Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#6013
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am pus folie pe placa in pod lipita bine la imbinari cu banda (peste care EPS-ul si OSB)...si pana acu...pare sa nu fie vreo problema cu lemnul in pod. Si mie mi se pare ca bate vantul prin pod..pe sub astereala/folie/tigle (simt un pic de curent parca / de asta nici nu am mai pus grile de aerisire pe frontoane).

Edited by manghels, 10 January 2019 - 16:01.


#6014
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 21.01.2013
Nici eu nu am nici o grila de aerisire si nu am condens deloc in pod. In schimb vara este mortal de cald in pod. Dar peste rigipsul tavanelor este folie anticondens.

#6015
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006

View PostMirel_85, on 10 ianuarie 2019 - 15:49, said:

Am tavan fals din rigips fara folie condens si fara termoizolare. Izolarea am facut-o in pod pe placa, pe partea rece a casei, exact cum si termosistemul exterior se face pe exteriorul casei, nu in casa la partea calda a peretelui. Nu sunt primul si nici ultimul care a facut asta, nu am folie condens nici in pod pe placa sau intre EPS si PAL, pentru ca nu a fost nevoie. Am facut zeci de simulari in u-wert la tavanul de rigips cuplat cu izolarea pe placa de desupra din pod si in abosolut nici o conditie de temperatura nu mi-a semnalat simularea condens si necesitatea unei folii de condens la tavanul de rigips sau EPS-ul lipit pe placa....

Si totusi...de ce s-a deformat PAL-ul....o fi fost umed si acum s-a uscat iarna caci e umiditatea scazuta in  atmosfera? Sa fie exact invers, ca e prea uscat si nu din cauza umiditatii. De obicei, produsele lemnoase cand se usuca se stramba, nu cand se umezesc...in fine,,, nobody knows...

PAL-ul e deformat tot? Sigur nu ai o infiltratie de pe acoperis, cum am avut eu?

#6016
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017

View Postmanghels, on 10 ianuarie 2019 - 16:00, said:

Eu am pus folie pe placa in pod lipita bine la imbinari cu banda (peste care EPS-ul si OSB)...si pana acu...pare sa nu fie vreo problema cu lemnul in pod. Si mie mi se pare ca bate vantul prin pod..pe sub astereala/folie/tigle (simt un pic de curent parca / de asta nici nu am mai pus grile de aerisire pe frontoane).
Pai si cum ai fixat EPS-ul peste folie? Ca nu mai e stabila treaba.
Banuiesc ca ai pus folie bariera de vapori.

#6017
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002

View Postmanghels, on 10 ianuarie 2019 - 16:00, said:

Eu am pus folie pe placa in pod lipita bine la imbinari cu banda (peste care EPS-ul si OSB)...si pana acu...pare sa nu fie vreo problema cu lemnul in pod. Si mie mi se pare ca bate vantul prin pod..pe sub astereala/folie/tigle (simt un pic de curent parca / de asta nici nu am mai pus grile de aerisire pe frontoane).

Stiu din jurnalul tau cum ai procedat, dar nu inteleg cum functioneaza teoria asta. Daca peste placa de beton din pod, se pune folia aceea aluminizata, anti-vapori .. ce se intampla atunci cu vapori de apa care evident migreaza din camerele de mai jos, cu precadere de prin bai sau alte zone cu grad de umezeala mai mare? Se intorc inapoi? Nu apar mucegaiul, igrasia si alte probleme in zonele cu pricina? Pentru partea de sus, de peste folie .. evident ca se rezolva problema, dar cu zonele din care vor acei vapori sa migreze, cum ramane?

Si eu va trebui sa izolez podul .. tot peste placa de beton ar fi si intentia mea, dar repet .. nu inteleg teoria cu folia antivapori peste placa.

In alta ordine de idei, ceramica am si eu pe casa si acoperis in mai multe ape. Am renuntat la pazie si sageac din osb/xps/decorativa si o sa-l fac din lemn, chiar daca se va intretine mai greu. Casa nu e finisata, intre cosoroabe si astereala e inca loc sa sufle vantul la greu, dar tot exista condens pe folie, de la umezeala din atmosfera. La mine astereala nu a fost batuta lipita, ci s-au lasat cativa cm intre scanduri. Intre cosoroabele alea si astereala ma gandesc sa las niste grile pentru aerisire, care sa mearga in sageac, dar in partea de sus, la coame, nu stiu ce solutii ziceti ca se aplica, ca eu unul nu as lasa coamele expuse, fara folie. Ma gandesc insa ca ar putea functiona ceva treceri prin acoperis, situate cat mai aproape de coamele mai inalte, si ridicate in exterior suficient de sus ca sa poata trage aer din pod, pe principiul cosurilor de fum.

#6018
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postcumparator, on 10 ianuarie 2019 - 19:50, said:

PAL-ul e deformat tot? Sigur nu ai o infiltratie de pe acoperis, cum am avut eu?
Sincer sa fi asta nu mi-a dat prin cap, nu am observat sa fie umeda zona(PAL-ul). E in 3 locuri dar in doua foarte putin iar al treilea loc(placa de PAL )are o burta de 6-7 in sus.



Nici eu nu intaleg rostul acelei folii puse in pod, intre EPS si placa de beton. Atasat e exact configuratia mea in simulare. Conditi extreme -15 oC in pod si 20 oC la interior la tavan, timp de 90 de zile, umiditate mare in casa 60% (iarna e undeva la 40%) si umiditate mare in pod 40% (pod ventilat iarna daca are 15-20% umiditate la -15 oC,  deci conditii extreme timp de 90 de zile consecutive (gen mama rusie) iar simularea spune :

'Moisture proofing:
For the calculation of the amount of condensation water, the component was exposed to the following constant climate for 90 days: inside: 20°C and 60% Humidity; outside: -15°C und 40% Humidity (Climate according to user input).
This component is free of condensate under the given climate conditions"

Scuze dana de offtopic.

Attached Files


Edited by Mirel_85, 11 January 2019 - 09:46.


#6019
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postduzu, on 11 ianuarie 2019 - 00:21, said:

ce se intampla atunci cu vapori de apa care evident migreaza din camerele de mai jos, cu precadere de prin bai sau alte zone cu grad de umezeala mai mare? Se intorc inapoi?
Da, se intorc inapoi cand aerisesti.

View Postduzu, on 11 ianuarie 2019 - 00:21, said:

Nu apar mucegaiul, igrasia si alte probleme in zonele cu pricina?
Nu, pentru ca placa de beton este calda, peste temperatura punctului de roua.
Daca placa de beton ajunge rece incat sa faca condens, ai avea oricum deja condens pe pereti in camere.

View PostMirel_85, on 11 ianuarie 2019 - 09:46, said:

(pod ventilat iarna daca are 15-20% umiditate la -15 oC
Daca temperatura ajunge la -15 C, umiditatea ajunge la 80% cel putin...

Edited by kolfleading, 11 January 2019 - 09:50.


#6020
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postgreenlife, on 10 ianuarie 2019 - 22:51, said:

Pai si cum ai fixat EPS-ul peste folie? Ca nu mai e stabila treaba.
Banuiesc ca ai pus folie bariera de vapori.
E destul de stabila treaba..Folia e pusa pe placa..si lipita cu spuma pe lateralele placii de cosoroabe si cu banda aluminizata de popi. Cand am pus EPS-ul peste folia aia..unde aveam impresia ca nu e dreapta placa..puneam cate un punct de spuma. Din loc in loc am pus spuma si intre placile de EPS. La fel si intre cele 2 straturi de EPS puse intercalat 10+10. Cand mai pui si placile de OSB peste..devine stabila treaba..destul de bine.

Ceea ce e mai important e ca imi tine pe etaj 22 de grade fara probleme (mie unu mi se pare prea cald la 22 grade) cu maxim 34-36 grade pe tur in centrala..si 30-31 tur in distribuitor, retur in distribuitoare am ~28 de grade. Igrasie.. nu am probleme dupa 2 ani. Aerisesc bine oricand am aburi in casa (dupa gatit (inca n-am hota montata) sau baie / de multe ori uit geamul rabatat in baie pana a doua zi / dar asta e alta problema).

In concluzie..pana acu..is multumit de ce a iesit..si sigur costurile cu gazul mai pot suferi ceva fine-tuning prin automatizare IPAT insa n-as vrea sa fac rabat la confort.

Scuze Dana ..de poluare..

View Postduzu, on 11 ianuarie 2019 - 00:21, said:

Stiu din jurnalul tau cum ai procedat, dar nu inteleg cum functioneaza teoria asta. Daca peste placa de beton din pod, se pune folia aceea aluminizata, anti-vapori .. ce se intampla atunci cu vapori de apa care evident migreaza din camerele de mai jos, cu precadere de prin bai sau alte zone cu grad de umezeala mai mare?
A zis Kolf destule..nu mai am nimic de adaugat. Diseara..daca ajung acasa (pt ca a nins si s-a depus un strat de peste 50cm de zapada si inca viscoleste)..o sa ma urc in pod..sa vad inca o data situatia..si dau un update pe jurnal la mine..cu poze..daca reusesc.

Edited by manghels, 11 January 2019 - 12:03.


#6021
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postkolfleading, on 11 ianuarie 2019 - 09:50, said:

[...]Daca temperatura ajunge la -15 C, umiditatea ajunge la 80% cel putin...

Cum asa?!?? Posted Image

#6022
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostDIY, on 11 ianuarie 2019 - 18:09, said:

Cum asa?!?? Posted Image
Scade temperatura ==> scade si capacitatea de saturarea a aerului cu vapori de apa. Aceeasi umiditate nominala se traduce deci prin umiditate relativa mai mare cand scad temperaturile. Acum de ex. sunt -3 afara si umiditate linistit peste 70%.
Asa-i ca a fost o intrebare test? :)

Am cumparat un higrometru si maine il iau sa masor cum sta treaba intr-o casa neincalzita si bineinteles nelocuita.

#6023
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postcatalijns, on 11 ianuarie 2019 - 18:46, said:

Am cumparat un higrometru...
...si eu :)

#6024
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcatalijns, on 11 ianuarie 2019 - 18:46, said:

[...]Aceeasi umiditate nominala se traduce deci prin umiditate relativa mai mare cand scad temperaturile. Acum de ex. sunt -3 afara si umiditate linistit peste 70%.[...]

Sau ... se traduce exact pe dosPosted Image  Cand temperatura aerului exterior scade, scade si umiditatea relativa a aerului exterior.

Oricum, ca sa revenim la podurile noastre: condensul din pod se formeaza in conditiile in care aerul cald, incalrcat cu umiditate, din interiorul casei, intalneste o suprafata rece. Temperatura suprafetei reci este determinata (in urma pierderilor de caldura) de temperatura exterioara.
In doua vorbe, condensul din pod este o functie de temperatura aerului de la interior, umiditatea reltiva a aerului de la interior si temperatura aerului exterior. Atat. Simplificat.

Deci nu, nu a fost o intrebare test. Si nu, repet!, odata cu scaderea temperaturii aerului exterior (mai ales in zoona valorilor sub zero grade) umiditatea relatica a aerului exterior scade, nu creste.
De-aia tot spun ca un ERV nu ar aduce, in aceste conditii, vreo imbunatatire semnificativa. Si mai spun ca, in cazul unui HRV care aduce aer (cu umiditate relativa mica!) de afara, se recomanda, pentru remedierea situatiei, integrarea unui umidificator de tubulatura.

#6025
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Si, fiindca incep, din nou, sa va enervez cu explicatiile mele, hai sa aduc in discutie si o alta replica ... in jurul careia m-am tot invartit, sperand ca o pot lasa sa "treaca".

View Post-Jinx-, on 14 decembrie 2018 - 14:42, said:

[...]  Proiectam lucrurile ca sa fim siguri ca ne acopera ABSOLUT TOATE nevoile pe care le-am putea avea vreodata.....apoi le exploatam in functie de nevoile noastre de moment. [...]

In nici un caz!
In domeniul instalatiilor (caci despre asta vorbim) totul se calculeaza in baza unei probabilitati de a atinge valorile extreme. Valorile extreme sunt ameliorate in raport cu probabilitatea reala de a fi atinse. De aceea, instalatiile de incalzire se calculeaza in baza temperaturii de calcul, nu a celei minime pe zona, cele de tratare compleaxa a aerului iau in calcul umiditatea specifica si nu pe ce relativa (cea din urma avad variatii locale mult mai largi decat prima). Similar, contrar obiceiului impamantenit de a alege un echipament o treapta mai mare decat ce a rezultat din calcule, in mod normal il alegi pe cel o treapta mai mic. Doar ca varianta asta, a doua, presupune calcule de verificare Posted Image
Doar alegand totul la mm ajungi sa ai un sistem eficient. Altminteri ... ca exemplu ... hai sa montam centrale de 35kw in case de 150mp utili, cu izloatie termica de minim 20cm si ferestre cu N sticle si ... treaba merge. Merge si nici n-ai nevoie de inginer Posted Image Cu mentiunea ca nu mai discutam, aici, despre vreun randament ridicat al echipamentelor & sistemelor sau despre vreo eficientizare a functionarii (mecanice) a acestora.

#6026
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postcatalijns, on 11 ianuarie 2019 - 18:46, said:

Scade temperatura ==> scade si capacitatea de saturarea a aerului cu vapori de apa. Aceeasi umiditate nominala se traduce deci prin umiditate relativa mai mare cand scad temperaturile.

Cam asa este.
Cu cat temperatura aerului este mai mica, cu atat aerul poate retine o cantitate mai mica de vapori de apa. Surplusul de vapori se depune pe elementele mai reci, sub formă de condens.

#6027
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postwizake, on 11 ianuarie 2019 - 20:50, said:

Cam asa este.
Cu cat temperatura aerului este mai mica, cu atat aerul poate retine o cantitate mai mica de vapori de apa. Surplusul de vapori se depune pe elementele mai reci, sub formă de condens.

Explica-mi, te rog stiintific, fiindca pe mine ma depaseste teoria asta. Stiintific, adica nu intuitiv. Ma intereseaza mai ales explicatia in legatura cu ... "Surplusul de vapori se depune pe elementele mai reci, sub formă de condens." Din aerul exterior, adica!? Pe suprafete aflate le exterior, adica?!

Hai sa explic tot eu fiindca m-am prins de unde vine confuzia.
Umiditatea relativa a aerului repezinta cantiatea de vapori de apa pe care aerul o poate retine, teoretic, la o anumita temperatura. Cand aerul nu mai poate retine aceasta umiditate, vaporii condenseaza. Pentru ca umiditatea sa nu mai poata fi retinuta de aer, este necesar sa se atinga punctul de roua. Punctul de roua este temperatura unde, raportat la umiditatea relativa atinsa, vaporii din aer condenseaza. In conditiile de iarna, in mod normal, punctul de roua este mult sub temperatura exterioara, deci nu condenseaza.

Oricum, dupa cum spuneam, in cazul in care vrem sa vedem ce sa intampla prin poduri, nu ne interseaza umiditatea relativa a aerului exterior si doar temperatura sa.

Edited by DIY, 11 January 2019 - 21:06.


#6028
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostDIY, on 11 ianuarie 2019 - 21:03, said:

Umiditatea relativa a aerului repezinta cantiatea de vapori de apa pe care aerul o poate retine, teoretic, la o anumita temperatura.
Hey, acum am inteles de unde vine confuzia ta.
Daca ai umiditate relativa 75%, asta nu-ti spune absolut nimic despre cantitatea pe care o poate retine!

Umiditatea relativa este cantitatea de vapori pe care o are deja, raportata la maximul teoretic pe care l-ar putea retine.

Umiditate relativa 75% inseamna ca mai potate retine, in forma de vapori, inca o treime din cantitatea actuala de vapori.

Daca insa interpretezi in mod eronat umiditatea relativa ca fiind "cantitatea care o poate retine", atunci ... inteleg de ce ai face o afirmatie de genul citatului de mai jos.

View PostDIY, on 11 ianuarie 2019 - 20:29, said:

Cand temperatura aerului exterior scade, scade si umiditatea relativa a aerului exterior.
Iarna, umiditatea relativa a aerului exterior e mult, mult, mult mai mare decat vara.
In general, toata iarna este peste 75%.
N-ai sa vezi iarna umiditate de 40% la exterior iarna.

https://www.wundergr...0190111/mcustom

Mergi la "Table".

Iar ce a spus catalinjis este corect, cu precizarea ca in loc de umiditate "nominala" cred ca a vrut sa zica "absoluta".

View PostDIY, on 11 ianuarie 2019 - 20:29, said:

repet!, odata cu scaderea temperaturii aerului exterior (mai ales in zoona valorilor sub zero grade) umiditatea relatica a aerului exterior scade
Nici pomeneala.
Tot timpul in sezonul rece umiditatea relativa a aerului exterior este foarte mare. Peste 75%.
Iar in sezonul cald este sub 50%.

Vara, doar noaptea cand se raceste brusc, umiditatea relativa creste foarte mult, poate ajunge si la 75%.
Uite un exemplu: 1 August 2018. Uita-te sa vezi ca umiditatea si temperatura sunt in relatie inversa de dependenta. Una creste, cealalta scade.
https://www.wundergr...20180801/mdaily

View PostDIY, on 11 ianuarie 2019 - 21:03, said:

Oricum, dupa cum spuneam, in cazul in care vrem sa vedem ce sa intampla prin poduri, nu ne interseaza umiditatea relativa a aerului exterior si doar temperatura sa.
Cu exceptia podurilor ventilate, unde unii considera ca aerul din pod ajunge aproximativ la conditii de exterior (-15 C)

Edited by kolfleading, 11 January 2019 - 22:07.


#6029
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Cred ca interpretarile ar trebui facute cu denumirile & notiunile corecte si consacrate in fata:

View Postkolfleading, on 11 ianuarie 2019 - 21:42, said:

[...]Tot timpul in sezonul rece umiditatea relativa a aerului exterior este foarte mare. Peste 75%.

75% din ce ?!?


View Postkolfleading, on 11 ianuarie 2019 - 21:42, said:

Iar in sezonul cald este sub 50%.[...]

50% din ce?!?

Daca incerci sa raspunzi, cu seriozitate, celor doua intrebari, vei intelege de ce aerul rece, iarna, este uscat prin comparatie cu cel cald, vara.
Si de ce HRV-ul preia aer uscat de afara, iarna, si usuca parchetul. Si ce ce un ERV s-ar baza pe RH din casa, pentru remedierea situatiei. Si de ce, pentru iarna, este necesar un umidificator. Ca sa lamurim odata lucrurile.

P.S. Vreau sa ma mut si eu in zona aia in care RH vara, in exterior, este sub 50%. Zau!

Attached Files


Edited by DIY, 11 January 2019 - 22:13.


#6030
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
V1: Umiditatea relativa = raportul dintre masa vaporilor existenti si masa maxima.

V2: Umiditatea relativa = "cantiatea de vapori de apa pe care aerul o poate retine".

In prima varianta, temperatura si umiditatea aerului exterior sunt in relatie de dependenta inversa (una creste, alta scade) - cum zice Tabelul 3.3.1.

In a doua varianta, temperatura si umiditatea aerului exterior sunt in relatie de dependenta directa (una scade, scade si cealalta) - cum zice DIY.

Inregistrarile meteo sustin V1.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate