Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Demotivata, dezamagita

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
119 replies to this topic

#1
YourDreamComeTrue

YourDreamComeTrue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 06.09.2014
Cum pot sa fac sa imi revina pofta de viata, bucuria de a face lucruri placute?

Ma simt atarnata de griji si probleme (uneori nici nu stiu daca in realitate ele sunt asa grave si urgente cum le simt eu) si asta nu ma lasa sa mai savurez lucrurile mici care inainte imi aduceau bucurie. De parca daca neimplinirile mele nu se rezolva nu simt nici o motivatie sa mai ma bucur de alte lucruri.
Ma simt dezamagita de mine, Ma simt de parca trebuie sa pun o masca si sa ma prefac ca imi vad de viata mea, de bucuriile mele...in realitate sunt asa dezamagita de esecurile mele, de felul cum am luptat sau am depus efort pentru unele lucruri si nu s-0au realizat. De lipsa de speranta ca mai merita sa fac un efort sau sa ma zbat pentru ceva ca oricum nu o sa reusesc.

Toata lumea ar zice sa gasesc lucruri care imi plac si sa le fac, sa ies cu prieteni si alte chestii care sa imi distraga atentia de la problemele mele si sa le uit. Da....poate sa mearga asta pe moment dar grijile si problemele raman aceleasi si nerezolvate si nu ma ajuta cu nimic sa imi distrag atentia de la ele. Sa fac ceva sa le rezolv ....am facut destule si mi-am pierdut speranta.

Vreau doar sa ma simt bine, sa ma uit in oglinda si sa ma simt mandra si multumita de mine. Si daca nu pot sa fac asta macar sa pot sa fac cu placere lucruri care sa imi aduca zilnic mici bucurii, lucruri care imi placeau inainte. Sa gasesc iar acea libertate de a trai pentru clipa si de a ma bucura la ea de maxim, sa arunc grijile, planurile si dorintele pe care nu mi le pot implini.

#2
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
Pai cati ani ai? Ai prieten? De unde esti? O poza cu tine putem sa vedem?

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,335
  • Înscris: 13.01.2011
Dacă renunţi la orgoliu ai rezolvat totul.

#4
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Job ai? Iubit ai? Copii?

Cum poti sa faci asta, doar tu stii, noi doar putem sa ne dam cu parerea.
Gaseste-ti o preocupare, un hobby, mergi la plimbare, du-te prin magazine, apuca-te si scrie versuri, incepi sa iesi cu vechii prieteni, colegi, indeseste-ti vizitele la rude, apuca-te de cursuri de gatit, foto, orice...numai sa iesi din starea care esti acum.
Si incearca sa gasesti un partener, nu ala perfect din telenovele, ci unul care te va reinvata sa traiesti.

Toate ca toate, dar te rugam, nu te urca in masina si intra pe contrasens in primul care iti vine la mana.

#5
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Trebuie sa îti schimbi atitudinea fata de viata si de probleme. Trebuie sa înveti din greseli si sa nu le mai repeti.
Să ai mereu o atitudine pozitiva indiferent de probleme întampini. Asta e doar primul pas.

#6
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Si du-te si fa-te frumoasa!
O vizita la coafor te va binedispune: vopseste-te altfel, schimba-ti look-ul.
Ia-ti pantofi noi, rochii noi, colorate, vesele, care sa te avantajeze si care sa te faca sa te privesti altfel, tu pe tine.

#7
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 YourDreamComeTrue, on 01 octombrie 2014 - 09:05, said:

Vreau doar sa ma simt bine, sa ma uit in oglinda si sa ma simt mandra si multumita de mine.

Nu esti multumita cum arati? Fă sală, ceva. Pune si o poza sa vedem daca ai motive sa nu te simti multumita de tine si sa vedem daca ai ceva potential Posted Image

Ce, ai cumva ţâţe mici, cu..şaşiul mare si lasat, cosuri pe fata?

Edited by Bucifon, 01 October 2014 - 09:40.


#8
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

 Clipboard01, on 01 octombrie 2014 - 09:12, said:

Pai cati ani ai? Ai prieten? De unde esti? O poza cu tine putem sa vedem?

Astia vor sa te *uta :)
Fata are probleme, orgoliu ranit, alea-alea si astia vor sa sara pe ea! Asta cred ca ar fi un nou motiv de intristare. In ce lume traim!
(acuma serios) Vezi ca tu te intorci catre ce te-a ranit. Te-a ranit lumea si tu ca toanta te intorci cate lume sa te vindece. Lumea te va rani din nou si din nou pana te va ucide intr-un final. Daca nu fizic, sufleteste.
Intoarce-te catre Dumnezeu, acolo vei gasi linistea si bucuria. Iar prin lume vei gasi mai mult jigodii care sa profite de tine.

 -Diana-, on 01 octombrie 2014 - 09:38, said:

Si du-te si fa-te frumoasa!
O vizita la coafor te va binedispune: vopseste-te altfel, schimba-ti look-ul.
Ia-ti pantofi noi, rochii noi, colorate, vesele, care sa te avantajeze si care sa te faca sa te privesti altfel, tu pe tine.

La tine functioneaza asa ceva? Posted Image

#9
YourDreamComeTrue

YourDreamComeTrue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 06.09.2014

 Stan_Patzitul, on 01 octombrie 2014 - 09:57, said:

  Vezi ca tu te intorci catre ce te-a ranit. Te-a ranit lumea si tu ca toanta te intorci cate lume sa te vindece. Lumea te va rani din nou si din nou pana te va ucide intr-un final. Daca nu fizic, sufleteste.
Intoarce-te catre Dumnezeu, acolo vei gasi linistea si bucuria. Iar prin lume vei gasi mai mult jigodii care sa profite de tine.

Si daca am pierdut credinta? cum o recapat? cum sa traiesti cu neincredere si in oameni si in divinitate? unde mai gasesti bucurie si alinare?

#10
Abc2020ro

Abc2020ro

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 25.06.2014

 YourDreamComeTrue, on 01 octombrie 2014 - 10:10, said:


Si daca am pierdut credinta? cum o recapat? cum sa traiesti cu neincredere si in oameni si in divinitate? unde mai gasesti bucurie si alinare?

Iti recomand sa citesti cartea mea "Existenta. Semantism si Sintaxa." Da un search pe forum. Iti va suplini orice dorinta de divinitate. Cat despre oameni... ia-ma de iubit.

#11
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

 Stan_Patzitul, on 01 octombrie 2014 - 09:57, said:

La tine functioneaza asa ceva? Posted Image

Candva, da, a functionat, insa in ultima vreme nu am mai fost nevoita sa apelez la asemenea artificii.
Insa starea de spirit mi-o schimb si acum, din foarte bine in si mai foarte bine, de cate ori ma duc la coafor.
Pt restul, exista copiii, iubitul meu, satisfactiile profesionale si mastercard. (ordinea e aleatorie) Posted Image

#12
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu iti recomand sa iti instalezi o distributie linux pe calculator si sa inveti sa o folosesti. (ubuntu, fedora sau opensuse). daca vei invata asa ceva iti va creste foarte mult stima de sine, te vei simti cea mai tare din parcare.
sau, daca ti-ai perdut increderea in divinitate, asta chiar este un lucru excelent, datorita acestui fapt ar trebui sa ai o stima de sine deosebita fiindca tu te-ai trezit, spre deosebire de altii care inca se inchina atunci cand trec pe langa biserici.

#13
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011

 YourDreamComeTrue, on 01 octombrie 2014 - 10:10, said:


Si daca am pierdut credinta? cum o recapat? cum sa traiesti cu neincredere si in oameni si in divinitate? unde mai gasesti bucurie si alinare?

In oameni e chiar foarte bine sa n-ai incredere, dar despre credinta/divinitate, fa un mic pelerinaj pe la citeva manastiri si cumpara niste carti care ti se par mai interesante. Au efect garantat, stiu ce zic.

#14
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
In primul rand trebuie sa-ti stabilesti prioritatile ! Ce vrei de la viata ! Apoi le rezolvi pe rand !
1) Nu esti multumita de felul cum arati = Mergi la sala , cosmetica , coafor , schimba-ti toalele
2) Nu esti multumita de cariera , nivel material = Citeste , invata , munceste
3) Nu mai ai "micile bucurii" = ia-ti un caine , pisica , flori sau daca esti "inclinatii artistice" fa ceva
4) Dupa tonul tau e ...ceva cu dragostea = ALTUL mai bun ! Asuma-ti greselile si nu le mai face cu urmatorul !
5) Din pacate / fericire nimeni nu poate rezolva problemele altora = Rezolva-ti problemele si treci mai departe!
6) De obicei functioneaza simplele constatari - Necazurile adevarate sunt DOAR = RAZBOIUL , BOLILE GRELE si MOARTEA - in rest totul se poate depasi usor !

#15
AdamKadmon

AdamKadmon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.05.2014
Citeste cartea lui Brian Tracy, Incepe cu ce nu-ti place.

http://www.carti-mot...y?source=google

O gasesti si online de citit, nu trebuie sa faci efortul de a merge la biblioteca.

Dupa ce o practici, revii si ne zici daca s-a schimbat ceva. Ce zici?

#16
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
sigur, asta ii lipseste, pelerinaj la manastiri. Posted Image
nu ar fi mai bine sa se calugareasca? remane acolo la manastire, nu mai cheltuieste banii pe drum.

#17
Abc2020ro

Abc2020ro

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 25.06.2014

 rich1974, on 01 octombrie 2014 - 10:22, said:

sau, daca ti-ai perdut increderea in divinitate, asta chiar este un lucru excelent, datorita acestui fapt ar trebui sa ai o stima de sine deosebita fiindca tu te-ai trezit, spre deosebire de altii care inca se inchina atunci cand trec pe langa biserici.

Asta e doar o iluzie. Nimeni nu s-a trezit. Traim intr-un univers si habar n-avem ce cautam aici. Doar pentru ca te trezesti dintr-o iluzie, nu inseamna ca aflii adevarul, ci doar inlocuiesti o iluzie cu alta.

#18
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Eu iti recomand asta :
http://motivonti.ro/...hael-neill.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate