Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

M-am plictisit - alte softuri, site-uri ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

#19
stefanesc

stefanesc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 24.08.2014

View PostTopcat7, on 22 noiembrie 2014 - 23:40, said:

Salut! Cum e week-endul vostru?

Eu m-am cam plictisit de ce am folosit pana acum, ma intreb daca exista variante mai moderne pentru ce folosesc acum:

WinAmp - o iesire la club (discoteca)
Total Commander - o bere in oras cu prietenii
VLC Player/ BS Player/WMP - un film bun la cinematograf
Irfan View - o intalnire cu prietena/logodnica
CC Cleaner - o baie la piscina
Chrome/IE/Firefox - o excursie sau drumetie
Acrobat Reader - o carte buna

Multumesc pentru sugestii !
Succes si destindere placuta!

Edited by stefanesc, 23 November 2014 - 09:09.


#20
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu inteleg ca topicul este de natura 'hibrida', adica atat pe tema invingerii plictiselii, cat si pe tema gasirii de alternative pentru aplicatiile enumerate in primul comentariu.
Cu toate acestea va rog sa va reamintiti ca ne aflam intr-o arie tehnica!

View PostTopcat7, on 22 noiembrie 2014 - 23:40, said:

Salut! Cum e week-endul vostru?

Eu m-am cam plictisit de ce am folosit pana acum, ma intreb daca exista variante mai moderne pentru ce folosesc acum:

WinAmp
Total Commander
VLC Player/ BS Player/WMP
Irfan View
CC Cleaner
Chrome/IE/Firefox
Acrobat Reader

Multumesc pentru sugestii !

Weekendul meu a fost o goana inutila dupa promotii (aproape) inexistente desfasurate in cadrul campaniilor promotionale asociate cu Black Friday: pre-BF, post-BF etc.

Alternative software:

WinAmp -> Clementine.

Total Commander -> Double Commander, Midnight Commander for Windows, Multicommander, Q-Dir, Saladin, Salamander, SE-Explorer, Unreal Commander, Far manager, Free Commander, chiar si 7-Zip are un file manager.

VLC Player/ BS Player/WMP -> Media Player Classic Home Cinema, GOM Player, KMPlayer, PotPlayer Bino.

Irfan View -> XnView / XnView MP.

CC Cleaner -> CCleaner (portable) :D

Chrome/IE/Firefox -> Safari for Windows nu, doar varianta de pe Mac, Maxthon Cloud Browser, Opera.

Acrobat Reader -> Foxit Reader, Nitro PDF Reader, Sumatra PDF, PDF-XChange Viewer.

#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Exista mai mult in viata decit ca te-ai plictisit de Chrome/IE/Firefox. Si eu m-am plictisit de masinile astea de pe strada.

Ia o carte sau vezi macar un film si o sa-ti treaca. Nu zic sa inveti o limba straina sau un limbaj de programare ... atunci chiar ai terminat cu plictiseala.

Aproape orice e mai bine decit ca sa cauti o noua versiune cracked de Total Commander ca n-ai ce face.

#22
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostTopcat7, on 22 noiembrie 2014 - 23:40, said:

Eu m-am cam plictisit de ce am folosit pana acum, ma intreb daca exista variante mai moderne pentru ce folosesc acum:

Mai sus am enumerat alternative clasice dintre care nu toate au intrat, ca sa zic asa, in modernitate, in schimb, o parte dintre ele au fost moderne la vremea lor, iar o alta parte au devenit moderne ulterior. Termenul "modern" vine de la "moda". Moda in general este trecatoare, desi unele elemente de moda s-au conservat de-a lungul unor perioade mai lungi de timp.

In materie de software, Microsoft a schimbat sensul termenului "modern". Chiar daca a ramas un cuvant polisemantic, acum sensul principal a capatat semnificatie in raport cu versiunea Windows 8 a sistemului de operare produs de Microsoft. Aplicatiile destinate rularii lor sub interfata Desktop a lui Windows se numesc 'aplicatii clasice', in timp ce aplicatiile care ruleaza sub interfata moderna a lui Windows 8 sau superior (cea pe care Microsoft o botezase initial 'interfata Metro' - termen la care Microsoft a fost obligat sa renunte din cauza incalcarii unor drepturi de copyright) se numesc 'aplicatii moderne'.

Alternative moderne:

WinAmp -> Music (preinstalata).
Total Commander -> Metro Commander.
VLC Player/ BS Player/WMP -> Movies (preinstalat), VLC Media Player din Windows Store.
Irfan View -> Photos (preinstalata).
CC Cleaner -> nu exista alternative moderne (se gasesc unele in Store, dar sunt tot pentru interfata clasica).
Chrome/IE/Firefox -> IE pentru interfata moderna (preinstalat) si altele.
Acrobat Reader -> vizualizatorul de pdf-uri preinstalat, Foxit Reader cu interfata moderna, Adobe Reader Touch si altele din Windows Store.

Edited by _-_, 23 November 2014 - 10:26.


#23
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008

View PostLolopoco, on 23 noiembrie 2014 - 02:00, said:

MPC HC este cel mai bun player video.
IE11 de pe W8.1 este cel mai bun browser web
Foobar2000 este cel mai bun player audio.
CS GO este cel mai bun fps multiplayer.
GTA este cel mai bun open World.
BitDefender este cel mai bun antivirus.
Windows 8.1 este cel mai bun Windows.
Ubuntu este cel mai bun sistem de operare gratuit.
Mai continui?

Ai uitat să adaugi: ''părerea mea''.

#24
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014

View Post_-_, on 23 noiembrie 2014 - 10:04, said:

Eu inteleg ca topicul este de natura 'hibrida', adica atat pe tema invingerii plictiselii, cat si pe tema gasirii de alternative pentru aplicatiile enumerate in primul comentariu.

Greseala mea, am vrut sa spun ca m-am plictisit de softurile pe care le tot folosesc de > 10 ani. Dar, incercand sa dau topicului un titlu cat mai semnificativ, astfel incat sa nu dea omul click aiurea, uite ce a iesit ! Dar nu-i bai, de exemplu clipul AFARA 3D e super haios.
Dpdv tehnic, am incercat cateva dintre sugestii.
De exemplu, AIMP3 seamana leit ca interfata cu Winamp, am vazut ca are in plus e buton de shut down dupa o anumita perioada. Subiectiv, totusi sunetul e mai bun.
MPC-HC arata ca un ... media player de acum ... 30 de ani.

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Ok, si eu m-am plictisit de topicul asta
Si din cate stiu mai exista pe-aici topice similare.

#26
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@initiator
O sursa de inspiratie in sensul dorit de tine este topicul Ce software Freeware folositi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate