Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Tema iadului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1972 replies to this topic

#37
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Cand s-a tradus Biblia (cred eu) in diferite variante, s-a facut pentru ca acel traducator a avut idei proprii, interese personale, de exemplu, pentru a-i convinge pe oameni sa adere, sa se extinda acel curent de credinta.
   Asta nu schimba nimic.
   Ideia ramane aceiasi: muncesti 6 zile, precum Demiurgul (Dumnezeu in poezia eminesciana, cel care a creat lumea)  si o zi te odihnesti.
   La alegere, dupa credinta ta: duminica, respectiv sambata.

#38
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postaltul2, on 05 decembrie 2014 - 22:56, said:

Nu m-am gandit pana acum, dar nu poate fi mai mica de 7000 km respectiv sa zicem 100 miliarde ani lumina
Deci cand "l-a strigat" bogatul pe Lazar din iad, avea sanse Lazar sa-l auda? :D

#39
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postbogdan_popescu, on 05 decembrie 2014 - 22:55, said:

Pai daca tu nu stii ce-i aia biblie ortodoxa nu e problema mea amice, dupa cum se vede nu ai habar deloc, cum sa fie modificata, NICIUNA din Bibliile ortodoxe de pana-n 2005 nu sunt modificate.

"BIBLIA (VECHIUL SI NOUL TESTAMENT), TRADUSA
DUPA TEXTELE ORIGINALE EBRAICE SI GRECESTI DE
PREA CUCERNICII PREOTI PROFESORII VASILE RADU
SI GALA GALACTION
, DIN INALTA INITIATIVA A
MAJESTATII SALE REGELUI CAROL I"
OK deci sa folosim Bibliile ortodoxe care zici ca nu sunt modificate

#40
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View PostTopp, on 05 decembrie 2014 - 22:56, said:

Cand s-a tradus Biblia (cred eu) in diferite variante, s-a facut pentru ca acel traducator a avut idei proprii, interese personale, de exemplu, pentru a-i convinge pe oameni sa adere, sa se extinda acel curent de credinta.
   Asta nu schimba nimic.
   Ideia ramane aceiasi: muncesti 6 zile, precum Demiurgul (Dumnezeu in poezia eminesciana, cel care a creat lumea)  si o zi te odihnesti.
   La alegere, dupa credinta ta: duminica, respectiv sambata.
Nu e asa amice, acolo in Biblie nu spune asa, scrie muncesti primele 6 si te odihnesti intr-a saptea care este Sambata, asa spune Biblia.

Edited by bogdan_popescu, 05 December 2014 - 22:59.


#41
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postbogdan_popescu, on 05 decembrie 2014 - 22:58, said:

Deci cand "l-a strigat" bogatul pe Lazar din iad, avea sanse Lazar sa-l auda? Posted Image
De ce sa nu aibe sanse?
Intre iad si Rai scrie ca e prapastie nu zid antifonic

View Postbogdan_popescu, on 05 decembrie 2014 - 22:59, said:

Nu e asa amice, acolo in Biblie nu spune asa, scrie muncesti primele 6 si te odihnesti intr-a saptea care este Sambata, asa spune Biblia.
Da numai ca "uiti" sa specifici ca asta era la evreii acum 4000 de ani

#42
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postaltul2, on 05 decembrie 2014 - 23:00, said:

De ce sa nu aibe sanse?
Intre iad si Rai scrie ca e prapastie nu zid antifonic
Uiti ca adineauri ai afirmat care-i distanta intre rai si iad, acum ce mai zici, de la prapastia aia de 100 de miliarde de ani lumina il auzea? :D

View Postaltul2, on 05 decembrie 2014 - 22:56, said:

Nu m-am gandit pana acum, dar nu poate fi mai mica de 7000 km respectiv sa zicem 100 miliarde ani lumina
2.

View Postaltul2, on 05 decembrie 2014 - 23:00, said:

Da numai ca "uiti" sa specifici ca asta era la evreii acum 4000 de ani
Si tu "uiti" sa specifici ca Sambata a fost data la Creatiune si binecuvantata de Dumnezeu ca zi de odihna cand evreii nici nu existau.
Dar astea se discuta pe topicul adventist.

#43
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postbogdan_popescu, on 05 decembrie 2014 - 23:03, said:

Uiti ca adineauri ai afirmat care-i distanta intre rai si iad, acum ce mai zici, de la prapastia aia de 100 de miliarde de ani lumina il auzea? Posted Image
Da

View Postbogdan_popescu, on 05 decembrie 2014 - 23:03, said:

Si tu "uiti" sa specifici ca Sambata a fost data la Creatiune si binecuvantata de Dumnezeu ca zi de odihna cand evreii nici nu existau.
Pai am zis ca toate astea erau valabile acum 4000 de ani. Deci inseamna ca e acoperitor si peste Adam de acum 7000 de ani

#44
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

Quote

Nu e asa amice, acolo in Biblie nu spune asa, scrie muncesti primele 6 si te odihnesti intr-a saptea care este Sambata, asa spune Biblia.
   Da, asa spune.
  Repet insa ce-am scris mai sus:
Biblia a fost tradusa in mai multe variante.
   Ortodocsii considera ca duminica este zi de odihna, altii ca sambata ar fi.
  Cum incepe  enumerarea zilelor saptamanii ? Luni, marti..duminica este ziua a 7-a.
In alte tari, (Anglia), da,  incepem cu duminica ca fiind prima zi a saptamanii : Sunday, Monday...rezulta ca ziua a 7-a este sambata, Friday (zi libera, free).

Edited by Topp, 05 December 2014 - 23:11.


#45
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postaltul2, on 05 decembrie 2014 - 23:07, said:

Da
Aaa, smecherule, tu crezi ca aveau telefoane mobile la ei, pai de ce nu zici asa mai, dar totusi ce telefon bate 100 de miliarde de ani lumina, imposibil, nu aveau retea atata, fibra optica nu exista, si fire de cupru erau prea lungi, costau mult, satelitii nu aveau vedere, si era si distanta prea mare :w00t:

Quote

Pai am zis ca toate astea erau valabile acum 4000 de ani. Deci inseamna ca e acoperitor si peste Adam de acum 7000 de ani
Ai zis ca astea erau pt evrei, Adam nu era evreu, Dumnezeu a dat sambata ca zi de odihna omului cand evreii nu existau, asa ca te rog, plimbi ursul puttin mai incolo la cine te crede?

#46
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postbogdan_popescu, on 05 decembrie 2014 - 23:13, said:

Aaa, smecherule, tu crezi ca aveau telefoane mobile la ei, pai de ce nu zici asa mai, dar totusi ce telefon bate 100 de miliarde de ani lumina, imposibil, nu aveau retea atata, fibra optica nu exista, si fire de cupru erau prea lungi, costau mult, satelitii nu aveau vedere, si era si distanta prea mare Posted Image
Eu nu cred niciun telefon.
Cred doar ce scrie in Biblie:
23 Şi în iad, fiind el în chinuri, îşi ridică ochii şi-l vede de departe pe Avraam, şi pe Lazăr în sânul lui.
24 Şi i-a zis, strigând: Părinte Avraam, ai milă de mine şi trimite-l pe Lazăr să-şi ude vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, că mă chinuiesc în această văpaie.


View Postbogdan_popescu, on 05 decembrie 2014 - 23:13, said:

Dumnezeu a dat sambata ca zi de odihna omului cand evreii nu existau
Minciuni
Pune versetul unde scrie chestia asta.
Poti sa te folosesti de cornilescu daca vrei

Edited by altul2, 05 December 2014 - 23:17.


#47
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View PostTopp, on 05 decembrie 2014 - 23:10, said:

   Da, asa spune.
  Repet insa ce-am scris mai sus:
Biblia a fost tradusa in mai multe variante.
   Ortodocsii considera ca duminica este zi de odihna, altii ca sambata ar fi.
  Cum incepe  enumerarea zilelor saptamanii ? Luni, marti..duminica este ziua a 7-a.
In alte tari, (Anglia), da,  incepem cu duminica ca fiind prima zi a saptamanii : Sunday, Monday...rezulta ca ziua a 7-a este sambata, Friday (zi libera, free).
Pai ortodocsii considera asa ca asa doresc ei sa tina prima zi din saptamana contrar a ceea ce a spus Dumnezeu.
Nu te pacali sa crezi ca undeva in lumea asta incepe saptamana de luni, nu, saptamana incepe de cand e lumea de duminica, cum spune si Biblia, si nu au fost modificate Bibliile pana-n 2005, se poate vedea in scrierile grecesti si ebraice, asta au facut toti traducatorii din vechime, inclusiv Vasile Radu si Gala Galaction.

#48
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postbogdan_popescu, on 05 decembrie 2014 - 23:20, said:

si nu au fost modificate Bibliile pana-n 2005, se poate vedea in scrierile grecesti si ebraice, asta au facut toti traducatorii din vechime, inclusiv Vasile Radu si Gala Galaction.
Foloseste Biblia ortodoxa dinainte de 2005

#49
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postaltul2, on 05 decembrie 2014 - 23:17, said:

Eu nu cred niciun telefon.
Cred doar ce scrie in Biblie:
23 Şi în iad, fiind el în chinuri, îşi ridică ochii şi-l vede de departe pe Avraam, şi pe Lazăr în sânul lui.
24 Şi i-a zis, strigând: Părinte Avraam, ai milă de mine şi trimite-l pe Lazăr să-şi ude vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, că mă chinuiesc în această văpaie.

Minciuni
Pune versetul unde scrie chestia asta.
Poti sa te folosesti de cornilescu daca vrei
Ma autocitez:

"Parabolele erau niste basme care nu trebuie luate literal pentru ca daca sunt luate literal contrazic flagrant toata Biblia.
Aveau ca scop sa  accentueze anumite idei celor ce o luau razna.
Cum putea bogatul sa-l strige pe Lazar daca corpul lui se afla in pamant, cu ce-l striga ca doar era un suflet fara gura, cu ce-l vedea ca n-avea ochi, ce i se usca de sete daca nu avea corp, ce-l durea daca nu avea corp, iar Lazar ce deget sa moaie-n apa daca nu avea maini, aia mantuiti in rai incapeau toti in sanul lui Avraam? Avraam cum si el era mantuit cum facea sa stea in sanul sau, cum de iadul era asa aproape de rai, aia-n rai nu se puteau si ei relaxa linistiti in sanu lui Avraam din cauza blestemelor si urletelor din iad.
Orice om normal poate vedea ca aceste parabole nu sunt facute sa fie luate in sens literal, decat daca nu ai argumente pentru spiritism, suflete-n iad care se zvarcolesc si alte chestii de acest gen"

Si nu mai spune ca tu te iei dupa ce spune Biblia ca ma faci sa rad.
In Geneza ni se spune ca in ziua saptea a terminat Dumnezeu lucrarea creatiei si de aceea s-a odihnit de toata lucrarea, nu pentru ca ar fi fost obosit ci ca sa fie un exemplu pentru om, ba chiar a si binecuvantat-o si a sfintit-o si a lasat-o ca un semn vesnic intre Dumnezeu si om, iar in Isaia ne spune ca se va tine si pe noul pamant sambata.

Acum te rog sa postezi doar ontopic, citeste titlul, este vorba despre iad, nu ma face sa repostez offtopic chestii care ti le-am mai spus pe alte topicuri, daca ai chef de contradictii  aiurite offtopic e treaba ta.

View Postaltul2, on 05 decembrie 2014 - 23:23, said:

Foloseste Biblia ortodoxa dinainte de 2005
Daca te uiti, si e a 5-a oara cand iti zic, Biblia ortodoxa postata de mine e din 1939

#50
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

Quote

...saptamana incepe de cand e lumea...
  Uiti de Marea Schisma, de prin anii 1050, parca.
  Legat de asta, iaca, crestinii (cuvant care se traduce liber prin ,,aidoma lui Cristos, Hristos''), s-au divizat.
In ortodocsi si catolici.
Orice  cult religios a aparut mai tarziu.
Iaca ce zice Wikipedia :
Termenul „protestant” reprezintă o noțiune generică pentru diverse confesiuni, organizate după ideologii creștine și având structuri ecleziastice proprii. În general, prin confesiuni protestante se înțeleg acele culte care își au rădăcina istorică în reforma religiei romano-catolice, inițiată de Martin Luther, la începutul secolului al XVI-lea. Una din definițiile sale cel mai frecvent repetate este următoarea: „Protestantismul reprezintă toate confesiunile creștine care nu sunt nici catolice, nici creștin-ortodoxe”.
   Ok.
   De ce s-au divizat crestinii ?  De ce apoi au aparut cultele? Nu discutam despre secte.
  Diferenta dintre culte si secte consta in faptul ca unii accepta Legile Tarii in care traiesc, accepta civilizatia, platesc taxe si impozite, sectele sunt taman contrariul.
Oare nu s-a dorit si nu s-a urmarit acapararea puterii pe plan religios ?
Sunt crestini care, de exemplu, sarbatoresc Pastele sau Craciunul la interval de zile bune, pe rit vechi, s-au introdus calendarele Gregorian si  Iulian.
Oricum ar fi, Dumnezeul nostru este unic, lui ne inchinam, indiferent in ce limba o facem
  Dumnezeu este o putere supranaturala pe care mintea noastra inca n-o poate percepe in totalitate.

Edited by Topp, 05 December 2014 - 23:55.


#51
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View PostTopp, on 05 decembrie 2014 - 23:51, said:

De ce s-au divizat crestinii ?  De ce apoi au aparut cultele? Nu discutam despre secte.
  Diferenta dintre culte si secte consta in faptul ca unii accepta Legile Tarii in care traiesc, accepta civilizatia, platesc taxe si impozite, sectele sunt taman contrariul.
Oare nu s-a dorit si nu s-a urmarit acapararea puterii pe plan religios ?
Sunt crestini care, de exemplu, sarbatoresc Pastele sau Craciunul la interval de zile bune, pe rit vechi, s-au introdus calendarele Gregorian si  Iulian.
Oricum ar fi, Dumnezeul nostru este unic, lui ne inchinam, indiferent in ce limba o facem
  Dumnezeu este o putere supranaturala pe care mintea noastra inca n-o poate percepe in totalitate.
Sa zicem ca tine, ca primele culte au fost ortodocsii si catolicii.
Stim dupa Biblie ca sfintii apostoli si Isus au tinut ziua saptea binecuvantata de Dumnezeu sambata.
Daca in anul 321 imparatul Constantin a hotarat sa schimbe ziua de odihna cu de la sine putere din ziua saptea binecuvantata si sfintita de Dumnezeu in ziua intai tu ce ai fi facut?
Cei care au fost sinceri s-au detasat imediat de acest lucru si au continuat sa tina ziua saptea, dar mai tarziu papalitatea i-a prigonit si ucis pe acestia timp de 1260 de ani conform cu ce ne spune istoria si ni se spune acest lucru chiar si in sfanta Scriptura.
Abea apoi au putut sa se dezvolte din nou, bisericile ortodoxe si catolica nu au  absolut nimic de-a face cu Dumnezeu, ele-s doar traditii facute dupa interesele proprii.

#52
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

Quote

Sa zicem ca tine, ca primele culte au fost ortodocsii si catolicii.
Nu am spus asa ceva!
         Nu faci diferenta dintre biserica, culte si secte.
   Ortodocsii si catolicii nu sunt culte!
   Culte: crestini dupa evanghelie, penticostali, adventisti, greco-catolici, romano-catolici.
   Secte: Martorii lui Yehova. fii luminii, ciudatii din pestera, etc.
----------------

Quote

...bisericile ortodoxe si catolica nu au  absolut nimic de-a face cu Dumnezeu...
No comment !

Edited by Topp, 06 December 2014 - 00:32.


#53
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 23.04.2014
[ http://www.apaceavie.ro/wp-content/uploads/2011/05/atheism_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#54
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View PostTopp, on 06 decembrie 2014 - 00:27, said:

No comment !
Scuze, n-am vrut sa te supar prin asta, eu asa consider ca cineva care pune traditiile mai presus de Biblie nu prea are treaba cu Dumnezeu, mai ales ca traditiile au putut fi inventate pe parcurs cum si-a dorit fiecare si ce interese a avut.
Noi trebuie sa cautam adevarul asa cum ni l-a lasat Dumnezeu si nu sa preluam de la altii ce vror ei sa ne faca sa credem.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate