Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

BOR anulează liberul arbitru al credincioșilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
100 replies to this topic

#91
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 altul2, on 04 noiembrie 2014 - 19:57, said:

Pai Biserica sunt credinciosii.
Credinciosii nu pot sa-si predea lor liberul arbitru si sa zica ca au fost deposedati.
Tu de exemplu nu poti sa zici ca te deposedezi singur de liberul arbitru.

Vezi lucrurile deformat pentru ca nu ai liber arbitru. Si crezi ca toti ceilalti sunt la fel, fara liber arbitru.
Deci repet liberul arbitru al bisericii asa arata el, nu inseamna ca si l-a furat singura.


Deci eu, că nu mai vreau să las BOR să-mi pună cuvintele în gură și gândurile în cap, nu mai am liber arbitru, dar cei cărora BOR le pune cuvinte în gură și gânduri în cap, prea îl au. Așa te-a învățat taica popa, că liberul arbitru înseamnă să gândească altul pentru tine?

 altul2, on 04 noiembrie 2014 - 19:57, said:

Pai reciteste ce ai scris ca ti le-am pus impreuna:
Odata zici ca guvernul nu face nimic ci oamenii din el, altadata ca BOR poate sa-ti anuleze nu stiu ce.
Trebuie sa te hotarasti pe care varianta mergi.

Oricare varianta este nula cata vreme te plangi ca ti-e afectat liberul arbitru. Liberul arbitru ti-e afectat pentru ca nu corespunde cu cel al bisericii. Alta cale nu exista.


Îmi pare rău, dar se pare că nu sunt în stare să te fac să pricepi diferențele și asemănările dintre persoana fizică și persoana juridică. Dacă îți arătam o pâine și îți spuneam ”uite, ăsta este un nou născut care vorbește cu glas omenesc”, înțelegeai imediat.

Edited by tudorel666, 04 November 2014 - 20:31.


#92
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 tudorel666, on 04 noiembrie 2014 - 20:30, said:

Deci eu, că nu mai vreau să las BOR să-mi pună cuvintele în gură și gândurile în cap, nu mai am liber arbitru, dar cei cărora BOR le pune cuvinte în gură și gânduri în cap, prea îl au. Așa te-a învățat taica popa, că liberul arbitru înseamnă să gândească altul pentru tine?
Deci tu singur te-ai plans de liberul arbitru
Tot tu crezi ca cei din biserica seamana cu ce ai tu.
Eu ti-am demonstrat ca biserica are liber arbitru sanatos si nu se plange de el.

In schimb arbitrul tau am aratat ca are probleme prin faptul ca nu seamana cu cel al bisericii.
Asta in linii mari, ca in amanunt n-am de unde sa stiu cum e.

 tudorel666, on 04 noiembrie 2014 - 20:30, said:

Îmi pare rău, dar se pare că nu sunt în stare să te fac să pricepi diferențele și asemănările dintre persoana fizică și persoana juridică. Dacă îți arătam o pâine și îți spuneam ”uite, ăsta este un nou născut care vorbește cu glas omenesc”, înțelegeai imediat.
Pai e perfect paralel chestia asta, dar nu vrei sa intelegi.
In problema lib erului arbitru al tau, ai declarat (dar n-ai inteles nimic), ca un liber arbitru este individual.
Deci absolut tot ce nu merge bine la liberul tau arbitru se dotoreaza doar tie.
Nu e nimeni altcineva vinovat

#93
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 altul2, on 04 noiembrie 2014 - 21:13, said:

Deci tu singur te-ai plans de liberul arbitru
Tot tu crezi ca cei din biserica seamana cu ce ai tu.
Eu ti-am demonstrat ca biserica are liber arbitru sanatos si nu se plange de el.

In schimb arbitrul tau am aratat ca are probleme prin faptul ca nu seamana cu cel al bisericii.
Asta in linii mari, ca in amanunt n-am de unde sa stiu cum e.


Adică Biserica, din punctul tău de vedere, are liber arbitru? Adică instituțiile au liber arbitru?

#94
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 tudorel666, on 04 noiembrie 2014 - 21:24, said:

Adică Biserica, din punctul tău de vedere, are liber arbitru? Adică instituțiile au liber arbitru?
Pai citeste ce scrie in titlu:
BOR anuleaza

Cum sa anuleze ceva daca n-are liber arbitru?
Sau BOR nu anuleaza nimic sau are liber arbitru sa anuleze.
(evident nu liberul arbitru)

Edited by altul2, 04 November 2014 - 21:28.


#95
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 altul2, on 04 noiembrie 2014 - 21:27, said:

Pai citeste ce scrie in titlu:
BOR anuleaza

Cum sa anuleze ceva daca n-are liber arbitru?
Sau BOR nu anuleaza nimic sau are liber arbitru sa anuleze.
(evident nu liberul arbitru)

Te mai întreb încă o dată: instituțiile au liber arbitru?
Și nu ocoli întrebarea că voi repeta-o până vei răspunde la ea!

#96
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 tudorel666, on 04 noiembrie 2014 - 22:37, said:


Te mai întreb încă o dată: instituțiile au liber arbitru?
Și nu ocoli întrebarea că voi repeta-o până vei răspunde la ea!
Pai raspunsul e simplu: BOR poate sa anuleze ceva?

#97
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 altul2, on 04 noiembrie 2014 - 22:49, said:

Pai raspunsul e simplu: BOR poate sa anuleze ceva?

Este simplu, dar nu l-ai dat! Așa că repet întrebarea: din punctul tău de vedere, instituțiile au sau nu au liber arbitru?

#98
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 tudorel666, on 04 noiembrie 2014 - 22:50, said:

Este simplu, dar nu l-ai dat! Așa că repet întrebarea: din punctul tău de vedere, instituțiile au sau nu au liber arbitru?
BOR nu este institutie. Institutii sunt primariile, sau fabricile oamenilor.
BOR detine adevarul. Asta inseamna ca detine absolut tot. Si cine nu e in BOR nu are nimic. Nici liber arbitru.
Asta e raspunsul.

Edited by altul2, 04 November 2014 - 23:03.


#99
mario_valcean

mario_valcean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 14.10.2014

 tudorel666, on 04 noiembrie 2014 - 22:50, said:


Este simplu, dar nu l-ai dat! Așa că repet întrebarea: din punctul tău de vedere, instituțiile au sau nu au liber arbitru?

BOR se conduce după canoanele Sfinților Părinți !

#100
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 altul2, on 04 noiembrie 2014 - 23:00, said:

BOR nu este institutie. Institutii sunt primariile, sau fabricile oamenilor.


Păi, dacă tu negi ceea ce este evident și toată lumea afirmă, ce discuție se mai poate purta cu tine? Că este clar că minți, din interesul de a-ți apăra șandramaua pe care o numești Biserică. Dar cu astfel de apărători, să nu te miri dacă se va clătina și va cădea.

Deci BOR nu este instituție, este o ființă vie. Așa-i?

 mario_valcean, on 05 noiembrie 2014 - 09:21, said:

BOR se conduce după canoanele Sfinților Părinți !

Și canoanele sfinților părinți spun că BOR nu este o instituție? Culmea este că mai este și plătită de stat, deci este INSTITUȚIE DE STAT.

 altul2, on 04 noiembrie 2014 - 23:00, said:

Si cine nu e in BOR nu are nimic. Nici liber arbitru.
Asta e raspunsul.

Deci BOR nu anulează liberul arbitru al credincioșilor ei, ci al tuturor celorlalți. Faci cumva emisiuni pentru Cascadorii râsului?

Edited by tudorel666, 05 November 2014 - 11:32.


#101
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007

 tudorel666, on 01 noiembrie 2014 - 15:46, said:

Când ai dogme care spun clar că nici un credincios nu poate hotărî singur ce este bine și ce este rău, când credincioșilor li se interzice să extragă concluzii cu mintea lor citind Biblia, cărți științifice și orice altă carte, este clar că omul nu mai este tratat ca o ființă liberă și nici măcar nu mai este tratat ca un om. Credinciosul nu are voie decât să spună ”să trăiți, am înțeles” și să-și facă mea culpa dacă a făcut cumva cumplita greșeală de a interpreta cu mintea lui o carte, o știre, un eveniment. Înseamnat cu ștampila ORTODOX prin botez, creștinul respectiv nu mai are voie să miște în front decât strict cum îi dictează arhiereii și popii. A gândi cu propria minte înseamnă blasfemie și iad pe vecie.
  Dar, oare asta a dorit Dumnezeu? Orice popă ai întreba, îți va răspunde imediat și fără a sta pe gânduri că Dumnezeu Tatăl a dat liberul arbitru omului. Dar cum l-a dat? Fiecăruia în parte, sau l-a dat în roi, ca la albine? L-a dat fiecăruia în parte, sau doar consiliile ecumenice au dreptul să decidă singure? Și de ce și-a numit Hristos, pe cei care îl urmau, ucenici și chiar frați? Pentru că nici un ucenic nu rămâne veșnic ucenic, altminteri s-ar numi sclav, ci rămâne ucenic doar cât să învețe meseria, apoi este liber să-și facă propriul atelier și să se descurce singur. Atunci de ce nu există și în bisericile actuale așa ceva? De ce nu există un nivel de la care începând fiecare ucenic creștin să poată interpreta liber Scriptura și să decidă după propria conștiință cum trebuie urmată aceasta? Există un singur răspuns: BOR nu are interesul să crească oameni liberi, doar oi proaste și ascultătoare. BOR nu are interesul ca membrii săi să aibă liber arbitru, pentru că nu vrea să mântuiască oamenii de întunericul necunoașterii, vrea doar să-i tundă, să-i mulgă și să le mănânce carnea! Dar cum poate BOR să-mi ia un drept pe care Dumnezeu Tatăl mi l-a dat? Nu poate! Nici BOR, nici BC și nici vreo altă biserică sau bisericuță!
Amin

in multe sunt deacord cu tine, totusi am o intrebare directa la care vreau un raspuns la fel de direct.
ce credinta imbratisezi tu ? faci parte din vreun cult, secta, religie, miscare, etc...?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate