Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Microlab

- - - - -
  • Please log in to reply
888 replies to this topic

#847
florinih

florinih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.09.2010
Am cautat multicel dupa ceva boxe si m-am oprit la Edifier, dar nu sunt pe stoc. Asa ca m-am orientat inspre Solo 9C.  Am luat pana la urma aceste boxe. Sunt putin derutat. La inceput nu s-au auzit prea bine/tare. Le-am lasat sa mearga cateva ore, cateva zile (a trecut deja mai bine de o saptamana) si acum parca si-au mai dat drumul. De pe PC cu conexiune RCA se aud bine. Nu am reusit sa le conectez la TV prin cablul optic furnizat, dar am reusit cu un alt cablu si merge. Insa am ramas neplacut surprins sa constat ca sunetul e foarte incet. Setat la volum 30 (adica la jumatate) este acoperit de sunetul TV-ului care e setat la 20 (adica o cincime din total - 100). Am setat doar difuzor extern din TV, insa nu s-a modificat nimic. Daca dau TV-ul la maxim si boxele la maxim, TV-ul acopera cu mult boxele. Altfel spus 2x10W acopera 2x70W. Sunt inca in perioada in care le pot returna si ma gandesc serios la asta. Aveti vreo idee? Cablu, conexiune, ceva setari? Mersi. (Am postat acelasi lucru pe un alt forum, dar isi astepata moderarea).

Edited by florinih, 27 February 2016 - 23:16.


#848
zoloft

zoloft

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 19.02.2005
Salutare.,
As vrea să-mi cumpăr un sistem FC 330 sau de la Edifier R1600TIII..
Edifier ul m-ar incurca la spațiu...
Credeți ca 330-ul ar fi o alternativa bună?

#849
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu as merge oricând pe R1600, sunetul se va auzi mult mai corect, in special muzica. La 2.1 ai punch-ul acela dat de subwoofer dar cam atat, oricum muzica adevarata (nu porcariile comerciale facute 100% in laborator) este inregistrata special pentru 2.0

Tine cont ca Edifierul ala are bass-reflexul pe fata, adica poti sa-l lipesti de perete fara teama ca o sa se auda bubuituri oribile, in timp ce subwooferul ala pe langa faptul ca are nevoie de un minim 15-20 cm fata de perete, nici nu prea e indicat sa-l pui pe birou, langa tine.

Edited by razor01, 01 July 2016 - 11:29.


#850
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

 zoloft, on 30 iunie 2016 - 09:27, said:

Credeți ca 330-ul ar fi o alternativa bună?

NU! Nici Microlab nu mai este ce a fost odată ...

O poză interesantă ( nu îmi aparţine, este de pe un alt forum ) :

Attached File  image.png   35.87K   75 downloads

Edited by alexx20alexx, 01 July 2016 - 11:18.


#851
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 florinih, on 27 februarie 2016 - 23:14, said:

Asa ca m-am orientat inspre Solo 9C.  Am luat pana la urma aceste boxe. Sunt putin derutat. La inceput nu s-au auzit prea bine/tare. Le-am lasat sa mearga cateva ore, cateva zile (a trecut deja mai bine de o saptamana) si acum parca si-au mai dat drumul. De pe PC cu conexiune RCA se aud bine. Nu am reusit sa le conectez la TV prin cablul optic furnizat, dar am reusit cu un alt cablu si merge. Insa am ramas neplacut surprins sa constat ca sunetul e foarte incet. Setat la volum 30 (adica la jumatate) este acoperit de sunetul TV-ului care e setat la 20 (adica o cincime din total - 100). Am setat doar difuzor extern din TV, insa nu s-a modificat nimic. Daca dau TV-ul la maxim si boxele la maxim, TV-ul acopera cu mult boxele. Altfel spus 2x10W acopera 2x70W. Sunt inca in perioada in care le pot returna si ma gandesc serios la asta. Aveti vreo idee? Cablu, conexiune, ceva setari?

Postul este cam vechi dar o sa raspund strict in ideea ca poate mai citesc si altii care se confrunta cu aceeasi problema.

Microlab Solo 9C sunt boxe care au atat amplificare proprie cat si placa de sunet proprie. Ca sa se auda tare si bine este nevoie sa folosesti placa de sunet cu care vin (sau una mai performanta in caz ca dispui de asa ceva). Cum faci sa folosesti placa de sunet integrata in aceste boxe? Simplu, scoti sunetul din TV cu un cablu HDMI , nu cu unul RCA. Daca procedezi asa vei folosi placa de sunet a lor si se vor auzi cum trebuie, daca le conectezi prin RCA vei folosi placa de sunet a televizorului care de cele mai multe ori este incapabila sa ofere un sunet decent pe boxe externe (se aude incet si prost).

In cazul in care nu ai boxe cu placa de sunet interna si vrei sa te bucuri de sunetul net superior pe care acestea il ofera in comparatie cu difuzoarele TV-ului, cumperi asa ceva DAC Fiio Taishan-D03K (costa cam 150 lei) si conectezi prin cablu RCA. Cum stim daca boxele noastre au sau nu placa de sunet integrata? Ne uitam pe spate (unde sunt intrarile lor) si daca vedem intrare HDMI inseamna ca au placa de sunet proprie.

Succes!

Edited by razor01, 01 July 2016 - 11:23.


#852
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 razor01, on 01 iulie 2016 - 11:20, said:

Postul este cam vechi dar o sa raspund strict in ideea ca poate mai citesc si altii care se confrunta cu aceeasi problema.

Microlab Solo 9C sunt boxe care au atat amplificare proprie cat si placa de sunet proprie. Ca sa se auda tare si bine este nevoie sa folosesti placa de sunet cu care vin (sau una mai performanta in caz ca dispui de asa ceva). Cum faci sa folosesti placa de sunet integrata in aceste boxe? Simplu, scoti sunetul din TV cu un cablu HDMI , nu cu unul RCA.
Cum stim daca boxele noastre au sau nu placa de sunet integrata? Ne uitam pe spate (unde sunt intrarile lor) si daca vedem intrare HDMI inseamna ca au placa de sunet proprie.


1. Din Tv poti iesi cu semnal audio HDMI DOAR daca TV-ul are implementat sistemul HDMI-ARC(audio return channel). Din pc sau laptop se iese cu semnal HDMI ,atat video cat si audio. Solo 9 deci se leaga direct la  pc sau laptotp prin HDMI.
2."Placa de sunet integrata"( de fapt e vorba de DAC integrat) au si boxele care se cupleaza prin USB ,optical sau coaxial digital ,deci nu neaparat HDMI.
Mai usor cu sfaturile daca nu se stapaneste mai serios informatia!

Edited by edigee, 01 July 2016 - 12:38.


#853
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu i-a raspuns nimeni omului in 3 luni, cred ca l-a ajutat macar sa-si faca o idee, sa inteleaga faptul ca boxele in sine n-au nicio problema ci trebuie sa faca cumva sa le foloseasca placa interna. Ce diferenta este intre placa de sunet si DAC, e construita cu altfel de componente, are alt principiu de functionare?

#854
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Placile de sunet au si ele DAC incorporat ,dar pe langa acest circuit obligatoriu ,au si multe alte componente si circuite. Boxele si amplificatoarele cu DAC incorporat( deci cele cu intrari digitale) au DAC incorporat dar nu au tot aleleasi circuite ca si placile de sunet. Implementarea e foarte diferita. In nicun caz nu pot fi numite "placi de sunet" in sensul celor pe care le ai in pc sau le atasezi pe USB la pc.

Edited by edigee, 01 July 2016 - 14:57.


#855
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Am inteles, cred ca ar fi util (dat fiind ca este un forum extrem de citit) când ai putin timp sa explici mai corect ceea ce am vrut eu sa spun mai sus. Cum facem sa conectam in mod corect boxele active la PC (in functie de modelul TV-ului si al boxelor), ce variante exista in linii generale.

Edited by razor01, 01 July 2016 - 17:23.


#856
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 alexx20alexx, on 01 iulie 2016 - 11:16, said:

NU! Nici Microlab nu mai este ce a fost odată ...

O poză interesantă ( nu îmi aparţine, este de pe un alt forum ) :

image.png
Adica difuzorul de inalte e pus la misto?
Eu am Solo 6C de care sunt incantat. Se aud la aproape ca Dali Zensor 3 dar mult mai incet...cred ca nu au SPL-ul mai mare de 80-83 dB. La Solo 6C dif-ul de inalte este ok, nu este fake.

#857
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Seriile noi de Microlab Solo au cu totul alt tip de difuzoare fata de vechile serii. Cu magnet vizibil mai mic. Si in privinta calitatii sonore sunt mult sub vechile serii.
BTW .pe vremuri Solo 6c le gaseai la 300RON.

#858
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

 DIVX2006, on 02 iulie 2016 - 13:07, said:

Adica difuzorul de inalte e pus la misto?

Da, la modelul Microlab FC330 acel mic ''tweeter'' este de fapt doar un căpăcel de plastic. Posted Image

Edited by alexx20alexx, 02 July 2016 - 14:00.


#859
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ala cred ca era si pretul corect. Eu fac pariu ca am putea sa facem aici, in Romania, niste boxe similare calitativ (sau chiar mai bune) si mult mai ieftine fata pretul lor actual.

#860
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Mai ieftine nu scoti nimic nicaieri fata de ce se scoate in China. Ma refer efectiv la pretul 'de fabrica". Cat se castiga dupa aia (de cate ori mai mult) de diversi dealeri si distribuitori e alta poveste.

#861
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu nu vorbeam de pretul de productie din China ci de pretul de vanzare de la raft, ca ala este cel ce prezinta interes in final.

#862
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 edigee, on 02 iulie 2016 - 13:54, said:

Seriile noi de Microlab Solo au cu totul alt tip de difuzoare fata de vechile serii. Cu magnet vizibil mai mic. Si in privinta calitatii sonore sunt mult sub vechile serii.
BTW .pe vremuri Solo 6c le gaseai la 300RON.

Am dat cam 400 si pe ele. Doar ce aparusera.

#863
zoloft

zoloft

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 19.02.2005
Deci rămân la Edison r1600tiii...
Deși sunt exagerat de mari pt un birou...

#864
mut

mut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.01.2014

 zoloft, on 10 iulie 2016 - 10:26, said:

Deci rămân la Edison r1600tiii...
Edison versus Microsoft Solo... nu-i usoara decizia! :-))

Edited by mut, 10 July 2016 - 10:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate