Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Cum vă merg net-ul și telefonia fixă la Telekom România?

- - - - -
  • Please log in to reply
2160 replies to this topic

#1585
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Hmm, ieri a fost ziua cu cele mai dese restart-uri ale GPON-ului Huawei HG 8247H…

#1586
ady.red

ady.red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.01.2007
Eu am facut testul cu cablul infipt direct in GPON, folosind configuratia de mai sus si fara alt consumator de net.
[ http://www.speedtest.net/result/6057249967.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Este inadmisibil sa am viteza asta la abonament de 1Gbps in timpul zilei la ora 12.
Nu vreau sa denigrez Telekom si nu am pretentie sa fie 1Gbps dar consider ca e bataie de joc.

#1587
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai sunat la ei? Sunt multi clienti Telekom in zona ta sau nu stii?

#1588
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008

View PostGif2D, on 16 februarie 2017 - 11:35, said:

Hmm, ieri a fost ziua cu cele mai dese restart-uri ale GPON-ului Huawei HG 8247H…
Cum adica restarturi? Picari dese ale semnalului de PON si aprinderi de LOS?

#1589
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 13.01.2013
[ http://www.speedtest.net/result/6058966901.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1590
ady.red

ady.red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.01.2007
Nu sunt probleme in zona, au verificat setarile in centrala si totul este ok. Maine vine o echipa tehnica sa verifice conexiunile.

Eu nu inteleg de ce uploadul este ok, iar downloadul fluctueaza asa mult. Este posibil sa am problemele astea de la o taiere a fibrei prost facute? Asta suspectez acum si le-am sugerat sa verifice acest lucru.

#1591
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005

View PostNeaceasca85, on 16 februarie 2017 - 23:46, said:

Cum adica restarturi? Picari dese ale semnalului de PON si aprinderi de LOS?
Ca și cum un ajutor al lui Moș Crăciun vine și se joacă la butonul din spate…
[ http://e-file.huawei.com/~/media/EBG/Images/product/access-netwrok/ont/hg8247h/HG8245H_pic_angle2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Stă circa un minut după ce se împiedică și până reușește să vadă orizonturile internetului.

#1592
ady.red

ady.red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.01.2007
Azi au venit sa verifice conexiunea, aceeași echipă care a efectuat instalarea, au făcut teste și au constatat că ce am semnalat eu, se confirmă.(87-92mbps)
Au făcut nenumărate teste și verificări în centrală dar nu am ajuns la un test concludent. După restart GPON aveam 920-950, următoarele teste erau 400-600mbps.
Au plecat dezamăgiți de faptul că nu au putut să facă nimic.
Am încercat pe mai multe browsere (chrome, mozila) rezultatul fiind același.
Am zis sa încerc totuși si pe internet explorer unde am fost surprins de rezultat.
[ http://www.speedtest.net/result/6059965511.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu știu ce să mai zic, voi ce părere aveți?

#1593
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,796
  • Înscris: 04.04.2008
Si daca mai faci test iar mai prinzi 118MB?

#1594
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008
Pe Explorer se fac testele! Recomand. Mie insa imi ies la fel si pe Chrome testele de pe site-urile ISP-urilor, speedtestnet Ookla merge mai bine pe Chrome, flash stuff.

#1595
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,796
  • Înscris: 04.04.2008
Edge si Firefox recomand,restul e cancan.

#1596
ady.red

ady.red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.01.2007
Testele ies în mod constant cam la aceeași viteză, depinde de cât este de aglomerată rețeaua, numai că este mare diferență intre Chrome si IE, aproape la jumătate.
Ideea este că încep să mă acomodez și sper să mai mărească banda între timp să avem și noi viteza din contract. Spun asta pentru că am auzit că au foarte mulți abonați în ultima vreme și bănuiesc că infrastructura actuală nu a fost pregătită să preia afluxul de clienți noi.

Referitor la IPTV sunt foarte încântat de calitatea video și capabilitățile acestuia, singurul lucru care mă deranjează este că nu pot înregistra emisiuni de pe PRO TV pe care îl urmăresc în cea mai mare parte. Au selectat înregistrare de pe posturi de muzică sau altele, ceea ce m-i se pare inutil.

#1597
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008
Edge ca esti pe Wingoz 8-10, eu fiind mai nostalgic raman pe 7. Firefox mananca CPU de rupe sau cel putin asa facea acum 2 ani. La speed test mi se pare ca in ziua de azi Explorer 9 si Chrome performeaza cam la fel, pana in 915 mbps la mine. Dar Chrome ar omora mai putin CPU cu reclamele de pe Ookla, nu agreez ad bloc dar nici sa apara cate 2 reclame animate pe pagina, uneori aceeasi reclama de 2 ori.

Hahaha, chiar ca inutil de pe posturile de muzica, de fapt acestea au devenit inutile de cand cu Youtube HD/4 K. Pai nu am legat acum PC-ul la TV ca sa bag ce melodie vreau cand vreau?

Pe vremuri da, si fratele meu a inregistrat VHS de pe MTV.

#1598
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,196
  • Înscris: 18.04.2008

View Postady.red, on 17 februarie 2017 - 11:31, said:

Azi au venit sa verifice conexiunea, aceeași echipă care a efectuat instalarea, au făcut teste și au constatat că ce am semnalat eu, se confirmă.(87-92mbps)
Au făcut nenumărate teste și verificări în centrală dar nu am ajuns la un test concludent. După restart GPON aveam 920-950, următoarele teste erau 400-600mbps.
Au plecat dezamăgiți de faptul că nu au putut să facă nimic.
Am încercat pe mai multe browsere (chrome, mozila) rezultatul fiind același.
Am zis sa încerc totuși si pe internet explorer unde am fost surprins de rezultat.
[ http://www.speedtest.net/result/6059965511.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu știu ce să mai zic, voi ce părere aveți?

Dar pe torrrent de ce nu faci?!

#1599
ady.red

ady.red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.01.2007
Pe torrent am făcut teste și s-a dus pană în 41mbps. Nu am avut un torrent cu mulți sheederi și nu pot spune ca am un rezultat pe care sa mă pronunț.

#1600
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 13.01.2013
[ http://www.speedtest.net/result/6087692364.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1601
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,196
  • Înscris: 18.04.2008
Oameni buni, când postați teste de viteză, aveți grijă să aibă terminația .png! Posted Image

#1602
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Are, dar e o hibă, se agață unele imagini pe undeva și rămân doar „rămășițele”…
[ https://i.imgur.com/rmDc6BS.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate