic

View Postpacopaco1967, on 05 decembrie 2014 - 19:19, said:

Rog pe dragii noştri ortodocşi să aduceţi din Noul testament textul sau versetul care confirmă existenţa iadului .
Luca 16
22 Şi a murit săracul şi a fost dus de îngeri în sânul lui Avraam. Şi a murit şi bogatul şi a fost îngropat.
23 Şi în iad, fiind el în chinuri, îşi ridică ochii şi-l vede de departe pe Avraam, şi pe Lazăr în sânul lui.


View PostTopp, on 05 decembrie 2014 - 20:18, said:

    -Isus (cu un singur ,i'' scriu cei care apartin unor culte sau secte religioase
Nu stiu de ce.
Ca sa-si bata joc

#15
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View PostNero-d, on 05 decembrie 2014 - 19:29, said:

rezulta ca ar trebui sa existe dumnezeu si in iad sau n-ar trebui sa existe iad
pai tocmai in asta sta partea cea mai groaznica a iadului. ca nici macar nu exista Posted Image

View Postpacopaco1967, on 05 decembrie 2014 - 21:08, said:

De unde le-a venit ideea folosirii cuvântului "iad"  , dacă un traducător (Cornilescu) care si el a fost ortodox nu a îndrăznit să folosească acel cuvânt .
pe tine deranjeaza cuvantul in sine sau ideea la care se refera? poti sa nu-i spui iad, spune-i cum vrei. important e cum arata si ce se intampla in "locul" ala.

#16
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

Quote

Eşti cumva popă ?
Nu, d-le, nu sunt popa si nu-mi doresc polemici personale.
Ca orice muritor, am o parere personala  despre ce ma asteapta  ,,dincolo''.  
  Si, da, recunosc, imi place viata, imi plac fetele, imi place din cand in cand sa ,,evadez'' . Fara a face rau nimanui.
Savantii, cercetatori in ale celor scrise in Biblie, mai nou, considera ca ea are capitole lipsa.
In biblioteca Vaticanului s-ar afla manuscrise, pergamente care ar completa Biblia.
Nu stiu care-s interesele detinatorilor a astfel de manuscrise, datand si scrise, pare-se chiar de catre discipolii, ucenicii lui Iisus.
Revenind, cuvintele Rai si Iad, ar fi putut  fi denumite si in alt mod : alb-negru, mare-mic, rau-bun, al meu-al tau.
   (Vor doar sa delimiteze doar diferenta intre D-zeu si Satana).
Literele care compun aceste doua cuvinte nu cred ca inseamna ceva anume, ele doar fac diferenta.

Edited by Topp, 05 December 2014 - 21:30.


#17
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostTopp, on 05 decembrie 2014 - 21:29, said:

Nu, d-le, nu sunt popa si nu-mi doresc polemici personale.
Ca orice muritor, am o parere personala  despre ce ma asteapta  ,,dincolo''.  
  Si, da, recunosc, imi place viata, imi plac fetele, imi place din cand in cand sa ,,evadez'' . Fara a face rau nimanui.
Savantii, cercetatori in ale celor scrise in Biblie, mai nou, considera ca ea are capitole lipsa.
In biblioteca Vaticanului s-ar afla manuscrise, pergamente care ar completa Biblia.
Nu stiu care-s interesele detinatorilor a astfel de manuscrise, datand si scrise, pare-se chiar de catre discipolii, ucenicii lui Iisus.
Revenind, cuvintele Rai si Iad, ar fi putut  fi denumite si in alt mod : alb-negru, mare-mic, rau-bun, al meu-al tau.
   (Vor doar sa delimiteze doar diferenta intre D-zeu si Satana).
Literele care compun aceste doua cuvinte nu cred ca inseamna ceva anume, ele doar fac diferenta.
Relax frate ,
Pe mine mă interesa cum ortodoxul Cornilescu nu a dorit să folosească cuvântul "iad" în traducerile lui  , iar traducerea sinodală ortodoxă  conţine  cuvântul ăsta la greu . Ce le-a venit lor să ameninţe scris în biblia lor , pe enoriaşi   cu iadul  ?

#18
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postpacopaco1967, on 05 decembrie 2014 - 21:37, said:

Relax frate ,
Pe mine mă interesa cum ortodoxul Cornilescu nu a dorit să folosească cuvântul "iad" în traducerile lui  , iar traducerea sinodală ortodoxă  conţine  cuvântul ăsta la greu . Ce le-a venit lor să ameninţe scris în biblia lor , pe enoriaşi   cu iadul  ?
In Iad nu ajung cei credinciosi ci ereticii
De aia a scos Cornilescu termenul pentru ca era direct vizat

Edited by altul2, 05 December 2014 - 21:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate