Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Alegere caine

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nobilii aveau servitori, aveau oameni care se ocupau de cai si aveau oameni care se ocupau de caini. Sigur am vazut la Luvru tablouri ale unor nobili alaturi de cainii lor, cu precadere caini de vanatoare dar erau si doamne cu catei mici de companie. Printre altele, se spune ca in perioada micii glaciatiuni tineau un caine in brate ca sa se incalzeasca. Alta legenda ar fi ca puricii plecau de pe oameni pe caini deoarece temperatura normala a  unui caine e de 38,5 grade iar a unui om e de 36,7 grade. Am gasit acest tablou din sec. al XIX lea care sustine ideea mea ca in vest cainii erau tinuti si in case spre deosebire de tarile musulmane si cele care au fost sub influenta moravurilor lumii musulmane unde era exclus sa tii cainele in casa.
http://www.nga.gov/c...page.59893.html

Edited by Freddy12, 05 November 2014 - 15:10.


#56
soarevictor

soarevictor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 269
  • Înscris: 14.01.2011
NOBILII erau NOBILI , nu PRIMITIVI din Romania
o javra tinuta la bloc importa si sa respecti vecinii alaturi de care convietuiesti

din pacate pe scara mea de la intrarea in bloc ,etj 1 ,etj 2 ,etj 3 e plin de kakat de JAVRA
[o cretina de la etj 4 care isi tine JAVRA in apartament ii da drumu si se pisha si se kaka pe tot ce e palier [etaj].nu mai apuca javra sa ajunga in fata blocului [ !!!!!!!!] si isi face nevoile pe scari
nu o singura data am intrat in apartament cu KAKAT SI PISHAT DE Javra .

Edited by lucifer76, 05 November 2014 - 15:55.


#57
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Javre sunt vecinii ca nu curata si mai ales ca nu si-au educat cainii. Cainii ce vina au daca au avut ghinionul sa aiba niste stapani indolenti?

#58
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postsoarevictor, on 05 noiembrie 2014 - 15:24, said:

NOBILII erau NOBILI , nu PRIMITIVI din Romania
o javra tinuta la bloc importa si sa respecti vecinii alaturi de care convietuiesti
Eu nu te contrazic, dar nu e cazul sa devii isteric Posted Image.

View PostFreddy12, on 05 noiembrie 2014 - 15:03, said:

Nobilii aveau servitori, aveau oameni care se ocupau de cai si aveau oameni care se ocupau de caini.
Exemplul nu e deloc fericit, sa stii. Nobilii aia nu se spalau de cateva ori in viata lor, nu cre asadar ca erau deranjati de mirosul cainilor. Sa ne inchipuim ca dresau cainii pentru a nu isi face nevoile peste tot sau pentru a nu mai latra in casa, ar fi prea mult Posted Image. Ei nu isi ingrijeau deloc cainii in sensul in care ar trebui sa isi ingrijeasca cineva cainele la bloc. Pe de o parte mirosul nu ii deranja, pe de alta nici nu se gandeau sa isi plimbe potaile sau sa le pese ca latra noaptea si trezesc servitorii.

View PostFreddy12, on 05 noiembrie 2014 - 15:03, said:

Am gasit acest tablou din sec. al XIX lea
Ala e terrier?

Edited by lucifer76, 05 November 2014 - 16:00.


#59
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Poate e foxterrier cu parul lins. Oricum, rasele s-au schimbat foarte mult in ultima suta de ani. Am vazut niste poze de campioni in anii  19010-1920  si  erau diferente foarte mari fata de standardele de acum care nu au fost facute pentru binele cainilor.

#60
soarevictor

soarevictor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 269
  • Înscris: 14.01.2011

View Postlucifer76, on 05 noiembrie 2014 - 16:00, said:

Eu nu te contrazic, dar nu e cazul sa devii isteric Posted Image.


Exemplul nu e deloc fericit, sa stii. Nobilii aia nu se spalau de cateva ori in viata lor, nu cre asadar ca erau deranjati de mirosul cainilor. Sa ne inchipuim ca dresau cainii pentru a nu isi face nevoile peste tot sau pentru a nu mai latra in casa, ar fi prea mult Posted Image. Ei nu isi ingrijeau deloc cainii in sensul in care ar trebui sa isi ingrijeasca cineva cainele la bloc. Pe de o parte mirosul nu ii deranja, pe de alta nici nu se gandeau sa isi plimbe potaile sau sa le pese ca latra noaptea si trezesc servitorii.

ok cu scuze .ai dreptate .stima


orice animal doresti a-ti creste la bloc,respecta-ti vecinii ,OAMENII alaturi de care convietuiesti.
Ala e terrier?


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate