Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#19
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 Alxdava, on 01 octombrie 2014 - 12:21, said:

Atunci camere de maxim 10mp/copil este mai mult decat suficient. Pt voi maxim 16mp. Bucataria si living-ul sunt ok.

Nu stiu cat timp liber vei avea cu atatia copii, si sincer, decat sa dau bani pe camere si mese de biliard, mai bine ies in oras la o sala cu pretentii cu prieteni cu tot.

Uite un alt plan la care in continuarea locului de luat masa muti bucataria si anexele: http://www.archdaily...tos_planta-png/

Parerea mea este ca o forma L te-ar avantaja pt ca in interiorul sau poti face o terasa acoperita pt gratare sau alte cele.

 Alxdava, on 01 octombrie 2014 - 12:56, said:

Si una cu 4 camere, in jur de 180mp total din care mai elimini garajul, vre-o 30. La 150mp casa are tot ce-i trebuie.

http://www.houseplan...ge-modern-38726

Da, la atatea dormitoare L-ul ne-ar fi avantajat. A fost la un moment dat in discutie. A cazut din cauza ca frontul terenului nu e pe sud astfel incat sa putem pune mare parte din dormitoare pe est sau vest.

#20
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Daca nu alegi solutia cu cadre (care pentru regimul de inaltime parter nu mi se pare avantajoasa) as merge pe zidarie portanta, as turna centuri si as face peste un planseu din lemn, mai ales ca peste va fi pod. Datorita suprafetei pe care o va avea casa merge un acoperis cu panta mica.

#21
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,833
  • Înscris: 30.03.2009
Nu stiu exact clima din Cluj, dar in CT toti prefera sa aiba dormitoarele pe nord din mai multe motive:
1. cele pe est - vara sunt iluminate prea tare si prea de dimineata; se incalzesc prea repede cel putin 6 luni pe an
2. cele pe vest - dupa ora 16 sunt iluminate direct si se supraincalzesc, seara la culcare sunt mici cuptoare care trebuiesc racite=cheltuieli

Clima noastra nu ne ajuta atat de mult(si sigur nu la Cluj) sa avem, precum tarile mai sudice ale Europei, un aport termic de la soare in lunile friguroase.

Cred ca era bine de pus pe forum si orientarea terenului, atat fata de punctele cardinale cat si fata de drumul de acces.

Edited by Alxdava, 01 October 2014 - 15:02.


#22
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,833
  • Înscris: 30.03.2009
http://www.archdaily...mr-arquitectos/
http://www.archdaily...lan-architects/
de adaptat - http://www.archdaily...mr-arquitectos/
http://www.archdaily...ins-architects/
http://www.archdaily...-vincent-coste/

#23
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Da, sunt multe planuri pe internertul asta. As prefera insa sa ramanem on topic la ceea ce am zis ca vreau si pareri legate de ce e / nu e ok la planul actual.

Am atasat si o poza cu terenul; in partea de sus e nordul (frontul la vest).
In schita intrarea e pe partea de sud.

Attached Files



#24
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Laturile terenului iti permit pastrarea distantelor fata de vecini? 3m respectiv 5m? Unde ii parcela?

#25
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 sebip_sebip, on 01 octombrie 2014 - 20:43, said:

Laturile terenului iti permit pastrarea distantelor fata de vecini? 3m respectiv 5m? Unde ii parcela?

Da, terenul are aproximativ 19 x 30. am lasat 3m pe ambele laterale si 5 in fata. Pe Tudor Musatescu.

#26
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Sa nu ai nevoie de PUD, in rest nu ar trebui sa fie probleme cu obtinerea autorizatiei. Eu nu am inteles daca casa ii parter si vei avea doar un pod, de ce vrei planseu din beton armat?

Edited by sebip_sebip, 01 October 2014 - 20:56.


#27
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 dana84, on 01 octombrie 2014 - 11:09, said:


Pai in cazul asta ce sa ma mai complic fac cate un etaj la fiecare copil Posted Image))

Oricum nimic nu e batut in cuie.

Ha! esti funny.
Posted Image

Ma tem ca copii vor dormi sus, in spatiul de joaca, din clipa in care
P1(vor putea urca la etaj) "SI" P2(vor invata sa spuna "nu") = true.

Cred ca poti sa scoti un dormitor de jos si sa faci podul mai generos... adica mansarda.

#28
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
Salut,
Terenul ala de 570mp e cam mic pentru o casa cu 4 dormitoare pe un singur nivel, nu mai ramane decat o curte mititica; inteleg ca poate veti fi 5 persoane (Doamne ajuta!), deci gandeste-te ca cei mici vor avea nevoie de curte, verdeata, pentru joaca si recreere, nu-i poti tine numai in casa in fata TV-ului, intre 4 pereti...
personal nu inteleg motivul pentru care trebuie sa fie casa pe un singur nivel, daca tine de bani, oricum intra mai multi bani in fundatie, decat in cazul unui P+1, unde amprenta e mai mica si dai mai putin pe fier si betoane, iar diferenta o folosesti la etaj ... plus ca o sa ai si curte mai mare...
citeste jurnalele celor care au terminat sau construiesc casa pe un nivel si vei vedea ca au un teren mult mai mare pentru aceleasi conditii (nr. de camere); de ex. cosmosin construieste pe aproape 1700mp (http://forum.softped...nstructie-casa/)

#29
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
sorry, wrong link, de fapt era: http://forum.softped...el-linga-sibiu/

#30
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 marco71, on 01 octombrie 2014 - 22:57, said:

..citeste jurnalele celor care au terminat sau construiesc casa pe un nivel si vei vedea ca au un teren mult mai mare pentru aceleasi conditii (nr. de camere); de ex. cosmosin construieste pe aproape 1700mp ...
Vezi ca si @cosmosin deja si-a mai redus amprenta de la sol si a ""urcat"" mai multe incaperi in '"pod"".. Cere-i sa posteze mai multe despre cum a ajuns sa faca treaba asta..Posted Image

#31
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014

 dana84, on 01 octombrie 2014 - 20:51, said:


am lasat 3m pe ambele laterale si 5 in fata. Pe Tudor Musatescu.
Va arata ca un curcan pus la fiert intr-o oala de 2 litrii .
Casa insemna curte , curte in care se vor petrece majoritatea activitatiilor iar cu 3 metrii pina in gard veti sta ca in autobuz.

#32
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Alea is distante minime fata de vecinatati.

#33
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Daca in planse a folosit scara de 1:100 pe latura scurta are fix 5 metrii iar pe cea lunga rezulta 12 pe care se va amplasa : masina care rar va vedea garajul din comoditate , o filigorie , un gratar, butuc taiat lemne si vei ramine cu un cerc de 3 metrii raza sa te rasucesti.

#34
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Spatiul pentru centrala mi se pare mic. Daca centrala e pe lemne ai nevoie de min 2 mp pentru ea, min 2 mp pentru puffer si inca 1 mp pentru masina de spalat.

#35
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
@sebip_sebip - vreau placa pentru ca mi se pare ca e un plus la structura casei, iar dupa calculele mele (ce-i drept foarte grosolane) diferenta de pret ar fi undeva la 2000 eur. Plus ca nu as vrea ca peste cativa ani daca cumva ne decidem sa mai facem ceva acolo sa nu putem pentru ca nu am pus o placa; daca ar fi fost vorba pe P+E sau P+M atunci clar intre E/M si acoperis nu m-as fi gandit sa adopt solutia asta. Dar fiind doar P am zis ca e mai sigur asa.
- este PUD - vecinii de pe ambele parti locuiesc deja acolo
- va fi centrala in condensatie pentru moment (poate in viitorul destul de indepartat dupa ce o sa ne mai revenim financiar va fi inlocuita cu o pompa de caldura Zubadan, dar mai e pana acolo)

@toti care nu sunteti de acord cu casa pe un nivel sau cu casa pe un nivel pe un teren asa mic - Nu zic ca nu aveti dreptate, dar pentru un teren mai mare pe care sa intre o casa pe un nivel si sa ramana si mult teren ar fi trebuit sa merg in afara Clujului - si asta nu e o optiune, Stau deja in afara lui si nu mai vreau. Cu casa P+E as castiga aproximativ inca 80 mp de teren si dupa ce am analizat situatia am decis ca prefer ca cei 80 mp sa fie folositi pentru o casa P si sa ne straduim sa ne incadram intr-o amprenta cat mai mica. O sa fie o curte de 390 mp si vor fi 5m de la front la casa si vreo 10 de la latura din spate a casei pana la capatul terenului.

@marco71 - multumesc pentru link-ul la jurnal; nu stiu cum de l-am ratat, dar e o casa frumoasa din punctul meu de vedere (gusturile evident difera de la om la om)

@viotl - pot sa doarma unde vor (nici acuma in apartament nu au restrictii si mai dorm si pe jos - treaba lor), dar asta cred ca e cand sunt mici. Dupa ce cresc o leaca ma gandesc ca vor vrea independenta si camera lor inchisa cu cheia :D (si eu am vrut-o la o anumita varsta, deh, nu am avut-o)
   - nu inteleg ce vrei sa spui prin a face podul mai generos; mie mi se pare ca cel putin pe orizontala e suficient de generos

#36
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
PUD-ul nu are legatura cu vecinii, ci cu parcela ta. Centrala in condensatie e pe lemne sau pe gaz?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate