Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 

Cum am iesit victoriosi in primul razboi mondial ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
43 răspunsuri în acest subiect

#37
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.263
  • Înscris: 03.03.2012
Romania avea vreo 800.000 de soldati dar nu prea inarmati  cum trebuie, cred ca si pentru Bratianu era destul de clar ca situatia strategica a tarii era fara iesire dar cred ca si el mizase mai mult pe forta aliatiilor decat pe forta proprie !

#38
cristila

cristila

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 09.01.2015
am ignorat belgradul asa spui. da serbia a fost ocupata in totalitate in doua luni de zile. germania a intrat in 6 octombrie in serbia si in 27 noiembrie serbia era in totalitate ocupata. sarbii au fugit in 27 noiembrie in grecia si albania. imi spui tu mie de frontul de vest. franta a fost l-a pamant. avea impreuna cu britanicii numarul trupelor egal cu cel al germaniei. si tot nu a fost in stare sa-i respinga pe nemti. ba mai mult daca nu interveneau americanii in franta era rea situatia pentru francezi. in batalia pentru bucuresti romanii impreuna cu rusii au avut 150000 de oameni pe cand nemtii cu austro-ungarii si bulgarii au avut impreuna 250000 de oameni deci cu 100000 de oameni mai multi ca romanii. pentru franta este rusinos ca a primit o gramada de trupe de la englezi si nu a reusit sa-i invinga pe nemti. iar nemtii au fost singuri nu ca si pe teritoriul romaniei impreuna cu austro-ungaria, bulgaria si turcia.  deci romania a fost fruntea ca putere in razboi. si ea a contat.

imi cer scuze pentru gresala l-a pamant in loc de la pamant. romania a avut 800000 iar puterile centrale impotriva noastra  romania impreuna cu rusia a avut in 1916. 700000 de oameni iar puterile centrale impotriva noastra 900000 de oameni. franta a avut impreuna cu anglia numarul efectivelor peste cele ale nemtilor. ca sa nu mai spun ca impreuna cu americanii au avut de doua ori si ceva mai multe trupe. in europa de est doar romania mai conta datorita rezistentei din moldova de unde rusii se retrasesera dupa marasti. iar in vest conta america.

#39
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.266
  • Înscris: 03.03.2007
Dumneata nu stii nici macar istorie de nivelul gimnaziului. Serbia a rezistat 1 an in fata inamicului fara a avea macar o putere aliata care sa-i apere un flanc (precum noi cu Rusia). S-a retras spre Salonic si a continuat sa se lupte chiar daca teritoriul sau era complet ocupat de Puterile Centrale; nu a cerut armistitiu sau pace, ba chiar a fost element important in ofensiva din 1918, eliberandu-si propria tara pana la finalizarea razboiului.

Franta, de care nu stii decat sa razi, a primit grosul loviturilor germane, cei mai buni luptatori ai lui Wilhelm II aflandu-se pe frontul de vest. Daca la Marasti au murit 4.000 de soldati, la Verdun au decedat 300.000. Daca nu era Franta sa tina fortele germane ocupate timp de 4 ani, Rusia ar fi cerut pace din 1915 iar noi nu am fi intrat niciodata in razboi.

Si, din nou, unde sunt majusculele?

#40
cristila

cristila

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 09.01.2015
in oltenia romanii s-au batut singuri cu nemtii si austro-ungarii 2 luni si jumatate de zile singuri cu nemtii si austro-ungarii. inainte ca nemtii sa tranfere pe teritoriul romaniei patru divizii romanii ii respingeau pe austro-ungari punandu-i pe fuga intr-un interval foarte scurt de timp. austro-ungarii fugind sa ceara ajutorul nemtilor.

un an de zile a rezistat serbia dar fara nemti. pai la romani nici nu s-a pus problema de rezistenta impotriva austro-ungariei fiindca romanii si-au permis si sa-i atace si sa-i puna pe fuga pe austro-ungari. si tu imi spui ca nu stiu istorie nici de gimnaziu. pai tu nu ai citit deloc despre romania nimic in razboi. numa atata ca esti impotriva romaniei. din invidia aia a ta uriasa pe care o ai in tine. nu vezi cat esti de absurd. daca era doar austro-ungaria fara germania romania intra pe teritoriul ungariei. si incheia cu ei nu sa se apere doar cum au facut sarbii ca fricosii.

iar in 1919 romanii le vor da o lectie si ungurilor. ungurii au ocupat slovacia si doreau si ardealul. romanii ii vor respinge intr-un timp scurt si le vor si ocupa capitala budapesta pentru un an de zile parasind-o la cererea europei de vest.

#41
octavvv

octavvv

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 556
  • Înscris: 09.09.2011
Am si eu o intrebare,tinand cont ca Tara Romaneasca era ocupata, la Marasesti si Oituz au luptat doar moldoveni ? Sau au venit oameni si din sud ?

#42
cristila

cristila

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 09.01.2015
au venit si oameni din muntenia si oltenia. de pilda ecaterina teodoriu era din jud gorj.

#43
cristila

cristila

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 09.01.2015
si ea a luptat in moldova la marasesti si muncelu in ultimele zone de muntoase din vrancea.  daca te pasiona istoria romaniei te documentai si stiai. si daca eu nu ti-as fi dat raspunsul puteai sa astepti mult si bine pe aici fiindca pe cel de mai sus nu-l intereseaza de romania. el e strain sau roman vandut cu totul strainilor. dupa cei doi de sus puteai sa astepti mult si bine un raspuns.

#44
cristila

cristila

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 09.01.2015
la marasesti dupa ce rumanii au ramas singuri nemtii inaintau indraznet fiind siguri ca victoria va fi a lor cand dintr-o data armata rumana intoarce soarta razboiului si nemtii sunt infranti de rumani. pe urma nemtii sunt infranti la oituz de rumani.  pe urma la muncelu in ultima zona muntoasa din vrancea rumanii impreuna cu o trupa de rusi ii vor infrange si aici pe nemti. astfel ca nemtii nu reusisera nici carpatii sa-i treaca cu totul la sfarsitul anului 1917 si nici pe urma nemtii incheind pacea in mai 1918 la buftea langa bucuresti. si pe tine sucre bolivar o sa corectez. romania a avut in 1916 700000 de soldat iar nemtii impreuna cu austro-ungarii bulgarii si turcii peste 800000 de soldati. la mijlocul lui 1917 din nou numeric nemtii si austro-ungarii au fost mai multi ca rumanii in momentul in care rumanii au ramas singuri datorita retragerii aproape in totalitate a rusilor de pe teritoriul romaniei.

doar la muncelu a ramas o trupa ruseasca in rest la marasesti si oituz rusii ii lasasera pe rumani singuri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate