Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Skoda Octavia 1.9TDI

- - - - -
  • Please log in to reply
977 replies to this topic

#37
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postdixy, on Aug 23 2006, 17:33, said:

Cred că este o mașină bună pentru banii ei. Pot să spun din experiența unui cunoscut care are 40 000 km cu ea:

-fiabilă
-consum mic
-ținută de drum în general bună
-vizibilitate în spate cam scăzută
-demaraj cam mic
-sunet execrabil

În plus pot să spun că pentru greutatea mașinii motorul de 90 CP e cam mic. Mergeam în Parâng la Cabana Parâng, el în față, eu în spate și la un moment dat nu mai putea înainta și ieșea fum din ambreiaj. Cred că dacă avea măcar motorul de 101 CP era cu totul altceva.

Per total mi se pare o mașină bună și dacă mi-aș cupăra o mașină nouă în jur de 15000 €, ar fi o variantă la care să mă gândesc serios.
Vizibilitatea se rezolva cu senzori, demarajul.. hehehe... face ea 6-7k de km si dupa aia cip mananca si se rezolva (pana acum am mers cu una care era dusa la 120 cp de la 90 si vreau sa iti zic ca se simte diferenta), sunetul, well, am casetofon si nu voi ezita sa il folosesc :D
Mie mi se pare super ok, urmatoarea cred ca va fi o Octavia Scout, e foarte frumoasa masinuta aia.

#38
danutwilly

danutwilly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.03.2004

View Postecou, on Jul 11 2006, 16:21, said:

hei, nici nu ma asteptam la atata activitate pe topicul asta! :)
Am promis ca mai va povestesc. din nefecicire de data asta nu va zic de bine, ci de niste probleme minore.
Cand au fost ploile alea urate acum doua weekenduri m-am trezit ca oglinzile se comportau ciudat la tentativele de reglare (dreapta puta fi reglata normal, daca incercam sa reglez stanga le actionam pe amandoua). in plus se pare ca, desi senzorul de usa deschisa al masinii spune ca totul e ok, alarma imi semnaleaza ca o usa ramane uneori deschisa. Inca nu am ajuns cu ea la service, desi intuiesc ca la oglinda e un contact prost izolat care s-a manifestat la umezeala, iar la usa... probabil e prost montat senzorul alarmei.
in rest.. numai de bine! consumul mediu pana in acest moment 5.1%, fara alte probleme de semnalat. Inca ma mai obisnuiesc cu habitaclul (la masina anterioara nu aveam stalpi asa de grosi, asa ca parca aveam alta viziblitate, pe care acum ma obisnuiesc sa o compensez din oglinzi) si cu motorul diesel (motorul se simte ca e puternic, insa nu poti-si nici nu vreau- sa ii ceri scart!). oricum, desi am pastrat Fiesta veche, mi-e din ce in ce mai greu sa o conduc!
Astept ca toti posesorii de Octavia I TDI sa isi spuna experientele aici.
Si pentru viitorii posesori de Octavia... bafta!! Mie mi se apre o masina buna pentru banii astia! Sper ca timpul sa imi confirme parerea!
fratilor cand va cumparati un obiect pe care dati o jumatate de miliard luati si instructiunile si cititi-le si atunci o sa constatati ca e normal ca atunci cand selectati oglinda stanga sa se regleze ambele iar cand o selectati pe dreapta sa se regleze numai dreapta. va scuteste de va face de ras la orice service auto unde puteti fi siguri ca orice mecanic va rade in nas

#39
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View Postdanutwilly, on Aug 29 2006, 20:45, said:

fratilor cand va cumparati un obiect pe care dati o jumatate de miliard luati si instructiunile si cititi-le si atunci o sa constatati ca e normal ca atunci cand selectati oglinda stanga sa se regleze ambele iar cand o selectati pe dreapta sa se regleze numai dreapta. va scuteste de va face de ras la orice service auto unde puteti fi siguri ca orice mecanic va rade in nas
:o ciudat, la mine nu este asa, reglez stinga din comanda pt stinga, si reglez dreapta din comanda pt dreapta.

#40
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View PostMAK, on Aug 29 2006, 22:36, said:

:o ciudat, la mine nu este asa, reglez stinga din comanda pt stinga, si reglez dreapta din comanda pt dreapta.
La Octavia Tour asa este, daca reglezi oglinda din stanga se misca si cea din dreapta, cand o reglezi pe aia din dreapta, se regleaza doar ea...

#41
mihai_2k2

mihai_2k2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 28.11.2004
Stiri de la dealer:  ieri 29.08.2006 masina a ajuns in tara, urmeaza sa-i faca vama si cele necesare si vineri 01.09 sau luni 04.09 sa fie la dealer.


danutwilly, on Aug 29 2006, 20:45, said:

fratilor cand va cumparati un obiect pe care dati o jumatate de miliard luati si instructiunile si cititi-le si atunci o sa constatati ca e normal ca atunci cand selectati oglinda stanga sa se regleze ambele iar cand o selectati pe dreapta sa se regleze numai dreapta. va scuteste de va face de ras la orice service auto unde puteti fi siguri ca orice mecanic va rade in nas
......o sa constatati ca e normal.......
nu cred ca e general valabila

View PostGoofy, on Aug 29 2006, 23:04, said:

La Octavia Tour asa este, daca reglezi oglinda din stanga se misca si cea din dreapta, cand o reglezi pe aia din dreapta, se regleaza doar ea...

Faza cu oglinzile pare ciudata.....  o sa vad
Renaul Clio Symbol, Golf IV, Mercedes C180 kompresor, E200, Toyota land-cruiser cu care am mers stanga e stanga si dreapta e dreapta. Semnificatia butonului de reglaj pare logica, si nu necesita 2 facultati terminate. Poate cehii au ales alta logica...


AMR = cateva zeci de ore

Edited by mihai_2k2, 30 August 2006 - 11:29.


#42
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postmihai_2k2, on Aug 30 2006, 12:28, said:

Faza cu oglinzile pare ciudata.....  o sa vad
Renaul Clio Symbol, Golf IV, Mercedes C180 kompresor, E200, Toyota land-cruiser cu care am mers stanga e stanga si dreapta e dreapta. Semnificatia butonului de reglaj pare logica, si nu necesita 2 facultati terminate. Poate cehii au ales alta logica...
AMR = cateva zeci de ore
Am intalnit-o pe 3 Octavii Tour pe care le-am condus, de aia mi-am permis sa generalizez (e adevarat, eu nu am citit manualul). In alta ordine de idei, multa bafta la asteptat... :D A mea a plecat pe 18 din Cehia, de vineri e la Curtici si azi astept sa vb cu dealerul sa vad daca a ajuns in buc si e pregatita  :peacefingers:

#43
decanu

decanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 31.08.2006
Salut.    :D
Ieri am platit avansul pt Octavia Tour  . Am ales masina dupa ce m-am uitat la Seat Cordoba/Fabia (prea mica)  , Ford Focus (porbagaj mai mic)  , Noul Accent (prea "chinezeasca" si consum cam mare pt motorul pe benzina), Astra II (mai mica)  , Megane II (foarte frumoasa, multe optiuni incluse, pret bun-au o reducere in perioada asta, foarte multe probleme la un nr destul de mic de Km parcursi, service de care se plange prea multa lume)  .
Foarte interesant ca dupa ce am citit multe pareri legate de aceste masini, despre Octavia nu pot sa spun ca am gasit lume care sa se planga de probleme serioase cu acest model. Exista, este adevarat, opinii de genul: este prea mare, are stalpii de la parbriz prea grosi, nu vezi in spate, nu se inchide bine portbagajul cand e chederul nou, dar nu cred ca astea sunt probleme cu adevarat importante la o masina de talia Octaviei (si ma gandesc si la pretul ei). Ce am retinut ca eventuale probleme: faza cu reglatul electric al oglinzilor (eu am mers cu una mai veche si oglinzile se reglau normal si pe rand  ) si faptul ca unora li se pare ca directia nu este precisa - ai impresia ca iei de volan si apoi virezi...Mie nu mi-a lasat aceasta impresie (am mers, cel mai mult Bucuresti - Timisoara). As vrea si alte opinii despre aceasta "problema"
Masina vine echipata cu boxe fata. Cum se aud si cu ce "scula"? Vanzatorul a vrut sa-mi ofere un Radio/Mp3 Vieta, dar cum nu am gasit pareri bune despre el, si am vazut ca se monteaza "la greu" pe Logan, l-am rugat sa-mi ofere o alternativa. Eu m-am gandit la un Pioneer DEH-2820MP, cu inca o pereche de boxe pe spate, tot in portiere Clarion SRS1326, in total 625 lei

Pentru ECOU si clientii Avia Motors
Masina o iau tot de la Avia. Eu nu am auzit lucruri rele despre ei.
Chiar daca acum e tarziu, vreau sa stiu cum te-ai inteles cu ei, si daca ai avut vreo problema (cum s-au comportat la livrare, au avut timp sa-ti explice ce si cum pe la masina, sa-ti arate cum functioneaza butoanele si daca ai ajuns pe la service ce impresie ti-au lasat acolo si daca ai fost multumit de servicii).

Edited by decanu, 31 August 2006 - 13:52.


#44
mihai_2k2

mihai_2k2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 28.11.2004
Asteptare placuta pana la livrare.... cel putin aici in Brasov sunt comenzi care vor fi livrate si in Noiembrie la modelul Octavia Tour.

#45
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Si ca sa facem asteptarea, mai placuta... un mic preview asupra impactului pe care il va avea la buzunar... :P

Attached Files


Edited by Goofy, 04 September 2006 - 21:55.


#46
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Wow, si eu care credeam ca 3.5 - 3.6 este minim posibil...
Really nice

#47
decanu

decanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 31.08.2006
Stiu ca are un consum f bun...Banuiesc ca la asta te refereai cand spui la ce costuri sa ma astept.
Nu am vazut aici nici o parere despre cei de la Avia.
Si-a montat cineva in usile din spate difuzoare cu twiter separat? Locasurile din usi ce dimensiuni au?

#48
mihai_2k2

mihai_2k2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 28.11.2004
Salutare,
A sosit jucaria pe roti. 9km avea la bord, prima impresie, cea vizuala, plasticaraie intre scaunele din fatza si parbriz, o clasa mai jos fata de golf4, dar merge pt o masina facuta de non-germani cu tehnologie germana. Intr-adevar, vizibilitate spate scazuta, dar ma obisnuiesc. Pt detalii de tinuta de drum, tehnice, etc. revin cu alt post.
Dealerul (Delcar Bv)a primit nota 6,5 din partea mea. Se putea lucra mai mult la imagine, din partea lor.
Am de cumparat pachetul legislativ.
Ce mi-au bagat pe gat a fost RCA-ul cu pret de 2007. Am platit 300 ron pentru 6 luni. Si pentru o luna costa 40 ron. La intrebarea: pt 6 luni e multiplu de 40 ron, raspunsul a fost NU. Adica ma asteptam sa fie mai putin de 240 ron (6 luni x 40 ron), dar a fost 300 ron. (ps. asigurator = aliant-tiriac)
Am primit numere rosii moca.

Singurul sfat TEHNIC primit de la dealer:  "nu-i da 160 din prima"
In discutia purtata cu ei, eu reaminteam: "da, da am citit pe net...am mai aflat de pe forum,  bla bla.. etc." la care ei: " ce net, ce forum....nu te lua tu dupa forumuri, acolo scriu toti nemultumitii"

In rest, timpul rezolva restul curiozitatilor mele, mai ales alarma VIPER 5000 pentru care trebuie sa-mi dedic ceva timp ca sa aflu tot ce stie.

Semnat, Mihai, posesor de O1Tour din 07.09.2006 ora ~18.00

Edited by mihai_2k2, 08 September 2006 - 11:37.


#49
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postdecanu, on Sep 6 2006, 09:10, said:

Stiu ca are un consum f bun...Banuiesc ca la asta te refereai cand spui la ce costuri sa ma astept.
Nu am vazut aici nici o parere despre cei de la Avia.
Si-a montat cineva in usile din spate difuzoare cu twiter separat? Locasurile din usi ce dimensiuni au?
Da, la consumul bun ma refeream :). Momentan, la mine, la skoda noua care a ajuns ieri (yupii) consumul e undeva la 9, dar nu are inca 100 de km.... :D (viteza medie e de 18 km/h).
De ce sa iti pui boxe in usile din spate? Iti ajung alea din fata + placa spate + ufar (parerea mea)

#50
decanu

decanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 31.08.2006

View PostGoofy, on Sep 9 2006, 14:14, said:

Da, la consumul bun ma refeream :). Momentan, la mine, la skoda noua care a ajuns ieri (yupii) consumul e undeva la 9, dar nu are inca 100 de km.... :D (viteza medie e de 18 km/h).
De ce sa iti pui boxe in usile din spate? Iti ajung alea din fata + placa spate + ufar (parerea mea)

Nu as vrea sa pun boxe pe placa din spate pt ca nu imi place sa se auda fix in cap, si cei din spate sa zica mereu da mai incet ca nu ne auzim...Parca din usi, datorita amplasarii, se aude mai bine. Iar in "ufar" nu cred ca o sa investesc. Deja mi-am luat un radio/mp3: http://www.be-loud.r...EER/DEH-2820MP/ , 399 lei, montaj inclus de la Media Galaxy. Mai caut boxe.
Zilele trecute am fost cu O2 prin Bucuresti si daca o conduci bland calc iti arata destul de des consum de 4-4,5/100km  :D  (masina are cam 20.000km).
Pentru cei care au primit masinile zilele astea: cat a durat exact din momentul platii pana a venit masina. Cat au fost covorasele (cele din cauciuc) - eu am inteles ca setul ar fi in jur de 100 lei (ron).

#51
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postdecanu, on Sep 11 2006, 11:54, said:

Pentru cei care au primit masinile zilele astea: cat a durat exact din momentul platii pana a venit masina. Cat au fost covorasele (cele din cauciuc) - eu am inteles ca setul ar fi in jur de 100 lei (ron).
A durat cam o sapt jumate, maxim 2. Covorasele, mp3-ul si alarma au fost cadou de la dealer  :rolleyes:

#52
decanu

decanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 31.08.2006

View PostGoofy, on Sep 11 2006, 12:27, said:

A durat cam o sapt jumate, maxim 2. Covorasele, mp3-ul si alarma au fost cadou de la dealer  :rolleyes:

A durat asa putin pt o masina comandata de tine, cu ce optiuni ai vrut tu, sau o aveau pe stoc?! Adica ti-au adus-o direct din fabrica? La mine am inteles ca vor da comanda si va dura cam 2 luni (cu optionalele mele, culoare, etc). Bine, ei au spus ca o fabrica in 1-2 zile, dar trebuie tinut cont si de celelalte comenzi si de drum  <_< .
Cum merg oglinzile?!

#53
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postdecanu, on Sep 11 2006, 14:00, said:

A durat asa putin pt o masina comandata de tine, cu ce optiuni ai vrut tu, sau o aveau pe stoc?! Adica ti-au adus-o direct din fabrica? La mine am inteles ca vor da comanda si va dura cam 2 luni (cu optionalele mele, culoare, etc). Bine, ei au spus ca o fabrica in 1-2 zile, dar trebuie tinut cont si de celelalte comenzi si de drum  <_< .
Cum merg oglinzile?!
M-am uitat cand am comandat-o la ce era pe stoc si am ales-o de acolo, de aia a durat asa putin. Oglinzile, daca te referi la faza cu reglatul oglinzii din dreapta in acelasi timp cu cea din stanga, e valabila si la a mea... Insa nu prea reusesc sa le gasesc pozitia.. culmea e ca la cea pe care am mai condus-o pana acum, cu oglinzile reglate de proprietar, mi se parea super ok.
Oricum, masina mere super... si sunt foarte incantat de ea si de alegere.

#54
decanu

decanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 31.08.2006
Se fabrica la inceputul lui octombrie, saptamana 40... :worthy:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate