Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Pauzele de tigara la locul de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
344 replies to this topic

#37
Broke

Broke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 06.09.2014

 Jericho77, on 17 august 2014 - 21:23, said:

Fumatorii ies din ora-n ora macar 3-4 minute la tigara, timp in care nefumatorii muncesc. Salariile sunt la fel, desi fumatorii "fura" din timpul de lucru.

Cred ca orice salariat mai are nevoie si de o pauza. Si cred ca si nefumatorii pot avea acea pauza daca si-o doresc.

#38
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 Broke, on 10 septembrie 2014 - 08:48, said:


Cred ca orice salariat mai are nevoie si de o pauza. Si cred ca si nefumatorii pot avea acea pauza daca si-o doresc.

Nu prea. Pauzele de tigare nu sunt specificate niciunde.

#39
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007
Sclipirile de geniu le am la pauza de tigara.

#40
Broke

Broke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 06.09.2014

 Purpura, on 10 septembrie 2014 - 09:14, said:

Nu prea. Pauzele de tigare nu sunt specificate niciunde.

Da, nu sunt specificate, dar cam la toate locurile de munca ai dreptul la cel putin o ora de pauza.

#41
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 Broke, on 10 septembrie 2014 - 09:31, said:


Da, nu sunt specificate, dar cam la toate locurile de munca ai dreptul la cel putin o ora de pauza.

Da, numai ca, vezi tu, fumatorii nu fumeaza numai in ora respectiva. Cel putin de doua ori pe ora ies afara 5 minute pentru o tigarusa. Asta inseamna ca muncesc cam cu o ora mai putin decat nefumatorii.

#42
Broke

Broke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 06.09.2014

 Purpura, on 10 septembrie 2014 - 09:36, said:

Da, numai ca, vezi tu, fumatorii nu fumeaza numai in ora respectiva. Cel putin de doua ori pe ora ies afara 5 minute pentru o tigarusa. Asta inseamna ca muncesc cam cu o ora mai putin decat nefumatorii.

E adevarat. Atunci ar trebui sa li se spuna sa iasa mai rar. Nefumatorii ar fi procedat la fel daca ar fi fumat.

#43
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 Purpura, on 10 septembrie 2014 - 09:36, said:

Da, numai ca, vezi tu, fumatorii nu fumeaza numai in ora respectiva. Cel putin de doua ori pe ora ies afara 5 minute pentru o tigarusa. Asta inseamna ca muncesc cam cu o ora mai putin decat nefumatorii.

Si traiesc mai putin, probabil. Posted Image
Pe mine nu ma deranjeaza atat timp cat nu fumeaza in spatii publice si nu o lalaie lasand treaba pe seama altora.

Edited by mihaigerard, 10 September 2014 - 09:53.


#44
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Eu daca vreau sa ies in pauza de cola ( sazicem ) in loc de tigara am voie ?

#45
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

 sebulbus, on 10 septembrie 2014 - 08:30, said:

Aceasta afirmatie este evident gresita. Ideile marete se dezvolta pe scaunul de ceramica.
La mine in sat e sprijimindu-te cu o mana de un bat si cu batul din cealalta mana alungi cainii.
Atunci mi-a venit ideea sa dau la faculta. Ce sclipire de geniu am avut.

#46
Broke

Broke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 06.09.2014

 jeffy86able, on 10 septembrie 2014 - 10:21, said:

Eu daca vreau sa ies in pauza de cola ( sazicem ) in loc de tigara am voie ?

Nu, n-ai voie. De la Cola nu iese fum.

#47
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
N-are importanta daca iese sau nu fum , am si eu un viciu .
De ce sa nu mi-l fac cum fac fumatorii ?
Pauza de Cola cum au si ei de tigara .

Edited by jeffy86able, 10 September 2014 - 11:57.


#48
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Si crezi ca nefumatorii nu-si iau nicio pauza, chiar daca nu e vizibila din avion? Sau crezi ca daca se duc de 10 ori pe zi la buda doar doar o trece timpul, e mai ok decat daca se duc la tigara? Prefer de o mie de ori un fumator care o data pe ora sta 5 minute la tigara, dar in rest e brici si raspunde cu promtitudine la solicitari, decat nefumatorul care nu se ridica de la birou toata ziua, dar freaca menta 55 de minute / ora si lucreaza numai 5. Numai un sef prost o sa il aprecieze pe ala lipit de scaun, oamenii inteligenti in general se uita la rezultate, nu la timpul depus efectiv muncind. Daca isi face treaba, poate sa stea si trei ore la tigara, aici depinde de natura activitatii si de eficienta individuala.

#49
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
stai asa

de unde si pana unde dai exemplele acestea?


adica fumatorul lucreaza mai putin si mai bine, pe cand nefumatorul mai putin si mai prost

de ce nu ai vorbit despre un nefumator care munceste mult si bine si un fumator care munceste mai putin si mai prost?


Si nu, nu poate nimeni sta "si trei ore la tigara" (sau oriunde altundeva), din moment ce este platit pentru 8 ore, conform contractului de munca.

#50
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Nu draga, nu faptul ca e nefumator sau fumator il face sa fie un angajat bun, tocmai asta incercam sa subliniez - ca asa cum te plangi tu ca fumatorul e automat nashpa si incompetent ca iese la tigara, asa se poate ca si nefumatorul sa fie la fel de nashpa chiar daca sta la birou. Numarul pauzelor si mai ales activitatea pe care o faci in timpul pauzelor sunt irelevante. Important nu este timpul petrecut efectiv la birou, ci ceea ce faci in timpul ala - iti termini munca la timp, iti lasi colegii sa stea dupa tine sau sa rezolve ei problemele tale sau nu. Iar munca de birou in principiu nu este contorizata ca timp, ca daca stau 3 ore peste program ca nu mi-am terminat sarcinile, nu ma plateste nimeni in plus. La fel si daca intr-o zi nu stau alea 3 ore lipita cu ochii de monitor, dar imi termin sarcinile. Oricum, atat timp cat nu esti seful lui, nu e treaba ta pentru ce e platit sau ce fel de contract de munca are colegul tau. Daca absenta lui te impiedica sa iti faci treaba cum trebuie, ai un sef care trebuie informat ca sa ia masurile necesare. Mai departe este strict problema lui ce si in ce timp face.

Edited by black_dizzy, 15 September 2014 - 15:08.


#51
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Sa inteleg ca esti fumatoare ofensata,

ti se pare ca ai dreptul la pauza de tigara prin contract, ti se pare ca e dreptul tau sa freci menta cand colegul tau nefumator sta la birou si munceste.

Atata timp cat toti angajatii dintr-un birou nu au proiecte individuale, muncesc la acelasi/aceleasi lucruri cu totii

iar unii dintre ei socot ca viciul puturos (pentru ca tutunul pute, asta e adevarul) pe care il au le da dreptul sa o lase mai moale pe cand altii lucreaza, inseamna ca

nesimtirea e mare in continuare in Romania, foarte mare.

Posted Image




Ideea e simpla.

#52
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
ce atata vraja?
esti fumator si vrei la tigara ai salariul diminuat cu 5% si gata

#53
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 jeffy86able, on 10 septembrie 2014 - 11:56, said:

N-are importanta daca iese sau nu fum , am si eu un viciu .
De ce sa nu mi-l fac cum fac fumatorii ?
Pauza de Cola cum au si ei de tigara .
Sau de ftt.

#54
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 black_dizzy, on 15 septembrie 2014 - 15:03, said:

Nu draga, nu faptul ca e nefumator sau fumator il face sa fie un angajat bun, tocmai asta incercam sa subliniez - ca asa cum te plangi tu ca fumatorul e automat nashpa si incompetent ca iese la tigara, asa se poate ca si nefumatorul sa fie la fel de nashpa chiar daca sta la birou. Numarul pauzelor si mai ales activitatea pe care o faci in timpul pauzelor sunt irelevante. Important nu este timpul petrecut efectiv la birou, ci ceea ce faci in timpul ala - iti termini munca la timp, iti lasi colegii sa stea dupa tine sau sa rezolve ei problemele tale sau nu. Iar munca de birou in principiu nu este contorizata ca timp, ca daca stau 3 ore peste program ca nu mi-am terminat sarcinile, nu ma plateste nimeni in plus. La fel si daca intr-o zi nu stau alea 3 ore lipita cu ochii de monitor, dar imi termin sarcinile. Oricum, atat timp cat nu esti seful lui, nu e treaba ta pentru ce e platit sau ce fel de contract de munca are colegul tau. Daca absenta lui te impiedica sa iti faci treaba cum trebuie, ai un sef care trebuie informat ca sa ia masurile necesare. Mai departe este strict problema lui ce si in ce timp face.

Pe logica asta, daca vii la serviciu 2 ore pe zi si iti termini sarcinile, e suficient si ar trebui sa fii platite pentru 8 ore, nu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate