Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 

Pauzele de tigara la locul de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
344 replies to this topic

#73
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

 izometric, on 16 septembrie 2014 - 04:50, said:

Si eu prefer de o mie de ori un nefumator care isi face treaba cu eficienta maxima decat un fumator care se duce sa se intoxice de 2 ori pe ora si care o arde la modul sincer ca tigara il ajuta sa se concentreze si sa se relaxeze.
Poate tigarea nu, dar cafeaua linsa impreuna cu tigarea sigur da. Tare cred ca si nicotina ajuta, dar mi-e lene sa caut.

Edited by Thair, 01 October 2014 - 14:34.


#74
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Cred ca numai in firmele disperatilor exista moda cu nu se fumeaza .
Am lucrari intr-o firma care se afla sub patronaj american , pe banii guvernului american ... desi sint multe zone periculoase pentru fumat , in toata intreprinderea exista locuri amenajate , acoperite , banci si automate de cafea in imediata apropiere , si tot timpul gasesti pe cineva la fumat ....
Cu toata strictetea lor , ca n-ai voie sa circului decit prin anumite locuri si in functie de culoare , in anume echipament , ca n-ai voie sa parchezi masina decit intr-un fel anume ...o multime de indicatii si norme , dar chiar si asa , placerea omului / salariat / robot producator de plus valoare , nu i-a fost luata ci incurajata .

#75
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Broke, on 01 octombrie 2014 - 06:45, said:

Si angajeaza doar nefumatorii. Aha.

That's the trend

#76
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Asta crezi tu ! Din pacate nu gasesti locuri pe banca , indiferent de ora ....

#77
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Noua_pe_site, on 01 octombrie 2014 - 13:58, said:

Nope , nu au voie sa nu te angajeze pt ca esti fumator in schimb ti se spune ca nu poti fuma in cladire sau in afara cladirii . Daca te prind ca fumezi au voie sa te concedieze pt ca ai incalcat politica firmei
daca iti arde buza te duci peste drum sau pe trotuar pe domeniul public.

sau in masina

 mufa, on 01 octombrie 2014 - 14:07, said:

Eu tot nu pricep ce vă fute grija de ce fac alții?

nu vreau sa mai miros tutun.
daca ati fuma apa n-as avea nimic impotriva

 maximg, on 01 octombrie 2014 - 17:10, said:

Cred ca numai in firmele disperatilor exista moda cu nu se fumeaza .
Am lucrari intr-o firma care se afla sub patronaj american , pe banii guvernului american ... desi sint multe zone periculoase pentru fumat , in toata intreprinderea exista locuri amenajate , acoperite , banci si automate de cafea in imediata apropiere , si tot timpul gasesti pe cineva la fumat ....
Cu toata strictetea lor , ca n-ai voie sa circului decit prin anumite locuri si in functie de culoare , in anume echipament , ca n-ai voie sa parchezi masina decit intr-un fel anume ...o multime de indicatii si norme , dar chiar si asa , placerea omului / salariat / robot producator de plus valoare , nu i-a fost luata ci incurajata .

firma americana care functioneaza in alta tara se supune legilor tarii respective.
in state s-ar schimba situatia

#78
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

 tsunnami, on 01 octombrie 2014 - 20:18, said:

nu vreau sa mai miros tutun.
daca ati fuma apa n-as avea nimic impotriva
Aberezi grupa mare că nu miroși tutun dacă fumează colegul afară. Mă rog, nu știu cît de înghesuiți sunteți voi acolo.

#79
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 mufa, on 01 octombrie 2014 - 14:07, said:

Eu tot nu pricep ce vă fute grija de ce fac alții?

sa ma anunti, te rog, daca vrei sa-ti explic eu un gen de situatie in care cam e necesar sa te futa de ce fac altii.

#80
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

 spare-me, on 01 octombrie 2014 - 21:31, said:

sa ma anunti, te rog, daca vrei sa-ti explic eu un gen de situatie in care cam e necesar sa te futa de ce fac altii.

Cunosc genul respectiv de situații, iar asta cu fumatul nu se numără printre ele. Pur și simplu nu e treaba mea dacă un coleg muncește o oră și în rest o arde la cafele și țigări și eu 10.

#81
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Colegul X fumeaza. Eu nu fumez.
Seful Y fumeaza.
Y si X merg impreuna la tigara. 5/10/20/60 de minute.
Acum, peste 5 minute iar, fara o regularitate. Sau poate peste 2 ore.
X si Y se imprietenesc in cele din urma foarte bine dar, mai ales Y stie tot timpul unde e X.

Eu, pe numele meu de cod Z ma trezesc odata la o suta de ani sa ma pipi si apoi zic hai sa-mi iau un corn si ma mai intalnesc si cu un coleg la lift.
Si cand ma intorc, Y ma intreaba ce-a durat atat, sa zicem. Dar pe X nu-l intreaba niciodata.

Si-atunci s-avem pardoane. Ma doare in fund de cat fumezi, unde, pe banii cui insa iata genul asta de situatie mi se pare cam nasol.


Si-ar mai fi situatiunea care tine de bonding. Fara sa aiba prea mult de-a face cu fumatul.
X si Y fumeaza, isi dau raportul bot in bot pana la ultimul minut de barfa (inclusiv despre joburi, openings, etc)
Eu nu fumez si aflu foarte tarziu sau nu aflu niciodata.
Cam cum iti cade cand afli ultimul nu stiu ce rahat doar pentru ca nu fumezi si nu iesi la tigara?...

Dar asa, de altfel, ca eu stau la birou si frec tiparu' pe febeu, sa zicem, iar gogu' e la tigara si freaca filtru', nu. nu e treaba mea!

#82
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

 spare-me, on 01 octombrie 2014 - 21:38, said:

Colegul X fumeaza. Eu nu fumez.
Seful Y fumeaza.
Y si X merg impreuna la tigara. 5/10/20/60 de minute.
Acum, peste 5 minute iar, fara o regularitate. Sau poate peste 2 ore.
X si Y se imprietenesc in cele din urma foarte bine dar, mai ales Y stie tot timpul unde e X.

Eu, pe numele meu de cod Z ma trezesc odata la o suta de ani sa ma pipi si apoi zic hai sa-mi iau un corn si ma mai intalnesc si cu un coleg la lift.
Si cand ma intorc, Y ma intreaba ce-a durat atat, sa zicem. Dar pe X nu-l intreaba niciodata.

Si-atunci s-avem pardoane. Ma doare in fund de cat fumezi, unde, pe banii cui insa iata genul asta de situatie mi se pare cam nasol.


Si-ar mai fi situatiunea care tine de bonding. Fara sa aiba prea mult de-a face cu fumatul.
X si Y fumeaza, isi dau raportul bot in bot pana la ultimul minut de barfa (inclusiv despre joburi, openings, etc)
Eu nu fumez si aflu foarte tarziu sau nu aflu niciodata.
Cam cum iti cade cand afli ultimul nu stiu ce rahat doar pentru ca nu fumezi si nu iesi la tigara?...

Atunci problema nu e colegul care fumează, ci șeful idiot pe care-l ai. :)

#83
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Noroc ca n-am. Da' am avut.
Dar seful idiot fumeaza....ce ne facem...?

#84
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

 spare-me, on 01 octombrie 2014 - 21:42, said:

Noroc ca n-am. Da' am avut.
Dar seful idiot fumeaza....ce ne facem...?

Existe 2 soluții:

1. Pleacă șeful
2. Pleci tu

#85
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Am plecat eu...Bine, nu de-asta dar oricum era idiot complet nu doar pe motiv de nicotina :)

#86
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 mufa, on 01 octombrie 2014 - 20:30, said:

Aberezi grupa mare că nu miroși tutun dacă fumează colegul afară. Mă rog, nu știu cît de înghesuiți sunteți voi acolo.

miros hainele, cand ies afara miros de la ei,
de ce sa nu ii oblige sa nu mai fumeze?

#87
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pai cum de ce?
pentru ca...si citez: "e dreptul lor" :))

#88
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,039
  • Înscris: 26.01.2010

 tsunnami, on 01 octombrie 2014 - 20:18, said:

sau in masina

nope. Daca masina e parcata in parcarea cladirii in care nu ai voie sa fumezi si vezi anuntul " no smoking on the premises" inseamna ca nu ai voie sa fumezi in masina ta in parcarea lor :)

Tot nu pricep de ce va fute grija de ce fumeaza colegul. Am citit povestea lui x ,y si z si e total pe dinafara.
Fumatul nu are nici o treaba cu faptul ca nu te plac colegii.

#89
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

 spare-me, on 01 octombrie 2014 - 21:38, said:

Cam cum iti cade cand afli ultimul nu stiu ce rahat doar pentru ca nu fumezi si nu iesi la tigara?...

Daca tu consideri ca socializarea de la tigara are impact asupra relatiei dintre sef si angajat, nu te opreste nimeni sa iesi si tu in pauzele respective si sa socializezi cu seful fara sa fumezi. Sau sa gasesti alte ocazii in care sa socializezi cu el, daca vezi ca e genul care merge pe simpatii mai degraba decat pe competente. Pana la urma problema ta nu e ca iti fumeaza colegul, ci ca faptul ca fumatul il ajuta in cariera. Si ca el stie sa se foloseasca de un viciu si sa il transforme intr-o rampa. Nu trebuie sa te superi pe el ca e mai adaptabil decat tine, trebuie sa te superi pe tine ca nu stii sa fii la fel ;)

#90
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
sigur, diferenta fiind ca el asa destept o sa moara de cancer inainte sa i pocneasca anevrismul iar eu o sa ies la pensie sa mi cresc nepotii.
Bafta;)

P.s eu nu am nicio problema, nici sefi nici nevoie de sfaturi in cariera, mersi. Doar o sa ma bucur si mai tare cand mizeria asta va fi eradicata.
Daca fumatorii n ar genera ca prostii miliarde de miliarde pentru guverne si corporatii s-ar eradica maine.
Noroc ca "in desteptaciunea voastra" cat asigurati taxe, jet uri si elicoptere pe banii vostri, inca vi se mai permite..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate