Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

masuri protectie la aplicarea pesticidelor

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Datorita tratamentelor aplicate anul acesta mi-a fost afectata intr-o anumita masura sanatatea. Avand in vedere tendinta de a ne profila -extinde culturile si mai ales cele protejate  consider destul de importata  aceasta problema .Ce masuri a-ti luat si ce posibilitati de protectie exista in comert

#2
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Detalii...cum imprastii pesticidele, cu vermorelul sau cu masini specializate? In primul caz, ai nevoie de echipamente de protectie, masca de protectie pt nas/gura, ochelari protectie, manusi. Dupa aplicare, dus obligatoriu cu foarte multa apa. In cazul 2, echipamentul - haine, manusi, masca...

#3
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Spune-mi ce cultivi, pe unde vinzi, sa stiu sa nu cumpar .

#4
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Am incercat sa salvez 3000 de fire rosii cultura in camp avand in vedere vremea capricioasa din anul  acesta. Am avut ani si cu peste 10000 de fire rosii  dar n-am patit ca anul asta. am folosit vermurelul  ,manusi, masca de unica folosinta si totusi am inspirat ceva fungicid Ma intereseaza o masca profesionala  daca exista

Edited by decoservicestil, 05 October 2014 - 19:46.


#5
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006
Mastile de unica folosinta sunt in general pentru praf.Gasesti la marile magazine de bricolaj masti pentru vopsil-lacuit cu cartus schimbabil,masca cu cartusul costa undeva la 200 lei dupa care schimbi doar cartusul si doar cureti bine prin spalare masca.

#6
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
multumesc domnule DeaD

#7
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
am gasit in targ aduse  de moldoveni de peste Prut,o masca cu filtru de carbune.ieftina ,cam 30 lei,gasesti si pe net dar mai scumpe.cand stropesti cu Bravo e mai rau ca te ustura si ochii.eu folosesc atomizor unde nebunia e maxima.cica ele nu sunt toxice ,fungicidele ,dar e bine sa nu inhalezi.

#8
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
cred ca am sa cumpar un kit de protectie complet masca,ochelari ,combinezon., manusi deorece am marit si suprafata protejata cu legume.  Prin ce-am trecut eu   sa nu treaca nimeni.Credeam c-am sa mor. de 4luni lucrez la proiecte noi dar nu stiu daca am sa le finalizez.pt. ca avut  tot felul de simtome :arsuri la nivelul cailor respiratorii,parca as gusta permanent din ardel iute ,dureri de cap .dereglari ale tractului digestiv,senzatia de sufocare,nu pot gusta niciun fruct sau leguma(orice sursa) pentru ca declansez toate simtomele mentionate;am plans ca un copil ,pentru mine raiul si iadul e pe pamant.  Asa ca luati-o in serios pentru ca discutand si cu alti producatori am auzit un caz si mai grav decat mine

Edited by decoservicestil, 05 October 2014 - 22:02.


#9
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
ar fi bine sa iti faci o determinare cu privire la sensibilitatea la diferti alergeni, poate esti alergic la pesticide, simptomele descrise de tine sunt similare cu cele provocate de o alergie, eu utilizez o masca de praf mai ales la cantarirea pesticidelor, la cele solide prefere formularile granulate pentru ca nu fac praf, lucrez in pomicultura

#10
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Despre ce substante chimice este vorba? ce fungicide ai folosit? ar trebui evitate de toti producatorii agricoli daca sunt atat de periculoase pentru organism.

Edited by nicoretro, 08 October 2014 - 01:41.


#11
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
merpan , cabrio top

#12
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
nu sunt chiar asa de periculoase daca se respecta regulile de protectia muncii si protectia operatorului,
fungicidele multe dintre ele sunt mai putin toxice decat sarea de bucatarie au DL 50 mai mic deacat al sarii, la insecticide este insa alta poveste,
pe mine ma irita Scorele in zona ochilor si praful de la manevrarea Funguranului, utilizand o masca nazala am scapat de iritarea produsa de acell praf.
Champion 77 WG, formularile granulate au sufixele WG, WDG, DF care se  traduc aproximativ granule de apa, granule dizolvate in apa, curgere uscata

Edited by ionathan, 08 October 2014 - 20:54.


#13
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

 masni, on 05 octombrie 2014 - 20:54, said:

eu folosesc atomizor unde nebunia e maxima.

Poti folosi atomizorul si la legume?
Cum o fi cand bagi atomizorul in solar?

#14
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
Buna ziua dragi colegi,

Imi pare bine ca dau peste asemenea topic, bag seama ca sanatatea-i importanta nu doar la nivel verbal

Imi pare rau ca:

1. n-am dat de acest topic inainte sa decid achizitionarea unui atomizor (da, a venit Mosu' si pe la mine cu un Solo 450, se pare ca am fost foooarte cuminte, uitandu-ma la pret :). Acum (too late!) ma gandesc ca ar fi trebuit sa iau in considerare si cum ne aparam noi, nu numai legumele & pomii (fructiferi), ca existe si "efecte adverse/secundare" la folosirea atomizorului. Taman eu, ala care trambiteaza cat de importanta e sanatatea & in ce masura ne este afectata cand (inca) alegem ce bagam in noi (ex "tragem loz in plic" mergand la piata sau stropind legumele sau pomii din batatura, pentru a combate bolile & daunatorii din ziua de azi)

2. acest topic are un asemenea "succes". Din octombrie si pana azi, s-au adunat 12 (douasprezece) posturi pe aceasta tema, multe dintre ele pe langa subiect

In speranta ca cei mai multi n-au observat acest topic pana acum (motivul principal pentru care ar avea aceasta rata de "succes"; refuz sa cred ca cei multi pretuiesc sanatatea doar la nivel declarativ! :), va rog sa impartasiti ce metode de protectie aveti cand folositi vermorelul sau (mai ales!) atomizorul. Am dat un ochi pe goagal, informatiile sunt insuficinte spre deloc, sau n-am stiu eu sa caut/filtrez. Am inteles de la un coleg ca "masca de gaze de la rusi" ce se gaseste prin targuri ar fi una dinte ele. Altfel, avem masti si ochelari de unica folosinta (am gasit ieri la Brico* la 10 lei). Sau echipamente/masti (integrale) ce depasesc 450 lei sau chiar 700 lei. Daca numai acestea si-ar face treaba, sunt dispus sa cheltuiesc (mai bine zis, investesc) aceasta suma, pentru ca sanatatea e priceless, nu? (sau o pretuim (ca multe altele) d'abia atunci cand s-a dus?! :(

In raspunsuri, as dori sa vad si costuri de mentenanta (nu numai one-time only), cat de des (la cate stropiri sau metri partati) isi schimba filtrele acei ce folosesc masti cu filtru.

Multumesc
P.S. daca as fi moderator pe SP, as imprumuta un pic din comportamentul CNA si n-as ezita in a face acest topic "sticky" :)

#15
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 qwertysecret, on 19 ianuarie 2015 - 12:00, said:

...daca as fi...
Nu eşti, topicul rămâne exact aşa.

#16
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Am gasit un furnizor de echipamente de protectie

http://www.mondo-rom...niu=2&idgrup=29

#17
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
multam fain, M! Cu asa preturi mai vii (sau mai poti pleca) de acasa! :)

#18
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 14.11.2006
eu trag aer in piept iar apoi intru in solar, dau cu vermorelul 40 de secunde, am terminat treaba si ies afara si respir.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate