Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Tema iadului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1972 replies to this topic

#73
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postpacopaco1967, on 06 decembrie 2014 - 12:16, said:

EL te va lepăda dacă eşti alipit mai mult de  ortodxie decât de EL .
Te contrazici, daca Dumnezeu te leapda inseamna Iadul

#74
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Postaltul2, on 06 decembrie 2014 - 09:03, said:

De ce nu intelegi ca spui numai protestantisme:

Uite ce scrie aici:

Levitic 16
29. Aceasta sa va fie o lege vesnica: in luna a saptea, in a zecea zi a lunii, sa va smeriti sufletele, sa nu faceti nicio lucrare, nici bastinasul, nici strainul care locuieste in mijlocul vostru.
30. Caci in ziua aceasta se va face ispasire pentru voi ca sa va curatati: veti fi curatati de toate pacatele voastre inaintea Domnului.
31. Aceasta sa fie pentru voi o zi de Sabat, o zi de odihna, in care sa va smeriti sufletele. Aceasta sa fie o lege vesnica.

(citat din biblia lui cornilescu)

Deci daca asa scrie insusi cornilescu tu de ce spui basme?
Sabat era numita ziua 10 din luna 7 care cadea in orice zi din saptamana.





Cum dom'le, Sabat era numita ziua 10 din luna 7 care cadea in orice zi din saptamana. ???

Daca ai dat deja ca exemplu ce se spune in Levitic, pai,...acolo este vorba de Yom Kippur - Ziua Ispasirii.
Care este cea mai sfanta zi la evrei.

Si mai clar nici nu poate scrie, ziua 10 din luna 7, deci, cum poate cadea in orice zi din saptamana ?Posted Image


Uff, ca ma obligi sa scriu off topic, cand vad perlute din astea...
Dar am impresia ca o faci intentionat ;)

#75
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postsalomee, on 06 decembrie 2014 - 12:46, said:

Cum dom'le, Sabat era numita ziua 10 din luna 7 care cadea in orice zi din saptamana. ???

Daca ai dat deja ca exemplu ce se spune in Levitic, pai,...acolo este vorba de Yom Kippur - Ziua Ispasirii.
Care este cea mai sfanta zi la evrei.

Si mai clar nici nu poate scrie, ziua 10 din luna 7, deci, cum poate cadea in orice zi din saptamana ?Posted Image


Uff, ca ma obligi sa scriu off topic, cand vad perlute din astea...
Dar am impresia ca o faci intentionat Posted Image
Dar daca se numeste Yom Kippur inseamna ca nu e sambata.

Daca e cea mai sfanta zi de sarbatoare inseamna ca e Sabat.

Eu asta am vrut sa spun ca Sabat nu inseamna doar Sambata.

Nu vad sa fi gresit in vre-un fel

Edited by altul2, 06 December 2014 - 12:50.


#76
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postsalomee, on 06 decembrie 2014 - 12:46, said:

Dar am impresia ca o faci intentionat Posted Image
Sigur intentionat, e troll, pentru ca refuz sa cred ca cineva e atat de ingust incat sa spui un lucru si el intotdeauna sa se faca ca ai spus altceva si sa raspunda la altceva.
Eu i-am aratat ce scrie in Biblia Ortodoxa de "sambata" in clar si el imi spune de ce crede el ca inseamna sabat, desi eu aratam denumirea zilei  asaptea in clar sambata.
Nici nu merita bagat in seama un astfel de troll, care nici macar nu vrea sa inteleaga ca aici este offtopic.

View Postaltul2, on 06 decembrie 2014 - 12:50, said:

Eu asta am vrut sa spun ca Sabat nu inseamna doar Sambata.

Nu vad sa fi gresit in vre-un fel
dar acolo unde e scris ca in cer se va tine sambata pai apoi se va tine sambata. Punct
Ca tu nu vezi sa fi gresit e doar problema ta
Iar urmatorul mesaj offtopic il voi raporta.

Edited by bogdan_popescu, 06 December 2014 - 12:53.


#77
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postbogdan_popescu, on 06 decembrie 2014 - 12:51, said:

dar acolo unde e scris ca in cer se va tine sambata pai apoi se va tine sambata. Punct
Scrie de Sabat.
Iar doamna Salomee a explicat ca nu sambata e cea mai sfanta zi pentru evrei ci Yom Kippur care e un Sabat

Edited by altul2, 06 December 2014 - 13:13.


#78
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013
Problema care se pune este: de ce a urmarit diavolul sa scoata termenu de iad din scrierile protestantilor adventisti?
Raspunsul este simplu:
Pentru ca la fel a inselat-o pe eva in Rai.
Dumnezeu l-a avertizat pe om ca exista moarte daca pacatuieste
Diavolul l-a mintit pe om zicandu-i ca nu va muri.

La fel face diavolul si in cazul iadului.
Hristos insusi a spus ca bogatul pacatos a ajuns in Iad.
Diavolul minte ca nu exista Iad.

Edited by altul2, 06 December 2014 - 21:47.


#79
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postaltul2, on 06 decembrie 2014 - 21:43, said:

Hristos insusi a spus ca bogatul pacatos a ajuns in Iad.
Hristos insusi a spus un basm, o poveste educativa, asa se numeste o pilda educativa. Daca tu nu ai habar ce e aia o poveste sau un basm e problema ta.
Pilda cu talantii ai auzit-o? Dupa parerea ta chiar era vorba de o intamplare reala in pilda, nu? Asa-i ca tu crezi ca, chiar au fost 3 slujitori carora stapanul le-a plecat departe pentru o vreme si inainte de a pleca le-a lasat celor 3 slujitori niste talanti in functie de cat erau de bravi ca sa-i inmulteasca? Posted Image
Stii ce inseamna expresia "vorbire in pilde"? Inseamna vorbire in "exemple reale"? Posted Image
Tot imi zic ca nu mai raspund mesajelor prea stupide da uite ca nu ma abtin cateodata, si trolii abea asteapta

Edited by bogdan_popescu, 06 December 2014 - 22:30.


#80
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postbogdan_popescu, on 06 decembrie 2014 - 22:28, said:

Stii ce inseamna expresia "vorbire in pilde"? Inseamna vorbire in "exemple reale"? Posted Image
Da in ce exemple inseamna?

Cand Dumnezeu i-a spus omului in Rai sa nu manace din pom.
Diavolul i-a zis lui Eva ca e o pilda? Ca nu exista pom sau mar al pacatului? Ca nu e exemplu real ce a zis Dumnezeu.

Este ca asa ai fost instintat?

#81
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postaltul2, on 06 decembrie 2014 - 22:42, said:

Da in ce exemple inseamna?

Cand Dumnezeu i-a spus omului in Rai sa nu manace din pom.
Diavolul i-a zis lui Eva ca e o pilda? Ca nu exista pom sau mar al pacatului? Ca nu e exemplu real ce a zis Dumnezeu.

Este ca asa ai fost instintat?
Cumva te-a ameniţat cu iadul  duhovnicul tău în caz că te apuci să cercetezi biblia ?

#82
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postpacopaco1967, on 06 decembrie 2014 - 22:47, said:

Cumva te-a ameniţat cu iadul  duhovnicul tău în caz că te apuci să cercetezi biblia ?
Eu nu cercetez biblia.
Este interzis, poti oricand sa ajungi ca protestantii, s-o faci idol de inchinare mediatica, in timp ce o rastalmacesti, ceea ce inseamna Iadul

Edited by altul2, 06 December 2014 - 22:54.


#83
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postaltul2, on 06 decembrie 2014 - 22:42, said:

Da in ce exemple inseamna?
Este ca asa ai fost instintat?
Mai copile, insisti sa o dai in penibil? Uite mura-n gura ce inseamna o  parabola sau vorbire in pilde, ma tot intreb cum de astia care nu au habar pe ce lume traiesc se dau de zici ca au 10 facultati, si aia care ar avea tot dreptul sa se dea mari ca stiu ceva nu o fac.
http://ro.orthodoxwi...
E Ortodox Wiki, ca tu esti in stare sa spui ca nimic din ce nu e cu ortodox pe el nu e adevarat.

"Parabola (sau pilda) este un instrument literar folosit adesea de Mântuitorul Iisus Hristos în învățăturile Sale.
Termenii grecești parabole (para + ballo = „a pune în paralel, în comparație”) și paroïmia corespund noțiunilor ebraice mâchâl și hîddâ, care au o întindere mai vastă decât o simplă metaforă mai dezvoltată sau o paralelă care evocă viața de zi cu zi pentru a ilustra o învățătură. Într-adevăr, aceste noțiuni desemnează nu doar o comparație dezvoltată, ci în același timp și o enigmă/ghicitoare, adică un comparație alegorizantă, al cărei scop nu este doar acela de a ilustra o învățătură, ci și de a provoca auditoriul la căutarea semnificației ei profunde.

Parabolele sunt niște povestiri plăcute la auz, mai mult sau mai puțin lungi, și care conduc la final la înțelegerea unei învățături principale. Izolate de tot, diferitele părți sau elemente ale povestirii nu au un sens propriu, ci povestirea întreagă conduce pe auditoriu la învățătura de bază a parabolei. Acest punct deosebește parabola de alegorie, pentru că într-o alegorie, contrar parabolelor, diversele detalii au fiecare o semnificație proprie (cum ar fi în Păstorul cel Bun - Ioan 10, 1-5: păstorul, oile, ușa, staulul, lupul)"

View Postaltul2, on 06 decembrie 2014 - 22:53, said:

Eu nu cercetez biblia.
Este interzis, poti oricand sa ajungi ca protestantii, s-o faci idol de inchinare mediatica, in timp ce o rastalmacesti, ceea ce inseamna Iadul
Bai daca nu cercetezi Biblia ia eject de aici, aici se discuta chestii scrise in Biblie pe care tu nu ai de unde sa le stii pentru ca nu citesti Biblia.
Bine macar ca ai recunoscut.

Edited by bogdan_popescu, 06 December 2014 - 22:58.


#84
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postbogdan_popescu, on 06 decembrie 2014 - 22:57, said:

"Parabola (sau pilda)
evocă viața de zi cu zi pentru a ilustra o învățătură.
Da, deci parabola e o descriere a unor exemple simple cunoscute ca adevarate de toata lumea.

De altfel cred ca am mai repetat: Hristos a vorbit in parabole tocmai ca orice om de la cersetor pana la imparat, sa recunoasca ca tot ce contine parabola e adevarat.

Evident, uite iti explic ca poate nu reusesti sa intelegi, daca astazi s-ar vorbi in parabola cum s-ar zice:
- Naveta Discovery a plecat cu viteza luminii spre Alfa Centaurii si a fost intinerita cu 100 de ani daotorita bosonilor Higs?
In niciun caz, ci se va folosi termeni sau evenimente cunoscute de toata lumea ca reale.

Sper ca ai inteles ceva din parabola?

Edited by altul2, 06 December 2014 - 23:08.


#85
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Nu ai inteles nimic sau doar te prefaci ca nu intelegi ce inseamna o parabola, inseamna exact opusul, acum te rog sa lasi topicul pentru discutii din Biblie, tu cum nu stii ce spune Biblia ca ai afirmat ca nu o cercetezi niciodata ca nu ai voie de la popa nu ai ce sa discuti din ea, pentru simplul fapt ca nu poti contrazice un lucru pe care nu-l cunosti.
Daca continui iti dau raport tocmai la postarea unde ai afirmat ca nu studiezi Biblia deci nu ai ce cauta aici.

Si ca sa nu editezi acea postare i-am facut printscreen.

Edited by bogdan_popescu, 06 December 2014 - 23:15.


#86
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postbogdan_popescu, on 06 decembrie 2014 - 23:14, said:

Nu ai inteles nimic sau doar te prefaci ca nu intelegi ce inseamna o parabola, inseamna exact opusul,
Opusul la ce?

Deci intrebarea a fost extrem de simpla:

Dumnezeu i-a zis lui Adam: Sa nu manance din pom altfel in clipa in care va manca va muri

Cum a invatat diavolul sa zica: ca e parabola metaforica, nu exista pom si nu vor muri?

Hristos a zis: ca bogatul a ajuns in iad.

Cum invata diavolul sa zica: ca e parabola metaforica si nu exista Iad?

Edited by altul2, 06 December 2014 - 23:32.


#87
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postaltul2, on 06 decembrie 2014 - 23:30, said:

Opusul la ce?

Deci intrebarea a fost extrem de simpla:

Dumnezeu i-a zis lui Adam: Sa nu manance din pom altfel in clipa in care va manca va muri

Cum a invatat diavolul sa zica: ca e parabola metaforica, nu exista pom si nu vor muri?

Hristos a zis: ca bogatul a ajuns in iad.

Cum invata diavolul sa zica: ca e parabola metaforica si nu exista Iad?
Mai copile, tu nu intelegi ca nu ai habar ce vorbesti din cauza ca vorbesti din auzite? Daca vrei sa mai discuti pe aici pune mana si STUDIAZA BIBLIA, daca nu lasa-ne cu necunostintele tale.
Cine te-a mintit ca atunci cand Dumnezeu i-a zis sa nu manance din pom a fost o parabola? Ca nici macar bor-ul nu spune prostia asta.
Iar pilda cu bogatul este doar o pilda, o parabola, si ai vazut ce este o parabola. Punct

Edited by bogdan_popescu, 06 December 2014 - 23:41.


#88
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postbogdan_popescu, on 06 decembrie 2014 - 23:41, said:

Iar pilda cu bogatul este doar o pilda, o parabola, si ai vazut ce este o parabola. Punct
Pilda cu bogatul care a ajuns in Iad, este la fel cu pilda cu pomul cunostintei din care a mancat Adam.
Adam evident dupa ce a savarsit pacatul, a murit, adica a ajuns in Iad

Edited by altul2, 06 December 2014 - 23:50.


#89
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
dumnezeu e cam mincinos ca n-a murit nimeni cand a halit din mar
l-a amenintat pe adam degeaba
sa mai ai altadata incredere in el
dar in acelasi timp nu e mincinos ca n-a zis cand va muri

asa si eu pot sa-ti zic ca daca indraznesti sa bei apa vei muri!!! si am perfecta dreptate avand in vedere ca toata lumea moare mai devreme sau mai tarziu

pomul, raiul, sarpele, marul, iadul sunt niste metafore, niste simboluri

parabolele sunt similare fabulelor decât ca nu-s cu animale
sunt niste povesti, niste exemple fictive... doar ca sa te ajute sa-ti imaginezi o situatie reala pentru a intelege mai bine aplicatia moralei parabolei

ia zi-mi si mie cativa... fara de pacat dupa aprerea ta, care au ajuns in rai... ca sa stiu la ce vecini sa ma astept cand ajung acolo

Edited by Nero-d, 07 December 2014 - 00:02.


#90
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postaltul2, on 06 decembrie 2014 - 23:47, said:

Pilda cu bogatul care a ajuns in Iad, este la fel cu pilda cu pomul cunostintei din care a mancat Adam.
Adam evident dupa ce a savarsit pacatul, a murit, adica a ajuns in Iad
Mai ce ti-am spus eu ca sa nu mai raspunzi pana nu pui mana sa citesti Biblia, uite cum spui niste prostii de te iei cu mainile de cap, hai ca nici nu meriti sa ma tot repet unei persoane care se mandreste ca el nu studiaza Biblia niciodata dar culmea e ca se da ca o stie mai mult decat aia care o studiaza zilnic. Posted Image

View PostNero-d, on 06 decembrie 2014 - 23:56, said:

dumnezeu e cam mincinos ca n-a murit nimeni cand a halit din mar si nu e mincinos ca n-a zis cand va muri

asa si eu pot sa-ti zic ca daca indrasnesti sa bei apa vei muri!!! si am perfecta dreptate avand in vedere ca toata lumea moare mai devreme sau mai tarziu

parabolele sunt similare fabulelor d-ar ca nu-s cu animale
sunt niste povesti, niste exemple fictive... doar ca sa te ajute sa-ti imaginezi o situatie reala pentru a intelege mai bine aplicatia moralei parabolei
Daca nu manca din pomul interzis Adam si Eva traiau si azi, moarte nu ar mai fi existat, si pacat la fel nu ar fi existat, iar noi nu ne-am fi pus acum intrebari hazlii pe forum
In privinta parabolelor sunt de acord.

Edited by bogdan_popescu, 07 December 2014 - 00:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate