Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

constructie casuta parter 85mp

- - - - -
  • Please log in to reply
213 replies to this topic

#1
mariuspantera

mariuspantera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.01.2012
Salut! in primavara , asi vrea sa incep constructia unei casute fara etaj ,in judetul bacau! pe aceasta cale caut si meseriasi si recomandari achizitii materiale constructii!
ma gandeam sa o construiesc din bca ytong de 30 si  acoperis gerard!
se poate turna fundatia si placa anul asta si daca da pana cand?

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
In functie de temperatura, sa fie +5 grade. Da-i bataie.

#3
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009
cred ca iesi mai bine cu o mansardata pe 50-60mp fundatie

#4
mariuspantera

mariuspantera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.01.2012
deja am cumparat proiectul si pe viitor exista posibilitatea mansardarii! deocamdata pentru 2 oameni e suficient fara mansarda!  de unde pot sa cumpar materiale,  dar sa mi le tina pana in primavara?

#5
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 mariuspantera, on 29 septembrie 2014 - 13:51, said:

Salut! in primavara , asi vrea sa incep constructia unei casute fara etaj..
Salutare si bine ai venit. Nu ne arati si un plan, ceva?Posted Image

 mariuspantera, on 29 septembrie 2014 - 13:51, said:

ma gandeam sa o construiesc din bca ytong de 30 ..
Si de ce sa nu folosesti caramida eficienta de 25cm grosime? Si sa o plachezi apoi cu termosistem de 20cm?Posted Image

Ce utilitati ai la poarta?

Edited by andreilesan, 29 September 2014 - 14:25.


#6
mariuspantera

mariuspantera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.01.2012
proiectul trebuie sa i-mi ajunga in catwva zile. eu momentan locuiesc in austria! ca o idee e proiectul casa vitara cu modificari!
am tot citit pe forum diverse opinii caramida vs bca , dar m-au impresionat filmuletele de la ytong �� nu sunt hotarat 100% cu ce construiesc !

utilitati  doar curent si apa (put forat)

ca incalzire centrala pe lemne

#7
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 mariuspantera, on 29 septembrie 2014 - 14:31, said:

proiectul trebuie sa i-mi ajunga in cateva zile. eu momentan locuiesc in austria! ca o idee e proiectul casa vitara cu modificari!
Nu cunosc proiectul, dar voi mai intra si voi urmari topicul inde-aproape.Posted Image

 mariuspantera, on 29 septembrie 2014 - 14:31, said:

..am tot citit pe forum diverse opinii caramida vs bca , dar m-au impresionat filmuletele de la ytong �� nu sunt hotarat 100% cu ce construiesc !
Daca tot stii germana, poate ne ajuti sa gasim o solutie de cum folosesc austriecii BCA-ul la temperaturi exterioare de calcul de minus 20 grd C de nu se formeaza zona de condens in structura peretelui? Eu din cate am simulat la +22 grd C in casa si minus 18 grd C cum e la Bacau - se formeaza condens in BCA si nu este bine deloc.. Daca il folosesc ca zidarie pe exteriorul unor diafragme de beton - nu mai sunt probleme, sau daca plachez peretii din BCA cu gipscarton sub care montez bariera contra vaporilor - din nou nu sunt probleme..
Daca gasesti ceva posteaza aici, te rog frumos, poate asta te va ajuta sa te hotarasi cu ce sa construiesti. Posted Image.. si poate nu doar pe tine te va ajuta..

 mariuspantera, on 29 septembrie 2014 - 14:31, said:

utilitati  doar curent si apa (put forat)

ca incalzire centrala pe lemne
Pentru doar 85mp - centrala pe lemne? De ce nu preiei de la austrieci o soba din aceea performanta?Posted Image

Edited by andreilesan, 29 September 2014 - 14:56.


#8
mariuspantera

mariuspantera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.01.2012
Nu stiu despre problema condesului la bca stiu doar ca am vazut un mol care sa construit din panouri de beton sau cum se numesc si facuta izolatia pe exterior cu bca ! Referitor la problema condesului de care zici nu am nici o idee ,dar am sa caut pe forumuri de specialitate si am sa poatwz aici

#9
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 mariuspantera, on 29 septembrie 2014 - 15:08, said:

Nu stiu despre problema condesului la bca stiu doar ca am vazut un mol care sa construit din panouri de beton sau cum se numesc si facuta izolatia pe exterior cu bca !
Posted Image Asta se stiea si aici in Romania de zeci de ani in urma, doar ca acum se construieste din BCA fara a se tine cont de multe procese termofizice care au loc intr-un perete din acest material.. si se scoate in evidenta doar pretul..Posted Image  Uite am atasat o simulare la cum  frecvent se ""trateaza"" BCA-ul in Romania si vezi ce iese la temperaturi exterioare negative, incepand cu minus 3 grd C.

 mariuspantera, on 29 septembrie 2014 - 15:08, said:

Referitor la problema condesului de care zici nu am nici o idee ,dar am sa caut pe forumuri de specialitate si am sa poatwz aici .
Posted Image  Multumesc anticipat.Posted Image

Attached Files


Edited by andreilesan, 29 September 2014 - 15:17.


#10
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

 mariuspantera, on 29 septembrie 2014 - 14:31, said:

ca incalzire centrala pe lemne
Daca vrei confort si nu ai gaze la poarta, arunca o privire la centrala pe peleti. Te scapa de un job part-time ca si fochist.

#11
mariuspantera

mariuspantera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.01.2012
Sobele performante de care vb tu sunt mai mult "formale"  eu lucrez aici pentru kika si leiner sunt magazine de mobila si fac distributie si montaj in toata austria  asta însemnând din orase pana in munti unde gps-ul nici nu "vede" macar drumul!  la case, majoritatea au centrale pe lemne sau combustibil lichid !

#12
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 mariuspantera, on 29 septembrie 2014 - 15:16, said:

Sobele performante de care vb tu sunt mai mult "formale" ...    la case, majoritatea au centrale pe lemne sau combustibil lichid !  
Zau..?Posted Image Chiar si la din astea mici de 85 mp?
Mai prevad o camera tehnica de cca 12mp pentru centrala pe lemne, stocator, boiler, etc.. Pai asta ar reprezenta 12/85 cca 14% din suprafata ...

#13
mariuspantera

mariuspantera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.01.2012
http://www.u-wert.ne...wissen-sollten/  arunca o privire e tradus cu bing

casa are subsol cc 30mp unde se afla si camera tehnica

in cateva zile o sa postez planul casei

#14
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Tu cumperi un proiect (facut de arhitect, structurist, etc) sau cumperi "planul casei" de pe un site sau de la neica.nimeni?
In mod normal, daca ai avea proiect, ar fi stabilit acolo cum faci peretii si din ce material. In functie de acest aspect ar fi dimensionata si structura.

#15
mariuspantera

mariuspantera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.01.2012
e proiect complet, autorizat , stamplilat etc! asa va mai place sa va umflati! de asta nu puteai tu sa dormi daca am eu proiect sau nu ! eu am intrebat altceva !  daca vreau sa schimb ceva la proiect sa nu mai construiesc cu bca sau sa mai fac inca o camera ma priveste pe mine si banii mei! daca poti sa ajuti cu  o sugestia o parere este ok si o sa-ti multumesc ! asa ca fii te rog la subiect!

este un forum unde se dezbat diferite probleme si se incearca sa se gaseasca o rezolvare la fiecare problema !

#16
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 mariuspantera, on 29 septembrie 2014 - 15:30, said:

http://www.u-wert.ne...wissen-sollten/  arunca o privire e tradus cu bing
Bravo! Daca stii sa folosesti acest program - atunci te descurci.. asta e mai complet decat cel ce il folosesc eu un rusa.Posted Image

 mariuspantera, on 29 septembrie 2014 - 15:30, said:

casa are subsol cc 30mp unde se afla si camera tehnica
Posted Image  Asta schimba datele problemei! In acest caz, in locul tau, eu as face instalatia termica cu circulatie libera si nu as mai avea nici-un stres de se ia lumina!

 mariuspantera, on 29 septembrie 2014 - 15:30, said:

in cateva zile o sa postez planul casei
In regula, astept sa-l vad.
Sfatul meu, termoizoleaza cat mai bine, ca sa ai un necesar de maxim 6 kW pentru (30+85) si ma vei pomeni ..Posted Image

#17
owydyu

owydyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.04.2007
La bca de 35 termosistemul este de siguranță,să fie.Părerea mea este că e cel mai bun material pentru zidire.La noi ytong e cel mai bun,dar și cel mai scump ,și are o gamă completă de cărămidă;Dacă ve face contract cu ei vei primi în custodie și ceva unelte(fierastrau electric...)+un sac adeziv la paletul de cărămidă.Sămburi ,centurile.....vor putea fi ,,îmbrăcate,,cu piese speciale de bca evitînd punțiile termice.Iar referitor la temperatură este recomandat  să fie peste 5grade,dar se mai poate executa unele operați și la temp. mai joase.

#18
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 owydyu, on 29 septembrie 2014 - 19:14, said:

La bca de 35 termosistemul este de siguranță,să fie.Părerea mea este că e cel mai bun material pentru zidire...
Iti respect parerea, dar ai putea sa vii cu ceva argumente la partea boldata de mine? Cum incadrezi d-ta casa colegului nostru @mariuspantera in valoarea consumului anual specific aferent incalzirii sub 100 kWh/(mp an) (cum prevad Normele din Romania) cu 35cm de BCA fara termosistem? Ca eu unul nu am reusit, deocamdata..Posted Image
Ai putea sa-mi spui si cum rezolvi problema formarii zonei de condes in cazul peretilor care contin doar BCA, tencuit pe ambele parti?Posted Image

Edited by andreilesan, 29 September 2014 - 19:29.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate