Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

set analize medicale

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Buna ziua, doresc sa-mi fac un set de analize medicale. M-am orientat catre o clinica particulara, este vorba de Synevo. Am accesat site-ul clinicii dar la partea de analize nu am inteles mare lucru. Asa ca doresc sa va intreb cam ce analize trebuie sa am in vedere. Daca cineva dintre dumneavoastra a mers la clinica mentioana poate este amabil/a sa-mi furnizeze cateva informatii. Multumesc!

#2
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Deci vrei analize, dar nu stii ce analize vrei ?

Ai putea face o spermograma.

Edited by OmulLLORT, 07 September 2014 - 13:46.


#3
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 08.08.2002
Setul de analize ar fi bine sa ti-l recomande un medic (medicul de familie daca ai asa ceva ?) in functie de varsta,sex,factori de risc, etc.

Synevo nu e clinica privata, e doar un laborator privat !

Edited by MD, 07 September 2014 - 13:53.


#4
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Sunt ok cei de la Synevo, mie de obicei imi trimiteau rezultatele pe mail chiar in ziua recoltarii.Mergi la medicul de familie sa-ti zica mai concret ce ar trebui sa faci si apoi suna la clinica si vezi cand se deconteaza analizele, unele le poti face gratis.
Depinde de varsta si ce probleme ai mai avut, cele mai "de rutina" analize ar fi: hemoleucograma, LDH, LDL, trigliceride, urina biochimie, cele pentru rinichi, ficat(transaminaze, uree creatinina) etc.

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Varsta ?

#6
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
setul de analize e recomandat de doctor, in urma unui consult.

Tu ai impresia ca te duci sa comanzi analizele asa cum iti comanzi mancarea la restaurant, si dup-aia te-oi pricepe tu sa le citesti rezultatele, ca ce-i asa de greu sa te uiti daca-s in interval sau nu. Dar hai sa-ti dau un singur exemplu. Cardiologul mi-a dat trimitere la analize, imi vin rezultatele, le citesc, si nenea biologul care s-a ocupat de analize a notat acolo ca nu poate calcula colesterolul total pentru ca ii lipseste alta valoare de colesterol, pe care doc uitase s-o treaca in trimitere. Ok, doc a gresit. Dar imagineaza-ti ca daca imi alegeam analizele din lista de la Synevo, asa cum doresti tu, nu ajungeam nici macar in stadiul asta. Sa nu mai zic ca citirea se face facand anumite corelari.

#7
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

View Postpetre69, on 07 septembrie 2014 - 13:52, said:

Varsta ?

30 ani

#8
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

View Postpetre69, on 07 septembrie 2014 - 13:56, said:

Barbat ,nu ?
Dap

#9
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Te adresezi medicului de familie , dupa o discutie cu acesta vei primi recomandari cu privire la setul de analize .
Exista "set standard" care are legatura cu virsta si daca undeva nu bate se verifica in jurul acelei probleme , daca le faci toate cite exista risti sa dai mii de Eu .

#10
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Offtopic:  Fara suparate, recomand niste analize pentru cancer. Ce zici, te bagi ?
Spune-mi ,,da'' si iti dau o lista de analize misto. Eventual mai putem adauga niste chestii nasoale.

Ontopic: De ce vrei sa faci analize? Cine le-a recomandat ?
N-are sens sa le faci de dragul de a le face. Daca ele sunt in interval nu inseamna neeaparat ca tu le poti citi/interpreta corect.
Synevo sunt foarte ok. Eu fac la ei analize si preturile sunt cam la fel ca la celelalte clinici. Sunt destul de seriosi pana acum.
Nu iti recomand sa faci analize doar ca ti-a venit tie asa. Ai o problema reala ?
Inca odata, discuta cu medicul de familie.

PS. Nu o lua ca o ofensa dar mi se pare un pic neclar ce vrei sa faci tu fara sa ai un motiv anume.

#11
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Mai bine te abtii dacat sa intrebi ceva pe forum. Sunt o gramada de papagali care se dau destepti. Tineti sfaturile mistocare pentru voi. Oamenii chair au nevoie de ajutor. Ar trebui banati cei care jignesc.

#12
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 09.11.2010
Mergi la medicul de familie daca ai iar acesta iti va da un bilet de trimitere catre un laborator pt a ti se realiza analizele pe care el le considera necesare in baza unui diagnostic. Nu uita sa-i spui medicului ce te supara. Multa sanatate.

#13
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

View PostAutumn_Dream, on 08 septembrie 2014 - 12:11, said:

Mergi la medicul de familie daca ai iar acesta iti va da un bilet de trimitere catre un laborator pt a ti se realiza analizele pe care el le considera necesare in baza unui diagnostic. Nu uita sa-i spui medicului ce te supara. Multa sanatate.

Multumesc mult. Am fost la medicul de familie si mi-a dat o lista de analize.
Multa sanatate si dumneavoastra!

#14
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Eu am dat o indicatie obiectiva, la tv a fost un reportaj cu cei care nu resuesc sa conceapa un copil, ca trebuie analize s.a.m.d .
O sa ma pomenesti cand vei fi in situatia!

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,508
  • Înscris: 19.04.2009
Daca va mai injurati, va luati suspend si inchid subiectul.
Cat despre Spermatograma, da, se face la nevoie. Si NU e nimic rusinos in asta.

Invatati sa folositi butonul "Raportează" in locul injuriilor! ( Cum altii au invatat deja )

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate