Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

vanzari pe e-bay

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
catharsis3k

catharsis3k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 23.11.2005
right unu...

zi-mi si mie te rog cum iti faci tu cont la Paypal cu adresa din Romania.

sau ia sa vedem..iti pui adresa falsa in US, right ?

si ce te faci ca 99% din vanzatorii de pe ebay trimit marfa platita prin paypal DOAR la confirmed shipping address a contului paypal cu care ai platit ?

#20
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
normal ca adresa falsa :)

ideea era ca cica nu poti sa-ti faci cont la ei daca ai ip-ul e din romania.

#21
catharsis3k

catharsis3k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 23.11.2005
nu, ideea este ca nu poti face cont la Paypal legal din cauza ca Romania un se afla pe lista de tari cu care Paypalul face afaceri..

#22
alentin

alentin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.01.2006
Am urmarit discutile voastre si ma cam ingrijorez, gandindu-ma in ce m-am bagat. Sunt din Romania. Mi-am facut si eu un cont pe eBay.com . Inca nu l-am folosit. Vreau sa vand ceva produse ce au cautare mai mult pe afara. Am cont in lei, euro si dolari la o banca din Roamnia (asta in eventualitatea unor comisioane, sau mai stiu eu ce va trebui sa platesc, eventual incasari). Tinand cont de comoditatea omului, tot mai mare, cum voi putea incasa cat mai simplu pretul acelor produse de la cumparatorii de afara?

#23
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postalentin, on Jan 23 2006, 01:26, said:

Am urmarit discutile voastre si ma cam ingrijorez, gandindu-ma in ce m-am bagat. Sunt din Romania. Mi-am facut si eu un cont pe eBay.com . Inca nu l-am folosit. Vreau sa vand ceva produse ce au cautare mai mult pe afara. Am cont in lei, euro si dolari la o banca din Roamnia (asta in eventualitatea unor comisioane, sau mai stiu eu ce va trebui sa platesc, eventual incasari). Tinand cont de comoditatea omului, tot mai mare, cum voi putea incasa cat mai simplu pretul acelor produse de la cumparatorii de afara?
Depinde cu ce bani(sistem de plata) vrea sa palteasca cumparatorul, depinde carei piete te adresezi, e bine sa vazi targetul tau ce prefera si sa incerci sa te apropii de ce ar vrea ei. Oricum daca ai marfa care e interesanta si clientela multa foloseste moneybookers.

Edited by partyman, 23 January 2006 - 10:42.


#24
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
va rog sa imi spuneti si mie ce se intampla. mi-am facut cont pe ebay si din acela de seller, am fost acceptat. am postat doua anunturi dar dupa doua zile, adica acuma cand am intrat pe cont mi se spune ca contul meu a fost suspendat. am primit doua mesaje de la ebay unul este asta:

Dear florin49 (),

We regret to inform you that your eBay account has been suspended due to concerns we have for the safety and integrity of the eBay community.

"Abusing eBay" of the eBay User Agreement states, in part:

"...we may limit, suspend, or terminate our service and user accounts, prohibit access to our website, remove hosted content, and take technical and legal steps to keep users off the Site if we think that they are creating problems, possible legal liabilities, or acting inconsistently with the letter or spirit of our policies."

Due to the suspension of this account, please be advised you are prohibited from using eBay in any way. This includes the registering of a new account.

Please note that any seller fees due to eBay will immediately become due and payable. eBay will charge any amounts you have not previously disputed to the billing method currently on file.


Regards,

Safeharbor Department
eBay, Inc.

iar altul este unul in care imi spune ca tranzactiile mele au fost anulate. va rog sa imi spuneti de ce mi-a fost suspendat contul? credeti ca il pot primi inapoi?

merci mult

#25
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
aveti idee cum platesc ce am pus la vanzare pe ebay? mi-am dat seama ca contul meu e suspendat pentru neplata ( inca nu sunt sigur) caci cand vreau sa deschid contul dupa ce imi spune ca e suspendat imi apare o chestie in care imi spune sa platesc. eu am postat doua item-uri spre vanzare si aveam pe card Visa Electron de la ING Bank 200 mii lei la vedere si stiam ca acestia se pot converti automat in dolari sau euro, daca fac o plata. nu trebuia sa imi ia direct de pe card acesti bani ebay-ul??
cum platesc acuma acuma prin card direct? dau numarul cardului si imi ia automat banii? si cum fac ca atunci cand vand ceva sa imi ia ebay-ul direct de pe card comisionul. trebuie sa pun dolari in cont?
merci

Edited by gealatu, 20 March 2006 - 20:11.


#26
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,977
  • Înscris: 03.12.2005
du-te la banca si vezi ce bani mai ai. daca ai tot cat aveai inseamna ca nu ti-au putut debita suma respectiva si de-aia esti suspendat.
in practica, ma indoiesc, ING e bine sustinuta in afara. cel mai probabil a mirosit a teapa dept lor de fraud checks si te-au scos pe tusa preventiv. vezi la live help la ei si trimite mail cu ce te intreaba ei.

paypal.. se poate si-ala, dar reteta e scumpa. de fapt, lumea asta devine din ce in ce mai mica de la o vreme. internet, telefon international, nu mai e ce a fost o data.

#27
justunu99

justunu99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.02.2006

View Postgealatu, on Mar 20 2006, 20:09, said:

aveti idee cum platesc ce am pus la vanzare pe ebay? mi-am dat seama ca contul meu e suspendat pentru neplata ( inca nu sunt sigur) caci cand vreau sa deschid contul dupa ce imi spune ca e suspendat imi apare o chestie in care imi spune sa platesc. eu am postat doua item-uri spre vanzare si aveam pe card Visa Electron de la ING Bank 200 mii lei la vedere si stiam ca acestia se pot converti automat in dolari sau euro, daca fac o plata. nu trebuia sa imi ia direct de pe card acesti bani ebay-ul??
cum platesc acuma acuma prin card direct? dau numarul cardului si imi ia automat banii? si cum fac ca atunci cand vand ceva sa imi ia ebay-ul direct de pe card comisionul. trebuie sa pun dolari in cont?
merci



eu am card de credit MasterCard de la Raiffeisen iar cand vand ceva si trebuie platit comisionul la ebay ... automat banii imi sunt luat de pe card ..

#28
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
aha, merci merci. ma duc sa bag dolari pe el si sa reactivez contul. cam ce procent au daca vinzi ceva?

am trimis mail si mesaje dar nu mi-au trimis raspuns

#29
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005

View Postgealatu, on Mar 23 2006, 18:07, said:

aha, merci merci. ma duc sa bag dolari pe el si sa reactivez contul. cam ce procent au daca vinzi ceva?

am trimis mail si mesaje dar nu mi-au trimis raspuns

Dar la cumparare nu stiti aprox. ce procent imi ia banca?

#30
lujerului

lujerului

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.02.2006
Hai sa incercam ceva:
- sint in New York;

- in ultimii 6 ani am trimis in tara diverse  (de la diuse pt injectoare de masina care au incaput intr-o cutie de dimensiunea  unui pachet de tigari pina la 160 de switchuri ambalate pe 8 (opt) boxpaleti!);
- am folosit pt shipping diverse firme, f mari si total obscure de aici sau din Romania;
- am trimis "pe bune" (cu vama facuta de broker vamal, cu taxe de import si TVA platite) si mai "pe neve" ,daca pot sa spun asa, cu firme mai mici care s-au descurcat cu vama f bine: nu s-au desfacut pachetele (noroc sau...) iar continutul REAL al pachetelor a fost declarat!
Ultimii cu care am trimis nu sint rai ca pret (si sint si foarte comozi pt mine pt ca au sediul aproape): costa cam ~3$/kg plus ~15$ pe pachet pt diverse "taxe" (zic ei..). Fac livrare in bucuresti la sediu sau acasa sau in tara. Se lauda ca s-ar putea plati totul si in tara (nu am incercat cu plata la primirea pachetului - un fel de COD cum spune hamiricanu')


Referitor la Ebay:
sint pe Ebay de citiva ani buni (cumparator) si pot spune ca stiu aproape toate chichitele pt un buyer (ce am de vinzare nu vind pe Ebay pt ca sint prea scumpi ca fee-uri  iar preturile sint prea jos de multe ori - asta pt ce am eu vindut, dar nu generalizez)

Si cu platile s-ar putea incerca ceva:
-vrei sa cumperi (cu un buy now sau vre-i sa biduiesti pina la o suma) putem incerca ceva:
platesti ceea ce vrei sa cumperi la o firma (f serioasa din Bucuresti - in biz din '96 pe servicii IT si nu numai) si ti-l cumpar eu aici (sau tu in numele meu - vezi confirmarea de la Paypal pe care o am si adresa de shipping in State care o sa te ajute sa nu fi respins de Ebay sau seller).  Chestia cu banu' inaite sau pe loc la Buy now este simplu de inteles (sper..). Oricum primesti chitantza de primirea banilor si la nevoie se poate semna si un contract referitor la tranzacite si la indatoririle mele. (Astea ar fi amanunte de discutata in caz ca cineva va fi interesat)
Vrei sa vinzi pe Ebay (si ai ceva vandabil, nu jachetzica lu' aia mica ca a crescut si nu o mai incape si care e ca noua si ai dat o carutza de bani pe ea...!) putem incerca ceva si aici
E de discutat oricum daca apar doritori.

Ceea ce ma intereseaza pe mine din toata "afacerea asta":
- eu nu vreau nici un ban in plus fata de ce e de plata la Ebay si la transportul in tara deci nici un fel comision!!
- daca se pune treaba la punct si incepe sa functioneze vreau sa fac procesare de carduri in State dar cu posibilitati de plata si din Romania (am deja merchantul <procesarea de carduri pe Web si la terminal pt State si tarile Civilizate dupa cum fac EI criteriile>)
- web siteul si "motorul de plati" este facut in proportie de 80% dar ramas in stare de proiect;
- punerea la punct a uni sistem de "posta" ieftina si sigura
Ar mai fi citeva dar astea ma intereseaza in principal.

Astept reactii de orice fel. :death: or  :coolspeak:

#31
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005

View Postlujerului, on Mar 27 2006, 02:20, said:

Hai sa incercam ceva:
- sint in New York;

- in ultimii 6 ani am trimis in tara diverse  (de la diuse pt injectoare de masina care au incaput intr-o cutie de dimensiunea  unui pachet de tigari pina la 160 de switchuri ambalate pe 8 (opt) boxpaleti!);
- am folosit pt shipping diverse firme, f mari si total obscure de aici sau din Romania;
- am trimis "pe bune" (cu vama facuta de broker vamal, cu taxe de import si TVA platite) si mai "pe neve" ,daca pot sa spun asa, cu firme mai mici care s-au descurcat cu vama f bine: nu s-au desfacut pachetele (noroc sau...) iar continutul REAL al pachetelor a fost declarat!
Ultimii cu care am trimis nu sint rai ca pret (si sint si foarte comozi pt mine pt ca au sediul aproape): costa cam ~3$/kg plus ~15$ pe pachet pt diverse "taxe" (zic ei..). Fac livrare in bucuresti la sediu sau acasa sau in tara. Se lauda ca s-ar putea plati totul si in tara (nu am incercat cu plata la primirea pachetului - un fel de COD cum spune hamiricanu')
Referitor la Ebay:
sint pe Ebay de citiva ani buni (cumparator) si pot spune ca stiu aproape toate chichitele pt un buyer (ce am de vinzare nu vind pe Ebay pt ca sint prea scumpi ca fee-uri  iar preturile sint prea jos de multe ori - asta pt ce am eu vindut, dar nu generalizez)

Si cu platile s-ar putea incerca ceva:
-vrei sa cumperi (cu un buy now sau vre-i sa biduiesti pina la o suma) putem incerca ceva:
platesti ceea ce vrei sa cumperi la o firma (f serioasa din Bucuresti - in biz din '96 pe servicii IT si nu numai) si ti-l cumpar eu aici (sau tu in numele meu - vezi confirmarea de la Paypal pe care o am si adresa de shipping in State care o sa te ajute sa nu fi respins de Ebay sau seller).  Chestia cu banu' inaite sau pe loc la Buy now este simplu de inteles (sper..). Oricum primesti chitantza de primirea banilor si la nevoie se poate semna si un contract referitor la tranzacite si la indatoririle mele. (Astea ar fi amanunte de discutata in caz ca cineva va fi interesat)
Vrei sa vinzi pe Ebay (si ai ceva vandabil, nu jachetzica lu' aia mica ca a crescut si nu o mai incape si care e ca noua si ai dat o carutza de bani pe ea...!) putem incerca ceva si aici
E de discutat oricum daca apar doritori.

Ceea ce ma intereseaza pe mine din toata "afacerea asta":
- eu nu vreau nici un ban in plus fata de ce e de plata la Ebay si la transportul in tara deci nici un fel comision!!
- daca se pune treaba la punct si incepe sa functioneze vreau sa fac procesare de carduri in State dar cu posibilitati de plata si din Romania (am deja merchantul <procesarea de carduri pe Web si la terminal pt State si tarile Civilizate dupa cum fac EI criteriile>)
- web siteul si "motorul de plati" este facut in proportie de 80% dar ramas in stare de proiect;
- punerea la punct a uni sistem de "posta" ieftina si sigura
Ar mai fi citeva dar astea ma intereseaza in principal.

Astept reactii de orice fel. :death: or  :coolspeak:

daca te pricepi la cumparaturi online spune-mi si mie cum sta treaba cu amazon.com:

Am card la Banc Post, am cont pe amazon.com si vreau sa cumpar niste carti.
Am adaugat in cosul de cumparaturi 3 carti din care la doua, dupa ce le-am introdus in cos si le selectez, imi arata mesajul "Availability: This item is currently not available. "

Cum functioneaza treaba? Ca era "available" si mai e cand intru pe categoria respectiva de carti.

E "available" doar cand trimite vanzatorul cartea si pana atunci imi arata acest mesaj? Se poate sa-l fi cumparat altul si dureaza pana se actualizeaza baza de date?

Sau cum ca nu mai inteleg cum functioneaza...  :huh:

#32
lujerului

lujerului

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.02.2006

View Postasifilip, on Mar 29 2006, 00:03, said:

Am adaugat in cosul de cumparaturi 3 carti din care la doua, dupa ce le-am introdus in cos si le selectez, imi arata mesajul "Availability: This item is currently not available. "

Cum functioneaza treaba? Ca era "available" si mai e cand intru pe categoria respectiva de carti.

E "available" doar cand trimite vanzatorul cartea si pana atunci imi arata acest mesaj? Se poate sa-l fi cumparat altul si dureaza pana se actualizeaza baza de date?

Sau cum ca nu mai inteleg cum functioneaza...  :huh:

E problema de actualizare a bazei (bazelor) de date. Citeodata lucreaza f repede si fara erori (pina la juma' de minut) dar apar si destule anomalii de genul celei prezentate de tine.
De multe ori la listarea sau vinzarea unui produs apar neconcordante intre diversele "baze de date". De citeva ori  se vinduse produsul, il aveam listat ca vindut si "inchis" in contul meu dar inca aparea pe site ca available pt cumparare. De vre-o 2 ori (logat cu user diferit pt a putea cumpara propriul produs) l-am selectat, m-a lasat fara sa spuna nimic dar cind am verificat cartul mi-a spus ca e not available.
Deci s-ar putea sa fi avut ghinion cu acele carti.
Zic eu.... ;)

Edited by lujerului, 01 April 2006 - 03:01.


#33
lujerului

lujerului

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.02.2006

Quote

am citit postul tau de pe forum si am inteles ca poti da o mina de ajutor pentru a aduce si plati ceva de pe e-bay.eu am gasit acolo ceva piese pt masina (reanult twingo) si acum sint un contact direct cu vinzatorul care a zis ca mi le poate trimite daca platesc valoarea+transportul prin paypal...din cite inteleg asa ceva nu se poate din RO...daca omu nu accepta alta varianta sa-i trimit banii, ai putea sa ma ajuti in sensul asta ? apropo, eu sint din iasi...


Cam inconvenient ca esti din Iasi (ceva distantza de Bucuresti...)

(Se pleaca de la premiza ca tu nu ma cunosti, eu nu te cunosc si nici unul dintre noi nu il cunoaste pe cel care vinde)

Daca respectivul vinzator doreste tranzactia in moneda tarii sale sau euro (cum e de asteptat dar nu obligatoriu) apar mai locuri unde "biznisu' hamirican" (citeste hotii) "fura":  la conversie din (sa zicem) euro in $, posibile Paypal feeuri (nu stiu ca nu am citit tot fine print-ul de la ei si nici nu am avut tranzactii in alta moneda prin ei)  si o data la credit sau debit  cardul meu caruia paypalul ii arunca tranzactia tot in respectiva moneda (aici apare alta rata de schimb plus inca un charge de 3% pt tranzactie in alta valuta plus 1% pt tranzactie externa!!!! …marea  America ha?!!! :curse: ). Deci hai sa zicem ca la suma totala se mai pune 4% fara sa luam in calcul eventualele feeuri suplimentare ale Paypal-ului. Dar daca suma transferata este mica si feeurile astea sint mici deci destul de neglijabile

Nu il cunoastem pe vinzator si , deci, putem lua tzeapa. Eu pot sa fac claim cu credit cardul si Paypalul dar asta insemana ore de stat in hold la telefon, scrisori si faxuri cu diverse copii referitoare la tranzactie, etc. lucruri care dureaza 2-3 luni si nu intotdeuna se rezolva problema

Deci din punctul meu de vedere eu te ajut dar nici nu vreau sa ma leg la cap fara sa ma doara: iti asumi riscul  (tzapa de la vinzator), eu fac plata fara probleme.

Referitor la "nu te cunosc": singura varianta plauzibila este ca tu sau cineva din partea ta sa mearga in Bucuresti la o firma (adresa va fi comunicata ulterior) sa faca plata (cu chitantza si tot tacimul din partea acelei firme) si pe loc o sa se si faca tranzactia respectiva. Daca ai alta idée mai buna spune.

Mai pot aparea probleme in Ro: depinde prin cine trimite (vinzatorul) marfa si cum "intra" marfa in tara: in functie de carrier (DHL, Fancourier, "Jan’ curierul’" SRL, etc) "sari" sau nu vama. Daca nu o “sari” se platesc taxe vamale (cu tigania de rigoare cu incadrarea marfii care trebuie sa fie gata facuta in actele insotitoare <invoice>, plus nelipsitul TVA). Dar asta nu ma mai implica pe mine cu nimic insa e bine de stiut.

Eu am luat aici in considerare cazurile cele mai defavorabile dar asta nu inseamna ca tranzactia nu poate fi f. simpla si lipsita de orice probleme

Nu am avut tranzactii in afara US decit in Anglia( dar marfa era in US$ si shippingul tot aici) si in Asia (dar tranzactiile au fost in moneda america iar shippingul si brokerajul vamal asigurate de firma specializata  din Bucuresti – marfa a fost declarata si trecuta official prin vama)
Deci cam asa vad eu situatia (plata din US cu vinzator si shipping din/in EU). Asta nu insemana ca nu exista persone care stiu sa o rezolve mult mai simplu si bine decit mine. Pe relatia EU nu am lucrat deloc dar exista un inceput pt orice…nu?!!

#34
UnDen|eD

UnDen|eD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.02.2006
Salutari!Am citit ce s`a scris mai sus dar tot mai am cateva nelamuriri!daca mi ati explica raman recunoscator! :)

1--vreau sa mi deschid un cont paypal! am pe cineva in strainatate care imi va oferi toate datele necesare(date personale,adresa +contu bancar) insa vreau sa stiu daca o sa am vreo problema cu ip`u!eu contu o sa l fac de acasa(romania)!trebuie sa folosesc un proxy cu ip din tara in care e pers respectiva sau merge si cu ip`u pe care il am eu acasa?

2--dupa ce am contu paypal o sa mi fac si pe ebay!aici e vreo problema daca folosesc datele mele sau trebuie aceleasi date care sunt pe contul paypal?!

3--n ar fi o problema daca ceea ce cumpar ar ajunge la adresa din contu de paypal(shipping adress), da` as prefera sa le primesc in romania direct!am cum sa fac treaba asta tinand cont ca modalitatea de plata este prin paypal?!

4--eventual si cateva lamuriri dsp cum se va face logarea pe contul de paypal!tot la ip ma refer!in cazul in care nu se aplica pct 1

#35
UnDen|eD

UnDen|eD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.02.2006
nimeni ?!   <_<

#36
nelvexsp

nelvexsp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.05.2006

View Postlujerului, on Mar 27 2006, 02:20, said:

Hai sa incercam ceva:
- sint in New York;

- in ultimii 6 ani am trimis in tara diverse  (de la diuse pt injectoare de masina care au incaput intr-o cutie de dimensiunea  unui pachet de tigari pina la 160 de switchuri ambalate pe 8 (opt) boxpaleti!);
- am folosit pt shipping diverse firme, f mari si total obscure de aici sau din Romania;
- am trimis "pe bune" (cu vama facuta de broker vamal, cu taxe de import si TVA platite) si mai "pe neve" ,daca pot sa spun asa, cu firme mai mici care s-au descurcat cu vama f bine: nu s-au desfacut pachetele (noroc sau...) iar continutul REAL al pachetelor a fost declarat!
Ultimii cu care am trimis nu sint rai ca pret (si sint si foarte comozi pt mine pt ca au sediul aproape): costa cam ~3$/kg plus ~15$ pe pachet pt diverse "taxe" (zic ei..). Fac livrare in bucuresti la sediu sau acasa sau in tara. Se lauda ca s-ar putea plati totul si in tara (nu am incercat cu plata la primirea pachetului - un fel de COD cum spune hamiricanu')
Referitor la Ebay:
sint pe Ebay de citiva ani buni (cumparator) si pot spune ca stiu aproape toate chichitele pt un buyer (ce am de vinzare nu vind pe Ebay pt ca sint prea scumpi ca fee-uri  iar preturile sint prea jos de multe ori - asta pt ce am eu vindut, dar nu generalizez)

Si cu platile s-ar putea incerca ceva:
-vrei sa cumperi (cu un buy now sau vre-i sa biduiesti pina la o suma) putem incerca ceva:
platesti ceea ce vrei sa cumperi la o firma (f serioasa din Bucuresti - in biz din '96 pe servicii IT si nu numai) si ti-l cumpar eu aici (sau tu in numele meu - vezi confirmarea de la Paypal pe care o am si adresa de shipping in State care o sa te ajute sa nu fi respins de Ebay sau seller).  Chestia cu banu' inaite sau pe loc la Buy now este simplu de inteles (sper..). Oricum primesti chitantza de primirea banilor si la nevoie se poate semna si un contract referitor la tranzacite si la indatoririle mele. (Astea ar fi amanunte de discutata in caz ca cineva va fi interesat)
Vrei sa vinzi pe Ebay (si ai ceva vandabil, nu jachetzica lu' aia mica ca a crescut si nu o mai incape si care e ca noua si ai dat o carutza de bani pe ea...!) putem incerca ceva si aici
E de discutat oricum daca apar doritori.

Ceea ce ma intereseaza pe mine din toata "afacerea asta":
- eu nu vreau nici un ban in plus fata de ce e de plata la Ebay si la transportul in tara deci nici un fel comision!!
- daca se pune treaba la punct si incepe sa functioneze vreau sa fac procesare de carduri in State dar cu posibilitati de plata si din Romania (am deja merchantul <procesarea de carduri pe Web si la terminal pt State si tarile Civilizate dupa cum fac EI criteriile>)
- web siteul si "motorul de plati" este facut in proportie de 80% dar ramas in stare de proiect;
- punerea la punct a uni sistem de "posta" ieftina si sigura
Ar mai fi citeva dar astea ma intereseaza in principal.

Astept reactii de orice fel. :death: or  :coolspeak:


:angry: Discutiile pe aceasta tema sunt numeroase. Cei care se mai pricep la tranzactii folosesc o multime de termeni pe care recunosc ca nu-i cunosc. Eu doresc sa spun doar atat:
1. doresc sa cumpar pe ebay 10 mp3 playere care sa zicem costa 20 $ bucata, costurile de transport in Romania din USA sunt sa zicem 25$;
2. "lujerul" mi le cumpara prin ebayul din USA;
3. cum voi plati?; precizez ca am card si cont la moneybookers, egold, stormpay, asianpay.
4. cat voi plati in plus fata de cheltuielile prevazute pe ebay?
5. cum voi prelua marfa, daca nu sunt din Bucuresti ci din Resita?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate