Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#163
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
3 m pe nivel ar trebui...

#164
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postsebip_sebip, on 10 ianuarie 2015 - 15:27, said:

3 m pe nivel ar trebui...
Asa si am facut, am simplificat problema considerand laturile unui cub ca ar avea 9m. Amprenta 9x9m,  lateralele sunt 9x9 x 4 si tavanul 9x9, total: 81 x6 = 486 mp.Posted Image

View Postgabian22, on 10 ianuarie 2015 - 15:25, said:

@dana84: chiar aveti nevoie de 4 dormitoare?  
Multa lume face greseala de a lua in calcul si musafiri/birou...etc ceea ca nu este tocmai economic.
Subscriu. Nu va cramponati in ""sa se simta bine musafirii"".. Daca merg in vizita la prieteni eu ma simt bine la ei chiar daca dorm in sufragerie, ca doar dorm o noapte, nu ma mut la ei.Posted Image

#165
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postandreilesan, on 10 ianuarie 2015 - 15:46, said:

Subscriu. Nu va cramponati in ""sa se simta bine musafirii"".. Daca merg in vizita la prieteni eu ma simt bine la ei chiar daca dorm in sufragerie, ca doar dorm o noapte, nu ma mut la ei.Posted Image

Sincer nici nu m-am gandit la musafiri :D. Suntem 4 acuma si speram sa fim 5 pe cand o sa ne mutam. Si as vrea ca fiecare copil sa aiba camera lui care sa ii fie suficienta si acum, dar si la 15 ani :) .

View Postandreilesan, on 10 ianuarie 2015 - 14:54, said:

In varianta initiala ai avut :
Placa de pe sol: 182,27 mp;
Planseul peste ultimul nivel: 182,27mp;
Pereti exteriori: 194,55 mp;
Tamplarie: 27,81 mp;
Total suprafata exterioara: 586,9 mp.
Volum: 391,23 mc;
Suprafata utila, incalzita: 144,9 mp.

Daca simulam o amprenta de 9x9 = 81 mp si luam in calcul 3 nivele obtinem:
Placa de pe sol: 81 mp;
Placa peste ultimul nivel: 81 mp;
Pereti exteriori inclusiv tamplarie: 9x9 x 4 = 324 mp.
Total: 486 mp.
Suprafata utila, incalzita: cca 81x0,75 = 61 mp la trei nivele: 61x3= 183 mp.
Volum: 183x2,7= 494 mc.

Daca comparam raportul suprafei anvelopei catre suprafata utila, incalzita obtinem:
1. 586,9: 144,9 = 4,05;
2. 486:183 = 2,66..

Ce zici? Posted Image

Nu aveam nici cel mai mic dubiu ca din punctul de vedere al suprafetei incalzite iesim mai bine cu P+M fata de P (la care mai intra si acel pod incalzit ocazional). Dar multumesc pentru confirmare :)

#166
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostBodCasa, on 10 ianuarie 2015 - 14:54, said:

Denky, eu in locul tau la cei 5cm as mai daguga inca 15 de polistiren grafitat......
Atunci ai vedea ca iti scade factura cu 40%!

La acoperis ce izolatie ai?

Si imi creste efectul de sera... In plus oi Scadea factura, dar toata lucrarea ma costa mii de euro, ii recuperez in cati ani? Basca sera de care vorbeam.

#167
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postandreilesan, on 10 ianuarie 2015 - 15:46, said:

Asa si am facut, am simplificat problema considerand laturile unui cub ca ar avea 9m. Amprenta 9x9m, lateralele sunt 9x9 x 4 si tavanul 9x9, total: 81 x6 = 486 mp.Posted Image


Subscriu. Nu va cramponati in ""sa se simta bine musafirii"".. Daca merg in vizita la prieteni eu ma simt bine la ei chiar daca dorm in sufragerie, ca doar dorm o noapte, nu ma mut la ei.Posted Image

"lateralele sunt 9x9 x 4" ce vrea sa reprezine cifra 4? cumva inaltimea cladirii? Posted Image

#168
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostKendo, on 10 ianuarie 2015 - 16:53, said:

"lateralele sunt 9x9 x 4" ce vrea sa reprezine cifra 4? cumva inaltimea cladirii? Posted Image
Posted Image Cifra 4 reprezinta numarul de fete verticale a unui cub cu latura de 9m.Posted Image
Am urmarit sa calculez suprafata in mp, caci daca inmultim 9m x 9m x 4m rezulta 324 de mc.

Edited by andreilesan, 10 January 2015 - 17:02.


#169
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
pfff, cata dreptate ai Posted Image
in prima faza creadeam ca si @sebip_sebip ca 4 e inaltimea casei, dar tu defapt considerai inaltimea 9....Posted Image
clar ... sunt prea obosit Posted Image

View Postandreilesan, on 10 ianuarie 2015 - 17:00, said:

Am urmarit sa calculez suprafata in mp, caci daca inmultim 9m x 9m x 4m rezulta 324 de mc.

e foarte corect si clar acum Posted Image

Edited by Kendo, 10 January 2015 - 17:11.


#170
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

View Postdana84, on 10 ianuarie 2015 - 16:19, said:


Sincer nici nu m-am gandit la musafiri :D. Suntem 4 acuma si speram sa fim 5 pe cand o sa ne mutam. Si as vrea ca fiecare copil sa aiba camera lui care sa ii fie suficienta si acum, dar si la 15 ani :) .

ai motiv sa nu faci doar parter, cu atat mai mult cu cat vor fi 5 locatari permanenti pe termen lung :)
sunt de acord cu ce spuneai ca de la 800mp in sus renteaza casa doar parter ... ca doar de aia ne mutam de la bloc la casa, sa avem si ceva curte, unde pui un gratar, un foisor, un balansoar, tobogan sau piscina gonflabila pentru copii ... alminteri tot 4 pereti ai si in casa si in bloc ;)
mai bine faci pe 80-90mp amprenta o casa P+M sau P+E (cu spatiu de depozitare in pod);
referitor la costuri, cred ca iesi cel mai ietfin cu P+E fara placa peste etaj si izolat doar tavanul (vata si rigips, cu folie bariera de vapori), cu pod circulabil dar nemansardabil, fara izolatie la acoperis, doar invelitoare si folie anticondens (cu sau fara astereala) ... la P+M trebuie sa bagi izolatie serioasa la mansarda/acoperis ... parerea mea Posted Image

#171
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostBodCasa, on 10 ianuarie 2015 - 14:54, said:

Denky, eu in locul tau la cei 5cm as mai daguga inca 15 de polistiren grafitat......
Atunci ai vedea ca iti scade factura cu 40%!

La acoperis ce izolatie ai?
Draga Bod, Am uitat sa iti raspund la a doua intrebare.
Am doar 15 cm vata, dar e nelocuita mansarda si neamenajata. Deci, neincalzita. Cu ce incalzesc de jos placa, ies cam 13-14 grade sus, eu zic ca e peste adteptarile voastra hiperizolante...
Sunteti prietenii mei, va apreciez, dar cred sincer ca exagerati cu straturile astea de polistiren sus, jos, dreapta, stanga. Platesc cel mult 6 mil pe luna gazul, iarna, in contextul in care pierd prin placa cine stie cat si am doar 5 cm polstiren la zid de 38, si 10 cm la zid de 25( la living). Pot sa va spun ca e mult mai rece in zona de 25+10 decat in aia de 38+5.

#172
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postdenky, on 11 ianuarie 2015 - 00:05, said:

dar cred sincer ca exagerati cu straturile astea de polistiren sus, jos, dreapta, stanga. Platesc cel mult 6 mil pe luna gazul, iarna
Daca va aranjeaza astfel de preturi, atunci este ok.

Eu astept terminarea actelor pe teren si construirea (cei drept peste cativa ani) a unei casei de 120-140 mp pentru care sa platesc maxim 100 ron/luna cea mai rece la incalzirea cu gaz (ca si punct de reper, caci cu siguranta sursa de incalzire va fi alta).Posted Image

Edited by cheluakame, 11 January 2015 - 00:23.


#173
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Am zis cea mai rece luna. In plus, am si pierderile (asumate) dictate de nelocuirea ap de la mansarda.
Facand o medie pe an, si luand in calcul faptul ca mi se pare ca nu prea misca aerul (repet, cu 5 si 10 cm de polstiren, nu cu 40), sigur la viitoarea casa pun vata si cu asta basta.

#174
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postdenky, on 11 ianuarie 2015 - 00:05, said:

Draga Bod, Am uitat sa iti raspund la a doua intrebare.
Am doar 15 cm vata, dar e nelocuita mansarda si neamenajata. Deci, neincalzita. Cu ce incalzesc de jos placa, ies cam 13-14 grade sus, eu zic ca e peste adteptarile voastra hiperizolante...
Sunteti prietenii mei, va apreciez, dar cred sincer ca exagerati cu straturile astea de polistiren sus, jos, dreapta, stanga. Platesc cel mult 6 mil pe luna gazul, iarna, in contextul in care pierd prin placa cine stie cat si am doar 5 cm polstiren la zid de 38, si 10 cm la zid de 25( la living). Pot sa va spun ca e mult mai rece in zona de 25+10 decat in aia de 38+5.


Sa sti ca si eu sunt curios ce cheltuieli o sa am cu gazul la mine acasa!
Dar na, daca pe tine te multumeste, restul e can can!

#175
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postmarco71, on 10 ianuarie 2015 - 22:11, said:

mai bine faci pe 80-90mp amprenta o casa P+M sau P+E (cu spatiu de depozitare in pod);
referitor la costuri, cred ca iesi cel mai ietfin cu P+E fara placa peste etaj si izolat doar tavanul (vata si rigips, cu folie bariera de vapori), cu pod circulabil dar nemansardabil, fara izolatie la acoperis, doar invelitoare si folie anticondens (cu sau fara astereala) ... la P+M trebuie sa bagi izolatie serioasa la mansarda/acoperis ... parerea mea Posted Image
Da. cred ca inspre asta o sa ne indreptam. Desi probabil o sa ajungem catre 100mp cu amprenta. Om vedea si cat de inalta iese cu P+E si in functie de asta decidem. M-am tot uitat prin jurnale si cand am vazut cat de complicat a fost la unii sa taie si sa puna vata aia dreapta si frumos la acoperis, fara sa o apese ca sa intre, parca nu mai imi vine sa fac mansarda Posted Image (oricum si daca mergem pe varianta mansarda vom inalta destul de mult, cel putin 1.8 m ... deci cam tot ca un etaj ar fi doar ca poate ne complicam degeaba cu pereti inclinati).

In alta ordine de idei, @andreilesan ai putea sa imi spui cam cat ar trebui sa fie minim camera tehnica daca planuim si partea din spate a unei sobe care sa iasa acolo? Si cam cat ocupa o soba de genul acesta in general. Ma gandeam sa prevedem si aductiunea de aer, apoi vedem noi daca o sa o chiar folosim. De stricat ma gandesc ca nu strica sa fie acolo. Eu i-am zis arhitectului undeva la 8 mp.

Edited by dana84, 12 January 2015 - 16:08.


#176
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Mai bine faci etaj, mansarda te avantajează doar estetic.

#177
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postdana84, on 12 ianuarie 2015 - 16:07, said:

.. @andreilesan ai putea sa imi spui cam cat ar trebui sa fie minim camera tehnica daca planuim si partea din spate a unei sobe care sa iasa acolo?
De regula, partea aceea de soba nu este necesar sa iasa mai mult de 5cm in Spatiul tehnic din planul peretelui. Trebuie sa tii cont doar de spatiul necesar deservirii ei, cca 1,2m in spate. Dar acesta poate fi chiar culuarul dintre echipamente si recipiente.

View Postdana84, on 12 ianuarie 2015 - 16:07, said:

Si cam cat ocupa o soba de genul acesta in general.
Posted Image Asta-i buna intrebare.. ""cat de mare e o casa in general ?"" Depinde..  Uite aici o imagine:    http://forum.softped...4#entry11604700
Pentru casa voastra poti sa iei in calcul ca fata va avea cca 1,4 lungime, minim 1,8m inaltime si cca 1m adancime. Adancimea de 1m se va ascunde in zidul care va avea cca 25cm, tinand cont si de cei 5cm care ies in Spatiu tehnic, deci in Camera de zi ar iesi din zid cca 60cm..

View Postdana84, on 12 ianuarie 2015 - 16:07, said:

Ma gandeam sa prevedem si aductiunea de aer, apoi vedem noi daca o sa o chiar folosim. De stricat ma gandesc ca nu strica sa fie acolo.
Posted Image  Corect, nu e mare investitie si ""nu cere mancare"".. Prevede-o si chiar daca nu vei folosi-o nu-i bai. Dar, in caz ca te razgandesti - ea deja e acolo!

View Postdana84, on 12 ianuarie 2015 - 16:07, said:

Eu i-am zis arhitectului undeva la 8 mp.
Nu-i rau, dar deja incepi sa faci risipa de spatiu.. Posted Image

#178
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postandreilesan, on 12 ianuarie 2015 - 21:01, said:

Nu-i rau, dar deja incepi sa faci risipa de spatiu.. Posted Image
Ioi nu, nu vreau sa fac risipa de spatiu. Oricum dupa ce am niste planuri te rog sa ma tragi de maneca daca cumva ma intind prea mult. Se poate sa nu imi dau seama ...

#179
sebih

sebih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 11.02.2008

View PostdoarUNom, on 31 decembrie 2014 - 09:19, said:

Diferentierea ar suna in felul urmator : fundatii izolate tip cuzineti din b.a. (pentru asigurarea elasticitatii)-pentru cadre si ...
Fundatiile de tip bloc din beton si cuzinet sunt rigide. Recomandarea pentru PUCM este de monolitizare a structurii prin rigidizare si centuri.
Solutia propusa de structuristul meu pentru o situatie similara (teren de tip PUCM cu Pconv = 250KPa, casa P+E, structura in cadre) a fost fundatii izolate din beton si cuzinet.

Edited by sebih, 21 January 2015 - 07:28.


#180
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
http://www.nouapietre.ro/fundatii.html



http://forum.softped...p1/page__st__54

Edited by doarUNom, 21 January 2015 - 09:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate