Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#127
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 sebip_sebip, on 02 ianuarie 2015 - 08:54, said:

Constructie cu pereti de 2 m latime? Baraje, buncarul lui Hitler, centrale nucleare...


Grosime!
Este singura casa 100% pasiva din lume.....si are pereti de 2m grosime!
Este o gradinita prin tarile Nordice!

#128
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 Quantum, on 02 ianuarie 2015 - 16:17, said:

Dana84 si ceilalti, mai dau astia autorizatii de constructie numai pentru casa cu parter? Alte conditii legate de asta?

Eu nu stiu sa fie vreo reglementare in acest sens. Cel putin PUG-ul Clujului nu specifica asa ceva. Am doua cunostinte care anul trecut au obtinut autorizate de constructie pentru case parter (una cu o amprenta de aproximativ 110 mp si cealalta cu 180 mp).

@sebip_sebip si @doarUNom imi spuneti va rog daca stiti cumva daca din punctul de vedere al constructorilor ar putea exista vreo problema la vreuna dintre solutiile propuse de voi. Adica daca orice constructor stie sa faca o astfel de fundatie sau majoritatea o sa se uite la mine ciudat si trebuie sa caut mai mult.

#129
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Nu ar trebui sa fie nici o problema pe respectivele solutii.

#130
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Un update major din pacate (desi probabil se intampla cu un scop si asta) :D

Am renuntat la tot ce aveam pana acuma plan + arhitect pentru ca ceva nu mergea bine Posted Image
Sper sa incepem colaborarea cu un alt arhitect zilele acestea si de data asta o sa incercam un P+M sau cel mai probabil un P+1 din mai multe motive. Va tin la curent cu planuri si cu ce iese si o sa il rog pe @andreilesan daca o sa poata sa ne ajute cu un nou calcul al necesarului termic atunci cand vom avea un nou plan si pe @sebip_sebip si @doarUNom cu o confirmare/solutii mai bune cand vom avea rezistenta.

In general numarul incaperilor (dormitoare, bai, bucatarie, CT) raman aceleasi si vom incerca sa ne incadram intr-o amprenta de maxim 100 mp. In afara de CT mai mare (minim 6 mp), ar trebui sa mai avem in vedere si altceva? Orice sfaturi/idei/sugestii in leagatura cu o casa cu mansarda/etaj sunt foarte binevenite (din pacate tot ce am citit pana acuma a fost in directia caselor pe un nivel si timpul e limitat, avand in vedere ca inca speram sa reusim sa incepem constructia candva in aprilie).

Am tot citit si parerile referitor la incalzire sunt impartite la casele cu etaj/mansarda: incalzire in pardoseala la parter + calorifere la etaj vs incalzire in pardoseala peste tot. Eu inclin sa mergem peste tot cu incalzire in pardoseala. Pareri ? :)

In alta ordine de idei, in momentul in care discut cu noul arhitect, as vrea sa ii spun in mare ce am vrea pe partea de termoizolatie. Daca ii spun ca cel mai probabil va fi: 20 cm vata bazaltica pe fatade, 20 expandat/extrudat sub placa de la parter, 40 cm vata minerala peste planseul de la pod, fundatii si elevatii izolate ar trebui sa fie suficient pentru inceput?

#131
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Amplasamentul ramane? :D. Cu respectivele grosimi nu ar trebui sa fie probleme. Doar spunei in cazul asta ca vrei pereti portanti sã aiba 25 cm.

#132
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 sebip_sebip, on 08 ianuarie 2015 - 18:00, said:

Amplasamentul ramane? Posted Image. Cu respectivele grosimi nu ar trebui sa fie probleme. Doar spunei in cazul asta ca vrei pereti portanti să aiba 25 cm.

Ioi da, ramane; e rezultatul a doi ani de cautari :D. Mersi. Uitasem de zidurile de 25.

#133
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Felicitari Dana!
Cand vei ajunge sa dai un feedback cu consumul de gaze pe luna de iarna, vei da pe spate pe multa lume!

#134
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

 dana84, on 08 ianuarie 2015 - 17:26, said:

Eu inclin sa mergem peste tot cu incalzire in pardoseala. Pareri ? Posted Image
Incalzire in pardoseala peste tot + PDC sau cazan pe lemne cu puffer.

Singurul avantaj real al radiatoarelor este faptul ca poate fi asigurata o circulatie naturala catre acestea.Posted Image

#135
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 dana84, on 08 ianuarie 2015 - 17:26, said:

Un update major din pacate (desi probabil se intampla cu un scop si asta) Posted Image
Posted Image  Sa stii ca nici eu nu cred in intamplari.

 dana84, on 08 ianuarie 2015 - 17:26, said:

Am renuntat la tot ce aveam pana acuma plan + arhitect pentru ca ceva nu mergea bine Posted Image
Faptul ca ati renuntat la ""vechiul proiect"" denota ca sunteti persoane foarte chibzuite. Bravo!
Nu trebuie sa te intristezi, caci acum ai fost initiata si vei fi mult mai atenta la concept.

 dana84, on 08 ianuarie 2015 - 17:26, said:

Sper sa incepem colaborarea cu un alt arhitect zilele acestea si de data asta o sa incercam un P+M sau cel mai probabil un P+1 din mai multe motive. Va tin la curent cu planuri si cu ce iese si o sa il rog pe @andreilesan daca o sa poata sa ne ajute cu un nou calcul al necesarului termic atunci cand vom avea un nou plan si pe @sebip_sebip si @doarUNom cu o confirmare/solutii mai bune cand vom avea rezistenta.
Posted Image ""M-am pricopsit''...
Adu planurile aici si te ajut cu ce pot.

 dana84, on 08 ianuarie 2015 - 17:26, said:

In general numarul incaperilor (dormitoare, bai, bucatarie, CT) raman aceleasi si vom incerca sa ne incadram intr-o amprenta de maxim 100 mp. In afara de CT mai mare (minim 6 mp), ar trebui sa mai avem in vedere si altceva? Orice sfaturi/idei/sugestii in leagatura cu o casa cu mansarda/etaj sunt foarte binevenite (din pacate tot ce am citit pana acuma a fost in directia caselor pe un nivel si timpul e limitat, avand in vedere ca inca speram sa reusim sa incepem constructia candva in aprilie).
De la 180 mp amprenta ati redus-o la maxim 100 - asta e o mutare rationala.
In ceea ce priveste camera tehnica, daca reusesti sa o pozitionezi la un perete exterior si la unul comun cu camera de zi - ar fi excelent (dar sa ai acces si din casa in camera tehnica, sa zicem trecand prin Camara Bucatariei).. In acest caz, vei putea monta soba in camera de zi, cu spatele in camera tehnica. In camera tehnica va fi si pompa de caldura, si boilerul, si stocatorul si cosul (cu usa de vizitare si curatare).. Accesul direct din exterior in spatiul tehnic te va ajuta sa aduci lemnele direct, fara a le plimba prin casa. Totodata, cei ce vor face service la instalatie nu vor intra in casa, ci doar in camera tehnica. Tot aici as monta si distribuitoarele pentru IPAT... Din spatiul tehnic as alimenta soba cu lemne si tot pe aici as scoate cenusa..
Deocamdata ma opresc aici..

 dana84, on 08 ianuarie 2015 - 17:26, said:

Am tot citit si parerile referitor la incalzire sunt impartite la casele cu etaj/mansarda: incalzire in pardoseala la parter + calorifere la etaj vs incalzire in pardoseala peste tot. Eu inclin sa mergem peste tot cu incalzire in pardoseala. Pareri ? Posted Image
Daca vrei o parere - uite-o:
Eu as monta IPAT la parter si calorifere la etaj. Explicatia ar fi urmatoarea: de regula in dormitoare se finiseaza cu materiale '"calde"" parchet, mocheta, covorase, etc.. Asta inseamna ca o parte din suprafata activa a IPAT-ului va fi obturata de mobilier ceea ce ma forteaza sa ridic temperatura agentului termic, insa nu am voie sa depasesc anumite valori si uneori sunt nevoit sa suplimentez cu altceva.. Spre exemplu: eu implic beneficiarii in proiectare, ii responsabilizez, facandu-i constienti de deciziile pe care le iau, punandu-i sa-mi dea in scris cata suprafata de IPAT imi vor lasa-o libera.In baza acestei Note fac calculele si deseori vazand cat valoareaza investitia in IPAT, cat beneficiu aduce si ca ii conditioneaza in acoperirea pardoselei pentru tot restul vietii cu altceva - renunta. Aici ma refer strict la dormitoare de suprafete modeste.. Pe dealta parte, daca as face pentru mine, as prevedea caloriferele de la Etaj sa poata sa functioneze si cu circulatie naturala, fara pompe, ceea ce prin IPAT nu pot face.. Deci, dupa mine: La Parter tot ce e placat cu gresie sau piatra - IPAT, la Etaj/mansarda - cu calorifere in circulatie naturala si cu posibilitatea circulatiei fortate.

 dana84, on 08 ianuarie 2015 - 17:26, said:

In alta ordine de idei, in momentul in care discut cu noul arhitect, as vrea sa ii spun in mare ce am vrea pe partea de termoizolatie. Daca ii spun ca cel mai probabil va fi: 20 cm vata bazaltica pe fatade, 20 expandat/extrudat sub placa de la parter, 40 cm vata minerala peste planseul de la pod, fundatii si elevatii izolate ar trebui sa fie suficient pentru inceput?
Posted Image A completat deja @sebip_sebip.Posted Image

Edited by andreilesan, 08 January 2015 - 20:58.


#136
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 andreilesan, on 08 ianuarie 2015 - 20:53, said:

Faptul ca ati renuntat la ""vechiul proiect"" denota ca sunteti persoane foarte chibzuite. Bravo!
Acuma nu as numi chiar cibzuit un om care incepe un proiect si cand e pe final renunta la el (implicit si la o suma de bani care sa acopere efortul arhitectului pana in momentul de fata), dar am inteles ideea.

 andreilesan, on 08 ianuarie 2015 - 20:53, said:

In ceea ce priveste camera tehnica, daca reusesti sa o pozitionezi la un perete exterior si la unul comun cu camera de zi - ar fi excelent (dar sa ai acces si din casa in camera tehnica, sa zicem trecand prin Camara Bucatariei).. In acest caz, vei putea monta soba in camera de zi, cu spatele in camera tehnica. In camera tehnica va fi si pompa de caldura, si boilerul, si stocatorul si cosul (cu usa de vizitare si curatare).. Accesul direct din exterior in spatiul tehnic te va ajuta sa aduci lemnele direct, fara a le plimba prin casa. Totodata, cei ce vor face service la instalatie nu vor intra in casa, ci doar in camera tehnica. Tot aici as monta si distribuitoarele pentru IPAT... Din spatiul tehnic as alimenta soba cu lemne si tot pe aici as scoate cenusa..
Deocamdata ma opresc aici..
Oare despre ce soba e vorba? Despre semineu / termosemineu? (momentan cel mai probabil ct in condesatie pe gaz ramane pana mai strangem ceva bani, dar in mod sigur e bine sa planuim de la inceput ca acolo probabil va ajunge sa fie o pompa de caldura)

 andreilesan, on 08 ianuarie 2015 - 20:53, said:

Daca vrei o parere - uite-o:
Eu as monta IPAT la parter si calorifere la etaj. Explicatia ar fi urmatoarea: de regula in dormitoare se finiseaza cu materiale '"calde"" parchet, mocheta, covorase, etc.. Asta inseamna ca o parte din suprafata activa a IPAT-ului va fi obturata de mobilier ceea ce ma forteaza sa ridic temperatura agentului termic, insa nu am voie sa depasesc anumite valori si uneori sunt nevoit sa suplimentez cu altceva.. Spre exemplu: eu implic beneficiarii in proiectare, ii responsabilizez, facandu-i constienti de deciziile pe care le iau, punandu-i sa-mi dea in scris cata suprafata de IPAT imi vor lasa-o libera.In baza acestei Note fac calculele si deseori vazand cat valoareaza investitia in IPAT, cat beneficiu aduce si ca ii conditioneaza in acoperirea pardoselei pentru tot restul vietii cu altceva - renunta. Aici ma refer strict la dormitoare de suprafete modeste.. Pe dealta parte, daca as face pentru mine, as prevedea caloriferele de la Etaj sa poata sa functioneze si cu circulatie naturala, fara pompe, ceea ce prin IPAT nu pot face.. Deci, dupa mine: La Parter tot ce e placat cu gresie sau piatra - IPAT, la Etaj/mansarda - cu calorifere in circulatie naturala si cu posibilitatea circulatiei fortate.

Hm, pai noi in general cam parchet de lemn / triplustratificat de cel putin 14 mm vrem. Doar bucataria, baile, CT-ul si windfangul vor avea gresie (deci sa zic un 30 mp la parter si vreo 10-15 mp baile de la etaj). Sa inteleg ca in opinia ta nici varianta cu IPAT in sistem uscat nu e de preferat caloriferelor? Ma gandeam ca apoi va trebui sa supradimensionam caloriferele ca sa faca fata temperaturii reduse a agentului termic.

 cheluakame, on 08 ianuarie 2015 - 20:49, said:

Incalzire in pardoseala peste tot + PDC sau cazan pe lemne cu puffer.

Singurul avantaj real al radiatoarelor este faptul ca poate fi asigurata o circulatie naturala catre acestea.Posted Image

Vad si in mesajul lui @andreilesan acelasi termen de circulatie naturala care nu imi e deloc cunoscut :) .
Cazan pe lemne e mica sansa, suntem asa mai comozi de felul nostru. Si la semineu ne-am gandit mult pana sa il facem cu lemne si nu cu gaz/electric :D . PDC va fi probabil in timp.

#137
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 dana84, on 08 ianuarie 2015 - 21:23, said:

Acuma nu as numi chiar cibzuit un om care incepe un proiect si cand e pe final renunta la el (implicit si la o suma de bani care sa acopere efortul arhitectului pana in momentul de fata), dar am inteles ideea.
Dana, am avut situatii cand s-au platit Studii de fezabilitate ca in urma lor sa se ia decizii privind renuntarea la investitii.. Posted Image

 dana84, on 08 ianuarie 2015 - 21:23, said:

Oare despre ce soba e vorba? Despre semineu / termosemineu?
Da, scuze, notiunea mea de soba nu se potriveste probabil cu ale majoritatii.. Atunci, hai sa o numim "'incalzitor de zidarie"".Posted Image

 dana84, on 08 ianuarie 2015 - 21:23, said:

(momentan cel mai probabil ct in condesatie pe gaz ramane pana mai strangem ceva bani, dar in mod sigur e bine sa planuim de la inceput ca acolo probabil va ajunge sa fie o pompa de caldura)
Initial asa am scris (centrala pe gaz), insa apoi mi-am amintit ca '"nu vrei relatii"" si am modificat mesajul trecand pompa de caldura.. Nu este nici-o problema: daca ai conceput instalatia compatibila cu orice - nu mai conteaza ce va fi pana la urma ca sursa de incalzire si cand se va monta aceasta.
Iti promisesem ca dupa ce vii cu rezultatul de la arhitect in cea ce priveste grosimile de termoizolant vom efectua inca un calcul privind costurile anuale aferente incalzirii cu diverse surse.. Dar nu-i nimic, vom face acest calcul in noua ""configuratie"".

 dana84, on 08 ianuarie 2015 - 21:23, said:

Hm, pai noi in general cam parchet de lemn / triplustratificat de cel putin 14 mm vrem. Doar bucataria, baile, CT-ul si windfangul vor avea gresie (deci sa zic un 30 mp la parter si vreo 10-15 mp baile de la etaj). Sa inteleg ca in opinia ta nici varianta cu IPAT in sistem uscat nu e de preferat caloriferelor? Ma gandeam ca apoi va trebui sa supradimensionam caloriferele ca sa faca fata temperaturii reduse a agentului termic.
Nu te grabi sa iei o decizie in acest sens, eu doar m-am dat cu parerea. Iar parerea ca sa capete o putere - trebuie sa contina niste argumentari economice. Iar asta e cam devreme.. Deci, te rog sa nu ne grabim cu concluziile.

 dana84, on 08 ianuarie 2015 - 21:23, said:

Vad si in mesajul lui @andreilesan acelasi termen de circulatie naturala care nu imi e deloc cunoscut Posted Image .
Cazan pe lemne e mica sansa, suntem asa mai comozi de felul nostru. Si la semineu ne-am gandit mult pana sa il facem cu lemne si nu cu gaz/electric Posted Image . PDC va fi probabil in timp.
Circulatie naturala inseamna ca agentul termic circula prin instalatie ""de buna voie si nesilit de nimeni"", independent de energia electrica.
Eu zic sa prevedeti in loc de semineu cu lemne un ""incalzitor din zidarie"" , ca nu-l veti face acum, ci peste 10 ani, sau niciodata - este bine de prins in proiect .. si in timp imi vei da dreptate.
La fel si cu PDC, concepe o instalatie compatibila, prevezi tevile care vor intra din exterior in casa si cand va fi momentul X - voi veti decide.Posted Image

Edited by andreilesan, 08 January 2015 - 21:40.


#138
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 andreilesan, on 08 ianuarie 2015 - 21:38, said:

Nu te grabi sa iei o decizie in acest sens, eu doar m-am dat cu parerea. Iar parerea ca sa capete o putere - trebuie sa contina niste argumentari economice. Iar asta e cam devreme.. Deci, te rog sa nu ne grabim cu concluziile.

Ah, nu cred ca pot lua o decizie asa usor Posted Image. Tocmai de aceea am formulat "Sa inteleg ca in opinia ta nici varianta cu IPAT in sistem uscat nu e de preferat caloriferelor?". Era doar o invitatie la exprimarea unei opinii care va influenta poate decizia finala.

 andreilesan, on 08 ianuarie 2015 - 21:38, said:

Eu zic sa prevedeti in loc de semineu cu lemne un ""incalzitor din zidarie"" , ca nu-l veti face acum, ci peste 10 ani, sau niciodata - este bine de prins in proiect .. si in timp imi vei da dreptate.
Cumva imi e complicat sa prevad ceva ce nu reusesc sa vizualizez. Ai ceva exemple pe net ? De ce e mai ok asa ceva decat un termosemineu (in afara de faptul ca imi ofera independenta de electricitate)? Nu ma limiteaza la incalzirea doar a unei suprafete de la parter, fata de un termosemineu care incalzeste agentul termic ce intra in instlatie si apoi merge cam peste tot ? (am un coleg care in octombrie-noiembrie se incalzeste strict cu termosemineu si doar apoi pune in functiune si soba).

Edited by dana84, 08 January 2015 - 22:08.


#139
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 BodCasa, on 08 ianuarie 2015 - 18:28, said:

Felicitari Dana!
Cand vei ajunge sa dai un feedback cu consumul de gaze pe luna de iarna, vei da pe spate pe multa lume!

Nu stiu ce sa zic, eu cred ca renunt a polistiren la viitoarea casa.

Dana, ne poti zice ce v-a razgandit apropo de casa pe parter?

#140
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 dana84, on 08 ianuarie 2015 - 22:07, said:

Ah, nu cred ca pot lua o decizie asa usor Posted Image. Tocmai de aceea am formulat "Sa inteleg ca in opinia ta nici varianta cu IPAT in sistem uscat nu e de preferat caloriferelor?". Era doar o invitatie la exprimarea unei opinii care va influenta poate decizia finala.
In opinia mea este asa
1. Determin necesarul termic pentru o anumita incapere, exprimat in W;
2. Stabilesc o anumita suprafata libera de orice mobilier, covor, etc Atentie o suprafata care ramane libera toata perioada cat va exista casa, nu se obtureaza si nu are voie sa fie redusa;
3. Impart acel necesar termic la suprafata libera activa in scopul determinarii sarcinii radiante specifice. Imi rezulta o valoare. Daca, tinand cont de rezistenta termica a finisajului (pachet de 14mm), imi rezulta o temperatura pe tur mai mica de 40 grdC - este de bine.
4. Dimensionez caloriferul pentru o temperatura de pana in 40 grd C pe tur (la un dT=5K) si vad ce dimensiuni rezulta si daca am loc pentru un asa calorifer.
5. Compar solutiile din punct de vedere economic, caci din punct de vedere functional ambele solutii trebui sa ofere acelas comfort, tinand cont ca suprafata pardoselei este parchet si sursa de incalzire va fi o pompa de caldura (care are COP-ul mai mare la temperaturi pe tur mai mici).

 dana84, on 08 ianuarie 2015 - 22:07, said:

Cumva imi e complicat sa prevad ceva ce nu reusesc sa vizualizez. Ai ceva exemple pe net ? De ce e mai ok asa ceva decat un termosemineu (in afara de faptul ca imi ofera independenta de electricitate)? Nu ma limiteaza la incalzirea doar a unei suprafete de la parter, fata de un termosemineu care incalzeste agentul termic ce intra in instlatie si apoi merge cam peste tot ?
E mai mult de povestit, dar hai sa incerc.. Ce este acela termosemineu? Din cate am aflat eu pe aici, in Romania se zice termosemineu unui agregat termic care consta dintr-un focar inconjurat cu o camasa cu agent termic si un racord la cos. Focarul este dotat cu o usa cu geam termorezistent pentru a oferi un specatacol al jocului flacarii. Ce randament ofera acest termosemineu depinde de producator. Ce valoare are temperatura gazelor arse admise pe cos depinde de producator..
Ce recomand eu aici? Un agregat din zidarie personalizat, adica adaptat cerintelor beneficiarului, care are un focar dimensionat corespunzator pentru maxim doua incarcari in 24 ore, executat din samota; care contine un clopot in care este inglobat un schimbator de caldura proiectat sa functioneze si in circulatie naturala; care este dimensionat de asa maniera incat temperatura gazelor admise pe cos sa fie maxim 70 grd C.

Initial eu ti-am oferit un sfat sa prevezi aductiunea de aer pentru semineul pe care l-am vazut in camera de zi. Apoi d-ta ai zis ca de fapt acela nu este un semineu, ci va fi un termosemineu. Ei, daca tot vrei un termosemineu, atunci eu ti-am recomandat un ''incalzitor de zidarie"" cu schimbator de caldura in clopotul ""incalzitorului"".
Daca tot doresti sa-ti prezint pe net, iti ofer niste lucrari al unui specialist de talie internationala stabilit in Canada  de origine rusa. Alexei Cernov se numeste, uite aici: http://www.stovemast...en/gallery.html

 dana84, on 08 ianuarie 2015 - 22:07, said:

(am un coleg care in octombrie-noiembrie se incalzeste strict cu termosemineu si doar apoi pune in functiune si soba).
Acum depinde.. Eu am cunostinte care incalzesc cu ''incalzitor de zidarie'' case de 120 mp, de 154 mp, acum pana in primavara trebuie sa se realizeze si pentru o casa de peste 200 mp..
Incalzirea cu lemne poate fi o incalzire convenabila din multe puncte de vedere, dar implica ""miscare"".. asa ca daca voi sunteti ""asa mai comozi de felul vostru"" atunci ar ramane doar ceva de rezerva in caz de se ia curentul si sa nu ramaneti in frig (fara schimbator de caldura care sa aduca aport la instalatia de incalzire).Posted Image

#141
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 denky, on 09 ianuarie 2015 - 00:01, said:

Nu stiu ce sa zic, eu cred ca renunt a polistiren la viitoarea casa.

Dana, ne poti zice ce v-a razgandit apropo de casa pe parter?


Pai???
Nu a zis nimeni nik de polistiren, ba din contra a zis de 20 cm de vata minerala, cea ce e este super, din punctul meu de vedere!

Poti lua exemplul Danei.....cel putin in cea ce priveste izolatia!

#142
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 BodCasa, on 09 ianuarie 2015 - 01:42, said:




Pai???
Nu a zis nimeni nik de polistiren, ba din contra a zis de 20 cm de vata minerala, cea ce e este super, din punctul meu de vedere!

Poti lua exemplul Danei.....cel putin in cea ce priveste izolatia!

L-am luat, atunci e clar, nu mai stiu, a calculat cineva diferenta in procente intre polistiren si vata?

#143
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 BodCasa, on 09 ianuarie 2015 - 01:42, said:

Pai???
Nu a zis nimeni nik de polistiren, ba din contra a zis de 20 cm de vata minerala, cea ce e este super, din punctul meu de vedere!

Poti lua exemplul Danei.....cel putin in cea ce priveste izolatia!
La amprenta casei de 100 mp, suprafata utila incalzita ar rezulta in jur de 75 mp pe nivel. Pentru doua nivele cca 150 mp. Respectand legislatia si incadrand cladirea sub 100 kWh/(mp an) are rezult un consum anual de pana in 150 x 99 = 14 850 kWh/an. Daca folosim diferite surse de producere a caldurii obtinem:
1. Gaz metan, centrala in condensatie, 14 850 kWh/an : 10,5 kWh/mc = 1 414 mc/an, ceea ce la preturile actuale reprezinta cca 1980 lei per sezon, sau cca 400 lei/ianuarie;
2. PDC sol apa, cu captatorul inglobat in solul foarte umed, 14 850 kWh/an : 4,5 = 3 300 kWh/an, ceea ce reprezinta la preturile actuale cca 1980 lei per sezon, sau cca 400 lei/ianuarie;
3. "'Incalzitor de zidarie"' cu schimbator in clopot, 14 850 kWh/an : 4 kWh/kg : 0,9 = 4,125 tone/an de lemne uscate, ceea ce la preturile actuale din zona mea reprezinta cca 1500 lei/sezon, sau cca 300 lei/ianuarie;
4. Centrala electrica, trifazica pentru un necesar termic de pana in 7,5 kW, 14 850 kWh/an, ceea ce la preturile atuale reprezinta cca 8 910 lei per sezon sau cca 1782 lei/ianuarie.
Se pare ca le-am luat in calcul pe toate.Posted Image

 denky, on 09 ianuarie 2015 - 07:28, said:

.. a calculat cineva diferenta in procente intre polistiren si vata?
Diferenta la ce?Posted Image

Edited by andreilesan, 09 January 2015 - 07:37.


#144
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
La pret ma refeream.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate