Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Romtelecom

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2391 replies to this topic

#1
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Ma gandesc ca poate este bine sa incepem un thread in care sa discutam si evolutiile Romtelecom-ului pe piata de telecomunicatii, asa cum deja facem cu ceilalti jucatori de pe piata.

Si iata incepem cu un comunicat de presa in care OTE si statul Roman anunta apropiata incheiere a negocierilor privind trecerea pachetului majoritar de actiuni la operatorul grec.

Quote

Romania, OTE to sign Romtelecom deal  

Greek operator gains majority stake in Romtelecom in US$243m deal.  
 
Major elements have been agreed in a $243 million deal giving Greek telecoms operator OTE a majority stake in fixed-line operator Romtelecom and a free hand to restructure it, Romania said on Tuesday.

After months of negotiations on raising OTE's stake in Romtelecom to 54 percent from the present 35 percent, the deal should be signed next week allowing the launch of much-needed reforms at the troubled company.

"We agreed on all major points of the deal. We are now discussing last minute details ... I can't see any further problems so we will sign the accord next week," Radu Cernov, a general secretary at the Communications Ministry, told Reuters.

An Athens-based analyst said the market was eager for details of the deal.

"It's not the fact that they will sign that is so important," said Costas Karagiorgos, telecoms analyst at EFG Eurobank Securities. "What we don't know and want to know is the terms and conditions of the deal as well as guarantees that will give OTE full control of the company's environment."

LOCKED IN TALKS

Romania and OTE have been locked in talks about how to inject funds into the cash-strapped company and have argued over regulatory complications related to low interconnection rates which came into effect on January 1 after Romania deregulated its telecoms market.

Cernov said the Communications Ministry, the majority shareholder in Romtelecom, had removed a major stumbling block in the negotiations by agreeing to give up its golden share in Romtelecom, which gave the state veto rights over any strategic moves by the company.

In an addendum to the deal, the two sides agreed to replace the golden share with a new accord stipulating the rights of the ministry as a minority shareholder, Cernov said.

The golden share was part of a 1998 selloff contract, when OTE paid $675 million for a 35 percent stake in Romtelecom. But Romania failed to deliver on promises of growth for Romtelecom and the company is now facing financial troubles.

Last month, OTE Vice President George Skarpelis said OTE planned to slash some 4,000 jobs at Romtelecom, part of a restructuring programme which also includes tariff reductions.

Romania hopes to join the EU in 2007 and the decision on the golden share was also in line with a ruling of the European Court of Justice that asked for golden shares to be scrapped as they restrict free movement of capital, Cernov said.

Last month, the Romanian parliament's upper house, the Senate, lifted a legal hurdle by passing a bill allowing OTE to raise its stake in Romtelecom.

Cernov said he expected President Ion Iliescu to endorse the bill by the end of this week.

"There are no legal obstacles any more," Cernov said.

2002 Reuters Limited  


Ca sa comentam putin, putem atrage atentia asupra faptului ca Statul Roman a renuntat la actiunea nominativa, adica la dreptul de VETO din cadrul consiliului de administratie al Romtelecom, astfel statul roman nu se mai poate opune in nici un fel politicii promovate de OTE, fie ca acesta este o directie de abordare a pietei, eventuale fuziuni cu alte companii, politici de preturi, etc.

Sa speram ca va fi mai bine, grecii de obicei nu pierd niciodata si acum daca detin controlul asupra companiei putem sa credem ca vor dori sa castige mai multa piata, deci sa castige mai multi bani de la romani, si asta nu se poate decat cu investitii si servicii noi.

Greets,
Speedo

#2
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
sau ca preturi din ce in ce mai mari si calitate mai scazuta.....ca tot se poarta in romania.

#3
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
http://www.softnews....p?threadid=9851

#4
xnick

xnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 05.12.2001
Din pacate RTLc este probabil cel mai "opac" operator in ceea ce priveste accesul la date - sa zicem oficiale. Pe site-ul oficial se poate gasi doar raportul anual pe 1999.

Nu am putut afla nici macar numarul abonatilor fizici/juridici.

Stiu sigur ca angajatii au o asociatie prin care doresc sa cumpere actiuni si cotizeaza acolo. Banuiesc ca este vorba despre cele 4 sau 5 procente declarate vandabile de catre dl. Nica parca...

#5
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Nu a trecut nici o luna de la liberalizarea totala a telecomunicatiilor in Romania si m-am convins ca toate companiile fura din "tortul" RomTelecom fara sa ofere nimic comparabil cu serviciile civilizate de telefonie.

Eu voi ramine pe RomTelecom cel putin 3 ani de acum incolo si asta se va intimpla cu toti cei constienti ca nu merita sa se intoarca la o calitate proasta a serviciilor doar de dragul unor tarife stabilite special pentru a atrage.

Serviciile oferite persoanelor fizice de catre companiile telecom nou aparute vor fi deplorabile si, pe deasupra, vor fi taxate absolut aiurea. Nu pentru ca ar exista rea-intentie neaparat, ci pentru ca, pur si simplu, sint la inceput si trebuie sa treaca prin toate acele etape "negre" prin care a trecut deja RomTelecom.

RomTelecom merge super in orase (in centralele digitale)!    :OK:
Pina in vara, probabil ca rata de digitalizare a retelei RomTelecom va creste semnificativ si vom avea de-a face cu o calitate constanta pe toate tronsoanele de retea.
Nici nu vreau sa ma gindesc la cablurile trase pe bloc, pe linga bloc, etc de companiile CATV...

#6
duran

duran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.12.2002
chestia care ma enerveaza cel mai tare la romtelecomu' asta e ca ma trezesc in toiul noptii sa ma anunte ca am un mesaj in casuta lor vocala.voces cred ca-i zice.

ex: ma suna cineva la ora 23  si ori nu sunt acasa ori dorm(nu fac un obicei din asta:) si se pune sa-mi lase un mesaj.omul face ce crede el ca e mai bine.dar nu trec cateva ore bune, se face vreo 4-5 dimineata si incepe sa sune telefonul insistent.nervos, il ridic si ma intreb care dintre prietenii mei nesimtiti ma suna la o asemena ora.bineinteles e "prietenul" meu grec care nu se poate abtine sa nu ma anunte cu o voce suava:"Buna ziua,aici serviciul de mesagerie vocala romtelecom.Aveti un mesaj in casuta dumneavoastra ...."
si nu mai pot sa fac altceva pana la ora 7  decat sa-mi trimit gandurile catre tara care zace la sud de noi si sa ma uit la Teo si toate porcariile din reluare.

am cerut niste explicatii la 930.asa sunt programate calculatoarele, mi s-a explicat.raspunsul m-a "multumit" ca de fapt tot ce inseamna romtelecom.

#7
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
TU trebuie sa DEZACTIVEZI optiunea de semnalare a mesajelor noi din casuta vocala VOCES! Aceasta optiune a fost activata automat de cei de la centrala telefonica la care esti conectat.

Cei din centrala NU au acces la casuta ta vocala, asa ca trebuie sa formezi un numar de telefon (taxat standard cu 1 impuls/accesare, indiferent de durata convorbirii) pentru accesarea VOCES si sa dezactivezi TU optiunea de semnalare a mesajelor noi.  Vezi ca e un cod standard (0000 sau 1234) pe care il poti schimba dupa aceea.

Pentru detalii despre VOCES, acceseaza   http://www.romteleco.../serv/voces.php

Daca ai alte intrebari, nu ezita sa suni la 0800 800 800 (apel gratuit) sau la 930 (apel gratuit)!

RomTelecom e OK!   :OK:

#8
duran

duran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.12.2002
pe mine ma intereseaza acest serviciu, dar sa nu ma sune inainte de ora 7 dimineata ca sunt si eu om.

preturile  romtelecom sunt ok?romtelecom sustine cumva artelecom si falimentarul cosmorom?sau mi se pare numai mie.

#9
boby25

boby25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.01.2003
ROMTELECOM nu taxeaza aiurea?
ba da
Platesc lunar aproape 1 milion la RTC, fara a vorbi pe mobil sau acces internet.
Am cerut o factura detaliata si am constatat ca era un numar pe care facusem 83 impulsuri (in timpul zilei). Am facut reclamatie si din factura de 1 mil si ceva mi s-a scazut aproape 50.000.
Problema e si alta: pe factura apar si nr. de telefon necunoscute mie la care eu nu am sunat niciodata. Sa gandim si altfel : daca la fiecare convorbire RTC taxeaza un impuls doar in plus.....

Mentionez ca sunt legat la centrala digitala.
RTC nu e OK

#10
jeffe

jeffe

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 234
  • Înscris: 29.11.2001
Locuiesc in centrul capitalei si am o linie analogica RomTelecom. Este de departe cea mai infecta forma de comunicatie dar o pastrez din motive de compatibilitate. Distractia asta de linie zgomotoasa ma costa undeva in jurul sumei de 300.000 lei pe luna, si ma zbat de 3 (trei) ani sa o inlocuiesc cu o linie decenta, digitala. Mi se raspunde (invariabil) ca sa mai astept, ca se va rezolva. Zgomotul de fond al liniei este realmente insuportabil, chiar si pentru o legatura de voce, la date nici macar nu ma gandesc, dar "echipa tehnica", "profesionistii" de la RomTelecom, incearca de 3 ani sa imi explice ca "linia este in parametri" si ca "nu necesita interventii". Invit deschis orice fan RomTelecom sa verifice veridicitatea afirmatiilor mele, sa asculte linia, sa incerce sa poarte o convorbire telefonica si sa vada sesizarile mele, cu numar de ordine cu tot.
Concluzie: Romtelecom nu isi bate joc de clientii sai, ci ii insulta cu un serviciu sub orice critica. Faptul ca se trece pe centrale digitale pentru mine, ca utilizator ocazional, nu ar trebui sa insemne vreo modificare serioasa a calitatii serviciului. RomTelecom trebuie sa imi ofere o linie cu zgomot scazut, in parametri, care sa FUNCTIONEZE.

#11
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Oameni buni - in special duran & boby25 - pentru a beneficia de serviciile RomTelecom in bune conditii, trebuie sa respectati anumite reguli si sa tineti cont de o serie de optiuni oferite absolut GRATUIT!  ;)

duran, pentru tine RomTelecom are VOCES PRO, un serviciu profesionist de mesagerie (http://www.romteleco...rv/vocespro.php). In ceea ce priveste afirmatiile tale insinuante legate de ARtelecom si Cosmorom, informeaza-te si vei constata ca nu este tocmai cum spui tu. ARtelecom a reusit sa se impuna pe piata ISP (primul provider ca infrastructura si in curind al doilea ca numar de utilizatori, dupa RDS). La Cosmorom, strategia de piata a fost problema principala si aceasta e regindita in aceste zile. E foarte posibil sa avem surprize mari de la RomTelecom - ARtelecom - Cosmorom dupa 1 februarie a.c.!

boby25, daca esti conectat la o centrala digitala, de ce nu utilizezi parolarea liniei telefonice?  E simplu si comod. Parola e confidentiala si o poti schimba periodic de acasa, direct de pe telefon. In acest fel nu vei mai suspecta RomTelecom ca taxeaza ceva ce nu utilizezi si nici ca cineva a vorbit pe linia ta. Parolarea se poate face pe grupe de numere, in asa fel incit sa poti accesa fara parola numai numerele locale si cele ASI sau, la extrema, sa nu poti forma nici un numar fara deblocarea liniei telefonice. Depinde numai de tine sa iti asiguri securitatea contului.

Asa ca nu mai blamati RomTelecom pentru ceea ce voi nu cunoasteti si nici nu incercati sa aflati!  Aveti vreo nelamurire, sunati la 930 sau 0800 800 800 (apel gratuit in abele cazuri)!  :drac:

RomTelecom e OK!    :OK:

P.S.: De ce cred unii ca numai pentru a utiliza telefonia mobila trebuie sa mai inveti cite ceva?  :confused:

#12
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Jeffe, cazul tau e unul particular! In Bucuresti se inlocuiesc in fiecare zi sute de linii telefonice si tot atitea se conecteaza la centrale digitale! Poate fi si asta cauza pentru care linia ta e cam deranjata!

In orice caz, daca faci reclamatie la 921, ti se va rezolva problema. Chestia cu raspunsul invariabil nu o cred pentru ca am avut si eu de-a face cu 921 si totul s-a rezolvat in MAXIMUM 24 de ore. Asa ca suna, inregistreaza o reclamatie (cu numar de inregistrare!) si vezi ce se intimpla! Succes!

#13
jeffe

jeffe

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 234
  • Înscris: 29.11.2001
Allex: am facut pana acum 18 reclamatii, cu 18 numere de inregistrare. 7 dintre ele sunt scrise, 4 la Palatul Telefoanelor si 3 la Dacia 1. Cei de la 921 ma cunosc deja. Asta in 3 ani de zile, nu cumva sa crezi ca am stat cu bratele incrucisate asteptand ca maria-sa RomTelecom, in marinimia-i deja cunoscuta sa faca ceva cu de la sine putere. Iar cat despre centralele analogice ... parintii mei locuiesc in Berceni, au tot centrala analogica si totusi au parte de o linie decenta de voce. Eu nu.

#14
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
E posibil ca in zona in care locuiesti sa fie nevoie de inlocuirea totala a magistralei de telecomunicatii. Aceasta lucrare dureaza circa 2 luni (munca non-stop aproape, plus simbata si duminica!) si e programata probabil in primavara.

Problema e ca tu trebuie sa soliciti reducerea facturii din cauza ca nu poti utiliza linia telefonica (daca chiar nu poti vorbi, asa cum spui). Sint sigur ca se poate rezolva temporar intr-un fel. O rezolvare multumitoare va veni numai o data cu schimbarea cablurilor si punerea in functiune a unei centrale digitale.

#15
jeffe

jeffe

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 234
  • Înscris: 29.11.2001
Allex: tu esti incapatanat ca un angajat RomTelecom. Omule : de trei ani de zile incerc sa rezolv problema asta ! TREI ANI. Deci, trei primaveri. De trei ori s-a putut face operatiunea la care faci tu referire. Si numai eu am astfel de probleme in blocul meu (m-am interesat). Apropos, din blocul meu doar 5 apartamente nu sunt conectate la centrala digitala.

#16
rnicolescu

rnicolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 18.03.2002

Quote

[i]  
RomTelecom e OK!   :OK:  
[/B]

Da! Ai dreptate!
Stefan cel Mare - spitalul de urgenta: centrala ANALOGICA! Normal! Doar traim in anul 2003  :mad:

ROMtelecomul e OK. Apropie oamenii! Am ocazia sa vorbesc cu cate 2-3 in acelasi timp. Ridic receptorul si ii aud pe altii vorbind (OARE pe cine taxeaza????), asa ma mai pun la curent cu ultimele nautati!
ROMtelenoise SUCKS!

#17
jeffe

jeffe

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 234
  • Înscris: 29.11.2001
RNicolescu: nu romtelecom are o problema ci tu (noi). Adica trebuie sa le fim recunoscatori pentru faptul ca le dam bani pentru asa-zisul lor serviciu. JENANT. Sper ca angajatii RomTelecom sa primeasca spor de rusine ca si cei de la REBU.

#18
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
SA nu  ne kkm pe NOI ! :nah:

RTC poate are unele avantaje datorate infrastructurii si investitiilor facute de-a lungul timpului de NOI  !

INSA de aici si pana la a slavi RTC e cale LUNGA !

Serviciile oferite si PRETURILE RTC sucks la GREU si aici nu ma refer in comparatie cu GSM/CDMA pentru ca urma urmei RTC e FIX .. ce naiba.

ROMTELECOM SUCKS ! Si asa va ramane muuult timp. Eu unul nici macar nu cred ca RTC va fi vreodata BUN si va oferi servicii de calitate la preturi civilizate :P

In viata mea RTC nu mi-a oferit NIMIC de care sa fiu multumit si NICIODATA nu am zis in gand "THANK YOU RTC".

Vorbim despre un MORT. Nu uitati sa varsati si o picatura de ceva...sau trei.. cate or fi  :drac:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate