Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 

Cum am iesit victoriosi in primul razboi mondial ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
43 răspunsuri în acest subiect

#1
pathfinder899

pathfinder899

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 318
  • Înscris: 22.06.2013
Cum de am iesit victoriosi in primul razboi mondial daca am incheiat pace separata cu puterile centrale la Buftea in 1918 in niste conditii foarte defavorabile ?

#2
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.756
  • Înscris: 06.09.2014
ce aveam inainte si ce aveam dupa
cam asa sta treaba

#3
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.458
  • Înscris: 26.02.2012
Noi mereu am iesit victoriosi... dar nu stiu cum se face ca tot sclavi am ramas.

#4
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.616
  • Înscris: 20.04.2007

 pathfinder899, on 11 octombrie 2014 - 18:33, said:

Cum de am iesit victoriosi in primul razboi mondial daca am incheiat pace separata cu puterile centrale la Buftea in 1918 in niste conditii foarte defavorabile ?
Pentru ca am intrat din nou in razboi cu 24 de ore inmainte de a se termina  si luptat victoriosi toate cele 24 de ore inainte de terminarea razboiului  ...dar si alea nu pe vre-un front ci doar la sforarii.

Ba si mai grozav suntem ca am ocupat chiar si Ungaria, dar asta nu cand eram in razboi cu ea ...ci  dupa ce s-a instaurat pacea si Ungaria nu  avea inca o armata proprie cu care sa se apere.
Aiasta se chema Istorie romaneasca... vere ...uite Austria care are istorie de istorie cat de mica a devenit ...si uite  ce mare e Romania care are o istorie care se poate scrie pe un timbru postal!

 alin62, on 11 octombrie 2014 - 18:51, said:

Noi mereu am iesit victoriosi... dar nu stiu cum se face ca tot sclavi am ramas.
Unde aú iesit romanii victoriosI?
Exista si asa ceva?
Eu nu am auzit !
Eu am auzit si mai vad si azi contrariul, si anume ca romanii au fost mereu si mai sunt si azi niste ...looseri !

Editat de blinky heart, 11 octombrie 2014 - 18:56.


#5
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.001
  • Înscris: 01.12.2010
garjoaba, arr iu beac?

#6
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.616
  • Înscris: 20.04.2007

 leogoto, on 11 octombrie 2014 - 18:55, said:

garjoaba, arr iu beac?
Nu vezi bine ?
Nu vezi ca eu sunt membru pe Softpedia din 2007 ... zau ca habar nu am despre ce intoarcere vorbesti?

Editat de blinky heart, 11 octombrie 2014 - 19:15.


#7
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 902
  • Înscris: 04.10.2014
ei, asa suntem noi romanii.....

#8
sam92

sam92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 151
  • Înscris: 08.01.2013
De ce a iesit Romania victorioasa in Primul Razboi Mondial?Rasunsul cred ca se afla in evenimentele imediat urmatoare incheierii razboiului.Comunismul incepea sa se extinda din spatiul sovietic.Ungaria risca sa devina al doilea stat comunist, alte revolutii se fac prin Germania.Europa era in pericol.Daca Romania nu ar fi fost primita la Conferinta de Pace de la Paris, ar fi ingrosat randurile statelor care asteptau revansa si ar fi facut o bresa in ''cordonul sanitar'' care apara Europa de comunism.Cat despre Razboiul cu Ungaria, acesta a fost mai mult unul anticomunist decat antimaghiar.Europa a fost din nou multumita ca la Budapesta era un conducator de dreapta si nu unul de extrema stanga.Astfel Ungaria a intarit ''cordonul sanitar'' chiar daca nu a facut-o urmand interesele frranco-engleze.De ce a ieșit Romania victorioasa in Primul Razboi Mondial?Pentru a reprezenta interesele franco-engleze in acest colt de Europă.

#9
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.968
  • Înscris: 27.05.2010

 blinky heart, on 11 octombrie 2014 - 18:54, said:


Ba si mai grozav suntem ca am ocupat chiar si Ungaria, dar asta nu cand eram in razboi cu ea ...ci  dupa ce s-a instaurat pacea si Ungaria nu  avea inca o armata proprie cu care sa se apere.


Oh, saracii de voi, ce napastuiti sunteti voi de romani. Mai am un pic si plang.

Aia mai destepti dintre voi s-au dus in Finlanda, si ce bine le este.

#10
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.616
  • Înscris: 20.04.2007

 kyrre, on 11 octombrie 2014 - 20:32, said:

Oh, saracii de voi, ce napastuiti sunteti voi de romani. Mai am un pic si plang.

Aia mai destepti dintre voi s-au dus in Finlanda, si ce bine le este.
Scuze dar esti of topic
Ce ar fi sa revenim la on topic si sa ma combati cu argumente adevarate si nu cu fente slabe ca acum?

Editat de blinky heart, 11 octombrie 2014 - 21:09.


#11
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.968
  • Înscris: 27.05.2010
Pai prima data vino tu cu argumente adevarate nu cu minciuni sfruntate. Dar la cata istorie stii...

#12
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.399
  • Înscris: 24.11.2006
http://www.evz.ro/Cu...aril-10036.html

 pathfinder899, on 11 octombrie 2014 - 18:33, said:

Cum de am iesit victoriosi in primul razboi mondial daca am incheiat pace separata cu puterile centrale la Buftea in 1918 in niste conditii foarte defavorabile ?
Am iesit victoriosi pentru ca pentru noi razboiul s-a incheiat in 1919 prin ocuparea Budapestei.

 blinky heart, on 11 octombrie 2014 - 18:54, said:

Eu am auzit si mai vad si azi contrariul, si anume ca romanii au fost mereu si mai sunt si azi niste ...looseri !
Cand, la 1918, Romania si-a dublat teritoriul iar Ungaria a fost redusa la o treime, cine era luzarul?

#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004

 blinky heart, on 11 octombrie 2014 - 21:08, said:

Scuze dar esti of topic
Ce ar fi sa revenim la on topic si sa ma combati cu argumente adevarate si nu cu fente slabe ca acum?

    Esti un troll si inca unul ieftin. Romanii nu au istorie ? Nu o sa te indemn sa deschizi o carte de istorie, pentru ca daca nu ai facut-o pana acum e cam inutil. Dar tu, de unde ai aparut daca nu sunt indiscret ?

#14
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.538
  • Înscris: 30.05.2014

 ego_zenovius, on 11 octombrie 2014 - 21:50, said:

http://www.evz.ro/Cu...aril-10036.html

Am iesit victoriosi pentru ca pentru noi razboiul s-a incheiat in 1919 prin ocuparea Budapestei.


Cand, la 1918, Romania si-a dublat teritoriul iar Ungaria a fost redusa la o treime, cine era luzarul?

Nimic din ceeace crezi tu nu a fost meritul Romaniei, ci interesele altora.

@kyrre

Pentru voi romani orice este minciuna inafara de istoria falsa pe care ati invatat-o si care va convine.
Mai mult nu are rost sa povestim, m-am cam saturat sa incerc sa cred voi intradevar vreti sa discutati aici despre realitate si adevar.
Insa culmea este ca va inteleg.....va furati caciula proprie si va bucurati ca niste copii.
Este cam cum ai afla la 50 de ani ca batrana ta mama de fapt nu este mama adevarata, si adoptiva.
Revelatia adevarului poate durea tare, asa ca mai bine crezi mai departe in minciuna...

Editat de bluebyte, 12 octombrie 2014 - 00:52.


#15
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.399
  • Înscris: 24.11.2006

 bluebyte, on 12 octombrie 2014 - 00:44, said:

Nimic din ceeace crezi tu nu a fost meritul Romaniei, ci interesele altora.
Hai, apuca-te acum sa bocesti pe tema "cum a fost Ungaria sacrificata pe altarul intereselor straine".

#16
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007

 bluebyte, on 12 octombrie 2014 - 00:44, said:

Nimic din ceeace crezi tu nu a fost meritul Romaniei, ci interesele altora.
Apoi tu poti sa te dai cu curul de pamant toata ziua, ca tocmai interesele straine au facut ca Ungaria sa scape de sub opinca romaneasca in 1919. Dar asta e alta discutie.

#17
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.968
  • Înscris: 27.05.2010

 bluebyte, on 12 octombrie 2014 - 00:44, said:

@kyrre
Pentru voi romani orice este minciuna inafara de istoria falsa pe care ati invatat-o si care va convine.
Mai mult nu are rost sa povestim, m-am cam saturat sa incerc sa cred voi intradevar vreti sa discutati aici despre realitate si adevar.
.

 blinky heart, on 11 octombrie 2014 - 18:54, said:

Ba si mai grozav suntem ca am ocupat chiar si Ungaria, dar asta nu cand eram in razboi cu ea ...ci  dupa ce s-a instaurat pacea si Ungaria nu  avea inca o armata proprie cu care sa se apere.
Ia zi domnule trol, ce a postat blinky e adevarul curat ca lacrima. Ungurii sedeau pe c...l lor, nu aveau nici armata, erau o oaza de pace si liniste in Europa de dupa razboi si nenorocotii aia de romani au venit si au dres si asa mai departe. Sa multumiti Frantei si tratatatului de la Trianon ca mai aveti o tara. Insa la cat va duce capul tot prostii o sa insirati pe aici. Auzi la el, istorie falsa. Pe cand aia adevarata e propovaduita de bluebyte si de profetul sau blinky.
V-am mai zis, aia destepti s-au dus in Finlanda. Restul ... stau si plang pe forumuri ce napastuiti sunt ei si cum este falsificata istoria de catre romani.

Unor troli ca voi ar trebui sa li se retraga cetatenia si deportati peste granita. Si nu pentru ca sunteti tigani, unguri sau eschimosi. Pentru prostiile din capul vostru. Te simti ungur? Vrei sa vorbesti ungureste toata ziua pana se incrliga limba? Vrei sa traiesti intr-o tara extrem de civilizata si nu in inapoiata Rommanie? Treci tati granita, fii fericit.

Editat de kyrre, 12 octombrie 2014 - 09:15.


#18
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.909
  • Înscris: 01.11.2007

 kyrre, on 12 octombrie 2014 - 09:10, said:

Ia zi domnule trol, ce a postat blinky e adevarul curat ca lacrima. Ungurii sedeau pe c...l lor, nu aveau nici armata, erau o oaza de pace si liniste in Europa de dupa razboi si nenorocotii aia de romani au venit si au dres si asa mai departe. Sa multumiti Frantei si tratatatului de la Trianon ca mai aveti o tara. Insa la cat va duce capul tot prostii o sa insirati pe aici. Auzi la el, istorie falsa. Pe cand aia adevarata e propovaduita de bluebyte si de profetul sau blinky.
V-am mai zis, aia destepti s-au dus in Finlanda. Restul ... stau si plang pe forumuri ce napastuiti sunt ei si cum este falsificata istoria de catre romani.

Unor troli ca voi ar trebui sa li se retraga cetatenia si deportati peste granita. Si nu pentru ca sunteti tigani, unguri sau eschimosi. Pentru prostiile din capul vostru. Te simti ungur? Vrei sa vorbesti ungureste toata ziua pana se incrliga limba? Vrei sa traiesti intr-o tara extrem de civilizata si nu in inapoiata Rommanie? Treci tati granita, fii fericit.

Pe astia saracii frustrarea ii impinge spre zburdatu pe campii, isi creaza istorii paralele si alternative pentru a scapa de realitate. Sigur, e foarte bine sa visezi, sa ai fantezii si o imaginatie bogata, dar e tragi-comic si patetic sa vi sa spui la modul serios ca albu e negru cand toata lumea stie ce s-a intamplat de fapt (si vorbim de chestii petrecute nu demult, in epoca moderna si contemporana, nu vorbim de epoca faraonilor de acu 5.000 de ani)

Editat de lupu2, 12 octombrie 2014 - 09:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate