Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Nedumerire

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,062
  • Înscris: 19.07.2005
Am cumparat recent o camera foto Canon PowerShot A410 si nu stiu cum sa o setez optim pentru un raprot calitate/dimensiune..  astfel am urmtoarele 2 optiuni si nu stiu care sa o folosesc:
Pot face poze la rezolutie de 1600x1200 la o calitate fina.. sau la 1024x768 la calitate super fina. voi ce ati alege?  :D

#2
Bogdan!

Bogdan!

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 28.06.2005
calitate super fina nu implica si o rezolutie mai mare? nu e cumva invers?

#3
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View Postvj_Heaven, on Dec 30 2005, 17:06, said:

Am cumparat recent o camera foto Canon PowerShot A410 si nu stiu cum sa o setez optim pentru un raprot calitate/dimensiune..  astfel am urmtoarele 2 optiuni si nu stiu care sa o folosesc:
Pot face poze la rezolutie de 1600x1200 la o calitate fina.. sau la 1024x768 la calitate super fina. voi ce ati alege?  :D
depinde de ce fel de card ai si ce acces sa descarci pozele.
daca ai un card de 512 lasa-l la maxim si la rezolutie si la calitate

#4
raduste

raduste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 15.01.2004
Daca poti (adica loc pe card) ideal este 1600x1200 cu compresie minina (la asta se refera finetea).

Daca nu, e de discutat. Probabil pe tine nu te afecteaza prea mult compresia jpeg de aceea poti merge linistit pe 1600x1200 cu compresie fine.

#5
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,062
  • Înscris: 19.07.2005
pai am card de 512...am sa pun 1600/1200 cu compresie normala... cu minima ies prea putine poze.. :)


PS: deci finetea este modul de compresie a pozei si nu o calitate superioara a imaginii, am sa incerc sa las la normal pentru o calitate superioara intrucat compresia micosreaza calitatea pozei..

Edited by vj_Heaven, 30 December 2005 - 18:10.


#6
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 15.06.2005
Eu pe un Canon A510 la rezolutie2048x1536 si Superfine fac 306 poze pe un card de 512MB iar la 1600x1200 fac 489 ceea ce nu pot sa zic ce e putin  :w00t:

#7
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
deci probabil la 1600x1200 pe normal o sa iti iasa cam 1000 de poze ..... ai acumulatori de rezerva?

#8
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
da gentuta ai la el?

#9
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View Postvj_Heaven, on Dec 30 2005, 18:04, said:

pai am card de 512...am sa pun 1600/1200 cu compresie normala... cu minima ies prea putine poze.. :)
PS: deci finetea este modul de compresie a pozei si nu o calitate superioara a imaginii, am sa incerc sa las la normal pentru o calitate superioara intrucat compresia micosreaza calitatea pozei..
mai bine micsorezi rezolutia decat compresia

#10
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 15.06.2005
Asta zic cei de la Canon in manualul de utilizare.

Attached Files



#11
Nae65

Nae65

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 28.02.2005
Eu zic să faci poze cu mobilul sau cu webcamul... unde numărul de poze stocate contează...

#12
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 15.06.2005
Mai nou si telefoanele au card MMC :P
Uneori conteaza cardul, eu am observat ca atunci cind fac pozele pe Superfine imaginea chiar si marita din softul de vizualizare nu este pixelata. Intr-un concediu (in cazul meu de fotograf amator) poate vreau sa fac mai multe poze si nu am unde sa le descarc asa ca se merita. Anul asta la mare am avut doar un card Lexar de 128 MB si am fost nevoit sa renunt la rezolutie. :(

#13
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View Postvoodooeye_69, on Dec 30 2005, 20:01, said:

Mai nou si telefoanele au card MMC :P
Uneori conteaza cardul, eu am observat ca atunci cind fac pozele pe Superfine imaginea chiar si marita din softul de vizualizare nu este pixelata. Intr-un concediu (in cazul meu de fotograf amator) poate vreau sa fac mai multe poze si nu am unde sa le descarc asa ca se merita. Anul asta la mare am avut doar un card Lexar de 128 MB si am fost nevoit sa renunt la rezolutie. :(
si la mare sau in alte locatii de concediu gasesti tot felul de magazine foto. ti le poate trece pe cd si e ieftin...asta doar daca nu ai destinatii mai exotice de vacanta...vreun safari in Africa  :naughty:


Quote

Eu zic să faci poze cu mobilul sau cu webcamul... unde numărul de poze stocate contează...

pe aceeasi logica poti folosi si tu forumul fara sa-l deschizi daca tot ai sfaturi d-astea  :peacefingers:

Edited by reclamagiu, 30 December 2005 - 20:06.


#14
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 15.06.2005
@reclamagiu > se poate sa ai dreptate, nu am cautat o astfel de locatie, acum nu mai conteaza 512 + 128 e mai mult decit suficient pentru mine.
In legatura cu cele scrise mai sus daca tot e vorba de aciditati din astea am gasit o oferta destul de buna (pentru cei care cauta acumulatori) e vorba de Energizer 2500mA, NiMH, 6 buc + Incarcator (12 ore pentru o incarcare la cei de 2500) la 107 RON. Magazin Foto ENIGMA Arad. Cred ca este foarte rentabil pentru cei care au camere care functioneaza cu 2 Acumulatori deoarece ai inca 2 seturi de rezerva.

#15
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Poate ca n-ar fi rau sa discutam la subiect si sa lasam acumulatori pentru threadul cu acumulatori.

#16
bodox2

bodox2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 24.05.2004
dincolo era mai ieftin...

#17
Nae65

Nae65

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 28.02.2005

View Postreclamagiu, on Dec 30 2005, 20:06, said:

si la mare sau in alte locatii de concediu gasesti tot felul de magazine foto. ti le poate trece pe cd si e ieftin...asta doar daca nu ai destinatii mai exotice de vacanta...vreun safari in Africa  :naughty:
pe aceeasi logica poti folosi si tu forumul fara sa-l deschizi daca tot ai sfaturi d-astea  :peacefingers:
Păi nu știu câte poze ar vrea să stocheze pe 512Mb la 1600... eu am folosit 512Mb cu rezoluție de 2560x1920 cu compresia jpg la minim (adică foarte puțin comprimate) și-mi intrau cam 100 de cadre...
Eram mulțumit... pentru că uneori mai și aveam grijă să eliberez cardul...
Și folosind logica ta, respectiv poate folosi camera ca obiect decorativ... așa nu i se va umple cardul niciodată...  :)

#18
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Nae is back. :)

Si daca ai doar poze fara continut asa important poti sa scazi mai bine compresia decat rezolutia... dar sa testezi inainte sa vezi daca iti convine ce iese...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate