Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cum arata raiul?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
58 replies to this topic

#37
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,475
  • Înscris: 10.08.2005

 Barboso, on 16 octombrie 2014 - 20:51, said:

Cic-au patit-o unii, Adam si Eva.  Nu le-a placut, asa c-au plecat de-acolo.  Din iad, din cate stiu eu, n-a plecat nimeni.  Se pare ca-i mai bine.   Posted Image
ia auzi de aici
http://www.crestinor...stos-71149.html

#38
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014

 casablanca1000, on 16 octombrie 2014 - 20:49, said:

Am uitat sa mentionez ca in rai mai exista si un copac cu fasole batuta presarata cu ceapa prajita, mmmm.
O femeie va manca din el si hop țop,expulzarea-n iad.In iad unde ne stimulam cu bere,vin,coniac,rachiu,tequila,whiskey,vodka si cartofi prajiti.Posted Image

#39
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 MarianG, on 16 octombrie 2014 - 21:04, said:

ia auzi de aici
A fost un caz special, a plecat pt reintregirea familiei.

#40
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Cum arata raiul ?
Dar, ce, nu mai vedem ce este in jurul nostru ?
Raiul este statia de metrou si tutungeria, covrigaria si cofetaria si coaforul, stadionul si piscina,
piata de legume si gradina lui bunicul ....gradina zoologica ...Casa poporului..
Sa ne culcam seara fara pastile si sa ne sculam fara cearcane....
Toate sunt raiul.
De ce imaginatie, cand avem realitate.

Edited by vio69a, 17 October 2014 - 00:29.


#41
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
nu bre viorico, raiul e intoarcerea la munca pe care a abandonat-o Adam, si a a doua lui nevasta,Eva.
Adica inapoi pe plantatie bre, ce credeai?
verdeata? Posted Image

Edited by ericmario, 17 October 2014 - 00:48.


#42
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Hai nu o mai dati pe ocolite. Stim cu totii cum arata...
Spoiler


#43
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Si cu multa verdeata.

#44
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
Si am mers si am dat de niste campii verzi cu milioana de milioane de flori de multe feluri de culori si era o mireasma de flori cum nu este pe fata pamantului si cum nu poate sa-si inchipuie nimeni. Si florile acelea le batea un vantisor asa cald, iar deasupra florilor erau cete, cete de copii cu aripi stralucitoare, care mergeau si zburau deasupra florilor si cantau asa: "Sfant, sfant, sfant, Domnul Savaot, plin este cerul si pamantul de slava Ta".
Apoi am plecat zburand; mergeam prin vazduh cu iuteala mare si am ajuns in alta parte si acolo odata s-au facut niste ziduri de aur si de pietre scumpe si niste porti in forma fulgerului, iar niste tineri foarte frumosi, incinsi cu curcubee de aur, stateau la porti si aveau sabii de foc. Atunci s-au deschis portile singure si am intrat dupa acele ziduri. Acolo am vazut nenumarate biserici si palate ale cerului. Nimeni nu putea sa numere atatea bisericii, si atatea minuni se vedeau, incat limba de om nu poate povesti.
Mergand noi asa, s-a facut un tunel, un munte de aur si un tunel mare, dar tunelul acela lumina ca soarele si acolo era o masa mare, careia nu i se vedea marginea. Si stateau oamenii la mese si ingerii slujeau la mese si puneau bauturi ceresti si mancaruri ceresti si era mare veselie. Si erau mii si mii care se veseleau si cantau si stateau la mese.
Cand m-am uitat la masa, am inceput a cunoaste oameni de la noi din oras, din Constantinopol si din sat si calugari de-ai nostri si neamuri care au mers la bine si foarte ma bucuram ca am dat acolo peste oameni cunoscuti.

Edited by Clipboard01, 17 October 2014 - 10:23.


#45
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007
Nu stiu din ce cauza unii credinciosi au impresia ca Raiul este in Cer?
Pai Adam si Eva au fost alungati din cer? ...ca mie mi se pare ca au fost alungati dintr-o gradina cu fructe si flori aflata aici pe pamant?
Unde in Biblie scrie ca Raiul este in Cer?
Si unde in Biblie vedem ca Dumnezeu promite oamenilor Raiul ?
Daca cvineva imi arata versetul cu dovada...atunci promit sa manac trei zile la rand numai "rahat" !

#46
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 blinky heart, on 17 octombrie 2014 - 19:42, said:

Nu stiu din ce cauza unii credinciosi au impresia ca Raiul este in Cer?
Pai Adam si Eva au fost alungati din cer? ...ca mie mi se pare ca au fost alungati dintr-o gradina cu fructe si flori aflata aici pe pamant?
Unde in Biblie scrie ca Raiul este in Cer?
Si unde in Biblie vedem ca Dumnezeu promite oamenilor Raiul ?
Daca cvineva imi arata versetul cu dovada...atunci promit sa manac trei zile la rand numai "rahat" !


Esti scutit de a manca, nimeni nu poate arata asa un verset :)

Acea gradina, Eden, scrie in Biblie ca se afla pe pamant, nu in cer.


FACEREA, CAP.2
8. Apoi Domnul Dumnezeu a sadit o gradina in Eden, spre rasarit, si a pus acolo pe omul pe care-l zidise.
9. Si a facut Domnul Dumnezeu sa rasara din pamant tot soiul de pomi, placuti la vedere si cu roade bune de mancat; ier in mijlocul raiului era pomul vietii si pomul cunostintei binelui si raului.
10. Si din Eden iesea un rau, care uda raiul, iar de acolo se impartea in patru brate.
11. Numele unuia era Fison. Acesta inconjura toata tara Havila, in care se afla aur.
12. Aurul din tara aceea este bun; tot acolo se gaseste bdeliu si piatra de onix.
13. Numele raului al doilea este Gihon. Acesta inconjura toata tara Cus.
14. Numele raului al treilea este Tigru. Acesta curge prin fata Asiriei; iar raul al patrulea este Eufratul.
15. Si a luat Domnul Dumnezeu pe omul pe care-l facuse si l-a pus in gradina cea din Eden, ca s-o lucreze si s-o pazeasca.



Locatia este Irakul din zilele noastre.
Care acum, este cam departe de a fi considerat...Raiul pe pamant...

#47
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

 salomee, on 17 octombrie 2014 - 22:32, said:

Locatia este Irakul din zilele noastre.
Oare cum ai determinat asta?

#48
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Raiul pe care oamenii habarnisti de Biblie si-l imagineaza, e pe pamant. Olanda.
Singurul lucru care le lipsesc locuitorilor este viata vesnica. In rest, au totul; au ajuns la nvelul 6 pe care se straduiesc in van sa-l depaseasca.

#49
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

 salomee, on 17 octombrie 2014 - 22:32, said:

Locatia este Irakul din zilele noastre.
Care acum, este cam departe de a fi considerat...Raiul pe pamant...

Omul isi imagineaza raiul cum ar fi datorita celor 5 simturi ale sale.
Dar daca... lumea reala este altcumva?
De ex: cum vad animalele lumea?  Cum "vad" aparatele electronice lumea (infrarosu, razele gamma, alfa, etc)
Ce reprezinta numarul infinit de stele? Ce formeaza toate stelele la un loc? Nu poti spune evident ca si in biblie ca sunt doar pentru a lumina cerul noaptea...
Defapt noi suntem un nimic daca ne raportam la marimea universului.
Deci, pana la urma ce este raiul ?

#50
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

 Dude_2nd, on 18 octombrie 2014 - 09:15, said:

Raiul pe care oamenii habarnisti de Biblie si-l imagineaza, e pe pamant. Olanda.
Singurul lucru care le lipsesc locuitorilor este viata vesnica. In rest, au totul; au ajuns la nvelul 6 pe care se straduiesc in van sa-l depaseasca.
Raiul este si in Elvetia. Cat despre viata vesnica ...Dumnezeu nu promite niciodata nimanui viata vesnica ...cel care promite asa este in NT "dumnezeul veacului acesta" adica Diavolul !

#51
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 blinky heart, on 18 octombrie 2014 - 15:42, said:

Raiul este si in Elvetia. Cat despre viata vesnica ...Dumnezeu nu promite niciodata nimanui viata vesnica ...cel care promite asa este in NT "dumnezeul veacului acesta" adica Diavolul !
sigur ca si Elvetia. Mai ales ca de cum intri in tara, te intîmpina Wilhelm Tell cu teșchereaua. :lol:

#52
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013

 Clipboard01, on 16 octombrie 2014 - 19:27, said:


Totusi cum credeti ca arata, ce activitati sunt, cum este organizat locul?
Uite aşa este:
http://it.wikipedia.org/wiki/Rai

#53
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 salomee, on 17 octombrie 2014 - 22:32, said:

Esti scutit de a manca, nimeni nu poate arata asa un verset Posted Image

Acea gradina, Eden, scrie in Biblie ca se afla pe pamant, nu in cer.
da dar pamantul era in ceruri evident intr-o parte mai spre margini, pentru ca si Dumnezeu se plimba in voie prin Rai

#54
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Esti tu sigur ca "pamantul se afla in ceruri" ?

Presupunand ca raiul se afla undeva pe Pamant, Dumnezeu n-ar fi putut sa coboare ca sa se plimbe ?
Si, in varianta ta, ce-a facut, a aruncat si Pamantul de-acolo ?  Adica i-a gonit pe Adam si Eva cu tot cu (planeta) Pamant ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate