Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#6049
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostMirel_85, on 11 ianuarie 2019 - 23:09, said:

Hai sa explic eu cu fapte nu vorbe. Instalatie de recuperaare caldura, instalatie, nu si recuperatorul, nu conteaza ca e de PVC sau tabla zincata, etc, conteaza doar ca e neizolata in pod neincalzit. Se dau 22 oC (setat ultima saptamana pentru a afla daca face fata IPAT pe temperaturile geroase ce au fost cu turul centralei la 30 oC) si umiditate 65% in casa si gurile de evacuare si de arisire neastupate.

Stiti ce rezulta...? Fizica elementara, aerul cald urca in conducte, da de rece, condeseaza si dupa se intoarce inapoi in casa.
Attachment 49286282_2307780326121472_7518101670509674496_n.jpgAttachment 49831791_311084872854085_6644540919192223744_n.jpg


Vina mea ca nu am astupat gurile din casa si mai important ca nu am izolat tevile din pod. Am desfacut toata instalatia din pod si a strans 5 l de apa din ea, urmeaza sa o izolez in primavara cand e mai cald si sa o montez la loc. Am bagat pungi pe gurile de aerisire ca sa le astup si am pus dopuri de pvc in pod cat si in casa, infasurate in carpe ca sa vad daca mai persista problema in caz ca se umezesc.
Stii ce ar merge sa faci ? chiar daca vei izola podul si cnductele, e bine ca la jumatatea traseului sa faci niste recipiente de acumulare a condensului in partea de jos a conductei si tubulatura ventilatiei sa aiba pendenta spre acele guri de adunare condens.

#6050
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
Uitati un grafic simplu a lui wikipedia despre umiditatea relativa. Care de altfel este explicata exact ce inseamna :  apa in aer, adica grame de H2O per 1 kg de aer.

https://upload.wikim...ve_Humidity.png

Temperatura creste -> apa in aer mai multa.

#6051
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmmmgigi, on 14 ianuarie 2019 - 08:36, said:

apa in aer, adica grame de H2O per 1 kg de aer.
Posted Image
Asta este umiditatea absoluta.

Umiditatea relativa este raportul dintre gramele actuale si maxim de grame cat poate prelua.

Daca eu iti spun doar atat: afara este umiditate 75%, tu NU o sa-mi poti spune cate grame de H2O sunt per 1 kg de aer.

Ca sa poti spune si cate grame sunt, trebuie sa cunosti temperatura si presiunea => afli cat e maximul de grame (linia rosie pe grafic) => inmultesti cu 75% si obtii gramele actuale.

Edited by kolfleading, 14 January 2019 - 14:33.


#6052
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 07.09.2008
Oameni buni, umiditate relativa, absoluta, modulara, radicala, pe bune....? Deja discutia e aberanta, fiecare vrea sa aiba ultimul cuvant, relaxati-va si luati un banal termometru cu afisaj de umiditate, si ce indica, aia este umiditatea. Aia ma intereseaza pe mine, nu texte empirice despre umiditate.


View Postxml, on 13 ianuarie 2019 - 08:50, said:

Mirel, totuși cum a ajuns atâta apă pe perete? Ventilatorul sau grila aia din poză nu e fixată cât de cât etanș pe conductă?

M-aș fi asteptat să curgă apă pe jos, ca dintr-o țeavă de scurgere, dar nu să ude așa peretele.
Intre gura de la teava de ventilatie si nisa de rigips sunt cativa mm, pe acolo s-a scurs apa condensata in nisa din cauza ca grila fixata nu este prea etansa.

Grila de aerisire are un guler de 3 cm care intra in teava de la ventilatie pe care am lipit o banda siliconica de etansare, banda care pare ca nu etanseaza prea bine...

View PostBenderbut, on 14 ianuarie 2019 - 07:29, said:


Stii ce ar merge sa faci ? chiar daca vei izola podul si cnductele, e bine ca la jumatatea traseului sa faci niste recipiente de acumulare a condensului in partea de jos a conductei si tubulatura ventilatiei sa aiba pendenta spre acele guri de adunare condens.
Din pacate nu pot sa fac asta, un recipient la capatul traseelor in care sa dau panta in care sa se stranga eventualul condens.

Deocamdata o sa izolez tevile cu banda de elastomer cu autoadeziv de 2 cm grosime si las astupate gurile de aerisire pana cand o sa am bani de HRV.  Cand o sa imi cumpar si HRV-ul o sa destup grilele si atunci o sa vad daca e suficient 2 cm de izolatie pe instalatie si daca mai apare condens cand aparatul functioneaza.

Edited by Mirel_85, 14 January 2019 - 18:52.


#6053
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 07.09.2008
Sunt in cautare de solutii pentru balustrada la scara din living si am ales 3 variante din care trebuie sa decid care va fi castigatoarea. Batalia se da intre panou de sticla securizata, tabla traforata sau mdf traforat decorativ.

Ce grosime are la tine panoul de sticla de la balustrada, este din o singura foaie de sticla sau din doua? Estre tratat cu ceva anti-amprente, anti-grasime, etc? Este stabil, poti sa te ti de el ca de o mana curenta sau este strict decorativ? Ce stabilitate au acele prinderi laterale in puncte, flexseaza, vibreaza cand te ti de el sau este strasnic? De unde l-ai luat si cat te-a costat?

Scuze de multitudinea intrebarilor dar chiar sunt deja ofuscat de ofertele de mii de euro primite si 0 raspunsuri tehnice la intrebarile adresate cand am cerut oferte pe email pentru sticla securizata si tabla traforata.

#6054
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Și eu tot dintre cele 3 am ales.

La mine balustrada a fost debitata dintr-un panou de 3.7 x 1.8 m, mai greu de transportat dar nu imposibil, sticla de 12 mm grosime, o singura foaie, netratata cu nimic. 4500 ron a fost cu totul. Prinderea e cu ancora chimica, când cobor mă sprijinesc pe ea (abia ieri mi-a venit mana curenta de la balustrada de pe perete), copiii se balansează pe ea, totul ok, nu mișcă.
Eu sunt foarte mulțumită de alegere și de colaborarea cu cei care mi-au făcut-o ( ceva firma din Cluj, Transparent Concept ii spune)
Cea cu doua foi presupun că e cea laminata, era cu 1000 de Ron mai mult, am decis că e cam mult pentru ce zice că face.

#6055
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 07.09.2008

View Postdana84, on 30 ianuarie 2019 - 07:34, said:

Și eu tot dintre cele 3 am ales.

La mine balustrada a fost debitata dintr-un panou de 3.7 x 1.8 m, mai greu de transportat dar nu imposibil, sticla de 12 mm grosime, o singura foaie, netratata cu nimic. 4500 ron a fost cu totul. Prinderea e cu ancora chimica, când cobor mă sprijinesc pe ea (abia ieri mi-a venit mana curenta de la balustrada de pe perete), copiii se balansează pe ea, totul ok, nu mișcă.
Eu sunt foarte mulțumită de alegere și de colaborarea cu cei care mi-au făcut-o ( ceva firma din Cluj, Transparent Concept ii spune)
Cea cu doua foi presupun că e cea laminata, era cu 1000 de Ron mai mult, am decis că e cam mult pentru ce zice că face.

Mersi de raspuns, din pacate vad ca nu au punct de lucru si in Bucuresti.
Eu vreau un perete fumuriu de sticla care sa acopere si spatiul de sub scara. Ori trapez, paralelipiped, triunghi ori dreptunghi pretul e la fel ca din el taie si astfel platesti dimensiunea dreptunghiului.
La mine dimensiunea pentru un panou de 2.55 x 1.9, deci  4.8 m2 mai putin decat cei 6.66 m2 din panoul debitat la tine. (666 ...Posted Image ) Aici preturile sunt mai mari, cea mai ieftina oferta pentru sticla de 12 mm, atentie, fara mana curenta si fara montaj a fost undeva pe la 5500 RON.
Ai obtinut un pret bun, 4500 si cu mana curenta si cu montaj e jos palaria.
Mi se pare mie sau este doar o asemanare in acest link Posted Image  ?

#6056
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Cred ca pretul de 4500 era fara mana curenta, doar sticla si montajul. Daca este ca si la mine mana curenta este din lemn si alta distractie. Eu asa am inteles.

#6057
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View PostMirel_85, on 30 ianuarie 2019 - 10:23, said:

Mi se pare mie sau este doar o asemanare in acest link Posted Image  ?
Hopa.
Da, e balustrada mea.

#6058
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Va fi o plăcere să cureți sticla aia când îi va veni vremea! :D

#6059
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
O curat cam o data pe săptămână, pe alocuri chiar mai des, așa, in trecere, din motive de degete mici și multe :D
Dar e o treabă de câteva minute, nu mă deranjează deloc.

#6060
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,281
  • Înscris: 29.04.2008
Pune-le botoșei și mânușele :D

#6061
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postiladi, on 31 ianuarie 2019 - 07:35, said:

Pune-le botoșei și mânușele :D
:))
Apoi daca pot spala hainele și papucii rezultati in urma folosirii toboganului de noroi și a bucătăriei cu noroi, apoi sigur niste amprente mici nu mă afectează.
Dar în primăvară musai sa îmi pun un furtun in curte ca sa rezolv mai simplu problema noroiului de pe haine și papuci.

#6062
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,281
  • Înscris: 29.04.2008

View Postdana84, on 31 ianuarie 2019 - 07:53, said:

.
Dar în primăvară musai sa îmi pun un furtun in curte ca sa rezolv mai simplu problema noroiului de pe haine și papuci.


Neapărat poze dacă execuți operația cu tot cu purtători

#6063
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Pentru ca mai e o leaca pana la primavara cand pot sa ma apuc de gard si alte amenajari - urmeaza o postare si despre acelea, poate imi mai dati ceva idei :) - ma gandeam sa mai scriu despre chestiile care imi place cum au iesit si cele care nu prea imi plac.


Dusurile walk-in - fara niciun prag, fara nimic, data doar panta din gresie si atat. Sunt foooarte faine, nu iese apa niciunde, nu se stropeste, sticla aceea simpla e suficienta. Cred ca e foarte importanta aici rigola, sa fie montata corect si sa fie ceva cat de cat ok, sa poata prelua debitul cu tot cu clabucii de sampon, astfel incat sa nu se adune niciodata apa.
Imi plac si ansamblurile astea de dus cu para mare dreptunghiulara deasupra si dus mic la mana, pe perete.
Nisa din zona dusului imi pare esentiala. Nu ma stresez ca ma lovesc de niciun raftulet.

Imi plac dusurile de langa vasul de wc. Foarte practice, usor de folosit si de copii, usor de igienizat. Imi pare rau ca nu am pus unul si la parter. Am pus doua la etaj, dar folosesc mai mult doar unul.

Imi place bateria de la cada ca nu are pipa :D si fiind asa pe centru o pipa m-ar fi incurcat si m-as fi tot agatat de ea.

Ce nu imi prea place la toate obiectele sanitare ce le-am luat e ca sunt foarte patratoase si dusul ma deranjeaza uneori cand il iau in mana. Para dusului in schimb imi place dreptunghiulara. Asa ca sa tineti cont de asta cand le alegeti, nu e mare lucru.

Imi place cuptorul pus la inaltime. M-am tot gandit daca sa il pun la inaltime / semiinaltime sau jos. Dar aici unde e, e perfect pentru mine. Deasemenea daca aveti buget pentru asa ceva, va recomand cuptor cu usa care gliseaza sub el si trage aburul inauntru cand deschizi usa. E foarte practic si comod accesul la tava. Cu asta nu am mai pus poze, asa ca aici sunt:
Attached File  WhatsApp Image 2018-11-21 at 14.17.33.jpeg   83.59K   274 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2018-11-21 at 14.17.33 (1).jpeg   90.95K   278 downloads

In categoria lucrurilor care nu imi plac intra broasca magnetica de la usi. Mi-a placut cand am testat-o prima data in showroom, de-aceea am si pus la usi, insa in realitate, in utilizarea de zi cu zi nu imi plac. Nu imi place acel click ce il fac, nu am sentimentul acela de usa pe care o inchid si o deschid. Ca sa nu mai zic ca 2 dintre ele deja nu mai functioneaza, cred ca trebuie reglate putin usile astfel incat sa reuseasca din nou sa functioneze partea magnetica.
La usa de la camera tehnica am o broasca simpla, clasica, e perfecta pentru mine.

Scara de la pod - si asta ma deranjeaza uneori, pentru ca nu se inchide bine. De la inceput a fost asa, ca si cum ar fi fost cu 5-10 mm mai mare cadrul decat foaia de usa, astfel incat se deschide singura uneori. O tot bibilesc, mai tine o vreme, apoi iar reapare. Cred ca trebuie sa ii fac ceva mai drastic si mai definitiv. Inca nu stiu ce, dar pentru cei care cumpara scari de la Fakro - sa verificati fix dupa ce o montati sa se inchida si sa se deschida bine. Chiar daca e in poloboc. La mine sa inchidea la limita, nu am observat, am pus rigipsul, dat cu lavabila, pus osb-ul in pod si apoi a inceput sa nu se mai inchida deloc. Deja era tarziu sa o dau jos si sa o trimit la furnizor, fiind inca in garantie. Prea multa bataie de cap.

#6064
Clodi_

Clodi_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 13.02.2017
Foarte fain cuptorul! ne spui ce model este?

#6065
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Exterior: pastrezi acea casuta? Ocupa loc, este utila? Un beci si peste el o casutasimilara sau o bucatarie de vara, n ar fi fost mai ok?
Interior: inteleg perfect inaltimea ergonomica a cuptorului dar mai e ok acum inaltimea cuptorului cu microunde?

#6066
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008

View Postdana84, on 04 februarie 2019 - 09:01, said:

Scara de la pod - si asta ma deranjeaza uneori, pentru ca nu se inchide bine. De la inceput a fost asa, ca si cum ar fi fost cu 5-10 mm mai mare cadrul decat foaia de usa, astfel incat se deschide singura uneori. O tot bibilesc, mai tine o vreme, apoi iar reapare. Cred ca trebuie sa ii fac ceva mai drastic si mai definitiv. Inca nu stiu ce, dar pentru cei care cumpara scari de la Fakro - sa verificati fix dupa ce o montati sa se inchida si sa se deschida bine. Chiar daca e in poloboc. La mine sa inchidea la limita, nu am observat, am pus rigipsul, dat cu lavabila, pus osb-ul in pod si apoi a inceput sa nu se mai inchida deloc. Deja era tarziu sa o dau jos si sa o trimit la furnizor, fiind inca in garantie. Prea multa bataie de cap.
Nu ai posibilitatea să urci în pod din exteriorul casei? Eu mi-am făcut accesul din balcon, pe o fereastră laterală.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate