Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Calatorie in strainatate fara C.I.V.

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#37
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
@tsunnami: Te afli intr-o grava eroare. Masina nu este in leasing, este pe credit auto. In C.I.V. la rubrica "Detinator" scrie numele titularului creditului, persoana fizica. Doar in cazul unui leasing, la rubrica "Detinator" este mentionata firma de leasing, persoana juridica!

Banca afirma in clar ca autoturismul este proprietatea titularului creditului, deci nu, nu este al bancii. Chiar banca recunoaste asta in clar.

Chiar daca titularul primeste C.I.V., el tot nu poate vinde masina, deoarece aceasta este inscrisa in AEGRM! Am mai scris asta, dar poate n-ai citit. Chiar daca ar incerca, ar fi o ilegalitate!

Similar, propun sa fii arestat ca poate diseara tu vei sparge un magazin! Asa si cu C.I.V. Banca o opreste ca poate incerci tu sa vinzi masina! O prostie, un abuz!!! Abuz fiindca incalca dreptul de proprietate, vezi postarea #25 in acest sens! http://forum.softped...8#entry15745111

Exact, service-ul zice: in cazul masinilor in leasing, se accepta o copie a C.I.V. cu stampila firmei de leasing si mentiunea "conform cu originalul"! Dar asta numai fiindca "Detinator" este stipulat in C.I.V. firma de leasing, nu persoana fizica! Un lucru usor de inteles, zic eu. In oricare alt caz, service-urile, cu cateva exceptii se pare, cer C.I.V. in original!

#38
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Omule, ti-am mai zis, daca ai CIV-ul, poti vinde masina, in tara, sau si mai usor, in strainatate, unde n-au de unde stii ca masina-i ipotecata, apoi banca nu mai are de unde recupera banii, sau masina, in cazul ca nu-ti mai platesti ratele. Ca nu-i legal, sau frumos, e alta treaba, au fost destule cazuri cand lumea si-a luat credite, apoi n-au mai platit ratele, nu degeaba banca vrea garantii, giranti, ipoteci.

#39
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Postrumegus, on 26 august 2014 - 19:29, said:

Omule, ti-am mai zis, daca ai CIV-ul, poti vinde masina, in tara, sau si mai usor, in strainatate, unde n-au de unde stii ca masina-i ipotecata, apoi banca nu mai are de unde recupera banii, sau masina, in cazul ca nu-ti mai platesti ratele. Ca nu-i legal, sau frumos, e alta treaba, au fost destule cazuri cand lumea si-a luat credite, apoi n-au mai platit ratele, nu degeaba banca vrea garantii, giranti, ipoteci.

Cum sa nu aiba de unde sti?? AEGRM este o baza de date publica! Chiar si tu poti verifica autoturismul, numai daca ai numele sau CNP-ul proprietarului (in cazul persoanelor juridice, numele sau CUI-ul).

Propun si tu sa fii incatusat, ca poate iesi la noapte si spargi un magazin! De unde stiu eu ca nu vei face asta? Asa si cu C.I.V.! Tu dai prezumptia de vinovatie!! Banca face la fel!

#40
zerookool

zerookool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 26.02.2006
In contractul de credit este mentionat ceva de CIV? Acum ceva vreme si la alte banci era cam la fel, CIV-ul si un rand de chei ramaneau la banca.

#41
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Fara CIV se poate circula oriunde in lume.

-in UE cu certificatul de inmatriculare
-in tarile NON-UE cu talonul si procura/imputernicire( in caz ca soferul nu este proprietarul). Cine spune ca i s-a cerut CIV-ul in Turcia ori avea nereguli la acte , ori a dat peste un vames care facea misto de el , ori nu stia engleza/turca bine si nu a inteles exact ce i s-a cerut.

CIV-ul sta doar la proprietar acasa sau in seiful bancii/amanetului (daca este vorba de gaj fara deposedare)

Pentru ce a semnat debitorul in contractul de imprumut cu gaj fara deposedare sau daca credeti ca banca ar practica niste ilegalitati va recomand  sa consultati un avocat sau un forum specializat in credite auto.

Pentru actele de calatorie puteti accesa site-ul MAE sectiunea Condiţii de călătorie - Condiţii de intrare şi regim de şedere/Condiţii privind traficul auto : http://www.mae.ro/travel-conditions . Info: Daca nu este stipulat un astfel de document (CIV) inseamna ca nu este necesar !

Edited by polizei, 26 August 2014 - 21:12.


#42
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Postzerookool, on 26 august 2014 - 20:26, said:

In contractul de credit este mentionat ceva de CIV? Acum ceva vreme si la alte banci era cam la fel, CIV-ul si un rand de chei ramaneau la banca.
Da, am auzit si de aberatia asta: sa dai cheia masinii la banca! Mare aberatie, mare abuz! Greseala e a celor ce se supun, in primul rand.

In cadrul contractului de credit, se stipuleaza:

Quote

Împrumutatul se obligă să prezinte băncii în termen de 15 zile calendaristice de la data utilizării creditului, factura de achiziţie a autoturismului sau contractul de vânzare cumpărare şi cartea de identitate în original, care se vor păstra la documentaţia de credit

In cadrul contractului de garantie reala mobiliara, se stipuleaza:

Quote

Documentele care dovedesc dreptul Debitorului Garant asupra Bunurilor Afectate Garanţiei au fost predate Băncii la data prezentului

Lovitura acum vine!! Tot in cadrul contractului de garantie reala mobiliara, la rubrica „Executarea Garanţiei Reale Mobiliare”, se stipuleaza:

Quote

Banca va fi îndreptăţită, în orice moment după ce Garanţia Reală Mobiliară a devenit executabilă, să procedeze la executarea acesteia şi să-şi exercite toate drepturile prevăzute de Titlul VI, Capitolul 5 din Legea nr. 99/1999 inclusiv, dar fără a se limita la:
a) să ia în posesie documentele (dacă există) ce atestă drepturile Debitorului Garant asupra Bunurilor Afectate Garanţiei (sau asupra oricărei părţi din acestea);

De asemenea, în cadrul Legii nr. 99/1999 Titlul VI Capitolul 5 Art. 63 alin. (1) se menţionează:

Quote

În cazul în care debitorul nu îşi îndeplineşte obligaţia, creditorul are dreptul de a-şi satisface creanţa cu bunul afectat garanţiei. În acest scop, creditorul are dreptul să ia în posesie, în mod paşnic, bunul afectat garanţiei sau produsele rezultate din valorificarea acestuia, precum şi titlurile şi înscrisurile care constată dreptul de proprietate al debitorului asupra bunului, fără a fi necesară vreo autorizaţie sau notificare prealabilă şi fără a plăti taxe sau vreun tarif.

Deci contractul in sine se contrazice! Ba zice ca trebuie sa predai C.I.V. la inceputul creditului, ba zice ca acest document va fi ridicat de catre banca numai daca autoturismul cu care s-a girat devine executabil! Dar el nu este executabil! Nu exista restante la credit, nu exista titlu executoriu! Si ei refuza sa restituie proprietarului autoturismului acest document, invocand articolul unde scrie ca C.I.V. se preda la inceputul derularii contractului, dar inchizand ochii la faptul ca exista un articol care il contrazice pe primul!

Titularul s-a adresat si catre ANPC, iar ANPC este de parere ca dreptul de proprietate si dreptul de a folosi autoturismul nu sunt incalcate! Ceea ce este fals! Am demonstrat la postarea #25 ca dreptul de proprietate este incalcat. Dreptul de a folosi autoturismul este incalcat prin faptul ca ITP, in mod normal, se efectueaza numai daca se prezinta C.I.V. in original, avand in vedere ca nu vorbim de un contract de leasing!! Iar fara ITP, se stie, nu se poate circula in mod legal!

Edited by SuPY, 26 August 2014 - 21:21.


#43
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Esti Gica-Contra. Tu citezi, tot tu nu esti de acord cu ce ai citat. Deci scrie clar, in contract, ca CIV-ul se preda la banca. Partea cu "precum şi titlurile şi înscrisurile care constată dreptul de proprietate al debitorului asupra bunului..." nu se refera la CIV, ci la alte hartogarii legate de masina, precum talonul, de ex.
ITP-ul il poti face, perfect legal, cu copia, eventual stampilata de banca, exact ca la leasing.

#44
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Postrumegus, on 26 august 2014 - 21:45, said:

Esti Gica-Contra. Tu citezi, tot tu nu esti de acord cu ce ai citat. Deci scrie clar, in contract, ca CIV-ul se preda la banca. Partea cu "precum şi titlurile şi înscrisurile care constată dreptul de proprietate al debitorului asupra bunului..." nu se refera la CIV, ci la alte hartogarii legate de masina, precum talonul, de ex.
ITP-ul il poti face, perfect legal, cu copia, eventual stampilata de banca, exact ca la leasing.

Citeste postarea #25 ca sa te lamuresti de faptul ca documentul care atesta dreptul de proprietate asupra autoturismului este C.I.V.! De aceea in cadrul unui contract de leasing nu ai in posesie C.I.V.: fiindca nu tu esti inscris ca "detinator", ci firma de leasing este! In cazul leasing-ului, ai doar drept de folosinta! Dreptul de proprietate iti revine abia dupa ce termini de achitat leasing-ul. Asta e marea diferenta fata de un credit!

Nu sunt Giga-contra, sunt cu respectarea legilor si drepturilor!

#45
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Postpolizei, on 26 august 2014 - 21:06, said:

CIV-ul sta doar la proprietar acasa sau in seiful bancii/amanetului (daca este vorba de gaj fara deposedare)
Multumesc pentru postare!

Din moment ce ai pomenit de gaj, cred ca te referi la credit auto. C.I.V. nu are de ce sa stea in seiful bancii, cu exceptia in care bunul (autoturismul) devine executabil si banca obtine un titlu executoriu! Am argumentat asta deja. Daca voi nu vreti sa se respecte legea, e problema voastra. Eu vreau!

#46
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai cine n-a respectat legea si drepturile?  Daca in contract scrie clar "Împrumutatul se obligă să prezinte băncii în termen de 15 zile calendaristice de la data utilizării creditului, factura de achiziţie a autoturismului sau contractul de vânzare cumpărare şi cartea de identitate în original, care se vor păstra la documentaţia de credit", omul a fost de acord si a semnat? Daca nu era de acord, putea renunta si apela la camatari....

#47
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Postrumegus, on 26 august 2014 - 22:41, said:

Pai cine n-a respectat legea si drepturile?  Daca in contract scrie clar "Împrumutatul se obligă să prezinte băncii în termen de 15 zile calendaristice de la data utilizării creditului, factura de achiziţie a autoturismului sau contractul de vânzare cumpărare şi cartea de identitate în original, care se vor păstra la documentaţia de credit", omul a fost de acord si a semnat? Daca nu era de acord, putea renunta si apela la camatari....
Citeste/reciteste postarea #42 ca sa afli ce mai scrie in contractul de garantie reala mobiliara! De asta nu spui nimic! Lucrezi cumva la aceasta banca??

#48
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
De fapt tu ce vrei?
Care e scopul postului?

View PostSuPY, on 26 august 2014 - 16:10, said:

Un sofer poate calatori legal in afara Romaniei cu autoturismul proprietate personala, inmatriculat in Romania, fara a fi in posesia Cartii de Identitate a Vehiculului (C.I.V.) in original?

Da este legal.
Este ilegal sa i se ceara

In multe tari non-EU certificatul de inmatriculare "il cheama" pasaport/
Moldova
Transnistria
Ukraina
Belarus
Georgia

#49
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,774
  • Înscris: 01.10.2002
Doar talonul e suficient, acolo apar toate informatiile care sunt in CIV plus situatia inspectiilor tehnice, care nu e trecuta in CIV. In cazul in care e alt nume la proprietar, poti face o imputernicire. Politia oricum verifica numarul masinii intr-o baza de date cu masinille declarate ca furate.

#50
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Posttsunnami, on 26 august 2014 - 22:57, said:

De fapt tu ce vrei?
Care e scopul postului?
Pui bine problema, avand in vedere ca am postat si off-topic, recunosc asta. Vroiam sa mi se raspunda la intrebarea initiala, la care se pare ca mi-ai raspuns si tu, lucru pentru care iti multumesc!

View Posttsunnami, on 26 august 2014 - 22:57, said:

Da este legal.
Este ilegal sa i se ceara
Multumesc! Acesta este raspunsul solicitat initial.

View Posttsunnami, on 26 august 2014 - 22:57, said:

In multe tari non-EU certificatul de inmatriculare "il cheama" pasaport/
Moldova
Transnistria
Ukraina
Belarus
Georgia
Asadar, C.I.V. nu este necesar nici macar in aceste tari non-UE? Pasaportul e al omului, C.I.V. e a masinii, sa zicem asa. :)

View PostWotan, on 26 august 2014 - 23:04, said:

Politia oricum verifica numarul masinii intr-o baza de date cu masinille declarate ca furate.
Totusi, acea evidenta nu contine informatii actualizate "la secunda". Pe de alta parte, este discutabil daca aceasta baza de date este accesibila tuturor tarilor, mai ales in cazul tarilor non-UE... Pai, de exemplu, ce fac daca duc masina pe alt continent si n-am C.I.V. la mine??

#51
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Turcia e-n mare parte, alt continent. In afara de seria motorului, care-i piesa de schimb, ai toate datele-n talon, pot verifica seriile de pe masina. Dupa 50 de posturi, tot nu pricep ce te oftica. Ti s-a explicat de-o gramada de ori ca n-ai nevoie de CIV, doar in cazul ca vrei sa te tii de gainarii. Ia vezi la alte contracte, unde pe langa CIV si cheie, mai scrie ca-n cazul c-ai intarziat cu plata 3 zile, iti ridica masina fara preaviz.

#52
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Postrumegus, on 26 august 2014 - 23:38, said:

Turcia e-n mare parte, alt continent. In afara de seria motorului, care-i piesa de schimb, ai toate datele-n talon, pot verifica seriile de pe masina. Dupa 50 de posturi, tot nu pricep ce te oftica. Ti s-a explicat de-o gramada de ori ca n-ai nevoie de CIV, doar in cazul ca vrei sa te tii de gainarii. Ia vezi la alte contracte, unde pe langa CIV si cheie, mai scrie ca-n cazul c-ai intarziat cu plata 3 zile, iti ridica masina fara preaviz.
Bine, omule... Asa, pe foaie, putem scrie orice! Este o aberatie exemplul tau (nu spun ca aceasta situatie nu exista!). In primul rand, nu orice din ceea ce se scrie intr-un contract este litera de lege! Spre exemplu, daca eu cu tine semnez un contract prin care tu sa-mi fii sclav sau viceversa, acel contract este nul de drept, deoarece sclavia s-a abolit demult! In al doilea rand, este si prostia oamenilor care semneaza astfel de mizerii. In al treilea rand, am explicat deja de ce C.I.V. trebuie sa stea numai la proprietarul autoturismului in acest caz, invocand ca argumente nu numai legi in vigoare, cat si prevederi contractuale. Se stie ca orice lege este prioritara fata de orice contract! Nu sunt eu in situatia prezentata, ca eu nu fac credite la banci. Acesta este motivul: situatii de genul celei prezentate in cadrul acestui topic.

Ce vreau sa stiu? Ceea ce am intrebat in postarea #1. De ce m-am abatut de la subiect? Pentru ca am fost intrebat de motivatia intrebarii mele. S-a demonstrat ca a fost important sa prezint contextul in care a fost pusa intrebarea. Nu crezi?

Edited by SuPY, 26 August 2014 - 23:50.


#53
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostSuPY, on 26 august 2014 - 23:13, said:

Asadar, C.I.V. nu este necesar nici macar in aceste tari non-UE? Pasaportul e al omului, C.I.V. e a masinii, sa zicem asa. Posted Image

asta am fost surprins prima data la Albitza la moldoveni, cand mi-au cerut "pasaportul" motocicletei
Am scos certificatul de inmatriculare si mi-au spus ca "ala e", :)
Apoi in tarile enumerate de mine, tot asa-i ziceau, pasaport.
In Transnitria era cat pe ce sa intru. Recunosc ca mi-a fost frica din cauza legendelor.
Acum regret
Pentru cei care mergeti si auziti asa ceva, sa nu intrati in panica

In tarile non-europene ti se pune pe pasaportul tau un fel de viza speciala prin care se demonstreza ca ai intrat la ei in tara cu un vehicul
Daca iesi fara el, e un pic mai dificil, cred...

Fara vehicul am vrut sa zic, ca fara pasaport, nu poti..

#54
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Posttsunnami, on 26 august 2014 - 23:52, said:

asta am fost surprins prima data la Albitza la moldoveni, cand mi-au cerut "pasaportul" motocicletei
Am scos certificatul de inmatriculare si mi-au spus ca "ala e", Posted Image
Certificatul de inmatriculare ti s-a cerut? Si C.I.V. nu ti s-a cerut nicaieri niciodata?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate