Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Romtelecom

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2391 replies to this topic

#37
jeffe

jeffe

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 234
  • Înscris: 29.11.2001
mda, Speedo si cu Allex au tonul tipic al angajatilor Romtelecom. Ei sunt optimisti, increzatori in management-ul grecesc (!!) si profesionalismul angajatilor. Ei scapa din vedere partile proaste si vad numai sfertul limpede al paharului. Eu ii sfatuiesc sa NU uite ca infrastructura RomTelecom a fost construita pe banii STATULUI (adica ai nostri), inca de pe vremea cand "privatizarea" era doar un plan de viitor. Pe de alta parte, pe mine ca abonat nu ma intereseaza defel ce si cat investeste firma atata timp cat problemele mele sunt ignorate cu desavarsire timp de 3 ani. Si asta inca atunci cand marele si iubitul RomTelecom detine monopol. Da, eu voi fi unul dintre cei care va FUGI la un alt operator atunci cand voi avea de ales. Si sper sa o am curand. Asa cum am sa fug si de RADET imediat ce o sa ma pot deconecta de la reteaua lor. (ironic, alta regie, exact cum a fost si RA RomTelecom).

#38
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by jeffe
Ei scapa din vedere partile proaste si vad numai sfertul limpede al paharului. Eu ii sfatuiesc sa NU uite ca infrastructura RomTelecom a fost construita pe banii STATULUI (adica ai nostri), inca de pe vremea cand "privatizarea" era doar un plan de viitor.  

Fii atent ce-am spus mai sus cateva posturi mai sus, vei intelege de ce gandesti gresit.

Foarte bine ca piata o sa se cearna cu timpul, asta astept si-mi doresc, pana una alta sunt doar circumspect cu multe lucruri, si calculat pe ce dau banii.

Greets,
Speedo

#39
rnicolescu

rnicolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 18.03.2002
Mda ... eu cred ca voi fi PRIMUL care va fugi de la acesti hoti care se numesc ROMtelenoise.
Servicii de kko, retea de kko (apropo Allex poate i-mi spui si mie cu cine ar trebui "sa vorbesc" pentru o linie digitala? Sau la mine la tara, pe sos. Stefan cel Mare nu s-a ajuns cu schimbarea liniilor?). De tarife ......... nu mai vorbim ......

#40
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Jeffe, chiar nu doresc sa ma repet in legatura cu o serie de aspecte la care am raspuns PE LARG in posturile precedente! Tot ceea ce am afirmat are un ton moderat datorita faptului ca analizez la rece piata telecom din Romania, fara sa avantajez pe nimeni, pentru ca NU am nici un interes! Inteleg afirmatiile "incendiare" cauzate de situatii neplacute, dar e bine sa revenim la o stare de echilibru!  :OK:

Quote

Originally posted by micolescu  
Allex poate i-mi  spui si mie cu cine ar trebui "sa vorbesc" pentru o linie digitala? Sau la mine la tara, pe sos. Stefan cel Mare nu s-a ajuns cu schimbarea liniilor?

In primul rind, invata sa pui cratima acolo unde trebuie, pentru ca de asta sigur nu mai e vinovat RomTelecom !  :drac:
micolescu, cred ca esti suficient de informat sa stii procedurile pentru obtinerea unor servicii RomTelecom. Si tu ar trebui sa citesti mai atent posturile precedente!
Daca doresti "sa fugi" de RomTelecom, iti recomand Astral sau RDS. Ei vor oferi gratuit in curind, prin 2010, CATV, convorbiri locale si dial-up (cu abonament Internet inclus!)! In plus, tariful pentru convorbirile fix-mobil va fi mai mic decit pentru cel mobil-mobil, adica 1 eurocent/minut/taxare la secunda din prima secunda, cu TVA inclus! ;)

#41
rnicolescu

rnicolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 18.03.2002

Quote

Originally posted by Allex
micolescu, cred ca esti suficient de informat sa stii procedurile pentru obtinerea unor servicii RomTelecom. Si tu ar trebui sa citesti mai atent posturile precedente!
[/B]

Pai tocmai pentru ca sunt informat te-am intrebat, ca pe cai "oficiale" e cam greu. Vreau sa beneficiez de serviciile pentru care platesc cu bani grei. Vrea sa pot vorbii la telefon cand doresc, nu sa ma trezesc ca pe linia mea vorbeste altcineva. Vreau tarife NORMALE, macar pentru dial-up. Cer prea mult? Se pare ca da ....

#42
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by rnicolescu
Pai tocmai pentru ca sunt informat te-am intrebat, ca pe cai "oficiale" e cam greu. Vreau sa beneficiez de serviciile pentru care platesc cu bani grei. Vrea sa pot vorbii la telefon cand doresc, nu sa ma trezesc ca pe linia mea vorbeste altcineva. Vreau tarife NORMALE, macar pentru dial-up. Cer prea mult? Se pare ca da ....

Pai n-ai citit posturile precedente, se vede, si asta e un repros ca de la moderator.  :ciocan:

Ideea e ca trebuie sa dai spaga ca sa obtii o linie la RTC, sau daca vrei o pereche buna trebuie vorbit cu lineorii si te intelegi cu ei la o manevra, ma-ntelegi.
Un prieten din Titan, putin mai incolo de blocul acela denumit Potcoava, a fost sfatuit asa cand a vrut sa depuna o reclamatie pentru ca avea linie analogica cu zgomot mare.
A inteles ca mai rapid si mai bine iese daca intervine direct la baieti, si asa a fost...

Unde stau eu spaga e de 300$ si nu-mi permit, oricum as fi multumit si cu o analogica, dar fara spaga, in masa...

Greets,
Speedo

#43
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
micolescu, nu inteleg ce inseamna la tine "cam greu pe cai oficiale"? Depui o cerere si astepti un raspuns in termenul de 30 de zile prevazut de aceasta procedura. Ti se va spune daca e posibil sau nu sa beneficiezi de o linie conectata la o centrala digitala. Cererea trebuie sa fie semnata si prezentata la ghiseu de titularul contractului.

Daca ai probleme cu securitatea liniei telefonice - "pe linia mea vorbeste altcineva" -, depui o sesizare scrisa. Cred ca nu ai incercat ceva scris, ci doar ai sesizat telefonic, fara numar de inregistrare. Din pacate, "arta" de a reclama trebuie imbunatatita in fiecare zi! Numai asa vom beneficia cu totii de servicii mai bune!  :)

#44
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
poate o sa spuneti ca nu este acelasi lucru, DAR la Dialog / Orange de cate ori am avut ceva de spus/reclamat (schimbat adresa, relatii despre oferte promotionale, decalare datei de facturare, etc) a fost deajuns un telefon, eventual sa mai trimit un fax, nici vorba de o intreaga birocratie cu sesizarii scrise depuse la registratura, numere de inregistrare, stat la coada, ghiseu imputit, etc.
Poate ca aici RTC trebuie sa lucreze, sa nu se uite de sus la fraierii care ii platesc.

#45
rnicolescu

rnicolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 18.03.2002
Speedo: am citit posturile, dar incercam sa-l conving pe Allex ca romtelecomul nu este chiar asa de "OK" cum spune el. Sau daca a da spaga inseamna ca este ok, atunci ... no comment.

Allex: pe la toti ceilanti operatori totul se rezolva cu un simplu telefon fara nervi si fara sa fiu nevoit sa bat drumul ca sa duc o reclamatie scrisa. Relatiile cu clienti de ce mai exista atunci, sa-mi spuna sa fac cerere scrisa? Pe acel ton celebru al operatoarelor romtelecom?

#46
priza

priza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 02.05.2002
Allex se pare ca esti un fan inrait Romtelecom. Sau poate esti angajat Romtelecom.

Ce nu intelegi tu este ca raspunsul oficial, cel care il primesti in 30 de zile, este intotdeauna ceva de genul: ne pare rau dar momentan nu sunt disponibile numere in centrala. Ideea e ca daca dai o spaga (de la 50$ in sus) se gasesc sigur numere libere.

#47
taka

taka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.09.2002
Allex explica asta:

Locatia Militari;
Linie telefonica cuplata pricipala;
din 1991 ca in medie 1 la 2-3 luni cerere depusa la RTC de de cuplare,
Cam 1 la 3 luni chemati cei de la RTC pt ca cuplajul modifica in caseta si linia principala nu mai functioneaza ci doar cea cuplata
Zilnic cuplajul ridica telefonul si bruiaza orice conversatie.
.....
Septembrie 2002 RTC raspunde unei scrisori din 1984 anuntind ca sint in masura sa ne ofere linie telefonica analogica CUPLATA SECUNDARA.

PS: daca betivul de cuplaj nu urla in telefon, aud conversatia altora.

/fire/ RTC este OK ;ola;

Singura neclaritate 2002-1984=18       18+1991= 2009
Oare 2009 este anul magnific cind dupa acest telefon, in urma raspunsului RTC, voi putea si eu sa intru pe internet?

Stiu ca acum nu exista alternativa, Sper ca pina in 2005 sa am totusi una chiar daca ea se cheama Turanya.

#48
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Hehehe, au rost reclamatiile scrise, foarte mare rost.
La Connex practic nici nu poti depune reclamatie scrisa, trebuie sa fii foarte convins sa treci de toti cei care vor sa vorbeasca cu tine sa-ti spuna ca se rezolva si fara, stiu pentru ca am trecut eu prin asa ceva.

Din momentul in care ai depus un act oficial cu numar de inregistrare ei sunt obligati sa-ti raspunda si sa dea o solutie la problema, mai mult, aceste reclamatii intra in statisticile raportului de activitate care slujeste la multe scopuri, documentatie pentru credite externe, evaluare la bursa, etc, si orice rahat de asta nerezolvat inseamna bani pe partea cealalta.

In concluzie fiti cat mai rau si scandalagii sa va ia in seama, e valabil pentru companiile astea mari.

Din pacate taka, acu RTC nu mai este obligat sa se dezvolte si nu e prevazut sa asigure serviciu social la orase, cel putin asa stiu eu, oricum ia digitala aia ca-i buna, daca nu dupa aia dai spaga pentru ea.  :drac:

Greets,
Speedo

#49
jeffe

jeffe

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 234
  • Înscris: 29.11.2001
Speedo: am citit ceea ce ai scris mai sus, dar nu sunt de acord cu tine. RomTelecom a apartinut cuiva inainte de a fi privatizat, iar acea entitate a fost statul.
Poate ca intreaga poveste este prea dificil de inteles, am sa incerc sa o simplific la o scara unde sa fie mai digerabila. Deci, asociatia de locatari din blocul A1 s-a hotarat sa isi faca o centrala telefonica de interior. Au fost necesare niste investitii, dar in scurt timp aceasta centrala a devenit (dupa cum spui tu) profitabila si a scos o gramada de bani. Mai mult, banii pe care ii scoate chestia respectiva au ajutat si la scaderea facturii la gaze si apa. Dupa un timp, administratorul de bloc se gandeste ca centrala trebuie vanduta, si chiar o face, dar in niste conditii suspecte, pe un pret de nimic, ca si cum respectiva centrala nu ar fi fost profitabila deloc. Si o vinde unui grec mic si pus pe rele. Asta o stoarce bine-de-tot, ii adauga tot felul de chestii dragute, si revinde locatarilor (stiti, aia care au facut investitia initiala) un serviciu prost si scump. Locatarii sunt revoltati dar nu prea pot sa faca mare lucru, deoarece o alta alternativa nu prea exista la ei in bloc. Poate sa se mute in alt cartier, sau sa astepte, sau sa foloseasca un terminal mobil.
Stiu ca tu vrei sa insinuezi cum ca RomTelecom ar fi acum doar o companie ca oricare alta, si ca atare oferta sa ar trebui analizata mai intai strict comercial, pe picior de egalitate cu celelalte oferte de pe piata. Dar nu e asa.
Asa ca, dragii mei romtelefomisti, nu uitati ca salariul pe care il luati acum vine de la cei mici si multi care platesc factura lunar, si o platesc de ani de zile. Aia sunt "abonatii" pe care ii tratati cu atat dispret, si sa va fereasca Al-de-sus sa apara o concurenta serioasa pentru ca o sa ramaneti pe drumuri, din partea mea inca din secunda 1.

#50
rnicolescu

rnicolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 18.03.2002

Quote

Originally posted by jeffe
Stiu ca tu vrei sa insinuezi cum ca RomTelecom ar fi acum doar o companie ca oricare alta, si ca atare oferta sa ar trebui analizata mai intai strict comercial, pe picior de egalitate cu celelalte oferte de pe piata. Dar nu e asa.  
[/B]

Are dreptate! Rtc este o companie ca oricare alta. Exemple:
Distrigaz, ApaNova, Electrica ...  :drac:

#51
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Eh, bataia e pe aia 1000 de clienti care aduc efectiv banii la RTC si alt business e ala cu inchirierea circuitelor, populatia da firmiturile de la ospat.

Cert ca in RO conteaza pretul, uite la PC-Net care merge cu toate serviciile sale slabe calitativ, asa e piata, asta e educatia populatiei, degeaba tu jeffe pleci pe alta retea cand poporul ramane pe RTC, si mai ales cand tu tot nu erai consumator de servicii. Alt exemplu e chiar Zapp-ul tau, penetreaza desi...stim problemele.
Asa si cu RTC, daca moare, moare pe limba lui, dar sincer e imposibil, it's a fact, inca n-ai vazut sau n-ai auzit cum merge (se aude) o companie de telefonie prin cablu, I know, din alta tara evident. O sa renunti si la ei daca tot esti exigent.

Greets,
Speedo

#52
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Quote

Originally posted by ceciu  
Allex se pare ca esti un fan inrait Romtelecom. Sau poate esti angajat Romtelecom.

Eu, angajat al RomTelecom?! :lol: Nici vorba... Si nici fan... ci doar un client egoist care stie ce e mai bine pentru el, indiferent ca asta se cheama RomTelecom, X, Y, Z sau W.  :lol:  

taka, de cite ori sa spun ca un caz particular e irelevant, De ce, ma vei intreba. Pentru ca nu avem toate datele problemei. /thinkso?/

jeffe, obisnuieste-te cu ideea ca RomTelecom nu mai apartine statului decit formal, pentru ca actionarul majoritar e compania elena OTE! Schema ta "digerabila" e o prostie! Tu cind ai platit impozitul nu ai dat bani pentru RomTelecom. Ai dat bani statului si statul a decis ce sa faca exact cu acei bani. Tot statul a decis ca e bine sa-si recupereze o parte din bani o data cu privatizarea RomTelecom!  :drac:

#53
taka

taka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.09.2002
Eu n-am spus ca vreau ceva social, daca pun digitata e bine, ca ma lasa pe analogica fara cuplaj e un pas inainte; dar sa ma scape de betivul ala.

Preferabil inainte sa ma duc eu sa ii trag circuitul lui la lumina de pe scara. ;devil; ca acum daca un betiv poate umbla in caseta eu de ce n-o fac?.... pt ca sint atitea fire de culori identice ca se duc in contacte si .....
Cred ca intrebarea corecta ar fi de unde stie betivul care e circuitul meu de il tot minareste, si de ce RTC nu face scandal la politie ca ii umbla in caseta.... violare de sigilii ceva....

#54
taka

taka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.09.2002
Un caz particular este IRELEVANT, exceptie face cind este cazul TAU.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate