Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Rata Emag!

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View PostMarian931, on 24 octombrie 2014 - 12:08, said:

Da, dar prin card nu pot face rata de 60 de luni.


60 de luni pentru un telefon?? Scuze ca te intreb, esti troll sau faci misto de noi? In 60 luni iti faci rate pentru o masina!

#38
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Ce treaba are ca-s Senior Member. Sunt membru de vreo 10 ani, s-au adunat posturi. Nu are legatura asta cu parerile mele. Eu doar ti-am dat un sfat, nu stiu cat ai salariul si nici nu ma intereseaza. Insa daca X oameni iti spun ca nu e ok sa-ti faci rate pe 5 ani pentru un telefon, poate ca merita sa te gandesti putin la aspectul asta.

Tu nu ai nici macar un card din cate inteleg, dar vrei sa te bagi la credite si rate. Habar nu ai cum functioneaza sistemele astea cu creditele de consum sau alte credite, insa vrei sa te arunci cu capul inainte. Eu (si probabil e valabil si pentru altii care au scris aici) am ceva experiente cu bancile.

Nu te judeca nimeni cum iti administrezi salariul. Toti au spus ca nu merita pt un telefon sa te bagi la genul ala de rate. De ce nu-ti faci mai bine un abonament la o companie de telefonie pe 2 ani, si platesti mai putin pt telefon. Eu de vreo 15 ani doar asa am facut. Mereu mi-am schimbat telefonul la 2 ani cu unul nou, platind un abonament. Daca ai un abonament cat de cat consistent, pretul platit pentru telefon e mic, daca e sa-l comparam cu a cumpara acelasi telefon la liber si serviciile separat.

Un abonament ca lumea, cu net si toate cele, o sa te coste un 20 Euro pe luna probabil. De ce e atunci o problema ca nu poti avea ratele de 10 Euro si le-ai avea de 20?

In fine, e treaba ta ce faci, insa nu veni sa te plangi peste cateva luni despre cat de tepari sunt aia de la nu stiu ce banca, sau emag-ul sau guvernul, ca uite ce-ai patit. Macar stii ca lumea te-a prevenit, dar tu ai fost mai intelept si ai facut tot ca tine.

#39
Cretuboy

Cretuboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 18.12.2006
@adipelcz eu zic ca nu mai are rost sa ne batem capu cu el daca nu stie sa aprecieze un sfat, o parere lasa-l sa isi faca rate pe 35 ani

#40
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu il las, ca doar n-am cum sa-l opresc :).

Am vrut sa ajut cu un sfat. Daca nu-i convine, nu vrea sa-l ia in seama, e treaba lui.

Doar ca e amuzant cand vine cineva care cere un sfat, tu crezi ca face o greseala si incerci sa-i spui ca e o greseala, iar el zice ca ai o mentalitate gresita.

#41
Marian931

Marian931

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 12.04.2014

View Postadipelcz, on 24 octombrie 2014 - 12:41, said:

Eu il las, ca doar n-am cum sa-l opresc Posted Image.

Am vrut sa ajut cu un sfat. Daca nu-i convine, nu vrea sa-l ia in seama, e treaba lui.

Doar ca e amuzant cand vine cineva care cere un sfat, tu crezi ca face o greseala si incerci sa-i spui ca e o greseala, iar el zice ca ai o mentalitate gresita.


Am zis ca ai o mentalitate gresita spunand ca nu imi permit, imi permit chiar 10 telefoane ca ala dar am motive intemeiate sa fac rata 5 ani pe care nu le pot spune pe forum.

#42
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Cum zici tu. Sa inteleg ca daca eu am in cont 500.000 Euro (sau pot sa-i produc fara stress si sa ma lipsesc de ei in 2-3 ani) si vreau sa-mi cumpar o masina cu 50.000, vin si intreb pe forum cum sa fac sa obtin un credit pe 10 ani sa-mi cumpar masina. Lumea vine si-mi zice ca e o prostie credit pe 10 ani pt o masina, mai ales asa scumpa si ma sfatuieste ori sa fac rate pe 2-3 ani, ori s-o iau cu banul jos. Eu motivez ca nu merge, doar daca-i creditul pe 10 ani pot s-o iau. Si totodata afirm ca imi permit 10 masini ca aia, dar am motive intemeiate sa o iau cu rate pe 10 ani.

Yeah right! Cred ca mentalitatea asta gresita ar avea-o 99% din oamenii carora le-ai expune povestea de mai sus :)

#43
Mihai1st

Mihai1st

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.09.2014
Ma gandeam si eu sa-mi iau pe 24-36 de luni, nu am avut nicio experienta cu bancile nici macar nu sunt angajat oficial imi castig banii in mediul online, faza-i ca telefonul l-as putea cumpara cu banii jos peste 3-4 luni cel mult ( acum am alte prioritati ). Deja imi puneam intrebari despre faptul ca poate chiar dupa un an "scap" de telefon si eu inca platesc 1000 de lei la el.... dar acest om care va spun eu, nu s-ar inhama la 2500 daca telefonul este 2000 pe 6 luni prin cetlem ar fi fost undeva la 3700 e pacat dracu sa arunci 1700 de lei pe geam daca tu vrei sa-ti faci rate pe 5 ani :|

Oricum am renuntat complet la ideea cu ratele, cumpar telefonul de sarbatori cu banii jos, dar am o intrebare pentru atunci... in caz ca nu am cashul atunci ci peste 4-5 luni, eu fac rate la 36 de luni sa zicem, ar veni probabil un 80 de lei pe luna. Platesc 4-5 luni, si dupa daca ma hotarasc sa achit toti banii ce inseamna asta ( pretul care ar veni in total 36 x rata ? minus cele 4-5 luni, adica platesc 31 de rate ? ) sau imi recalculeaza ? Poate pare amuzant, nu sunt informat si este un detaliu foarte important, pentru ca niciodata nu am luat un produs in rate si nici nu intentionez sa ma intind la mai mult de cateva luni.

Viata de student... :)))

#44
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostMihai1st, on 17 noiembrie 2014 - 13:32, said:

Viata de student... Posted Image))

Nu gasesti niste "gagicute" sa iti platesti nevoile in natura ? Sunt destule studente cu bani. :)

Edited by Catean, 18 November 2014 - 18:52.


#45
Mihai1st

Mihai1st

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.09.2014

View PostCatean, on 18 noiembrie 2014 - 18:52, said:

Nu gasesti niste "gagicute" sa iti platesti nevoile in natura ? Sunt destule studente cu bani. Posted Image

Da, ar fi foarte realizabil daca as fi implicat in distributia vreunui film si as primi un rol de genul asta. Dar totusi as vrea sa-mi raspunda cineva :)). Orice credit pe 4-5 ani poate fi rambursat integral dupa doar cateva luni sa zicem maxim 5-6-7 ?  Am inteles ca e un comision de 1% dar problema e ca nu stiu ce suma o sa am de platit. Daca un credit de 2000 de lei pe 5 ani facut ca sa fie rata foarte mica dar cu intentia de a plati integral dupa cateva luni, asta pentru ca am nevoie urgenta de un alt telefon, cam ce suma as plati dupa acele 5-6 luni.

#46
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
@Mihai1st, ca sa nu te mai chinui:
- cauta pe google "calculator rate <ce banca vrei tu>" si ai sa vezi acolo cat poti imprumuta; la fel, pe site-urile bancilor, la sectiunea persoane fizice/credite, ai sa vezi ce acte ai nevoie.
- o sa vezi ca fiecare banca are o suma minima pe care o imprumuta (de ex bcr are 3000, brd are 5000)
- pt 60 de luni, o sa ai cel putin undeva intre 30-50% de platit in plus fata de suma imprumutata
- slabe sanse sa primesti credit fara minim 3-6 luni vechime pe un contract de munca sau venituri justificate prin declaratii de venit la ANAF (deci oficiale, pe care ai platit taxe).
- la fel si pentru cardul de credit: slabe sanse fara venituri oficiale.
- oricand poti plati in avans o portiune din credit sau tot creditul; ATENTIE! daca depui mai mult in contul din care ti se trage rata, gen "luna asta am depus doua rate", nu o sa se intample nimic, la scadenta din cont ti se va trage doar rata curenta. trebuie sa mergi personal la banca si sa ceri "vreau sa rambursez in avans suma X".

#47
Mihai1st

Mihai1st

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.09.2014
Este creditul acela Cetlem la Emag, eu vreau sa cumpar HTC M8 care costa 2300 de lei, pentru ca actualul HTC este pe final.....  Problema este ca imi voi cumpara un laptop nou in curand normal ca fara porcarii din astea numite rate, dar am mare nevoie de alt telefon..... si cum m-ar duce la o suma foarte mare as putea sa-mi iau telefonul peste cateva luni... Sunt chiar disperat sa imi cumpar alt telefon, as accepta si sa platesc 200-300 de lei in plus pe el daca emag nu mi-ar cere a fac plata in urmatoarele 4 luni :))


Eu fac credit practic de 2300 de lei dar pentru 60 de luni. Faza este ca rata va fi de 80 de lei pe luna, deci eu dupa cei 5 ani ar urma sa platesc 4800 de lei, ceea ce este mai mult decat dublu ( doar un nebun ar face asa ceva, mai ales ca dupa maxim 2 ani eu nu mai am acel produs dar platesc in continuare )

Cumpar produsul in ianuarie iar dupa ce achit  4 rate ( cele de 80 de lei) iar banii pentru telefon au venit voi putea sa platesc fara probleme tot ceea ce a ramas din credit scazand acele rate. Acum intrebarea vine, eu platesc cele 4 rate dar daca ma hotarasc as rambursez TOTAL tot creditul ca sa scap de dobanzi si cacaturi,  ce suma voi plati ?  Ei ma vor pun sa platesc cele 4800 de lei adica cele 56 de rate ramase sau imi vor recalcula totul ? Spun asta pentru ca pe 12 luni dobanda este aproape 0, cu 12 rate ar veni doar cativa lei in plus fata de pretul initial. Ei imi vor recalcula asta ?

Daca vor face asta, se aplica si la BRD si la Cetlem ? Asta m-ar salva pentru ca in urmatoarele 4 luni nu pot sa-l cumpar dar dupa n-ar mai fi nicio problema..... toata faza-i sa nu ma puna sa platesc dracului 4800 de lei si sa iau vreo teapa.

#48
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Depinde ce scrie in contract. Stiu ca pe credetitul de nevoi personale, ala de prin anii cand romanii cumparau televizoare si computere in rate, chiar daca aveai banii, nu accepta banca sa platesti toata suma intr-o luna. Ai inceput cu rata, mergi pana la final, aia 5 ani sau cat erau.

Dar daca spui ca poti sa iti permiti sa achiti suma platita peste 4 luni, nu ai prieteni care au incredere in tine pentru a te imprumuta? Ca nu degeaba spun economistii ca cel mai bun imprumut pentru o persoana fizica este sa nu-l faci niciodata.

Edited by gozmyn, 19 November 2014 - 13:14.


#49
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
daca creditul e prin banca, nu ar trebui sa ai comision de rambursare anticipata. este considerat abuziv.

daca creditul e printr-un IFN, cetelem si restul de genul asta, dumnezeu cu mila. funcionarea lor nu e supravegheata de nimeni, isi fac propriile reguli. pui mana pe contract, il citesti, si asa afli.

#50
Mihai1st

Mihai1st

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.09.2014
Gata, sa ma ***** pe creditele lor :) Nu vreau sa-mi bat capul cu niste mizerii de banci de care o gramada de persoane se plang. Si asa eu am venituri din mediul online si nu vreau sa le declar si oricum nu as putea sa primesc credit pentru ca nu sunt angajat, sunt "freelancer", trebuia sa mai vorbesc si cu alta persoana sa imi faca un credit.

M-am razgandit e o prostie ce spun eu si ce a vrut si initiatorul sa faca.  A aparut o raza de lumina de ieri pana azi si imi voi putea cumpara telefonul de sarbatori cel mai probabil.

Asta e, cand esti student/elev si vrei sa iti iei singur telefon si nu accepti cadouri de la parinti trebuie sa muncesti ca sa iti acoperi aceste goluri  Posted Image Posted Image Macar asa daca esti cocalar ai avea cat de cat un motiv sa te dai "jmecher".

Merci pentru raspunsuri, poate vor ajuta si pe altii pentru ca sunt sigur ca au mai avut si alte persoane gandirea mea pentru o perioada.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate