Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Casa un nivel linga Sibiu

- - - - -
  • Please log in to reply
585 replies to this topic

#1
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Salutare. Prin aprilie-mai doresc sa ma apuc de constructia casei. Terenul se afla la 6km de Sibiu pe drumul ce leaga Sibiul de satul Cisnadioara si are suprafata de 1630mp (deschiderea la drum este de 22m). Ne-am hotarit sa facem o casa doar pe un nivel pentru ca suprafata terenului permite si pentru ca la batrinete o sa ne fie mult mai usor fara scari multe.
Doresc sa deschide acest jurnal si pentru ca voi avea nevoie de experienta voastra, partea de rezistenta ma cam depaseste si nu prea am timp sa ma documentez, doar ce mai apuc sa citesc aici pe forum.
Casa are 4 dormitoare, trei copii plus parintii, o bucatarie, camera de zi care este impreuna cu locul de luat masa, plus o zona in care vom amenaja o biblioteca, cu o diferenta de nivel de -45cm. Scara care apare in plan este calea de acces spre pod, unde voi amenaja in timp un birou, spatiu exista suficient.
Casa este fara pivnita/demisol pentru ca pinza freatica este cam la 1.8-2m adincime (in spatele terenului trece un riu). Cind s-a facut PUZul zonei, cei de la apele romine nu au vrut sa isi dea avisul doar cu conditia ca fiecare casa sa aiba o microstatie de epurare pentru apele reziduale, ape astfel curatate se vor scurge in acest riu din spatele curtii. Incalizirea se va face cu o centrala cu lemne, in zona existind doar curent electric, iar pentru apa menajera vom sapa un put.

In prezent proiectul este depus la primarie, pentru autorizatia de constructie.
Voi atasa planurile casei, dar si planurile rezistentei. Atept critici Posted Image

Attached Files


Edited by cosmosin, 07 March 2014 - 11:07.


#2
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Frumos distribuita....
Acum nu stiu cat e de utila....eu nelocind niciodata la casa....
Dar, or sa vina "baieti" care sau mutat in case construite de ei....si iti vor spune!

#3
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"Atept critici"
Prea mare , in citiva ani va fi o casa aproape goala .
Prin reducerea gabaritului, cu banii ramasi as lucra la "independenta" casei , adica, la materiale noi, izolatoare termic si fonic ce sa reduca drastic consumul de energie termica . 15-20 metrii patrati pentru o persoana este suficient .

#4
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Mie imi place. E model american dar e musai sa ai executant bun sa iti iasa detaliile (in special la pazie si sageac) ca in proiectul original.

#5
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,958
  • Înscris: 14.08.2006
faina zona aia :)

#6
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Frumos proiectul, am un singur comentariu: una din bai nu are fereastra de aerisire. Stiu, exista ventilatoare, dar totusi umezeala de la dus e destul de greu de scos. Iar daca o faci cu ventilatie catre exterior, pierzi caldura.
Ca o masura compensatorie, se poate renunta la dusul din acea baie si astfel i se micsoreaza suprafata. Cealalta baie, de langa ea, poate fi marita cu suprafata "castigata" de la baia cu pricina.

#7
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Multumesc pentru aprecieri si recomandari; cit timp nu e construita, multe se mai pot modifica.

Citeva poze un pic mai stilizate (acoperisul a suferit o mica modificare intre timp, pentru a putea face lucarna de la terasa un pic mai mica):

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   259.68K   243 downloads
  • Attached File  2.jpg   226.84K   228 downloads
  • Attached File  3.jpg   167.48K   196 downloads
  • Attached File  6.jpg   195.1K   197 downloads
  • Attached File  7.jpg   133.53K   191 downloads


#8
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Fratilor, ma ajutati va rog cu un sfat/parere in legatura cu proiectul de rezistenta a casei? Este in regula cum l-a proiectat structuristul? E prea slaba, e prea solida structura de rezistenta? Ar trebui ceva modificat la proiect? Vreau sa am totul pregatit cind incepem munca, nu mai este mult. Multumesc.

#9
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012
Daca pr de rezistenta a fost facut de un inginer calificat, e bine Posted Image
Eu voi avea tot centrala pe lemne, dar la iesirea din ct afara am pus un acoperis deasupra sa nu bata ploaia direct pe usa.
Arata mai bine ultimele randari (archicad?).

Restul: cum zicea un coleg de forum, daca nu zice nimeni nimic inseamna ca e bine Posted Image

Edited by papanini, 10 March 2014 - 12:47.


#10
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Salutare.
Las colegii structuristi de pe forum sa-si dea cu parere la structura. Astea sunt toate plansele din proiectul de rezistenta?
Sunt un pic invidios ca puteti avea talpa fundatiei de doar 45cm latime si nearmata, plus o armare destul de slabuta a elevatiei si doar in partea superioara. Probabil ca structuristul a stiut el ce face acolo, probabil zona seismica permite o astfel de armare, mai ales ca este o casa doar parter (apropo, inteleg ca nu ai placa de beton peste parter?).

Din punct de vedere functional, mie mi se pare o casa foarte mare pentru 5 persoane, mai ales ca exista posibilitatea ca copii sa se mute din acest "cuib" cand isi vor lua zborul si astfel veti ramane spre batranete cu o casa foarte mare si greu de intretinut. Dar la fel de adevarat este ca vorbesc din perspectiva mea, nestiindu-va stilul de viata, deci nu mi-o luati in nume de rau.

#11
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
@papanini, nu am idee in ce soft de arhitectura au fost facute fatadele cele frumoase (ceva colaborator), stiu doar ca arhitectul cu care am facut casa proiecteaza in Nemetschek.
@the_lion, da, acestea sunt toate planse structurii de rezistenta. daca crezi ca lipseste ceva, te rog sa ma tragi de mineca, sa trag si eu de mineca mai departe.

In legatura cu suprafata casei, poate pare mare, pentru ca este pe un nivel.  Avem 198mp utili, 240mp construiti, la care se mai adauga si terasa de 20mp, acoperita, Daca faceam o casa pe doua nivele, la nivelul doi dormitoarele, patru la numar, plus bai, macar doua, plus casa scarii, ieseam in 90mp utili, cu aceeasi suprafata si la primul nivel. O casa cu doua nivele este un pic mai usor de compartimentat, sus clar dormitoarele si restul jos. In cazul nostru probabil ca am iesit cu 20mp mai mult, sa zicem o camera. Am optat totusi pe varianta cu un nivel pentru ca din punctul nostru de vedere este mai frumoasa si mai practica asa. Bineinteles ca parerile sunt impartite Posted Image

Am stabilit cu arhitectul fara placa deasupra parterului din considerente financiare, pentru ca in pod mai mult decit un birou si spatiu de depozitare nu o sa fie altceva; totusi, acoperisul peste toti cei 260mp o sa ne coste ceva bani.

Edited by cosmosin, 10 March 2014 - 16:35.


#12
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Nu sunt structurist, deci as prefera ca la partea de structura sa-ti raspunda cineva care are si expertiza in acest domeniu. Ceea ce ai tu acolo arata doar a documentatie pentru autorizatia de constructie (DTAC), intr-un proiect tehnic complet ai avea mai multe detalii. Aici doar tu stii ce ai discutat si agreat cu arhitectul.

Discutiile de parter vs etaj sau mansarda s-au mai purtat pe diverse alte topicuri de pe forum. Ca si costuri, la nivel de casa la rosu, diferentele semnificative apar la fundatie si acoperis.
In mod clar o sa ai un cost dublu la acoperis, decat in varianta in care ai fi avut P+E.
S-ar putea ca modalitatea aia de armare a fundatiei sa-ti mai fi salvat niste fier beton, insa oricum ai o suprafata mult mai mare de fundatie in cazul P decat P+E si implicit mai mult cubaj de beton. Ce o sa te mai ajute este lipsa scarii si a placii de peste parter, ceea ce compenseaza intr-o oarecare masura costurile in plus de la fundatie.

In rest, daca bugetul si terenul iti permit, casa doar parter poate fi mai comoda ca si confort in exploatare.
Nu comentez la nivel de numar de dormitoare, pentru ca este clar ceva subiectiv. Cred totusi ca livingul acela este supradimensionat, atata timp cat si bucataria are o suprafata generoasa si un loc de masa poate fi amplasat si acolo. Dar una peste alta, daca va permiteti aceasta casa (si acum, si peste 20 ani) spor la treaba.

#13
alexwspp

alexwspp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 09.08.2011
Intrarea in uscatorie prin bucatarie nu mi se pare o alegere buna. Daca in schimb ai gandit-o ca pe o camara, atunci e ok.

#14
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Este o combinatie de spalatorie/uscatorie si camara; o sa fie masina de spalat cu uscatorul deasupra, cu aerisirea necesara, dar si ceva rafturi pentru diferite lucruri specifice camarei si necesare bucatariei

#15
greuceanutm

greuceanutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.01.2012
Hainele uscate in casa vor avea un miros dubios, de branza frantuzeasca. Sau le usuci afara sau iti cumperi un uscator de rufe. In plus de asta umiditatea ridicata nu se impaca bine cu cartofii si ceapa din camara.

#16
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Ai drepate, am scapat de mirosul de brinza frantuzeasca de cind ne-am luat uscatorul de rufe ;)

Adevarul este ca cu trei copii aveam haine la uscat aproape non stop, doua uscatoare de acelea sirma erau constant prezente si ne impiedicam mereu in ele, chiar daca avem un apartament mare. De cind cu uscatorul de rufe, totul este mult mai simpu si mai rapid, mult mai rapid.

Camaruta de linga bucatarie a fost planuita sa fie camara, dar cu timpul ne-am gindit ca poate este mai practic sa o transformam si in spalatorie/uscatorie, adica sa asezam masina de spalat rufe cu uscatorul deasupra ei undeva intr-un colt din spate. Cu o aerisire eficienta nu este umiditate, lucru verificat in locuita in care locuim in prezent. Daca totusi o sa avem probleme de umiditate, vom muta produsele specifice camarei in alt loc mai uscat.

#17
greuceanutm

greuceanutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.01.2012
Ei, asa da. Nu ar trebui sa fie probleme cu un uscator de rufe daca ai o gura de ventilatie pe care o deschizi dupa nevoie.

#18
alexwspp

alexwspp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 09.08.2011
Mai ramane doar sa te asiguri ca nu iti intra mirosul de ceapa prajita in camera aia

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate