Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Pauzele de tigara la locul de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
344 replies to this topic

#55
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,039
  • Înscris: 26.01.2010
Fumatul nu are nici o treaba cu cantitatea de munca pe care o faci ci calitatea.
Eu nu imi amintesc sa fi iesit vreodata la fumat si sa nu vorbesc la telefon in interes de serviciu.
Cand e sefu in pana de idei si pare ca nu avem nici o sansa sa rezolvam o prolema ,iesim la fumat si vorbim despre orice mai putin munca. Nici nu apucam sa ne terminam tigarile ca incep sa curga ideile.
Aveam o colega care imi tot scotea ochii ca fumez si ma tot ameninta ca o sa isi si ea pauze de tigara. Ce pauza sa isi ia ca eu fumam juma de pachet pe zi si tot eu eram prima care termina ce avea de facut.
Atata timp cat pauza mea de tigara nu iti afecteaza munca pe care o faci tu, nu ar trebui sa te intereseze cate tigari fumez eu.

Daca am salariu fix si imi termin treaba in 3 ore in loc de 8 ore ca tine, sunt libera sa plec :P

Edited by Noua_pe_site, 16 September 2014 - 04:32.


#56
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postblack_dizzy, on 15 septembrie 2014 - 12:04, said:

Prefer de o mie de ori un fumator care o data pe ora sta 5 minute la tigara, dar in rest e brici si raspunde cu promtitudine la solicitari, decat nefumatorul care nu se ridica de la birou toata ziua, dar freaca menta 55 de minute / ora si lucreaza numai 5.

Si eu prefer de o mie de ori un nefumator care isi face treaba cu eficienta maxima decat un fumator care se duce sa se intoxice de 2 ori pe ora si care o arde la modul sincer ca tigara il ajuta sa se concentreze si sa se relaxeze.

Eu zic ca e putin invers. Fumatorii isi pierd concentrarea foarte des din cauza nevoii acute de nicotina. Dupa ce o baga in sistem se pot concentra din nou la alte treburi. Iar ei o ard ca de fapt asta este o virtute.

Eu nu am niciun fel de problema de concentrare, sunt concentrat zi-lumina la job, de foarte multe ori uit sa ma duc sa ma pis, ajung la wc in ultima secunda.

Ma rog, la noi in firma nu se fac discriminari, exista o camera speciala pentru fumatori, nu trebuie sa paraseasca cladirea.

Cat despre pauze, si eu ma mai trezesc ca o iau la plimbare prin firma doar ca sa ma dezmortesc. Si ma enervez ca uit sa imi iau pauza la fiecare ora si ma prind si 3-4 ore stand concentrat pe treaba. Din punctul asta de vedere fumatorii sunt mai castigati. Pentru ei este exclus sa uite sa se duca sa fumeze, si uite cum isi fac miscarea de inviorare.

Edited by izometric, 16 September 2014 - 04:55.


#57
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostNoua_pe_site, on 16 septembrie 2014 - 04:31, said:

Fumatul nu are nici o treaba cu cantitatea de munca pe care o faci ci calitatea.
Eu nu imi amintesc sa fi iesit vreodata la fumat si sa nu vorbesc la telefon in interes de serviciu.
Cand e sefu in pana de idei si pare ca nu avem nici o sansa sa rezolvam o prolema ,iesim la fumat si vorbim despre orice mai putin munca. Nici nu apucam sa ne terminam tigarile ca incep sa curga ideile.
Aveam o colega care imi tot scotea ochii ca fumez si ma tot ameninta ca o sa isi si ea pauze de tigara. Ce pauza sa isi ia ca eu fumam juma de pachet pe zi si tot eu eram prima care termina ce avea de facut.
Atata timp cat pauza mea de tigara nu iti afecteaza munca pe care o faci tu, nu ar trebui sa te intereseze cate tigari fumez eu.

Daca am salariu fix si imi termin treaba in 3 ore in loc de 8 ore ca tine, sunt libera sa plec Posted Image

pentru ca lucrezi pe proiect si uneori o poti face si de-acasa, daca lucrezi in productie, daca lucrezi ca vanzatoare etc, da, muncesti mai putin.
nu inocula ideea ca fumatorii muncesc mai mult ca e complet falsa

#58
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014

View PostNoua_pe_site, on 16 septembrie 2014 - 04:31, said:

Atata timp cat pauza mea de tigara nu iti afecteaza munca pe care o faci tu, nu ar trebui sa te intereseze cate tigari fumez eu.

Daca am salariu fix si imi termin treaba in 3 ore in loc de 8 ore ca tine, sunt libera sa plec Posted Image

Pai tocmai, ca imi afecteaza munca, eu lucrez si cu publicul si mie imi intra oameni non-stop in institutie si imi suna telefoanele.
Deci cat esti tu la tigara, cine e in firma? Cine se ocupa de clienti, cine raspunde la telefoane si mail-urile urgente?
Eu si altii ca mine, nefumatori :D

Mai, ce program smecher ai tu..

Norocoas-o :roflmao:

#59
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

View PostJericho77, on 15 septembrie 2014 - 16:16, said:

Sa inteleg ca esti fumatoare ofensata,

ti se pare ca ai dreptul la pauza de tigara prin contract, ti se pare ca e dreptul tau sa freci menta cand colegul tau nefumator sta la birou si munceste.

Ma ce m-ai ghicit tu pe mine! Te rog, mai spune-mi, poate asa ma voi cunoaste si eu mai bine...
Spoiler

View PostPurpura, on 16 septembrie 2014 - 01:31, said:

Pe logica asta, daca vii la serviciu 2 ore pe zi si iti termini sarcinile, e suficient si ar trebui sa fii platite pentru 8 ore, nu?

Daca seful e suficient de cretin incat sa iti dea sarcini care sa iti ocupe numai 2 ore.... de-asta spun ca depinde mult de activitate. Daca esti paznic de exemplu, nu prea ai cum sa te achiti de sarcina de a pazi obiectivul decat daca esti in mod efectiv acolo tot timpul programului. Iar asta este intre tine si ala de te-o angajat, nu intre tine si colegii care sunt preocupati de capra vecinului.

View Postizometric, on 16 septembrie 2014 - 04:50, said:

Si eu prefer de o mie de ori un nefumator care isi face treaba cu eficienta maxima decat un fumator care se duce sa se intoxice de 2 ori pe ora si care o arde la modul sincer ca tigara il ajuta sa se concentreze si sa se relaxeze.

Mda, si eu prefer unul care sa lucreze in fiecare secunda a programului si sa o faca si corect si eficient si sa nu greseasca niciodata si sa nu aiba nevoie sa se duca nici la buda, ideal vorbind. Nu stiu cati de-astia exista, asa ca ma multumesc cu unul care sa nu ma incurce pe mine. Din punctul meu de vedere, creierul are nevoie de pauza. Daca stai si te concentrezi 5 ore non-stop de uiti sa bei si apa, nu stiu cate mai esti in stare sa faci dupa alea 5 ore. Cateva minute de pauza in care sa iti limpezesti mintea si sa iti dezmortesti picioarele sunt necesare, de-aia firmele civilizate au program de lucru de 50 minute cu 10 minute pauza. Daca stai cu ochii in calculator, chestia asta e impusa chiar de normele de protectia muncii, iar un sef bun ar trebuie sa organizeze activitatea in asa fel incat aceste pauze sa nu afecteze fluxul muncii.

Edited by black_dizzy, 16 September 2014 - 10:38.


#60
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
voi cred ca stati numai la vorba.
creierul meu se "relaxeaza" cand ma deranjeaza colegii pentru diverse sfaturi, ba chiar mi-as dori sa ma evite sa nu ma mai relaxeze

#61
danbooks23

danbooks23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 07.06.2012

View Posttsunnami, on 15 septembrie 2014 - 16:46, said:

ce atata vraja?
esti fumator si vrei la tigara ai salariul diminuat cu 5% si gata


sau mai simplu iti iei o tigara electronica pe care o folosesti la birou si ai scapat de toate polemicile...

#62
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postdanbooks23, on 23 septembrie 2014 - 15:12, said:



sau mai simplu iti iei o tigara electronica pe care o folosesti la birou si ai scapat de toate polemicile...

sunt locuri in care n-ai voie sa folosesti tigara electronica

#63
seara

seara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.09.2014
la topicul asta imi aduc aminte de "previziunile" indianului Sundar Singh in legatura cu Romania

cica, vom ajunge tara Raiului,-- numai lapte, miere, si scari rulante peste tot

#64
Broke

Broke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 06.09.2014
Acum sunt la munca si am iesit afara de cateva ori pana acum. Avantajul e ca sunt singura si nu am vreo colega cicalitoare care sa se incrunte de cate ori ies la aerisit creierul.

#65
sergiudaniel

sergiudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 12.01.2008

View Postblack_dizzy, on 15 septembrie 2014 - 12:04, said:

Si crezi ca nefumatorii nu-si iau nicio pauza, chiar daca nu e vizibila din avion? Sau crezi ca daca se duc de 10 ori pe zi la buda doar doar o trece timpul, e mai ok decat daca se duc la tigara? Prefer de o mie de ori un fumator care o data pe ora sta 5 minute la tigara, dar in rest e brici si raspunde cu promtitudine la solicitari, decat nefumatorul care nu se ridica de la birou toata ziua, dar freaca menta 55 de minute / ora si lucreaza numai 5. Numai un sef prost o sa il aprecieze pe ala lipit de scaun, oamenii inteligenti in general se uita la rezultate, nu la timpul depus efectiv muncind. Daca isi face treaba, poate sa stea si trei ore la tigara, aici depinde de natura activitatii si de eficienta individuala.


Sefu, tu esti? :)

#66
revive

revive

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.10.2007
in fiecare companie sunt si vor fi angajati ce dau un randament mai mult sau mai putin decat altii.
iar cei ce dau randament mai bun pot fi sau nu fumatori. (unul poate lucreaza in 5 ore cat face altul in 8 -> acest fapt este total irelevant cu fumatul, depinzand de: cum isi gestioneaza fiecare individ programul de lucru si pauzele)
fiecare om are un viciu (sau o metoda de a se relaxa): unul fumeaza, altul se uita pe youtube, altul in tavan.
dar in final, per individ,  conteaza rezultatul final si nu modul in care fiecare face pauze.

acum pt cei fustrati din acest topic, ce se plang ca "lucreaza" mai mult decat fumatorii, vreau sa subliniez niste puncte:
1. nimeni nu munceste 8h continuu -> prin urmare fiecare face pauze (colegul din stanga se duce 10 min de fumeaza, cel din dreapta sta 10 minute pe youtube) - care e problema?
Nota pt nefumatori: daca sunteti deranjati de faptul ca voi stai in firma, lasand impresia ca munciti non-stop fata de un fumator ce arata clar ca face pauze, eu unul consider ca ati inteles niste chestii gresit: v-a spus cineva sau este scris pe undeva ca nu ai voie sa iesi din firma? sau ca nu ai voie sa faci pauze cand te dor ochii? nu!, deaorece in final conteaza rezultatul muncii voastre.

2. la un program de 8h:
caz1: - nefumatorii stau in permanenta in firma (sau in fata pc-ului) si fac pauze contempland la tavan sau la youtube
caz2: - fumatorii, sa zicem stau cate 10min la tigara pe ora
caz3: - celalat tip de fumatori: ce stau 10min la tigara pe ora si mai stau si pe youtube in firma

- in toate cele 3 cazuri nu vad de ce ar trebui sa ne intereseze ce face celalat? (lucreaza mai putin ca tine dar castiga la fel sau mai mult? - pai ce vina are el.. inseamna ca esti tu vita)
- apoi pauza inseamna sa te "rupi" de mediul muncii. sa schimbi campul vizual cu altceva, alte decoruri.  de ex: un programator sa zicem ce face pauza vizionand youtube, nu face deloc pauza, fiiand in continuare la fel de obosit (aceasi marie cu alta palarie)
- ca fumezi sau te uiti pe youtube nu tot aia e? din pct de vedere al pauze? ii pasa cuiva unde iti faci tu pauza? patronul iti va comenta doar daca ai randament prost si cu toate astea mai stai si in pauze - caz in care ai sa vezi ca nu-l va interesa de fumezi sau nu; ci iti va spune clar: ai randament prost si nici nu te vand muncind.

ca concluzie:
pt nefumatori: ti-a comentat vreun fumator ca stai prea mult pe youtube? (nu cred); te simti fustrat ca el sta prea mult la fumat? (fii Goe si mergi la manager. sau stai in banca ta si nu te interesa ce face celalat)
pt fumatori: cand fumati incercati sa nu deranjati pe cei din jur... in rest cand mai intalniti un coleg de genul lui Jericho arde-ti-l cu tigara si bagati-i si un cap in gura.

#67
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
in state se vehiculeaza ideea sa apara comanii "smokers free"
si asta ar rezolva problema.

eu, abia astept

#68
Broke

Broke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 06.09.2014

Quote

in state se vehiculeaza ideea sa apara comanii "smokers free

Mai multe detalii, daca se poate.

#69
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostBroke, on 30 septembrie 2014 - 22:05, said:

Mai multe detalii, daca se poate.

adica nu fumezi nici afara si esti intrebat de la angajare daca fumezi sau nu, fara alte detalii

Attached Files



#70
Broke

Broke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 06.09.2014
Si angajeaza doar nefumatorii. Aha.

#71
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,039
  • Înscris: 26.01.2010
Nope , nu au voie sa nu te angajeze pt ca esti fumator in schimb ti se spune ca nu poti fuma in cladire sau in afara cladirii . Daca te prind ca fumezi au voie sa te concedieze pt ca ai incalcat politica firmei
daca iti arde buza te duci peste drum sau pe trotuar pe domeniul public.

#72
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005
Eu tot nu pricep ce vă fute grija de ce fac alții?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate