Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 

Mostenirea lui Ion Iliescu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#19
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
ati deturnat topicul... era despre tovarasul Iliescu.

#20
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

View Postpathfinder899, on 01 noiembrie 2014 - 15:16, said:

Care este cel mai bun lucru pe care l-a lasat mostenire regimul Iliescu poporului roman ?
T Bascu ar raspunde basistii!Posted Image
A Nastase raspund PSD-istii. Posted Image
FSN-ul si partidele desprinse din el raspund si unii si ceilalti.

Edited by Moftangiu, 01 November 2014 - 16:15.


#21
pathfinder899

pathfinder899

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 22.06.2013
Dar ce rau asa mare a facut Iliescu acestui popor fata de ce au facut altii ? Vad ca multi nu il suferiti.

#22
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
In decembrie 1989 aveam deja 26 de ani. Asa ca am trait atat in epoca anterioara, cat si dupa..
Sincer, sper ca discutia despre mostenirea lui ilici sa fie preambului unei vesti..Tot auzisem ca una blonda cu o coasa in mana umbla pe str Primaverii si intreba de unul..Dne ajuta
Deci Ilici a ajus la putere. Si printre primele decrete semnate de el a fost sa se inapoieze aurul confiscat abuziv de la unii minoritari. Spoi sa li se zica rromi. Initial m-am mirat si nu l-am inteles. Vorba aia, nu sunt om politic. si nu vad prea departe. Apoi am auzit ca unii straini nu prea fac diferenta dintre romam si roman...Asa ca ne baga in aceiais galeat...Sincer, nu ii pot acuza pe starini ca nu cunosc subtilitaiile linviste. Dar un om poltic trebuia sa se gandesca si la asta.
apoi am fost in fata sediului guvernului cand a fost ceata. ianuarie  90..Jur ca nu prea era.
Apoi am vazut replica "s-a demascat" adersata lui Coposu..Care roade osu. si cum a fost linsat mediatic..
si da, nu prea am inteles de ce i-a adus pe mineri. ca sa nu mai zic de 13-15 iunie."noi muncim noi nu gandim', "moarte intelectualilor"..
apoi industria romanesca a fost distrusa. Si numai ea..Cine oare a garantat pt un investitor la ARO, care i-a tras o asa teapa?.Nu era tatal meu..
Asa ca greaua mostenire e si din cauza si cu ajutorul lui. va multumim pt spirtul civic..
Am fost prin Piata Universitatii. In 13-15 ramase doar o rtuina. Daca trimitea forta legala era mai OK. Ce au cautat saracii minri? Si de trebuaiu sa fi adusi ca sa cotonogesca si sa umple cimitirele?
Asta-i mostenirea de care sa fie mandru. Stalin, Pol Pot..

#23
ARPA

ARPA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,603
  • Înscris: 05.10.2013
Petre Roman castiga presedintia FSN ,Iliescu pleaca din FSN si isi infiinteaza partid propriu FDSN (Frontul Democrat al Salvării Naţionale)ulterior PDSR ...PSD .

Quote

Printre cei care rămân împreună cu Petre Roman se află Victor Babiuc, Traian Băsescu, Radu Berceanu, Adrian Severin, Bogdan Niculescu Duvăz. În schimb, un grup de 65 de deputaţi şi 60 de senatori, 5 miniştri şi 18 prefecţi, susţinători ai preşedintelui Iliescu pleacă din FSN şi iniţiază demersurile pentru înfiinţarea FDSN. Printre ei: Oliviu Gherman, Ioan Solcanu, Vasile Văcaru, Adrian Năstase, Octav Cozmâncă, Doru Ioan Tărăcilă, Dan Mircea Popescu, Dan Marţian. Are loc o luptă pentru sediile şi patrimoniul FSN.

http://www.mediafax....edintie-9196959

#24
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
Democratie functionala?
Te referi la aceea in care fabricile se vindeau/privatizau cu 1 leu.

Edited by ovidiu_ms, 01 November 2014 - 17:46.


#25
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013

View Postpathfinder899, on 01 noiembrie 2014 - 16:20, said:

Dar ce rau asa mare a facut Iliescu acestui popor fata de ce au facut altii ? Vad ca multi nu il suferiti.

Pai..... ne-a cam distrus viitorul. Viitorul tau si al meu. Lucruri dinastea.....
In 1989, el in loc sa conduca tara spre democratie, respectiv spre Vest, a tarat-o intr-un mixt original de:  comunism+ hotie+ un fel de libertate + faradelege.

Mineriadele, in care au murit oameni degeaba, de cine crezi ca au fost comandate / conduse?
A iesit presedinte Emil Constantineacu (I se mai spunea țapu) si dupa un timp niste mineri asa mai nervosi au plecat in Bucuresti de au transat ceva trecatori de pe acolo. Rezultatul, Ion Iliescu a ajuns din nou la putere. Sa fi fost oare o coincidenta?

Mai auzeam la radio cum statul ii ierta pe cei care nu plateau gazul sau curentul. Aici intrau simpli consumatori si fabrici ce aveau datorii de miliarde de lei.
In loc ca acei bani sa fie introdusi in infrastructura tarii, ei se duceau la plata datoriilor.

Iti recomand sa vizitezi putin Europa de Vest. Daca tot vrei sa vezi democratie.

Ca tot vin alegerile, ai grija pe cine votezi.

Edited by ovidiu_ms, 01 November 2014 - 18:08.


#26
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012

View Postpathfinder899, on 01 noiembrie 2014 - 16:20, said:

Dar ce rau asa mare a facut Iliescu acestui popor fata de ce au facut altii ? Vad ca multi nu il suferiti.
Cred ca ne-ar lua o zi sa scriem pe scurt ce-a facut si ce n-a facut si tot n-am termina .......... una peste alta daca iese V. Viorel o sa vezi , istoria se va repeta !

#27
pathfinder899

pathfinder899

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 22.06.2013

View Postovidiu_ms, on 01 noiembrie 2014 - 18:05, said:

Mineriadele, in care au murit oameni degeaba, de cine crezi ca au fost comandate / conduse?
Exista vreo dovada ca le-a condus/comandat tovarasul Iliescu ? De ce nu a fost condamnat de justitie daca e asa ?

#28
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Ăsta își bate joc de voi.

#29
ce_vina_avea_sarmana_oaie

ce_vina_avea_sarmana_oaie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 17.03.2007

View Postpathfinder899, on 01 noiembrie 2014 - 15:16, said:

Care este cel mai bun lucru pe care l-a lasat mostenire regimul Iliescu poporului roman?
Pe basescu

#30
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Postce_vina_avea_sarmana_oaie, on 01 noiembrie 2014 - 19:01, said:

Pe basescu

GRESIT!!!
Ponta, Nastase, Severin, Pendiuc, Mazare, Oprisan, Mischie, Nicolescu, Nicusor Constantinescu, Geoana, Mitrea, Dragnea, Raducanoiu, si lista este deschisa.
Sa nu uitam 95% din industrie distrusa.
Si a acoperit tortionarii (anilor 1950), si criminalii de la revolutie si mineriada  anilor '90.

#31
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Vorbiti pana mai puteti ca maine pe timpu asta V.V. O SA FIE DEJA PRESEDINTELE ALES AL ROMANILOR Posted Image

#32
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,428
  • Înscris: 31.08.2006

View PostSucreBolivar88, on 01 noiembrie 2014 - 20:23, said:

O SA FIE DEJA PRESEDINTELE ALES AL ROMANILOR Posted Image

Vrei sa spui AL ROMANILOR DUSI CU CAPUL. Cam tot la fel ca romanii care l-au votat pe Ilici dupa toate relele pe care le-a facut  Sa nu uiti, Darie, mai ales ca se apropie decembrie. Iti mai aduci aminte de insangeratul decembrie '89, apoi de insangeratul inceput de an '90 si mai apoi de 13 - 15 iunie '90 ? Sa spui copiilor tai si copiilor cpoiilor tai ce  a facut acest nemernic comunist intr-o tara care abia scapase de un alt nenorocit. Sa nu uiti, Darie..!

#33
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postpathfinder899, on 01 noiembrie 2014 - 16:20, said:

Dar ce rau asa mare a facut Iliescu acestui popor fata de ce au facut altii ? Vad ca multi nu il suferiti.

pentru ca oamenii sunt ipocriti si nerealisti.

pe de o parte il injura pe Iliescu pe la colturi. pe de alta parte maine se duc la vot sa voteze presedintele republicii, conform democratiei originale si constitutiei faurite de Iliescu-Iorgovan.
este o disonanta cognitiva aici. (smecher termenu asta ! Posted Image )
asta ii face ipocriti.

asa-i romanu nerecunoscator si ipocrit...

nerealisti sunt pentru ca in opinia lor ar fi trebuit ca comunistul Iliescu, pe care tot ei sau parintii lor l-au votat cu 80%, sa fie un fel de mielusel care sa se gandeasca numai la capitalismul de dreapta si cum sa indrepte tara intr-acolo.

am mai facut eu un topic pe tema asta acum vreo luna.

Edited by Pollux, 01 November 2014 - 21:08.


#34
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013

View Postpathfinder899, on 01 noiembrie 2014 - 18:31, said:

Exista vreo dovada ca le-a condus/comandat tovarasul Iliescu ? De ce nu a fost condamnat de justitie daca e asa ?
Poftim. De la secunda 0 la 0:30.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a3odUFGqne4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Care justitie? Justitia se aplica de la o anumita clasa sociala in jos ori daca este impinsa de la spate de UE.

#35
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,857
  • Înscris: 22.05.2011

View PostPollux, on 01 noiembrie 2014 - 20:51, said:

pentru ca oamenii sunt ipocriti si nerealisti.

pe de o parte il injura pe Iliescu pe la colturi. pe de alta parte maine se duc la vot sa voteze presedintele republicii, conform democratiei originale si constitutiei faurite de Iliescu-Iorgovan.
este o disonanta cognitiva aici. (smecher termenu asta ! Posted Image )
asta ii face ipocriti.

asa-i romanu nerecunoscator si ipocrit...

nerealisti sunt pentru ca in opinia lor ar fi trebuit ca comunistul Iliescu, pe care tot ei sau parintii lor l-au votat cu 80%, sa fie un fel de mielusel care sa se gandeasca numai la capitalismul de dreapta si cum sa indrepte tara intr-acolo.

am mai facut eu un topic pe tema asta acum vreo luna.
Cu oameni ca tine recunoscatori lui iliescu o sa ne cam ducem dracului.

#36
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostChriss_Summer, on 01 noiembrie 2014 - 21:15, said:

Cu oameni ca tine recunoscatori lui iliescu o sa ne cam ducem dracului.

macar oamenii recunoscatori, ca mine, sunt coerenti si nu se duc maine la vot...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate