Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Când dăm vina pe Dumnezeu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
46 replies to this topic

#19
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007

View PostBroke, on 01 octombrie 2014 - 09:09, said:

Topicul ăsta nu îşi are rostul la religie, că nu vreau să mă bag în polemici inutile pe aria aia. O să vă las să citiţi dialogul următor, care mi se pare foarte interesant. Cred că fiecare om a avut momente în viaţă, cel puţin câteva, în care a dat vina pe Dumnezeu pentru anumite lucruri întâmplate. Şi probabil că nimeni nu se gândeşte că anumite lucruri trebuie să se întâmple într-un anumit fel, chiar dacă în primă fază nu înţelegem motivele.

Bun, asta e literatura gen "Supa pentru suflet'. Dar ce te faci cand nu-ti merge telefonul intr-un caz de accident sau cand ai avea mare si legitima nevoie ? SI intrebarea asta ti-o pune un credincios.
Dpmdv e bine de facut distinctie intre abordari din astea light (Dz care-ti explica totul si totul are sens) si situatia reala, chiar fundamentata biblic (Dz inca nu-ti explica totul si lucrurile au sens numai prin credinta).

#20
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

View Postheathledger, on 01 octombrie 2014 - 09:37, said:

cum poti da vina pe ceva ce nu exista ?
de ce nu ai da vina pe cineva care nu va fi acolo sa-si asume 'presupusa' raspundere?

#21
satanicgem

satanicgem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 02.12.2009

View PostBroke, on 01 octombrie 2014 - 10:01, said:

Deci El nu are niciun rol?
Care e rolul lui ?
A avut sase ani sa-mi dovedeasca ce rol are. N-a facut-o asa ca am inceput sa-mi vad de propriile puteri.
Ghici ce. Viata mi s-a imbunatatit considerabil fata de cand eram credincios,
Cateodata ma gandesc daca nu cumva, dumnezeu ii rasplateste pe cei care trec priñ greutatile vietii cu propriile lor puteri, nicidecum apeland la altcineva ca sa faca pentru ei.
Esecul e una dintre aceste puteri, nu ne putem astepta ca intotdeauna lucrurile sa mearga bine mersi.

View PostQuantum, on 01 octombrie 2014 - 10:03, said:

Problema cea mare e ca lumea ii atribuie lui Dumnezeu numai lucrurile bune cand se intampla, iar cand i se intampla lucruri proaste, da vina pe oricine altcineva (diavol, soarta, alte persoane, etc).
Aprob.


#22
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Conceptul de Dumnezeu pentru oameni reprezinta maximul lasitatii ! Cei care il invoca vor intotdeauna sa fuga de orice responsabilitate ! El este "vinovat pentru orice" ! Tu pentru ...NIMIC ! :
- esti sarac deoarece "nu mi-a dat Dumnezeu" - in realitate pentru ca nu inveti nu muncesti si nu te dezvolti
- ai un necaz deoarece " nu m-a ajutat Dumnezeu" - in realitate pentru ca "te-ai urcat beat la volan",ai facut o prostie, etc.
- nu ai luat examenul deoarece "n-a vrut Dumnezeu" - in realitate nu ai invatat deloc
- traiesti putin deoarece "atat e scris de la Dumnezeu" - in realitate bei ,fumezi, te droghezi, nu mergi la medici,nu respecti tratamentele
Pot continua la nesfarsit !!!

#23
Broke

Broke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 06.09.2014

Quote

Nu exista asa ceva. Cum sa i se atribuie LUI, lucrurile rele ? LUI i se atribuie numai BUN....El este conectat numai cu BUN ... daca exista putere buna, nu exista si opusul, ca putere rea... care vine de la altcineva, sa dea cele rele? Adica dvs. credeti in ceva (Dumnezeu) ...rau ? Care face lucruri rele si pedepseste ?

Astro-Liv, unde ti-ai pierdut realismul?

Quote

Care e rolul lui ?
A avut sase ani sa-mi dovedeasca ce rol are. N-a facut-o asa ca am inceput sa-mi vad de propriile puteri.
Ghici ce. Viata mi s-a imbunatatit considerabil fata de cand eram credincios,
Cateodata ma gandesc daca nu cumva, dumnezeu ii rasplateste pe cei care trec priñ greutatile vietii cu propriile lor puteri, nicidecum apeland la altcineva ca sa faca pentru ei.

Se mai spune ca ti se da atat cat poti duce. Si da, singur trebuie sa gasesti puterea de a merge pe un anumit drum sau de a reusi ce iti propui.

#24
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postsatanicgem, on 01 octombrie 2014 - 10:37, said:

Cateodata ma gandesc daca nu cumva, dumnezeu ii rasplateste pe cei care trec priñ greutatile vietii cu propriile lor puteri, nicidecum apeland la altcineva ca sa faca pentru ei.
Esecul e una dintre aceste puteri, nu ne putem astepta ca intotdeauna lucrurile sa mearga bine mersi.
Absolut, noi suntem stăpânii Universului, asta când suntem tineri și exuberanți. după ce trecem de vârsta asta, observăm că de fapt lucrurile nu stau chiar așa. :)

#25
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Omul da vina pe Dumnezeu pentru ca are impresia ca Dumnezeu este ori "pestisorul de aur",ori"duhul din lampa lui Alladin",ori orice alta entitate care nu are alt rol decat sa indeplineasca dorintele oamenilor oricand li se "scoala".
E ca si cum eu ti-as spune tie,in viata reala,sa te inscrii pe forumul SP,ca userii sunt platiti cu mii de oero pe luna,ca eu sunt inscris si primesc sub forma de salariu din partea forumului mii de oero.
Cum e corect:
-eu am mintit,si nici un user nu e platit
-Forumul SP nu exista.
-Forumul exista si cei inscrisi(userii)nu primesc nimic financiar deoarece rolul forumului SP este altul.
Cam asa si cu Dumnezeu:
Are grija de noi dar,nu cum am dori noi.
Nu uita ca Dumnezeu ne-a dat libertatea sa facem orice vrem noi.
Ca la sfarsit poate va fi cum spun religiile si vom fi judecati si pedepsiti este alta poveste,dar acum avem libertate.
Si nu este Dumnezeu vinovat pentru toate relele din lume,ci prostia oamenilor.
Am vazut prin multe filme/seriale ca este vehiculata expresia ca cel mai mare truc al lui "Uciga-l Toaca" a fost sa convinga oamenii ca el,"Uciga-l Toaca" nu exista.
Eu as continua expresia aceea si as spune ca tot el i-a convins pe oameni ca:Dumnezeu este vinovat de relele din lume,ca acestea fac parte din "planul lui".

#26
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postheathledger, on 01 octombrie 2014 - 09:37, said:

cum poti da vina pe ceva ce nu exista ?

Simplu, intreaba-l pe Mircea Lucescu. La el, tot timpul, toti ceilalti sint vinovati pentru ce nu-i iese lui.

View PostBroke, on 01 octombrie 2014 - 09:50, said:

Cum adica, cine iti regizeaza viata?

[ http://www.pseudodoctor.com/html/Images/vint_cerf/architect.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
In fiecare zi e cate unul care scapa.
Ce credeti ca face prima data cand scapa?
Simplu, un topic pe softpedia :D

#28
Broke

Broke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 06.09.2014

View Postd-rive, on 01 octombrie 2014 - 12:51, said:

In fiecare zi e cate unul care scapa.
Ce credeti ca face prima data cand scapa?
Simplu, un topic pe softpedia :D
Nu e musai sa scrii, atat timp cat nu te intereseaza.

#29
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Omul de multe ori isi face rau cu mana lui, iar apoi paseaza vina pe Dumnezeu.

#30
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014
Astro Liv a scris:

Quote

Nu exista asa ceva. Cum sa i se atribuie LUI, lucrurile rele ? LUI i se atribuie numai BUN....El este conectat numai cu BUN ... daca exista putere buna, nu exista si opusul, ca putere rea... care vine de la altcineva, sa dea cele rele? Adica dvs. credeti in ceva (Dumnezeu) ...rau ? Care face lucruri rele si pedepseste ?

View PostBroke, on 01 octombrie 2014 - 11:09, said:

Astro-Liv, unde ti-ai pierdut realismul?
Exista ALT REALISM, decit cel scris mai sus ? Deci la intrebarea mea, daca consideri ca intradevar crezi in acest Dumnezeu, sau in orice altceva vrei tu, stiu eu .... poti sa spui ca El, da pedepse si face lucruri rele ? Deci, in concluzie, repet in concluzie, adica la ce se intelege de aici, vrei sa-mi spui ca toti credem in ceva rau, in final ? Pentru mine ipoteza asta, datorita credintei ... nu intra in realism.

Atentie, sint o persoana care cred in Dumnezeu, dar numai unele lucruri, le cred si nu le ...cercetez ! Posted Image Acesta este dreptul oricarui om, pe acest pamint ! Cu respect.

#31
satanicgem

satanicgem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 02.12.2009

View PostBroke, on 01 octombrie 2014 - 11:09, said:


Se mai spune ca ti se da atat cat poti duce. Si da, singur trebuie sa gasesti puterea de a merge pe un anumit drum sau de a reusi ce iti propui.
Sa aud din nou nu cred ca tinea de mine. Restul e  sapa si nu intins mana.

#32
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostAstro-Liv, on 01 octombrie 2014 - 10:10, said:

Adica dvs. credeti in ceva (Dumnezeu) ...rau ? Care face lucruri rele si pedepseste ?
Eu nu cred, dar altii cred, exemplu Dumezeu din Vechiul Testament: e razbunator, crud, pedepseste, da cu molime, furtuni, razboaie etc.

(pacat ca s-a mutat topicul la religie, acum nu se mai poate discuta liber, ca te  arde vreun zelos)

#33
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View PostQuantum, on 01 octombrie 2014 - 15:14, said:

Eu nu cred, dar altii cred, exemplu Dumezeu din Vechiul Testament: e razbunator, crud, pedepseste, da cu molime, furtuni, razboaie etc.

(pacat ca s-a mutat topicul la religie, acum nu se mai poate discuta liber, ca te  arde vreun zelos)
Acelasi Dumnezeu, este in ambele, daca se citesc atent. testamentele (nu cele lasate de parinti). Posted Image Gindirea lumii difera, de la cel vechi, pina la cel nou. E ca si cum spunem, nu iubirea e de vina...bat-o vina, ci oamenii !

#34
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostAstro-Liv, on 01 octombrie 2014 - 15:48, said:

Acelasi Dumnezeu, este in ambele, daca se citesc atent. testamentele (nu cele lasate de parinti). Posted Image Gindirea lumii difera, de la cel vechi, pina la cel nou. E ca si cum spunem, nu iubirea e de vina...bat-o vina, ci oamenii !
Cele două Testamente sunt însă în antiteză. Deși se referă la același Dumnezeu, El este perceput diferit în cele două cărți. :)

#35
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postmario_bril, on 01 octombrie 2014 - 16:18, said:

Cele două Testamente sunt însă în antiteză. Deși se referă la același Dumnezeu, El este perceput diferit în cele două cărți. Posted Image
Cele doua testamente nu sunt in antiteza ci in completare, adica Noul testament il completeaza pe cel vechi

#36
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostAstro-Liv, on 01 octombrie 2014 - 15:48, said:

Acelasi Dumnezeu, este in ambele
Eheee... permite-mi sa ma indoiesc!

Poate era mai bine inainte de monoteism, cand existau mai multi Dumnezei (zeii de la greci sau romani): atunci stiai ca Apollo e cum e, Afrodita, etc.

Sau cum e gadirea populara religioasa prin Asia: exista Dumnezei mai mici sau mai mari, care te pot ajuta, dar uneori si ei sunt plecati cu alte treburi... asta e soarta (joss, karma) si trebuie sa duci singur povara.

Edited by Quantum, 01 October 2014 - 16:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate