Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Skoda Octavia 1.9TDI

- - - - -
  • Please log in to reply
977 replies to this topic

#19
addmil

addmil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.05.2006
inca mai am de asteptat
despre sunet ... am pus o instalatzie de la ei cu 12 difuzoare + cd-mp3 cu magazie

#20
addmil

addmil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.05.2006
vineeeeeeeee
2 saptamani au trecut

#21
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
cat ai platit pe ea ?
S-o stapanesti sanatos fara incidente ! :)

#22
Ti-VCT

Ti-VCT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 24.04.2006
@addmil
S-o stapinesti sanatos si sa te bucuri din plin de ea!
Daca-i puneai si motorul ala de 2.0 TDI - 140CP murea lumea. Chiar aveai super masina.
Oricum si asa e misto. Mie imi place mult Octavia.

#23
addmil

addmil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.05.2006

View Postcutler, on Jun 6 2006, 18:20, said:

cat ai platit pe ea ?
S-o stapanesti sanatos fara incidente ! :)
am dat avans 9.000
si e masina de 16.500 cip

#24
addmil

addmil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.05.2006

View PostTi-VCT, on Jun 6 2006, 18:46, said:

@addmil
S-o stapinesti sanatos si sa te bucuri din plin de ea!
Daca-i puneai si motorul ala de 2.0 TDI - 140CP murea lumea. Chiar aveai super masina.
Oricum si asa e misto. Mie imi place mult Octavia.

sunt un tip pasnic, familist 38 de ani asa ca 1.9 / 105 cai e manusa pe nevoile mele, chiar cred ca am facut masina asa cum a vrut .... mea

#25
herder033

herder033

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.05.2006
Vad k discutati aprins despre Skokitza Octavia, si nu ma rabda inima sa nu intru si io in vorba. Mi-am luat si io una anu' trecut: clime, abs, computere, cotiere, alarme, culori metalizate, faruri, adik tot takamu'. M-am vandut ieftin ptr ca nu mi-au dat nici mie presuri. A trebuit sa dau aproape 3 milioane pe unele tot de la ei cumparate:deh, metehne!!!(parca ar fi producatori de Logan). Au fost gentili si  mi-au dat trusele de prim ajutor, triunghiul, dar si 4 cauciucuri de iarna. Am facut cu ea pana acum 22500 km, multi, putini, nu stiu, stiu doar ca este o masina absolut buna la banii dati pe ea. Tinuta de drum eleganta, nu mai face zgomotul ala de tractor ca in primii Km( e adevarat ce se spune ca sunetul diesel se mai atenueaza), scaune comode - soferii de Peugeot 205 stiu despre ce vorbesc :cursing: comportamentul in viraje multumitor, si ce este important este ca ai mereu la dispozitie ceva forta in motor indiferent ce ai mai dori sa faci, chiar dak nu ai la dispozitie decat 90 de caluti forta.
Dar akum, dupa 1 an si ceva de la fericita cumparare........hehe, parca ai mai dori si altceva, un scaun incalzit, un climatronic, ESP, vreo 140 de caluti, un alt fel de CD player, samd, samd. Tristetea incepe atunci cand realizezi ca ai inca de dat multi bani pe ea(deh, leasingul - vreo 280 de Euroi lunar :deadtongue: ) iar langa tine vezi masini pe care ti le-ai dori si tu. Chiar astazi m-am scurs langa un Passat nou nout de 25000 de Euroi, pe care culmea mi l-as putea cumpara daca Skodarii ar avea un fair sistem de buy back asa cum au firmele care se respecta. Marea lor rusine! Deci, Vand Skoda Octavia Tour 1,9 TDI, 90 CP,  :coolspeak:

#26
addmil

addmil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.05.2006
[quote name='herder033' date='Jun 26 2006, 18:21' post='1621679']
M-am vandut ieftin ptr ca nu mi-au dat nici mie presuri. A trebuit sa dau aproape 3 milioane pe unele tot de la ei cumparate:deh, metehne!!!(parca ar fi producatori de Logan). Au fost gentili si  mi-au dat trusele de prim ajutor, triunghiul, dar si 4 cauciucuri de iarna.

care a fost dealerul, (fraieri suntem multi) mai da ceva la livrare daca nu am smuls nici macar o promisiune de la ei inainte? eu mai astept o luna intreaga pana sa vad pe pielea mea ce si cum dau

Edited by addmil, 27 June 2006 - 06:32.


#27
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004
hei, nici nu ma asteptam la atata activitate pe topicul asta! :)
Am promis ca mai va povestesc. din nefecicire de data asta nu va zic de bine, ci de niste probleme minore.
Cand au fost ploile alea urate acum doua weekenduri m-am trezit ca oglinzile se comportau ciudat la tentativele de reglare (dreapta puta fi reglata normal, daca incercam sa reglez stanga le actionam pe amandoua). in plus se pare ca, desi senzorul de usa deschisa al masinii spune ca totul e ok, alarma imi semnaleaza ca o usa ramane uneori deschisa. Inca nu am ajuns cu ea la service, desi intuiesc ca la oglinda e un contact prost izolat care s-a manifestat la umezeala, iar la usa... probabil e prost montat senzorul alarmei.
in rest.. numai de bine! consumul mediu pana in acest moment 5.1%, fara alte probleme de semnalat. Inca ma mai obisnuiesc cu habitaclul (la masina anterioara nu aveam stalpi asa de grosi, asa ca parca aveam alta viziblitate, pe care acum ma obisnuiesc sa o compensez din oglinzi) si cu motorul diesel (motorul se simte ca e puternic, insa nu poti-si nici nu vreau- sa ii ceri scart!). oricum, desi am pastrat Fiesta veche, mi-e din ce in ce mai greu sa o conduc!
Astept ca toti posesorii de Octavia I TDI sa isi spuna experientele aici.
Si pentru viitorii posesori de Octavia... bafta!! Mie mi se apre o masina buna pentru banii astia! Sper ca timpul sa imi confirme parerea!

#28
mihai_2k2

mihai_2k2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 28.11.2004
Octavia Tour 1.9/90hp - aproximativ saptamana 37/2006 (11-16 sept 2006) conform contract.
......mai am de asteptat....., dar am timp de citit forumu'

15235E
Rosu corrida
extra: pachet drumuri RO, geamuri la buton fata, stergator spate, faruri ceata, ABS+MSR+MBA+ASR, clima la butonele+LCD
extra free: CD-player, alarma
extra charge (after):  presuri (covorase)

in rest am doar de asteptat......pareri personale dupa achizitie
AMR= 39-44 zile

View Postecou, on Jul 11 2006, 17:21, said:

hei, nici nu ma asteptam la atata activitate pe topicul asta! :)
Am promis ca mai va povestesc. din nefecicire de data asta nu va zic de bine, ci de niste probleme minore.
Cand au fost ploile alea urate acum doua weekenduri m-am trezit ca oglinzile se comportau ciudat la tentativele de reglare (dreapta puta fi reglata normal, daca incercam sa reglez stanga le actionam pe amandoua). in plus se pare ca, desi senzorul de usa deschisa al masinii spune ca totul e ok, alarma imi semnaleaza ca o usa ramane uneori deschisa. Inca nu am ajuns cu ea la service, desi intuiesc ca la oglinda e un contact prost izolat care s-a manifestat la umezeala, iar la usa... probabil e prost montat senzorul alarmei.
in rest.. numai de bine! consumul mediu pana in acest moment 5.1%, fara alte probleme de semnalat. Inca ma mai obisnuiesc cu habitaclul (la masina anterioara nu aveam stalpi asa de grosi, asa ca parca aveam alta viziblitate, pe care acum ma obisnuiesc sa o compensez din oglinzi) si cu motorul diesel (motorul se simte ca e puternic, insa nu poti-si nici nu vreau- sa ii ceri scart!). oricum, desi am pastrat Fiesta veche, mi-e din ce in ce mai greu sa o conduc!
Astept ca toti posesorii de Octavia I TDI sa isi spuna experientele aici.
Si pentru viitorii posesori de Octavia... bafta!! Mie mi se apre o masina buna pentru banii astia! Sper ca timpul sa imi confirme parerea!

Edited by mihai_2k2, 03 August 2006 - 16:25.


#29
addmil

addmil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.05.2006
brava mai mihai
sa o conduci mult si bine
despre asteptare e de tot rahatul
a mea se zice ca vine miercuri
mai am 5 zile ....
dar am mai avut un termen anume 28 iulie
inarmeazate cu multa EXCESIV DE MULTA RABDARE
si amagestete cu faptul ca ai de asteptat o masina frumoasa si buna care te va satisface cu siguranta

#30
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004

View Postaddmil, on Aug 4 2006, 08:53, said:

brava mai mihai
sa o conduci mult si bine
despre asteptare e de tot rahatul
a mea se zice ca vine miercuri
mai am 5 zile ....
dar am mai avut un termen anume 28 iulie
inarmeazate cu multa EXCESIV DE MULTA RABDARE
si amagestete cu faptul ca ai de asteptat o masina frumoasa si buna care te va satisface cu siguranta
la mine a fost taman invers! ma rugam sa mai intarzie pe drum ca s-au tarait astia de la RZB pentru un credit de nevoi personale de parca desenau banii cu pensula! Era sa cada casa pe mine cand m-a anuntat dealerul la telefon ca masina e in transportul "pe vine" si ca in max o saptamana pot sa o iau iau eu nu aveam inca banii!  :cursing:
Recomandare: mergeti sa o ridicati ziua pe lumina naturala, intrebati ce motorina recomanda, eventual ce fel de anvelope aveti (desi in general ei pun all seasons). mai luati bani la voi ca sigur va vor baga pe gat setul triunghi-trusa-extinctor-becuri de schimb.

#31
addmil

addmil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.05.2006
hehe a venit
azi ma duc sa o iau

#32
mihai_2k2

mihai_2k2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 28.11.2004

View Postaddmil, on Aug 9 2006, 06:14, said:

hehe a venit
azi ma duc sa o iau


fain de tine......detalii.....cati bani ai luat cu tine? etc, sa stiu la ce sa ma astept

#33
mihai_2k2

mihai_2k2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 28.11.2004
Breaking news from dealer (delcar bv): masina vine cu 2 saptamani mai devreme (adica saptamana 35, cica saptamana asta pleaca transportul din Cehia)
Modificari pe parcurs:
1 m-am gandit sa cumpar si un set de genti aliaj +gume (Vredestein) pt sezonul cald

(cod articol CCH300002)Attached File  CCH300002.jpg   16.32K   313 downloads

2 schimbat alarma gratis de la dealer cu una Viper (+ diferenta de la mine)

AMR=~ 1 week

View Postmihai_2k2, on Aug 3 2006, 17:23, said:

Octavia Tour 1.9/90hp - aproximativ saptamana 37/2006 (11-16 sept 2006) conform contract.
......mai am de asteptat....., dar am timp de citit forumu'

15235E
Rosu corrida
extra: pachet drumuri RO, geamuri la buton fata, stergator spate, faruri ceata, ABS+MSR+MBA+ASR, clima la butonele+LCD
extra free: CD-player, alarma
extra charge (after):  presuri (covorase)

in rest am doar de asteptat......pareri personale dupa achizitie
AMR= 39-44 zile


#34
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postmihai_2k2, on Aug 23 2006, 14:48, said:

Breaking news from dealer (delcar bv): masina vine cu 2 saptamani mai devreme (adica saptamana 35, cica saptamana asta pleaca transportul din Cehia)
Modificari pe parcurs:
1 m-am gandit sa cumpar si un set de genti aliaj +gume (Vredestein) pt sezonul cald

(cod articol CCH300002)Attachment attachment

2 schimbat alarma gratis de la dealer cu una Viper (+ diferenta de la mine)

AMR=~ 1 week
He he... se pare ca o sa ajunga in acelasi timp cu a mea... :P Cica a plecat pe 18 din Cehia... si pe sapt viit e la dealer... :D:d

#35
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Cred că este o mașină bună pentru banii ei. Pot să spun din experiența unui cunoscut care are 40 000 km cu ea:

-fiabilă
-consum mic
-ținută de drum în general bună
-vizibilitate în spate cam scăzută
-demaraj cam mic
-sunet execrabil

În plus pot să spun că pentru greutatea mașinii motorul de 90 CP e cam mic. Mergeam în Parâng la Cabana Parâng, el în față, eu în spate și la un moment dat nu mai putea înainta și ieșea fum din ambreiaj. Cred că dacă avea măcar motorul de 101 CP era cu totul altceva.

Per total mi se pare o mașină bună și dacă mi-aș cupăra o mașină nouă în jur de 15000 €, ar fi o variantă la care să mă gândesc serios.

Edited by dixy, 23 August 2006 - 16:34.


#36
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
daca vorbiti de octavia 1 ( tour) atunci masina la 250.000 km era impecabila . totul functiona pe ea . cam tanculet , demaraj nu prea dar nu cazuse nimic pe ea. luneta cam naspa dar se rezolva cu senzori de parcare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate