Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

o afirmatie ciudata

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
46 replies to this topic

#19
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcirus6, on 30 septembrie 2014 - 09:15, said:

are cineva idee despre ce vrea sa zica yhwh aici?

cine vrea sa fie saminta sarpelui si cine saminta femeii?

ps rog martorii sa se abtina
Vrăjmăşie e între oamenii fireşti  care nu suportă o mentalitate a  milei şi iubirii şi cred în selecţia naturală (cel tare îl doboară pe cel slab)  , şi oamenii născuţi din Dumnezeu şi fac parte din biserica (femeia)  lui Hristos .
Deci sămânţa şarpelui este ura , iar cea a femeii este dragostea , iar între cele două este vrăjmăşie .

Edited by pacopaco1967, 30 September 2014 - 10:41.


#20
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
gresesti tinere, sarpele e personajul pozitiv nu cel negativ.

#21
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postcirus6, on 30 septembrie 2014 - 12:03, said:

gresesti tinere, sarpele e personajul pozitiv nu cel negativ.

Eu cred ca sunt negative amandoua, daca le-a pedepsit Dumnezeu sa locuiasca in acelasi loc fara sa se inteleaga..

#22
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postkaruna, on 30 septembrie 2014 - 12:08, said:

Eu cred ca sunt negative amandoua, daca le-a pedepsit Dumnezeu sa locuiasca in acelasi loc fara sa se inteleaga..
io tocmai invers. sarpele e cel ce a dat stiinta omului iar femeia a fost cea cu spirit cercetator si nu s-a temut de pedeapsa. prin indrazneala ei eva a dovedit minciuna lui yhwh.

#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

View Postcirus6, on 30 septembrie 2014 - 12:21, said:

sarpele e cel ce a dat stiinta omului

Dpdv tehnic asta e versiunea satanista.

#24
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postoverseas, on 30 septembrie 2014 - 12:23, said:


Dpdv tehnic asta e versiunea satanista.
Evident.
Domnul cirus6 e prins intr-o capcana pe baza de cunostinte
Iar diavolul cunoaste destule fata de om evident.
Dar eu zic ca internetul o sa-l lecuiasca pe cirus6. Si internetul cunoaste multe

#25
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postoverseas, on 30 septembrie 2014 - 12:23, said:

Dpdv tehnic asta e versiunea satanista.
din pdv tehnic asta-i versiunea data de biblie. daca-i si varianta satanista, reiese ca satanistii inteleg si cunosc foarte bine biblia. :)

#26
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postcirus6, on 30 septembrie 2014 - 12:21, said:

io tocmai invers. sarpele e cel ce a dat stiinta omului iar femeia a fost cea cu spirit cercetator si nu s-a temut de pedeapsa. prin indrazneala ei eva a dovedit minciuna lui yhwh.

Asta fiindca tu crezi ca toata cunoasterea e buna.. Nu stiu daca tot tie ti-am mai zis, dar pomul ala nu era al cunoasterii stiintifice care te fascineaza pe tine, ci a cunoasterii binelui si al raului... cunoastere care s-ar traduce cu alte cuvinte, ¨ce bine ar fi de n-ar fi rau¨!... De exemplu tu, ca sa cunosti ce e raul ar trebui sa treci prin mainile unui tortionar si sa suferi niste traume.. Parerea mea e ca de fapt te-ai lipsi bucuros de o asemenea cunoastere.

#27
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postcirus6, on 30 septembrie 2014 - 12:37, said:

din pdv tehnic asta-i versiunea data de biblie. daca-i si varianta satanista, reiese ca satanistii inteleg si cunosc foarte bine biblia. Posted Image
Pai o cunosc in varianta satanista evident.
Dar satan va ajunge sa cunoasca doar raul din Iad.
Deci asta nu e bine.

#28
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcirus6, on 30 septembrie 2014 - 12:21, said:

io tocmai invers. sarpele e cel ce a dat stiinta omului iar femeia a fost cea cu spirit cercetator si nu s-a temut de pedeapsa. prin indrazneala ei eva a dovedit minciuna lui yhwh.
A îndemnat să cunoască , dar au fost avertizaţi că era vorba de cunoaşterea binelui şi răului în aceiaşi măsură , ori Dumnezeu dorea doar binele să-l facă cunoscut , totuşi omul a făcut alegerea fără să ţină cont de sfatul Tatălui  ceresc .

View Postoverseas, on 30 septembrie 2014 - 12:23, said:


Dpdv tehnic asta e versiunea satanista.
Ei nu reuşesc să discearnă binele de rău şi de aceea cred că este bună în întregime ştiinţa .

#29
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postkaruna, on 30 septembrie 2014 - 12:54, said:

...... dar pomul ala nu era al cunoasterii stiintifice care te fascineaza pe tine, ci a cunoasterii binelui si al raului... cunoastere care s-ar traduce cu alte cuvinte, ¨ce bine ar fi de n-ar fi rau¨!... De exemplu tu, ca sa cunosti ce e raul ar trebui sa treci prin mainile unui tortionar si sa suferi niste traume.. Parerea mea e ca de fapt te-ai lipsi bucuros de o asemenea cunoastere.
aaa da, cu je ai avut discutia respectiva, intr-un fel ai dreptate nu e vorba doar de cunoasterea stiintifica, e vorba si de constiinta, ea iti spune ce e bine si ce e rau. adica omul a ajuns sa constientizeze ca moartea e un lucru rau iar chestia asta nu facea parte din plan. un om cu constiinta si nemuritor ar fi fost asemeni lui dumnezeu si yhwh n-ar mai fi avut nici un control asupra lui.

Quote

Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele şi răul. Să-l împiedicăm, dar, acum ca nu cumva să-şi întindă mâna, să ia şi din pomul vieţii, să mănânce din el şi să trăiască în veci.”
meditati la textul asta si intrebati-va daca a-ti muscat din pomul cunoasterii binelui si raului.

Quote

„Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele şi răul. Să-l împiedicăm, dar, acum ca nu cumva să-şi întindă mâna, să ia şi din pomul vieţii, să mănânce din el şi să trăiască în veci.
care e obiectivul lui yhwh in privinta omului? o spune el insusi in textul de mai sus. cititi si ginditi-va cine-i bun si cine rau.

#30
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcirus6, on 30 septembrie 2014 - 14:18, said:


care e obiectivul lui yhwh in privinta omului? o spune el insusi in textul de mai sus. cititi si ginditi-va cine-i bun si cine rau.
Cu adevărat numai Dumnezeu are capacitatea spirituală absolută să discearnă  ce e bine şi ce rău .Deci ce cunoaşte Dumnezeu e o treabă , iar ce experimentează e altceva .
La fel cum un copil vrea să introducă un cui în priză ştie că se electrocutează dar nu a trăit niciodată acel şoc de electrocutare , şi vrea să simtă pe pielea lui .
Omul a descoperit prin ştiinţa şi cunoaşterea proprie  energia atomică  , şi o foloseşte ca să-şi impună autoritatea .
Iţi pare această cunoaştere bună ?

#31
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postpacopaco1967, on 30 septembrie 2014 - 14:22, said:

Cu adevărat numai Dumnezeu are capacitatea spirituală absolută să discearnă  ce e bine şi ce rău .Deci ce cunoaşte Dumnezeu e o treabă , iar ce experimentează e altceva .

Iţi pare această cunoaştere bună ?
hai ca incepi sa ma iriti. poi tu nu vezi sa citesti? nu-ti scrie clar ca dupa ce au muscat din fruct au ajuns sa cunoasca binele si raul?

imi pare ca tu nu judeci sii ii dai dreptate la celest cu fiecare post pe care-l scrii.

Edited by cirus6, 30 September 2014 - 14:33.


#32
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcirus6, on 30 septembrie 2014 - 14:33, said:

hai ca incepi sa ma iriti. poi tu nu vezi sa citesti? nu-ti scrie clar ca dupa ce au muscat din fruct au ajuns sa cunoasca binele si raul?

imi pare ca tu nu judeci sii ii dai dreptate la celest cu fiecare post pe care-l scrii.
A cunoaşte binele şi răul nu înseamnă automat că ai şi capacitatea de a face distincţie , ci doar  poţi face rău şi fără să conştientizezi .
Lasă-l tu pe Celest , omul atâta poate , e doar un recitator .

#33
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Raul este o stare de opozitie, el nu poate exista singur. La fel si minciuna.
Tot ce le-a spus diavolul primilor oameni ca vor obtine ei deja aveau. De aceea a fost o minciuna mizerabila, la fel ca toate celelalte.
Omul deja avea trai vesnic doar ca nu constientiza acest lucru. Necunoscand moartea nici nu avea cum sti ce e asta.
Referitor la "Să-l împiedicăm, dar, acum ca nu cumva să-şi întindă mâna, să ia şi din pomul vieţii, să mănânce din el şi să trăiască în veci." este mai simplu decat pare.
Prin infestarea cu neascultare (pacat) omul a devenit pacatos (stricat). Daca ar fi trait vesnic acest lucru ar fi insemnat si vesnicia pacatului. De aceea i s-a pus omului moartea in fata pentru ca trecand prin ea si fiind judecat sa poata fi absolvit de pacate si sa traiasca vesnic, dar fara de pacat. Practic venirea aici pe pamant in trup este daca vrei o "detentie" si cine are buna purtare poate fi eliberat de pacat si de blestemul mortii. Moartea si viata sunt tratate diferit la Dumnezeu fata de ce intelegem noi aici pe pamant. Dumnezeu ESTE viata, pacatul ESTE moarte. Pacatosii sunt considerati morti, de aceea si Iisus spunea "lasati mortii sa-si ingroape mortii", adica aia din jurul mortului erau la fel de morti!

#34
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postcirus6, on 30 septembrie 2014 - 14:33, said:

nu-ti scrie clar ca dupa ce au muscat din fruct au ajuns sa cunoasca binele si raul?
Evident ca au cunoscut binele si raul.adica chestia groaznica in care traim noi aici pe pamant. Unde Darwin zice ca suntem niste animale si sunt destui care-l cred ca asta e bine etc.

De asemenea trebuie mentionat ca prima distrugere a pamantului s-a datorat celor care in loc sa fie credinciosi si sa se umileasca in fata creatorului, au incercat sa se dea mari cu cunostintele lor.

#35
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postaltul2, on 01 octombrie 2014 - 06:48, said:

De asemenea trebuie mentionat ca prima distrugere a pamantului s-a datorat celor care in loc sa fie credinciosi si sa se umileasca in fata creatorului, au incercat sa se dea mari cu cunostintele lor.
da, asta-i place lui yhwh, sa se umileasca omul in fata lui. esti mindru de dumnezeul tau?

#36
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postcirus6, on 01 octombrie 2014 - 08:34, said:

da, asta-i place lui yhwh, sa se umileasca omul in fata lui. esti mindru de dumnezeul tau?
E asta-i buna!

Da cum ar trebui sa fie dumnezeu: un handicapat? Sa-l duc eu in spate?

Evident ca sunt mandru cu El din moment ce e cel mai tare. Iar eu il ascult cu sfintenie si-i recunosc puterea suprema.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate