Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Skoda Octavia 1.9TDI

- - - - -
  • Please log in to reply
977 replies to this topic

#1
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004
In sfarsit, mi-am luat o Octavia!
Inca nu am poze cu ea, ca vremea asta imi tot face in ciuda si nu ma lasa sa ii arat culoarea!
M-a costat ceva (15 023eur final), da' e in sfarsit in garaj!
Sa incepem cu inceputul:
Cautam o masina de familie, spatioasa pt pasageri, cu portbagaj incapator, AC, ABS, computer de bord, preferabil diesel. Am oscilat intre Seat Cordoba, Skoda Octavia si Opel astra classic II. Astra era cea mai micuta si in plus nu avea calc., iar seatul, desi te dadea pe spate la design, avea o deschidere de portbagaj cam meschina care facea cam nefolositor faptul ca volumetric avea portbagaj mare. Plus ca soferul parea cam inghesuit acolo.
Cand am deschis portbagajul Octaviei.. m-am convins! :D

Ok, am prins promotia SIAB-ului si am mai primit alarma, cd-player+ geamuri electrice-fata.
Am mai adaugat vopsea Beige Sahara met., pachet drumuri grele si climatronic.
Cand am semnat contractul (la Avia) si am platit avansul mi-au spus ca vine in max 8 saptamani. A sosit in 6.

Prima impresie (a soferului coborat din Ford Fiesta 1996): Maaaaamaaaa.. da' mare mai e!!! :w00t:
bun, ca m-au mai tapat de bani pt ceea ce normal trebuia sa fi avut ei ca sa o treaca de RAR.. mdeh, romania!
Ca m-au lasat in 2l motorina...
Dai o tura prin parcare si te obisnuiesti extrem de repede cu ea!
Bagi moto si o duci acasa cu grija....
Am asteptat ca un copil sa o scot si in afara!
Super! NU simti mot. cum te duce (m-a uimit cum de la 120 a ajuns la 150 cu mot la 3000 rot/min fara sa imi dau seama), zvacneste daca apesi pedala...
Bucuresti - Calimanesti (30.12) si retur (02.01) consum mediu 5.6
va urma

#2
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
S-o stapanesti sanatos,dar nu ai specificat de care Octavia este: Tour sau 2??? :coolspeak:

#3
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
Felicitari, si la cati mai multi km fara incidente ;)

#4
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004
Multumesc de urari!
E Octavia Tour (oricum de 2 nu ma tinea buzunarul)
Cum ieri eram pe fuga am fost cam telegrafic. Haideti sa continui cu impresiile.
In primul rand se impun presuri-da, incredibil, NU dau presuri la masina asta! adica dai juma' de miliard pe ea si ei se chitibuseaza la 1 milion! Si cum am umblat pe vremea asta noroioasa.. mi-e si mila sa ma uit la ce a ramas in urma mea!
Tinuta de drum... ce sa zic! Poate e din cauza pachetului de drumuri grele, poate nu.... parca ramane un pic in urma caroseria fata de directia masinii la schimbari bruste de directie (de ex. la evitarea gropilor, etc). ca veni vorba de viraje... masina se tine frumos pe drum, da senzatia de stabilitate si nu se inclina exagerat in curbe! si un element care m-a impresionat, ca sofer de Fiesta (1), ca raza de virare e extrem de mica pentru dimensiunile masinii!
Distanta mai mare si drumul mai variat mi-au permis sa vad motorul si la urcari/coborari...Mda, se simte Dieselul! Desi nu eram obisnuit cu rapoartele cutiei, nu am avut probleme cu urcarile! Practic motorul e tolerant si nu se supratureaza/subtureaza in cativa metrii solicitand schimbari continue de viteze.
Ma asteptam la "greierasi". Nu am sesizat. Motorul e un pic cam zgomotos, insa soferii mai experimentati de dieseluri mi-au spus ca in timp zgomotul se diminueaza.
Ca minusuri... ar fi sistemul de inchidere al torpedoului- mi se pare cam nefinisat, uneori deschiderea sa fiind un chin! si ar mai fi un suierat destul de discret dar enervant la una din gurile de aer (depistat cand am directionat jetul spre partea inferioara)
Initial am avut probleme cu portbagajul-kederele fiind noi erau rigide si nu se realiza inchiderea perfecta a portbagajului-mi se aprindea senjorul de portiera deschisa pe bord. Odata depistata cauza am avut mai multa grija si acum totul e OK.
Bine, acum ce sa zic, nu se asteapta nimeni sa cumpere Passat la pret de Skoda, insa e loc si de mai bine, normal! Oricum, daca la finisajele interioare se mai poate lucra, se simte totusi Volkswaggen-ul din spatele Octaviei! Per total mi se pare o investitie buna (bine, pe cat de buna poate fi investitia intr-o masina).
Va voi tine la curent cu descoperirile ulterioare

#5
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
sa o stapanesti sanatos si la cati mai multi km fara incidente.

#6
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
stai linistit, nu se dau presuri moca nici la masini mai scumpe... Sunt trecute la optionale. Nu sunt chiar 1 mil cele de firma, ai fi surprins.... Pentru Honda mea imi cereau 186 euroi pe presuri... am luat Michelin din Metro , cu 1.5 mil si gata...

Pentru greierasi, e cam devreme. Ai nitica rabdare, si o sa apara, e inevitabil pe strazile noastre.

#7
crisstiann

crisstiann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 08.01.2006
sa o stapinesti sanatos. mai spune ceva dsespre ea acum la aproape 2luni de cind mergi cu ea.
am nevoie de 1 sfat de la cei mai cunoscatori................ nu stiu ce sa cumpar : octavia tour break diesel sau  noul Ford focus hatchbak diesel care au preturi apropiate insa fordul cu optiuni de confort mai putine...........
am uitat sa va spun ca am avut pina acum 1 VW golf4variant diesel de care am fost f.f.fmultumit cu exceptia faptului ca era din 2001 si incepuse sa ceara bani. :confuzzled:  acum vreau si eu o masina -vorba aia- sa miroasa a cauciuc proaspat :proud: si nu stiu ce sa aleg.......

Edited by crisstiann, 04 February 2006 - 00:56.


#8
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
4 ani garantie de la Ford, alaturi de cel mai bun tren de rulare fac din Focus alegerea ideala... E o masina model 2006, nu model 99

#9
tudormon

tudormon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 23.05.2005
Excelenta masina, chief.

Faza cu presurile: din ciclul "daca stiam... nu mi se intampla si mie". Nici eu nu stiam. Ce sa stiu? Pai, trebuie sa te targuiesti cu dealerul cand esti acolo, si te poti alege cu un pres, o alarma, o atentie. Totul e stii, sa nu pari asa foarte hotarat, sa-l lasi sa te cumpere.
Data viitoare ma duc si eu altfel la vanatoare dar prima data am fost cam direct, presupun.

Edited by tudormon, 04 February 2006 - 23:41.


#10
dsg

dsg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.07.2005

View Postcrisstiann, on Feb 4 2006, 00:49, said:

sa o stapinesti sanatos. mai spune ceva dsespre ea acum la aproape 2luni de cind mergi cu ea.
am nevoie de 1 sfat de la cei mai cunoscatori................ nu stiu ce sa cumpar : octavia tour break diesel sau  noul Ford focus hatchbak diesel care au preturi apropiate insa fordul cu optiuni de confort mai putine...........
am uitat sa va spun ca am avut pina acum 1 VW golf4variant diesel de care am fost f.f.fmultumit cu exceptia faptului ca era din 2001 si incepuse sa ceara bani. :confuzzled:  acum vreau si eu o masina -vorba aia- sa miroasa a cauciuc proaspat :proud: si nu stiu ce sa aleg.......
parerea mea e sa iei skoda. diferenta intre ele este: ford este masina mai bine finisata in interior, skoda este o masina fiabila, costuri intretinere foarte mici comparatie cu ford, TDI-ul nu are moarte si daca iei variante apropiate ca motor si optionale tot skoda e mult mai ieftina.

View PostCAlex, on Feb 4 2006, 01:42, said:

4 ani garantie de la Ford, alaturi de cel mai bun tren de rulare fac din Focus alegerea ideala... E o masina model 2006, nu model 99
e o chestie de gust si bani... nu merge chiar asa comparam anul in care a fost produsa masina. Hai sa nu luam pasat sau golf sau octavia sau seat ca au motoare de generatie veche TDI...

#11
yo_2fast4u

yo_2fast4u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 22.01.2006
felicitari, la cat mai multi km, consum cat mai mic, incidente zero  :D

pune si tu niste poze

#12
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
"costuri intretinere foarte mici comparatie cu ford"
Argumenteaza te rog.... ca ma intereseaza si pe mine.

#13
sorel2003

sorel2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 29.06.2005
Felicitari pentru alegere, sa o stapanesti sanatos si fara incidente..:)
Ma bate gandul si pe mine la asa ceva si ma uit cu jind la pretul tau mie imi iese pe configurator cu cel putin 1000 peste... :angry: Cum e cu sunetul, am auzit ca e prost rau si cam cat iti consuma la 100?

#14
yo_2fast4u

yo_2fast4u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 22.01.2006
:photo: poze - poze - poze - poze - poze  :photo:

#15
neanu66

neanu66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.03.2006
A mea trebuie sa vina vineri dela Porsche Aviatiei. Mi se pare aiurea ca nu are geamuri electrice pe fata si nici alarma in standard. Cei de la Skoda mi-au recomandat alarma K9-C. O fi ceva de ea? promit sa pun poze...

#16
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

View Postsorel2003, on Feb 18 2006, 23:41, said:

Felicitari pentru alegere, sa o stapanesti sanatos si fara incidente..:)
Ma bate gandul si pe mine la asa ceva si ma uit cu jind la pretul tau mie imi iese pe configurator cu cel putin 1000 peste... :angry: Cum e cu sunetul, am auzit ca e prost rau si cam cat iti consuma la 100?


View Postneanu66, on Mar 20 2006, 21:09, said:

A mea trebuie sa vina vineri dela Porsche Aviatiei. Mi se pare aiurea ca nu are geamuri electrice pe fata si nici alarma in standard. Cei de la Skoda mi-au recomandat alarma K9-C. O fi ceva de ea? promit sa pun poze...


Si la mine in familie s-a cumparat recent o Octavia I, 1.9 TDI, 90 CP. Este ingrijita la interior dupa cum spunea si thread starterul. Am primit gratuit cd player, presuri si alarma. Asta primeau toti care cumparau Octavia I in perioada aia. Dar pentru ca s-a stiut a negocia la sange (eu sa fiu dealer si sa imi vina un asemenea client, ma enervez la un moment dat si nu ii mai vand nimic), s-a primit si metalizarea gratuit, adica 321 E. Fancy. In rest, mai are discuri spate, stergator luneta, geamuri electrice fata (cele din spate oricum nu se deschid niciodata - pentru ca nu se merge in spate aproape niciodata -  deci nu avea sens sa le punem electrice). In rest, a costat 510 milioane si ne-au dat-o de vineri platita luni ridicata (sa ii poata monta alarma si CD-ul, otherwise o dadeau pe loc). Pot sa confirm ca directia nu e chiar responsive, adica nu prea iti vine sa tragi brusc de volan pentru evitarea unui canal adancit sau a unei gropi, caroseria vine dupa roti dupa ceva timp... Intr-adevar sunetul muzicii este cam ca la Logan, poate umpic sub. CD-Player-ul care se lauda ca ni-l dau cadou nu citeste cam nici un CD, adica da eroare cam de fiecare data. E bun macar de radio...
Sunetul motorului este acceptabil ca si volum, imi place cum incepe sa fluiere turbina incepand de la 1500 daca o calci brusc.

Exista un aspect care uimeste de-adevaratelea la masina asta avand greutatea aferenta, si anume consumul. S-a scos 3.7 inafara. Este adevarat, condusa de cineva care are o pasiune din a scoate consumuri minime din orice masina. In oras cica nu depaseste 6. Adica consuma 5.5-6. Repet, condusa de cineva trecut de varsta curselor si demarajului care asta are ca scop, si care schimba intotodeauna sub 2000. Am luat modelul asta pentru ca circula de atatia ani si nu au probleme din cate se observa. Mai mult, este o masina foarte buna pentru pretentiile celui care da ataia bani pe o masina, si iti faci foarte bine treaba cu ea. Culoarea este un albastru-gri-metalizat.
Astept intrebari.

Edited by StGermain, 13 April 2006 - 15:28.


#17
herder033

herder033

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.05.2006
Salut fratziori. Cetesc cu mult interes tot ceea ce scrieti despre Octavia Tour. Eu am una din ianuarie 2005. In linii mari sunt multumit. Oricum a trece de la Peugeot 205 din 1989 la Skoda Tour a fost ptr mine ca trecerea de la starea larvara la cea de fluture imperial :w00t:  Ce sa spun, imi lasa gura apa la gandul ca voi sofa ceea ce percepeam atunci ca pe o limuzina nemaivazuta si nemaiauzita. Am luat-o cu un discount fabulos, 1900 de Euro. Mi-au mai dat gratis un set de Matador de iarna, trusa medicala si triunghiul reflectorizant. Eram cea mai fericita fiinta de pe pamant. CD playerul mi l-am cumparat singur(un jaf de Clarion care nu-si face banii, nu citeste Cd-urile facute de mine oricata arta a hackului am deprins in ultimii 8 ani de cand ma ocup de calculatoare), la fel ca si alarma(care uneori se trezeste bazaind fara sa-i fi cerut nimeni asta; nici macar rozatorul cenusiu de la motor :D ). Tip: Cand va luati masina noua, luati-o cu tot cu alarma si Cd player. Presurile, oh da, presurile mi le-am cumparat singur; aproape 3 milioane de lei, care astazi arata ca si cand ar fi servit de dance floor sau in cel mai bun caz de pres de la intrarea in orice gara de provincie. Am facut 20000 de kilometri in deplina siguranta si confort. Aceleasi mici probleme cu hajonul care nu se inchidea bine la inceput, uneori se mai trezeste scartaind, dar ii trece asa cum i-a venit. Consum rezonabil, media 5 l pe 100 de kilometri. Daca va spun ca am facut distanta Miercurea Ciuc-Bucuresti cu un consum mediu de 3.6litri la 100 de km m-ar crede cineva? Poate cei cu multa rabdare in a conduce o Octavia pentru a testa cunsumul. Am fost prost inspirat optand ptr culoarea Rosu Flamenco, minunata insa foarte pretentioasa. se vede absolut orice pe ea. Nu am pus pachet "Romania Grea", unii spun ca nu-i nimic ptr ca-i modifica tinuta confortabila de drum fiind mai rigida. Punctele slabe? In primul rand vizibilitatea dreapta spate in marsarier este dezolant de proasta, apoi vizibilitatea scazuta din cauza pilonilor(nu stiu cum le zice) care sustin parbrizul, trebuie sa te uiti de mii de ori sa vezi daca vine ceva. Intr-adevar sunetul de Diesel se diminueaza dupa cateva mii de km. Puncte forte, consumul,rezistenta la gropi, confortul la drum lung si manevrabilitatea. Va salut again. Mai astept comentarii

#18
addmil

addmil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.05.2006
O sa am propria octavia in 6 saptamani  :)  
Octavia Elegance
diesel / 1.9 TDI / 105 CP / transmisie automata DSG - 6 trepte / 5 usi
sper sa fi fost o alegere intzeleapta, in afara de piele mi-am facut de cap la optiuni, culoare gri stone, vreau sa cred ca va fi supermasina, am condus una asemanatoare a unui prieten (o are de aproape un an si e supermultumit) cine stie care sunt jentile de aliaj - variante - si unde le pot vedea pana ma duc la reprezentantza? as aprecia sprijinul
sper sa postez cat mai curand o poza cu masina mea nu o poza de pe net  :worthy:

Attached Files


Edited by addmil, 21 May 2006 - 14:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate