Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Acoperis lasat

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Ce numesti tu grinzi si sunt 14 + 14 bucati - de fapt se numesc tehnic capriori. La mine sunt 8x13 (13 cm pe inaltime) pentru o deschidere de 2.90 si sunt la 60 cm interax (52 cm intre ele) - tot acoperis de tabla.
Daca acoperisul are doar 2 ape - de ce unii capriori sunt la 85 si ultimii la 95? Au ramas fara lemn?
Ai proiect de rezistenta la acoperis? au respectat dimensiunile?

Edited by Oxigen1234, 20 October 2014 - 14:45.


#38
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 17.03.2014
La acoperis vad ca nu am proiect ... am cautat aseara dar nimic , ultimii sunt la 95 ca am luat fix si cum o parte din ei erau la cofragul de la placa au stricat parca 2 din cei pentru capriori  , stateam si prost cu banii pentru ca vroiam sa pun si invelitoarea si eram cam la limita ... asa ca am hotarat sa ma "calicesc" (cand nu-s bani , nu ai de unde ii scoate :)) ) , orcum as avea in plan sa il dau jos si sa fac etaj .

#39
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 07.11.2006

View Postccristyan, on 20 octombrie 2014 - 17:46, said:

La acoperis vad ca nu am proiect ... am cautat aseara dar nimic , ultimii sunt la 95 ca am luat fix si cum o parte din ei erau la cofragul de la placa au stricat parca 2 din cei pentru capriori  , stateam si prost cu banii pentru ca vroiam sa pun si invelitoarea si eram cam la limita ... asa ca am hotarat sa ma "calicesc" (cand nu-s bani , nu ai de unde ii scoate Posted Image) ) , orcum as avea in plan sa il dau jos si sa fac etaj .

Vezi cu etajul cum faci,ca daca la acoperis au facut treaba de mantuiala,mai ai incredere in dimensiunile si calitatile fundatiei si stalpilor de sustinere?

#40
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 17.03.2014
sigur adisz , nu are treaba restul , doar la acoperis si totusi cred ca sunt eu paranoic :))

#41
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 07.11.2006

View Postccristyan, on 19 octombrie 2014 - 17:15, said:



Altceva , casa este doar parter + podu , podul are 1 metru zidul iar pe mijloc ajunge pe la 2,5-3 metri ( nu stiu exact ) , oare pot face in timp locuibil acolo sau este prea jos , doar niste dormitoare + o baie  ?

Esti singurul in masura sa dai raspuns la intrebarea de mai susPosted Image Daca consideri ca 1 metru reprezinta comfort,atunci nu-i nici o problema.

View Postccristyan, on 20 octombrie 2014 - 20:57, said:

sigur adisz , nu are treaba restul , doar la acoperis si totusi cred ca sunt eu paranoic Posted Image)

Nu-i vorba de paranoia aici.Daca ai vazut,inseamna ca e grav si trebuie luate masuri din timp.Noi nu vorbim de un cort,pe care-l aduni cand doresti.Aici e vorba despre o casa de locuit,careia dupa putine luni de folosinta i se lasa acoperisul.Urmand logica inseamna ca peste trei ani ar trebui sa se prabuseasca?Posted Image

#42
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 17.03.2014
adisz are 1 metru inaltimea zidului apoi inaltimea creste pana undeva la 2,6 metri , la 1 metru de zid poti sa stai deja in picioare lejer .

#43
merlan

merlan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.01.2013
Rezolvarea este cu clesti,daca capriori sunt cap in cap pe pana de coama montezi acesti clesti mai sus cu cca 10 cm fata de cota pe care o doresti  sa ti vina tavanu.In partea de jos respectiv la ceva distanta de zidarie i mai pui o pana asa incit sa ai o inaltime de minim 1,4m:(panele sunt acele'cosoroabe ,pa care reazama capriori) Daca deasupra clestilor vei confectiona o grinda cu zabrele vei putea elimina stilpi pe care descarca pana de coama'cei din miljocul casei'Acel caprior poate sa aiva aceea curbura din mai multe motive :1sa fie debitat din miljocu busteanului 2 sa fi avut o umiditate mai mare si in bataia soarelui sa fi luat aceea forma ,orcum distanta intre reazeme este mare,recomandarea ,mea este ca trebuie rezolvata pina la cadera unei zapezi mai consistente

#44
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 17.03.2014
Dupa prima ninsoare care a fost destul de mare nu au aparut modificari .

#45
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,456
  • Înscris: 13.02.2006
Conform normativelor, incarcarea din zapada este de 1,5kN/m2.
Tu ai 95 cm intre capriori, deci un caprior preia o latime de 1m de acoperis.Pt 1ml de caprior ai 1mp de acoperis deci incarcarea pe 1ml de caprior=1,5kN/m.
M=pl2/8=3000Nm.(l=4m)
Sigma=M/w; w=bh3/12(b=10cm, h=10cm dimensiunile capriorului)=360N/mm2.
Un lemn de brad de clasa medie are Sigma(rezistenta la incovoiere) de 150N/mm2.
Deci tu esti cu solicitarea la dublu si ceva.Nu te bucura ca dupa prima zapada nu s-a intamplat nimic, fiindca in viata unei case poate sa apara si zapada de 1m, peste care poate apoi sa ploua, de aia se ajunge la incarcarea aia de 1,5kN/m2, adica 150kg/m2.
Concluziile le tragi singur.

Edited by rinaldoparaipan, 18 January 2015 - 20:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate