Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Aplicatii freeware/ open source vs aplicatii comerciale

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Nu mai recomandati software free inainte de a mentiona ca e recomandabil sa-l downloadeze de pe saitul dezvoltatorului/producatorului!
Majoritatea programelor free utilizate de userii mainstream vin la pachet cu adware in diferite forme si infatisari.
De ex. clientii retelei mele reusesc performanta de a-si un SO proaspatinstalat in cateva ore nu zile.
Astfel reusesc sa-transforme un laptop cu i3, 4gb DDR3 si video dedicat intr-o rasnita pe care aproape ca nu o mai controleaza.
Rar care intelege ca nu-i suficient sa apesi "Next>nex>finnish" ci ca mai trebuie sa citesti cate ceva sa bifezi, sa debifezi etc.
Si apoi e un joc de-a soarecele si pisica intre vigilenta userului si inventivitatea programatorului installer-ului urcat pe cnet, softonic si alte balarii de saituri cu softuri "free".




Comentariu mutat de la topicul Vreau sa schimb windows si nu pot.

Edited by _-_, 13 October 2014 - 20:41.
comentariul original se gaseste in link


#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
O sursa sigura pentru instalarea de aplicatii freeware este Softpedia. In rest depinde de educatia utilizatorilor ca sa nu dea Next > Next > Finish (cu un singur 'n').
Site-ul developerului nu este intotdeauna cel mai sigur. Am gasit aplicatii descarcate chiar de pe site-ul developerului care instaleaza automat adware (fara sa iti ofere posiblitatea de a debifa acele componente in timpul instalarii). Si nu orice developer furnizeaza aplicatii de incredere. La aceasta m-am referit cand am scris mai sus "surse mai putin sigure":

 _-_, on 13 octombrie 2014 - 16:55, said:

Pe cat posibil evita sa utilizezi software descarcat din surse mai putin sigure si stai departe de software-ul piratat! Exista si aplicatii freeware care isi fac treaba cum trebuie...

Afirmatia ta ca "majoritatea programelor free utilizate de userii mainstream vin la pachet cu adware in diferite forme si infatisari" ar putea fi considerata o invitatie la a evita aplicatiile freeware in favoarea aplicatiilor comerciale, ceea ce nu este neaparat rau atata vreme cat sunt cumparate, dar exista riscul ca unii sa considere ca ar fi mai sigure aplicatiile piratate. Deci, fii mai atent cand faci astfel de afirmatii!
De asemenea, rog sa nu se transforme acest subiect intr-un prilej de off-topic!

LE:
Pentru aplicatiile freeware de calitate se gasesc intotdeauna review-uri pe Internet si comentarii pe forumuri. Exista si site-uri care prezinta alternative freeware testate si documentate pentru aplicatii comerciale. Avem si noi pe forum un topic cu recomandari de aplicatii gratuite.

Edited by _-_, 13 October 2014 - 20:35.


#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Comentariile de mai sus au fost mutate de la topicul "Vreau sa schimb windows si nu pot" (detalii in mesajul introductiv).

Edited by _-_, 13 October 2014 - 20:42.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,172
  • Înscris: 22.05.2003
Din pacate e un flagel care se tot extinde.

Nu exista zi sa nu primim o oferta de milioane pt a servi adware pe softpedia.

Multi producatori au cazut in aceasta plasa si au bagat bundle adware in aplicatii.

Pe softpedia, aplicatiile respective sunt marcate ca Ad-Supported.

Cele mai cunoscute care au cazut in acest pacat ar fi (din stiinta mea):

BSPlayer
IMGBurn
CCleaner
Nero Free
Winrar
AVG
Avast

Acest flagel m-a facut sa trec pe Mac si sa imi trec membrii familiei pe Linuxa, acolo unde e posibil.

TOTUSI, exista destule aplicatii excelente care raman free 100%.

#5
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,343
  • Înscris: 24.05.2010
Nu vreau sa para o reclama proasta insa am gasit si pe softpedia cateva aplicatii, mai necunoscute ce-i drept, care incepeau cu faze la modul "Dar ia si addonul asta", "Nu vrei motorul asta de cautare?", "Incearca noul ccleaner", etc....

Intradevar trebuie lucrat la educatia utilizatorului. Eu de 8 ani de zile nu am mai avut antivirus sau alt soft de specialitate instalat pe calculatorul personal si nu am avut probleme de genul, insa am tot de atatia ani downloadez de pe aceleasi site-uri, caut softuri cu un feedback bun in spate nu iau prima recomandare, sunt atent la instalare, periodic verific in control panel ce programe sunt instalate si cand, zilnic ma uit in Task Manager si urmaresc ce programe ruleaza si cat consuma....evident in ultimul an m-a ajutat foarte mult windows 8 cu modulele sale de securitate + mentenanta + backup

#6
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
@Adm

Pentru CCleaner poti lua varianta Slim, o folosesc eu la instalarile silent
Iar la Winrar nu am vazut adware, si daca este o problema poti folosi 7zip care mi se pare mai bun fata de Winrar si nu am avut problemele avute cu Winrar.


@spider_zero_sapte
Las` ca am fost si eu la cineva odata. Se vaita ca-i merge internet explorerul greu, si el avea toolbaruri jumate de ecran :lol:

Edited by xxvirusxx, 03 November 2014 - 11:46.


#7
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,768
  • Înscris: 09.05.2005
7zip nu stie sa deschida arhive rar 5.0, mai bine Bandizip.

Edited by LensFlare, 03 November 2014 - 11:52.


#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 xxvirusxx, on 03 noiembrie 2014 - 11:43, said:

Las` ca am fost si eu la cineva odata. Se vaita ca-i merge internet explorerul greu, si el avea toolbaruri jumate de ecran Posted Image

Cum arata? Ca asta?

Attached File  Cea mai 'tare' colectie de toolbars IE.png   576.63K   24 downloads

Imaginea o postase altcineva pe forum si am pastrat-o, deoarece mi s-a parut haioasa :D

#9
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,730
  • Înscris: 07.02.2011

 Adm, on 13 octombrie 2014 - 21:53, said:

exista destule aplicatii excelente care raman free 100%.
Cateva exemple daca se poate , cu aplicatii free ce sunt folosite  sau sau ar fi de folos unui numar mare de utilizatori.
Multumesc anticipat in numele meu si al tuturor care vor considera util un eventual raspuns.

Edited by costeld69, 03 November 2014 - 12:32.


#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 costeld69, on 03 noiembrie 2014 - 12:32, said:

Cateva exemple daca se poate , cu aplicatii free ce sunt folosite  sau sau ar fi de folos unui numar mare de utilizatori.

Exista deja subiect la subiecte marcate ca IMPORTANTe: Ce software Freeware folositi?

Deoarece topicul este vechi cel mai bine este sa fie citit de la final spre inceput.

#11
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

 LensFlare, on 03 noiembrie 2014 - 11:52, said:

7zip nu stie sa deschida arhive rar 5.0, mai bine Bandizip.

Si la mine cum le deschide? 7zip 9.20


@_-_
Cam pana la good search

#12
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,768
  • Înscris: 09.05.2005
ai testat cu arhiva rar 5 si ti-a deschis? Poate cu rar normal...

Quote

Why can't 7-Zip open some RAR archives?
7-Zip still doesn't support new RAR 5 format. 7-Zip supports RAR 2/3/4 formats only.

De aici: http://www.7-zip.org/faq.html

Edited by LensFlare, 03 November 2014 - 14:02.


#13
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Da, am facut o arhiva .RAR si cu parola si o deschide.
Apoi arhiva sfx si o deschide...

LE. AAA rar5, acum incerc. Eu am inteles arhive rar cu Winrar v5.0

Edited by xxvirusxx, 03 November 2014 - 14:05.


#14
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,768
  • Înscris: 09.05.2005
Probabil faci arhiva rar 4... altfel e imposibil din moment ce dezvoltatorul nu a implementat.


[ http://cdn.ghacks.net/wp-content/uploads/2013/04/winrar-rar-5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by LensFlare, 03 November 2014 - 14:06.


#15
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
9.20 e versiune veche, deci nu deschide si nici alpha 3 :)

Atunci o sa pun si eu bandizip la colectie pe WPI :D

Edited by xxvirusxx, 03 November 2014 - 14:17.


#16
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Eu folosesc 7zip de o buna perioada. Inca nu am intalnit arhive in format rar5, nici nu cred ca sunt prea folosite.
Dar daca intalnesc, o sa caut alternative.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate